«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
07 Листопада станом на 987 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2505
Фейк
747
Маніпуляція
733
Меседж
535
Викриття
Фейк
Україна підтвердила, що Росія завдає високоточних ударів виключно по військових об’єктах
Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, після російської атаки 11 серпня на українські міста почали поширювати інформацію про «високоточні» удари. Вони посилаються на слова речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, який нібито заявив про «акуратність атаки» російських окупантів «виключно по військовій інфраструктурі України». Це — фейк.
Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Агітпроп вирвав із контексту слова Юрія Ігната. Він прокоментував українським ЗМІ атаку російських ракет «Кинджал» по Україні 11 серпня та повідомив, що ціллю був аеродром на Івано-Франківщині та українські пілоти, які скоро мають відправитися на навчання пілотажу, зокрема на F-16. У той день росіяни вбили маленьку дитину та поранили цивільне населення. Ігнат уточнив: «Це — черговий удар терористів ракетами Х-47, які, як пишуть росіяни, "летять точно в ціль". Сьогодні загинула дитина, у житловий сектор влучила одна з ракет».
У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати українську армію та переконати весь світ у тому, що Росія завдає ударів виключно по військових об’єктах, а цивільне населення не страждає. Раніше ми спростовували фейк, що Росія завдає ударів виключно по українських військових об’єктах і ніколи не атакує храми та культурні споруди.
Фейк
Росія поки не застосовувала касетні боєприпаси, проте може переглянути це рішення
Міністр оборони Росії Сергій Шойгу повідомив, що «Росія з гуманітарних міркувань не застосовує касетні боєприпаси, але може переглянути це рішення». Це — фейк.
Росія неодноразово обстрілювала касетними боєприпасами територію України. 25 лютого 2022 року міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch повідомляла, що удар по лікарні у Вугледарі було здійснено російською балістичною ракетою 9M79, випущеною комплексом «Точка-У». Наприкінці березня 2022 року голова ради з прав людини ООН Мішель Бачалет заявила, що касетні боєприпаси Росія на той момент застосувала 24 рази. 8 квітня 2022 року росіяни завдали удару по Краматорському вокзалу «Точкою-У». Тоді загинуло 58 цивільних осіб та було поранено близько 100 осіб.
Російський агітпроп намагається перекласти відповідальність за злочини росіян на Україну. Мовляв, Україна провокує Росію, і та вимушена давати відповідь. Раніше ми спростовували схожий фейк про те, що Путін заявив, нібито Росія не обстрілювала касетними боєприпасами Україну.
Новомова
Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «традиційні цінності»
Гомофобія — одна з ознак російського суспільства, яку воно войовничо відстоює. Зокрема, за версією Путіна, повномасштабне вторгнення буцімто мало стати засобом захисту традиційних цінностей від західних норм, які безпосередньо ведуть до деградації та виродження, оскільки вони «суперечать природі людини». Уряд Росії підживлює ненависть до ЛГБТКІА-спільноти, зокрема прийнявши у 2013 році закон про заборону так званої пропаганди гомосексуалізму. Пізніше, наприкінці 2022 року, Путін підписав пакет законів, що забороняє «пропаганду нетрадиційних сексуальних стосунків» та «пропаганду зміни статі та педофілії». Так законодавча ініціатива заборонила «пропаганду ЛГБТ» в будь-яких товарах, що продаються в Росії. Пропагандисти ж переконували, що Росія «йде правильним курсом», захищаючи так звані традиційні цінності.
Задовго до великої війни Росія формувала свій образ як країни-берегині, зокрема, яка готова захистити людей від «небажаного впливу». Уже в умовах повномасштабного вторгнення Росія описувала себе як «шматочок раю» для усіх людей. Звісно, для всіх, хто сповідує «традиційні цінності». Агітпроп навіть вкидав фейки, як європейці та американці буцімто втікають до Росії, бо мріють зберегти себе від «ЛГБТ-навали». Ця ж «навала» стала однією з причин кривавої російської агресії.
Проте Кремль транслює свої «цінності» не лише на російське суспільство, а й назовні. Такі повідомлення вигідні російській пропаганді, адже вони підживлюють наратив, що Захід загниває: там «керують ненависні російському суспільству» ЛГБТ-люди, там повний занепад моралі, адже всі ігнорують так звані традиційні цінності.
«Президент Росії пишається багатодітними сім’ями в Росії й тими якостями, якими володіють їхні представники в дусі традиційних цінностей», — коментували рупори пропаганди ставлення Путіна до інституту сім’ї. І наголосили, що диктатор «протиставляє західному егоїзму традиційні російські цінності колективізму, любові та взаємодопомоги».
Власне, Москва показує, що належність до ЛГБТКІА-спільноти вважається чимось неприпустимим. Таким, що дискредитує людину; або через що людину визнають «неправильною». За допомогою таких меседжів пропагандисти висміюють та принижують мешканців Європи. До прикладу, російський агітпроп систематично дискредитує посадовців Європи, які є всі «геями та лесбійками». Нібито гомосексуальна орієнтація є вадою і така людина не може обіймати високі посади, бути популярною тощо.
У споживачів пропаганди може сформуватися хибне враження, ніби все, що стосується ЛГБТ-осіб, містить негатив. Хоча гомосексуальність така ж природна, як і гетеросексуальність. Тож тут ідеться не про «традиційні цінності», а про заперечення Росією різноманіття серед людей. Так Кремль будує уявну завісу зі світом, говорячи, «який у них рай на землі».
Фейк
Після вибуху гранатомета, подарованого поляками, Україна та США «втратили довіру» до Польщі
Польська радіостанція Radio Zet поширила інформацію проте, що вибух одного з гранатометів, які поляки подарували керівнику поліції Польщі Ярославу Шимчику в Україні, підірвав довіру України і США до Польщі. Нібито через цей інцидент Володимир Зеленський їздив територією Польщі без відома польських спецслужб. Це — неправда.
На кейс звернули увагу фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Речник польських спецслужб Станіслав Жарин спростував цю інформацію та заявив, що подібні вкиди «розраховані на те, аби принизити структури, відповідальні за безпеку Польщі». За поширення фейку польську радіостанцію оштрафувала Національна рада з питань телебачення і радіомовлення Польщі.
Подібні фейки поширюються для того, аби дискредитувати Польщу та створити видимість, що між сусідніми країнами, які підтримують одна одну, є напруга. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що німецьке видання Eulenspiegel опублікувало обкладинку з Володимиром Зеленським та Анджеєм Дудою.
Фейк
В Україні можуть замінити військове керівництво на чолі з Валерієм Залужним
В американському виданні Newsweek поширили інформацію про те, що в Україні нібито розглядають можливість «заміни військового керівництва України на чолі з Валерієм Залужним». Видання посилається на джерела, близькі до українського уряду. Анонім стверджує, що це буцімто через «розбіжності в українському керівництві щодо стратегії наступу». Це — фейк.
Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Міністерство оборони України зробило заяву, що це вкид, а між військовим та політичним керівництвом України існує прямий зв'язок.
Подібні фейки поширюються для того, аби підірвати довіру до влади та підживити наратив про те, що у військово-політичному керівництві України нібито існують конфлікти. Раніше ми спростовували фейк про Валерія Залужного, який буцімто вважає, що контрнаступ України «перетворився на клоунаду».
Фейк
У Києві влаштували вечірку «Вогняна Махачкала» на честь вибуху в Махачкалі
У російських медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що в Києві, у клубі Forsage, провели «вогняну» вечірку з фаєршоу на честь вибухів на заправці в Махачкалі. До новини також додали афішу заходу. Це — фейк.
Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Вони встановили, що ні на сайті, ні в акаунтах клубу Forsage у соцмережах немає афіші цього заходу. Представники закладу також спростували цю інформацію: «У Києві живе багато гідних людей із Дагестану, які часто були у нас у гостях і які підтримують Україну. Усі адекватні люди розуміють, що такої афіші не могло бути у нашому клубі. Як взагалі можна вірити, що така афіша протрималася б у стрічці 22 години без жорсткої реакції тих, кого вона ображає? Не ведіться на провокації імперії зла».
У такий спосіб російський агітпроп намагається дегуманізувати українців, мовляв, вони справжні вбивці й радіють вибухам у Росії. Раніше ми спростовували фейк, що в Україні продають свічку «Будинок профспілок» з ароматом «маршмелоу на багатті».
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.