Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Грудня станом на 1036 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 20 березня

У випуску спростовуємо фейк про те, як полтавський військомат «підробив документи неповнолітнього» і відрядив на фронт, а також розповідаємо як шахраї виманюють платіжні дані користувачів для виплати «допомоги» від імені начебто «Червоного хреста».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Російська «евакуація» українських дітей «не є воєнним злочином»

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що так звана «евакуація» українських дітей із зони бойових дій та подальше їхнє переміщення до Росії нібито не може вважатися воєнним злочином.  

За цей кейс взялися фактчекери проєкту StopFake, які визначили, що така теза неправдива. Насправді це не «евакуація», а депортація українців. Тобто Росія підмінює терміни й називає вимушену депортацію «порятунком». Натомість люди не повертаються, а надто можуть зникнути безвісти. Зокрема, діти. Водночас міжнародні експерти ООН 15 березня 2023 року опублікували звіт, в якому наведено результати розслідування російської агресії проти України. У звіті описані воєнні злочини, скоєні російськими окупантами. Окремий блок звіту ООН присвячений результатам розслідування примусового переміщення та депортації українських дітей російськими окупантами. Тобто це справді воєнний злочин, через що Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна. За межами Росії Путіна мають заарештувати та передати до суду.

За інформацією української влади, дітей вивозять не лише з Донецької та Луганської областей, а й з решти окупованих територій України. Зокрема, дітей вивозили з Херсонщини. Станом на 29 грудня відомо про 13 тисяч 876 вивезених Росією українських дітей. Такі дії Україна розцінює як викрадення своїх громадян. Аналітикині та аналітики «Детектора медіа» провели власне дослідження, як Росія виправдовує депортацію та інші воєнні злочини в Україні. Прочитати його можна тут

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику «прості люди»

«Прості люди» — тактика, за допомогою якої пропаганда переконує аудиторію в тому, що позиція пропагандистів збігається з позицією більшості й зображає здоровий глузд. У такий спосіб пропагандисти прагнуть завоювати довіру аудиторії, намагаючись спілкуватися з нею однією мовою. Тобто максимально простими словами, зрозумілими широкому загалу. Також в межах цієї тактики пропагандисти намагаються пояснювати потрібні їм поняття чи процеси на нібито зрозумілих прикладах, тобто близьких чи відомих цільовій аудиторії.

Російський агітпроп використовує тактику «прості люди» поширюючи меседжі, що через Україну в усьому світі настане голод. Так пропагандисти беруть тему, яка стосується більшості, й запевняють, що через війну в Україні й ба більше — через опір, який вона чинить Росії, спершу самі українці, а пізніше й люди в інших країнах помиратимуть з голоду. Наприклад, російське видання «РИА Новости» поширило статтю з назвою «У Європі закінчується їжа», в якій ідеться, що незабаром у Європі настане продовольча криза. Насправді ж їжа в Європі буде, проте вона може здорожчати (що вже й так сталося за рік великої війни проти України) через загальну інфляцію й ціни на паливо. Крім цього, через зруйновану логістику може зменшитися асортимент товарів.

Тобто в межах тактики Росія обирає тему й на зрозумілих більшості прикладах пояснює: через війну в Україні люди залишаться голодні, це погано. Ця теза покликана відбивати нібито здоровий глузд. За допомогою таких меседжів й тактик пропагандисти прагнуть усталити думку, що якщо станеться голод, винною буде саме Україна й українці, які обороняються.  

Викриття Російські спецслужби поширюють шкідливе програмне забезпечення за допомогою торент-трекерів

За інформацією Держспецзв’язку, російські хакери поширюють шкідливі файли за допомогою безплатного доступу на торент-трекерах. Зокрема, якщо встановити такі файли на комп’ютер, хакери отримують доступ до вмісту комп’ютера й довгий час залишаються непомітними.

У відомстві повідомляють, що хакери використовують троянські програми, які мають на меті скопіювати паролі з різних сервісів та дізнатися якусь інформацію. Вони троянізують ISO та установчі файли й розміщують їх у безплатному доступі.

За інформацією Держспецзв’язку, у багатьох пострадянських країнах системні адміністратори використовують неліцензійне програмне забезпечення, яке поширюється за допомогою торент-трекерів, в установах та компаніях різних форм власності. У такий спосіб вони надають російським спецслужбам доступ до вмісту робочих машин.

У Держспецзв’язку кажуть, що жертвою хакерів можуть стати пересічні українці, які встановлюють неліцензійне програмне забезпечення з неофіційних джерел та торентів.

Викриття Росіяни ширять «документ» про заборону виїзду за кордон юнакам від 15 до 18 років

Такий «документ» поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У «документі» йдеться, що юнакам від 15 до 18 років заборонено виїжджати за кордон. 

Центр стратегічних комунікацій дослідив цей кейс та виявив, що документ — фейковий. Як пояснюють аналітики, «документ» містить у собі низку неточностей, зокрема: 

  • Автори посилаються на постанову Кабміну №57, хоча згідно з цією постановою, такі обмеження під час воєнного стану стосуються лише чоловіків від 18 до 60 років;
  • Автори «документа» припустилися граматичних й орфографічних помилок, зокрема використали русизми.

Нагадаємо, «Детектор медіа» раніше спростував фейк, у якому йшлося, що українських неповнолітніх юнаків нібито не випускають за кордон, тому що «їх скоро мобілізуватимуть».

Фейк В Україні скасували свято 9 Травня та замість нього запровадили нове — «День перемоги над Росією»

Таке повідомлення поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які поширюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Україні скасували свято 9 Травня та натомість уже запровадили нове свято — «День перемоги над Росією». Це — неправда. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які дослідили, що підґрунтям до створення цього фейку стало подання у Верховну Раду законопроєкту щодо внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України зі встановлення «неробочих святкових днів». Як пояснюють аналітики, основна пропозиція законопроєкту — не скасувати свята, а встановити інші святкові неробочі дні. Наразі законопроєкт ще не ухвалений і не внесений на голосування, а отже жодних свят офіційно ще не запроваджували.

Щодо Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, який відзначається 9 травня, автори законопроєкту наголошують, що цей день «буде визначено як святковий, але робочий день». Тобто у Парламенті не планували скасовувати це свято, тим паче й не обговорювали можливість святкувати замість нього «День перемоги над Росією» 9 травня. Однак автори законопроєкту справді запропонували такий день — 21 вересня. У Пояснювальній записці до законопроєкту йдеться, що, по-перше, це День миру, а не «Перемоги над Росією». По-друге, це день святкування мирного життя після Перемоги України над російською військовою агресією.

Фейк В Україні почали продавати «хлібний продукт» із «черствих рештків» нібито через настання «дефіциту хліба» по всій Україні

Таке повідомлення поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які поширюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Україні нібито почали продавати «хлібний продукт», виготовлений із «черствих рештків непроданого хліба». Як доказ автори повідомлень додають відео, на якому нібито видно, що в одному з продуктових інтернет-магазинів можна придбати згаданий «хлібний продукт» компанії «Київхліб». Це — неправда. 

За кейс взялися фактчекери проєкту StopFake, які визначили, що інформація про продаж «хлібного продукту» з «черствих рештків непроданого хліба» є неправдою. Спершу фактчекери вирішили перевірити автентичність відео. Вони ознайомилися з асортиментом продукції від «Київхліб» і дійшли висновку, що «хлібного продукту» не існує в асортименті. Аби в цьому пересвідчитися, фактчекери також зателефонували на гарячу лінію «Київхлібу», де спростували наявність «хлібного продукту» в асортименті компанії. Крім того, аналітикам також не вдалося знайти у продажу схожий товар будь-яких інших виробників. Фактчекери переконані, що відео сфабрикували. 

Щодо тези про «дефіцит хліба» по всій Україні, вона також неправдива. Аналітики пояснюють, що голова Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук раніше заявляв, що наразі в Україні не спостерігається дефіциту хліба, проте протягом 2023 року можливе його подорожчання. У березні 2023 року Державна служба статистики повідомила, що у зв’язку з кризою, спричиненою російським вторгненням в Україну, ціни на хлібопродукти протягом минулого року зросли на 26%. Однак про жодне настання «дефіциту хліба» не йдеться. 

Пропагандисти поширюють цей фейк, щоб залякати українців та викликати у них недовіру до власної держави. Нібито Україна не може забезпечити своїх людей ні продовольством, ні світлом чи газом. Вороги намагаються створити видимість того, що українцям нестерпно живеться, а держава не піклується про них, нібито, забуває та не зважає на «дефіцит продовольства», пропонуючи українцям неякісну продукцію. 

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» аналізував маніпуляцію, у якій ішлося, що рештки  «Артемсолі» розпродують по 2500 гривень за кілограм та нібито у такий спосіб українська влада наживається на мирних українцях. 

Маніпуляція У Нацрозвідці США заявили, що в України «немає шансів» перемогти у війні

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що під час  виступу директорки Національної розвідки США Авріл Гейнс та нібито назвала війну для України «уже програною» і що в неї «немає шансів» перемогти Росію. Мовляв, директорка переповідала результати звіту розвідки США. Автори повідомлень додають, що США готують Україну «до найгіршого сценарію». Це — маніпуляція. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які дослідили, що пропагандисти спотворили контекст заяви директорки Національної розвідки США, адже у звіті результатів щодо «програшу України» не було. Як пояснюють аналітики, у документі навпаки наголошується, що Росія зазнає великих втрат на полі бою, а її запаси зброї виснажуються — ці чинники роблять російську армію вразливою. Тобто у самому звіті акцентували факт воєнного ослаблення Росії, кажуть фактчекери. 

Щодо заяви Авріл Гейнс, то вона також не говорила про програш України. Вона зазначила, що справді російська агресія проти України є «виснажливою і затяжною», однак відразу ж навела факти, які свідчать про ослаблення Росії на фронті. 

Поширюючи таке повідомлення, пропагандисти хочуть переконати, що західні партнери зневірилися в Україні та водночас її не підтримують, адже невдовзі вона «програє». У такий спосіб автори намагаються посіяти паніку серед українців, щоб дестабілізувати настрої й дискредитувати західних партнерів в очах українців. 

Нагадаємо, «Детектор медіа» раніше спростовував фейки, які покликані дискредитувати українську владу чи західних партнерів в очах українців. Наприклад, аналітикині та аналітики спростували заяву Білла Гейтса, який буцімто заявив, що теперішнє керівництво України — одне з найгірших у світі. Також пояснили маніпуляцію, у якій пропагандисти стверджували, що Україна невдовзі стане непридатною для життя через програш у війні. 

Викриття Окупанти поширили документ, яким накладається заборона на евакуацію легкопоранених військових з Бахмута

Такий «документ» поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У «документі» йдеться, що командувач сил Сухопутніх військ ЗСУ Олександр Сирський заборонив евакуювати військових, «якщо у них поранення легкого ступеня».

Аналітики проєкту VoxCheck дослідили цей кейс та виявили, що документ — фейковий. Як пояснюють фактчекери, «документ» містить у собі низку неточностей, зокрема: 

  • У «документі» не зазначено його тип. Якщо у тексті є слово «наказую», це означає, що перед основним текстом повинно бути слово «НАКАЗ», яке б свідчило про тип документа — наказ;
  • Фейковий документ адресований оперативному командуванню «Схід», а над ним зазначено Міністерство оборони. Проте ОК «Схід» — це структурний підрозділ Збройних сил України, а не Міністерства оборони;
  • Наприкінці документа зазначено «А. Сирський», хоча правильно — «О. Сирський», бо Олександр. Аналітики впевнені, що ця помилка свідчить про переклад з російської мови, адже російською ім’я Олександр — «Александр».
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.