Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Квітня станом на 791 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2100
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 16 березня

У випуску розвінчуємо фейки про «господні знамення» — «почорнілі хрести» над Києво-Печерською Лаврою після богослужінь Православної Церкви України. А також розбираємо, чому саме зараз з'являються такі фейки, слухаємо коментарі настоятеля лаврського монастиря УПЦ МП Павла Лебедя та міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція В Україну завезли «забраковану» з Польщі курятину, щоб отруїти українців

Таке повідомлення поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що поляки намагаються отруїти українців. Нібито з Польщі в Україну завезли курятину з сальмонельозом. Це — маніпуляція. 

За кейс взялися фахівці проєкту VoxCheck, які встановили, що Держпродспоживслужба справді отримувала повідомлення про експорт небезпечних продуктів з інших країн, зокрема Польщі. Продукти експортувалися з Єгипту через Польщу до України. Отже, польська компанія виступала лише посередником між компаніями з Єгипту та України. Утім, як пояснюють фактчекери, про навмисну спробу отруєння взагалі не йдеться. Оскільки загалом єгипетський виробник постачав м’ясо крім України також до Латвії, Анголи, Екваторіальної Гвінеї, Ліберії та на Коморські острови. Усі країни-одержувачі отримали повідомлення з проханням вивести отриманий товар із ринку. 

У такий спосіб агітпроп намагається сіяти паніку серед українців та дискредитує експорт товарів і продуктів в Україну. Мовляв, до українців ставляться зневажливо, тому й постачають неякісні товари. 

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» аналізував маніпуляцію, у якій йшлося, що харків’ян труять закордонним печивом, та пояснював кейс про завезення «забракованого» рису з Італії.

Фейк Військові ЗСУ спалили Коран

Таке повідомлення поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що українські військові знущаються з ісламської релігії: ріжуть на Корані сало, а потім розпалюють з нього вогнище. До публікації автори повідомлень додають відео, де буцімто це можна побачити. Це — неправда. 

У Центрі стратегічних комунікацій дослідили цей кейс та визначили, що відео є постановкою. Як пояснюють фахівці, у ньому присутні помилки у вимові й «неприхований російський акцент». Фахівці процитували фразу одного з героїв відео, яка звучить так: «хлопці, не можетє роспаліти костор». У Центрі стратегічних комунікацій упевнені: російські військові самотужки зняли відео, роздираючи Коран, і виставили це за дії українських військових. 

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «евакуація»

«У Росії безпечніше», «захистіть своє життя і дітей» — такі тези просуває російський агітпроп на тимчасово окупованих територіях, щоб сприяти депортації жінок і дітей, яких вивозять до Росії або до анексованого Криму. Щоб приховати факт злочину, пропагандисти використовують термін «евакуація».

Під терміном «евакуація» пропагандисти мають на увазі виведення людей із зони бойових дій та надання «безпечного» місця для життя. Мовляв, Херсонщина, Донеччина, Луганщина, Харківщина — непридатні для життя, й людям звідти потрібно «виїхати у безпечніше місце». Зазвичай агітпроп заманює дорослих українців різноманітними «вигідними пропозиціями»: наданням житла, оформленням спеціальної квоти тощо. Проте достеменно невідомо, чи така категорія осіб справді отримала заявлені Росією «привілеї». Щодо решти категорій людей, а саме дітей, російський агітпроп активно просував меседжі про «оздоровлювальні табори», «бази відпочинку» та заявляв, що українських дітей «треба рятувати». 

Насправді це не «евакуація», а депортація українського народу. Тобто Росія підміняє терміни й називає вимушену депортацію «порятунком». Натомість люди не повертаються, а надто можуть зникнути безвісти. Зокрема, діти. Наприклад, наслідки однієї з таких «поїздок у табір» описало американське видання NYT, яке опублікувало історію мешканки Харківщини, чия дитина в серпні виїхала до Росії в безплатний дитячий табір, нібито в безпеку від постійних обстрілів. Станом на 23 листопада, коли вийшов матеріал NYT, дитина до матері так і не повернулася. Та й загалом неможливо встановити, який відсоток людей виїжджає в Росію добровільно й чи загалом такі люди є. 

Щонайменше 2 мільйони 800 тисяч українців були вимушені виїхати чи були депортовані на територію Росії. І в цьому винні аж ніяк не «восьмирічні обстріли Україною Донбасу» (уже дев’ятирічні), а збройна агресія Росії проти України, знищення сіл, міст та містечок, окупація територій. Країна-терорист викрадає людей, завозить їх чимдалі вглиб Росії, щоб їм було максимально складно повертатися додому, на Батьківщину. Усіх  вивезених людей позбавляють засобів зв’язку, у них забирають документи та залякують, а дітей намагаються у незаконний спосіб усиновити.

Меседж Захід «змусив» керівництво Сербії підписати угоду з Косово

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що «колективний Захід» змусив керівництво Сербії підписати угоду про нормалізацію відносин з Косово. Нібито президент Сербії Александр Вучич заявив, що Сербія «зазнала великого тиску під час переговорів». 

За кейс взялися аналітики проєкту EU vs Disinfo, які дослідили, що Європейський Союз представив обом сторонам пропозицію щодо нормалізації відносин, з якою керівництво країн погодилися. Косово та Сербія погодилися керуватися цілями та принципами, викладеними в Статуті ООН, насамперед принципами суверенної рівності всіх держав, поваги до їхньої незалежності, автономії та територіальної цілісності, права на самовизначення, захисту прав людини та недискримінації. Водночас будь-які суперечки між собою вони обіцяють розв'язувати винятково у мирний спосіб. Як кажуть аналітики, усі пропозиції сербської та косовської сторони були враховані. Тож про жодне «примушення» не йдеться.

Поширюючи цей меседж, пропагандисти хочуть дискредитувати керівників країн Заходу, які нібито вдаються до шантажу й відкритих погроз. Водночас підживлюють наратив про існування так званого «Колективного Заходу», який об’єднався проти багатьох країн,  зокрема Сербії.

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» аналізував маніпуляцію, у якій стверджували, що Президент Сербії заявив, що Захід «погрожуючи та шантажуючи», змушує його долучитися до санкцій проти Росії. 

Автор: Орест Сливенко,

Викриття Російська пропаганда створює фейкові акаунти українських військових у соцмережах

Такого висновку дійшли журналісти Радіо Свобода у своєму дослідженні щодо російської дезінформації у соцмережах. Зокрема, під час дослідження медійники виявили фейкові акаунти, замасковані під профілі українських військових. 

Один із тікток-акаунтів маскувався під особисту сторінку сержанта ЗСУ, який насправді веде свій щоденник війни. Сторінка-клон мала понад 19 тисяч підписників, а деякі відео набирали мільйонні перегляди. В акаунті, який був клоном профілю військовослужбовця ЗСУ, містилися справжні відео, відзняті реальними воїнами, але накладені на них були зовсім не ті повідомлення, які мав на увазі автор справжнього тікток-акаунту. На думку журналістів, ці повідомлення вселяли розпач і недовіру. Наприклад, просувалися меседжі про «Бахмут неможливо втримати», «залишаємо Соледар», «військові втомлені» тощо. Згодом знайшовся справжній сержант ЗСУ, який підтвердив, що його відео використали російські пропагандисти. 

Також журналісти дослідили фейковий телеграм-канал 46-ої аеромобільної бригади, який створили ще у вересні. Пропагандисти зібрали досить велику аудиторію на цьому каналі, до 15 тисяч підписників. Тобто це дає змогу поширювати звідти різні маніпулятивні чи фейкові новини, які вигідні російській пропаганді. Це також був клон справжнього телеграм-каналу 46-ої бригади. Офіційні автори заявили, що жодного стосунку до створення сторінки-клону не мають.

Маніпуляція Естонія забороняє росіянам та білорусам використовувати на своїй території зброю

Таку тезу поширили у соціальних мережах та у пропагандистських ЗМІ. У повідомленнях ідеться, що Естонія — країна-послідовник «нацистської Німеччини», оскільки керівництво країни заборонило носити зброю «окремим етнічним групам». Це — маніпуляція. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту «По той бік новин», які дослідили, що підґрунтям до створення цієї маніпуляції стали поправки до закону про зброю, згідно з якими з 15 березня 2023 року дозволи на видачу зброї будуть недійсні для громадян країн, які не входять до ЄС та НАТО. Зміни торкнуться не лише етнічних росіян чи білорусів, які проживають на території Естонії. Утім, наведеним категоріям також припинять видавати нові дозволи. Нововведення торкнеться майже 1 300 жителів країни, наголошують у МВС Естонії.

Міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс не приховує: обмеження — прямий наслідок неспровокованої російської агресії в Україні та загалом політики, яку Росія проводить проти країн, які не підтримують так звану «спецоперацію». У відозві від міністерства не приховують, що серед 1 300 осіб справді є чимало росіян або білорусів. Проте обмеження стосуватимуться цих людей не тому, що вони росіяни чи білоруси, а через проведення агресивної політики країн щодо України.

Поширюючи цю маніпуляцію, пропагандисти підживлюють наратив про існування так званої «русофобії» — ненависті до росіян та усього російського. Нібито в країнах, які не підтримують агресивну політику Росії, сповідують ксенофобські настрої. Однак так звана «русофобія» — це відповідь на дії російської армії, керівництва та народу, адже росіяни несуть колективну відповідальність за агресію проти України, яку вони підтримали відповідними висловлюваннями чи мовчанням.

Фейк На храмі Києво-Печерської лаври почорніли хрести через «українське богохульство»

Таке повідомлення поширили у соціальних мережах та у пропагандистських ЗМІ. У повідомленнях ідеться, що Православна церква України «сіє смуту», виганяючи УПЦ (МП) з території України. Мовляв, навіть на одному з головних храмів України «почорніли хрести» через богохульні дії українців. Як додають автори повідомлень, хрести почорніли після проведення Митрополитом Епіфанієм Служби Божої під час Різдва. До публікації також додають світлину з нібито зображенням церкви «до та після». Це — неправда. 

Фактчекери проєкту «Брехунець» дослідили цей кейс та визначили, що жодні хрести «не чорніли» і це не знак «зверху», як намагаються переконати пропагандисти. Як вони далі пояснюють, насправді на фото зображені хрести Трапезного собору. Водночас Митрополит Епіфаній не проводив богослужінь ні у Києво-Печерській лаврі, ні у Трапезному соборі на Різдво. На той час він служив в Успенському соборі. 

Щодо «почорнілих хрестів» на Трапезному соборі — це наслідок відповідного ракурсу фільмування. Фактчекерам вдалося знайти декілька фото з так званими «чорними хрестами» щонайменше з трьох ракурсів Трапезного собору. Фото датовані від 2009 року і до нашого часу. Фактчекери кажуть, що хрести тьмяні на соборі самі по собі, а якщо їх зняти проти світла — то справді здаватимуться чорними. 

Пропагандисти систематично ширять маніпуляції на тему релігії в Україні. Надто, коли Православна церква України отримала право на автокефалію від Вселенського патріарха Варфоломія, російська пропаганда почала називати українців розкольниками. Мовляв, ця церква несправжня і незаконна, всі віряни, які її відвідують, — несправжні православні. Зокрема пропагандисти казали, що в Україні пропагують язичництво, а також нищать православні святині. У такий спосіб пропагандисти розпалюють релігійну ворожнечу та намагаються підживити наратив про існування так званого «єдиного та нерозлучного народу». Водночас тих,  хто не визнає Московський патріархат, російський агітпроп називає грішниками та розкольниками. 

Нагадаємо, «Детектор медіа» раніше також спростовував фейк, у якому стверджували, що через богохульство Києва містом кружляють зграї ворон, а також пояснював меседж  про «десатанізацію» і «дешайтанізацію» України та українського народу. 

Меседж Незабаром в Україні виростять «армію українців із підвищеним рівнем русофобії»

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що українські військові заморожують чоловіче сім’я за допомогою методу кріоконсервації. Як пояснюють автори повідомлень, це сплановано для «виведення армії українців із підвищеним рівнем русофобії».

За цей кейс взялися аналітики проєкту VoxCheck, які дослідили, що з 2014 року кріоконсервація стала популярною серед українських військовослужбовців. Після початку широкомасштабного вторгнення кількість охочих збільшилася. Деякі клініки пропонують безплатну кріоконсервацію для військових. Однак немає підтверджених даних, що завдяки цьому можна вивести цілу «армію» українців з підвищеним рівнем русофобії. Це конспірологічна теорія російської пропаганди, оскільки завдяки методу кріоконсервації не виводять «особливий тип людей», а заморожують чоловічі сперматозоїди у рідкому азоті для подальшого штучного запліднення «у пробірці».

Зберігання заморожених сперматозоїдів  не обмежено в часі. Здебільшого замороження чоловічої сперми асоціюють із процедурою екстракорпорального запліднення.  Це певний метод лікування безпліддя, тобто запліднення «у пробірці». Утім, кріоконсервацію ще радять провести перед хіміотерапією та операціями, які можуть вплинути на репродуктивну функцію людини. Кріоконсервацію можна провести не лише чоловікам, а й жінкам (замороження яйцеклітин). 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.