Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

07 Листопада станом на 987 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2505
Фейк
747
Маніпуляція
733
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк В Україні бояться нового російського наступу на Київ

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що ЗСУ нібито мають серйозні побоювання, що Росія ще раз піде в наступ на Київ. Про це буцімто повідомив командувач об'єднаних сил українських військ генерал-лейтенант Сергій Наєв. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Насправді Сергій Наєв не говорив про «страх» щодо такого розвитку подій. Навпаки, у своєму інтерв’ю виданню РБК-Україна, яке вийшло 14 серпня 2023 року, він зазначив, що станом на зараз на цьому напрямку «немає ознак того, що ворог готується до наземної наступальної операції». Також він додав, що ймовірність повторного наступу на Київ «зараз не підкріплена силами та засобами» ворога.

Поширюючи фейк про побоювання повторного наступу російських військових на Київ, агітпроп намагається дискредитувати вище військове керівництво України та посіяти паніку і зневіру серед українців. Раніше ми спростовували фейк, що Генсек НАТО Єнс Столтенберг визнав, що «розпіарений контрнаступ не приносить очікуваних результатів».

Фейк Українські військові пограбували та підпалили аптеку в Часовому Ярі

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширили інформацію про те, що українські військові нібито пограбували аптеку в Часовому Ярі та підпалили її. Буцімто це типова тактика української армії. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Будинок, зображений на фото, яке поширює агітпроп, постраждав унаслідок російського обстрілу. За допомогою зворотного пошуку зображень Google вони визначили, що вперше фото опублікував начальник Донецької ОВА Павло Кириленко.

26 липня від ворожих обстрілів постраждали цивільні об’єкти, зокрема 2 будинки в Часовоярській громаді. Кириленко не називав адреси, проте на фото, яке він опублікував у телеграм-каналі, зображена саме ця аптека, яку поширюють пропагандисти.

Російський агітпроп застосовує тактику віддзеркалення, аби відвернути увагу всього світу від злочинів Росії та звинуватити в них Україну. Раніше ми спростовували фейк, що українські військові облаштовують катівні для дітей.

Фейк Норвегія продала Росії секретну військову базу

У російському сегменті фейсбуку, в ютубі та в медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширили відео, в якому йдеться, що Норвегія продала Росії за 4,4 млн доларів стратегічно важливий об’єкт — базу підводних човнів «Олавсверн». Також зазначається, що Єнс Столтенберг, який у минулому був прем’єр-міністром Норвегії, дав згоду на продаж. Цю базу купив Гуннар Вільгельмсен, який згодом нібито продав її Росії. Норвежці звернули увагу на базу, коли там зупинилися два російські кораблі. На них буцімто працюють російські вчені, які передають детальний аналіз російським військовим щодо інфраструктури НАТО. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту Myth Detector. Норвегія не продавала Росії військову базу. У 2013 році військову базу «Олавсверн» було списано, після чого її купила норвезька приватна інвестиційна група. А у 2014-2015 роках портом цієї бази користувалися російські кораблі. Проте сама «Олавсверн» ніколи не належала ні державі Росії, ні російським компаніям. Цю інформацію підтвердили нові власники бази — компанія WilNor Governmental Services AS, яка купила її у 2020 році.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати владу Норвегії, посіяти зневіру серед українців та розсварити Україну із західними партнерами. Раніше ми спростовували фейк про те, що в Японії з’явився білборд із написом: «Зупиніть Зеленського, зупиніть війну».

Викриття ОВА та ГУР спростували інформацію про нібито спланований російський теракт на Запорізькій АЕС

Анонімні телеграм-канали та російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, а також низка українських ЗМІ поширили інформацію про те, що президент Росії Володимир Путін нібито ухвалив рішення підірвати Запорізьку АЕС та визначив дати теракту. Це — неправда.

У Головному управлінні розвідки України заявили: «Щодо можливої провокації росіян на ЗАЕС, то зараз небезпеки немає. Активно працює російське ІПСО, вони намагаються посіяти паніку, налякати українців. Звісно, у разі підвищення ймовірності провокацій, як і раніше – ГУР, Президент та інші спецслужби обов'язково попередять. А ось зараз хвилюватися не варто».

Пізніше керівник Запорізької ОВА Юрій Малашко у телеграм-каналі також спростував цю інформацію. «Наразі інформація, яка поширюється у ЗМІ стосовно якогось спланованого теракту російськими окупантами на Запорізькій атомній електростанції, не підтверджується. Вона не відповідає дійсності», — зазначив Малашко.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються створити хаос та посіяти паніку серед українського населення. Вони систематично розповсюджують фейки про ЗАЕС із цією метою. Раніше ми спростовували фейк, що в Києві розкупили весь йодид калію після заяви Зеленського про мінування Запорізької АЕС.

Меседж Україна може стати членом НАТО в обмін на відмову від частини своєї території

Таке припущення зробив глава канцелярії Генерального секретаря НАТО Стіан Єнсен. Він заявив, що Україна може стати членом Альянсу в обмін на відмову від частини своєї території.

Така теза безпідставна та не виражає думку всього Альянсу. На саміті НАТО у Вільнюсі представник Альянсу в коментарі Суспільному наголосив: «Ми продовжуватимемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, й ми віддані досягненню справедливого та тривалого миру». Це — відповідь на заяву Єнсена. Також співрозмовник зазначив, що Україна сама має вирішувати, коли і на яких умовах досягти миру.

Кейс також дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Вони зазначають, що на саміті обговорювали питання пришвидшення перемоги України. А також звертають увагу, що і Україна, і НАТО не торгують своїми територіями та громадянами. Росія — країна-агресор, яка заслуговує покарання, а не заохочення новими територіями. Адже це може бути поганим прикладом для потенційних загарбників у світі.

Меседж, озвучений Стіаном Єнсеном, грає на руку Росії. Агітпроп може його використати для просування наративів щодо миру за будь-яку ціну та відвертання уваги від російських злочинів. Раніше ми розповідали про маніпуляцію, що західні країни відмовилися надати Україні гарантії безпеки.

Автор: Олександра Котенко,

Фейк Українці готові виступати на Олімпійських іграх з росіянами та білорусами

Російські пропагандисти та медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що міністр молоді та спорту України, президент НОК України Вадим Гутцайт нібито заявив, що Україна готова їхати на Олімпійські ігри разом із росіянами та білорусами. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Насправді Вадим Гутцайт в інтерв’ю японському інформаційному агентству Kyodo News розповів, що після того, як Міжнародний олімпійський комітет не запросив Росію та Білорусь на Олімпіаду, Україна ухвалила рішення боротись за ліцензії на Олімпійські ігри на всіх міжнародних змаганнях, де немає росіян та білорусів під національними прапорами.

Національний олімпійський комітет України (НОК) має чітку позицію, що «мир в Україні не підлягає обговоренню», а Олімпійські ігри «не повинні бути платформою для відбілювання чи легітимізації дій, які повністю суперечать цим цінностям». Також досі немає остаточного рішення щодо участі України в Олімпіаді у разі допуску росіян до них.

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати українську владу та посіяти зневіру серед українців. Раніше ми розповідали про тактику, як російська пропаганда використовує спорт, щоб поширювати антиукраїнські наративи.

Автор: Олександра Котенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.