Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Травня станом на 804 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2131
Фейк
691
Маніпуляція
647
Меседж
434
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 14 грудня

У випуску спростовуємо фейки про те, що Зеленський хоче використати європейців як «живий щит» на об’єктах критичної інфраструктури, «пункти незламності» вбивають людей, у Запоріжжі відкривають новий морг через великі втрати на фронті.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Викриття У мережі поширюють фейкові відео із закликом до українців повертатися додому

Центр протидії дезінформації повідомляє, що за два тижні в медіапросторі Європи з‘явилися вже три пропагандистські відеоролики. У них різними мовами українців закликають повертатися додому. Нібито авторами даного відео є громадяни європейських країн. Про фейковість відео свідчать численні помилки, зокрема невідповідність мов, країн, прапорів тощо. 

Як зазначає Центр, метою відео є створення брехливого образу України та її громадян в європейському інфопросторі задля дискредитації інтеграції України до ЄС та НАТО.

Російська пропаганда систематично поширює фейки щодо українських біженців. Нібито українців почали виселяти у Польщі, Італії, Великій Британії тощо.

Викриття У Фейсбуку шахраї закликають українців подати заявки на отримання фінансової допомоги

Кілька сторінок нібито користувачів Фейсбук залишають коментарі під дописами на сторінках українських органів влади та інших організацій. У коментарях закликають українців подати заявки на «фінансову допомогу спільно з проєктом Uappl».

На сайті, розміщеному за посиланням, немає жодної інформації про організацію, яка надає допомогу. Він передбачений лише для збирання  даних про людей, яким необхідна допомога, та тих, хто хоче стати волонтером. Після «реєстрації» потрібно записати відеозвернення про допомогу, яке переспрямовується на сторінку цієї «волонтерської організації» у TikTok. Всі відеозвернення завершуються фейковим QR-кодом нібито для допомоги за цим зверненням. Однак, цей код не розпізнає ні смартфон, ні сайти для онлайн перевірки.

Також за умовами необхідно створити рахунок на Binance, на який нібито надходитимуть кошти. Жодної інформації про тих, хто отримав допомогу не вдалося знайти. Сайт міститься на одному сервері з ресурсом, пов’язаним із криптовалютами. Є й аналогічний сайт, орієнтований на Польщу.

Рекламу цієї допомоги поширюють зі сторінок, які привертають увагу тим, що зареєстровані на іноземні імена, однак більшість поширених дописів на них українською мовою. Крім основного фото, місця проживання і навчального закладу немає жодної іншої персональної інформації. Більшість нібито мешкають у Лондоні й закінчували різноманітні британські навчальні заклади. Сторінки загалом активні. Ба більше, один із ботів залишив коментар з рекламою «допомоги» на іншій фейковій сторінці. З чотирьох перевірених акаунтів два завантажили аватарки 10 червня, ще два — 12 червня.

Шахраї користуються скрутним становищем українців через війну та не гребують заробляти на чужому горі. Будьте уважні та перевіряйте інформацію, щоб не стати жертвами шахраїв.

Меседж Польща вважає Захід України своєю «колонією»

Такий меседж поширюють російські медіа. Мовляв, у Польщі Західну частину України вважають своєю територією. Також пропагандисти посилаються на статтю у виданні The Conversation та «власні джерела» у російській розвідці, які неодноразово попереджали про «загарбницькі наміри» Польщі щодо України. Це не так.

У статті Conversation немає жодних згадок про те, що у Польщі нібито називають Західну частину України «колонією Варшави». Як пише StopFake, такі повідомлення є вигадкою пропагандистів. Автори статті обговорюють історичний контекст польсько-українських відносин, зокрема те, що колись частина українських земель була у складі Польщі, однак етнічно їх не вважали польськими.

Фейк Польські кадрові військові гинуть в Україні

У мережі поширюють відео, на якому військові виносять з літака труну ймовірно свого побратима. Мовляв, це відео із зустрічі загиблих польських військових. У дописах стверджують, що ці військові загинули в Україні. Також у дописах звертають увагу на те, що загиблим віддають почесті, тобто це кадрові військові, а не добровольці. Це — неправда.

Відео не має жодного стосунку до України. Як зазначає StopFake, воно зняте 23 грудня 2011 року під час військової церемонії зустрічі загиблих польських військових в Афганістані. На офіційному сайті президента Польщі та в польських медіа повідомляють, що 21 грудня 2011 року п'ятеро солдатів 20-ї Бартошицької механізованої бригади підірвалися на дорозі між Кабулом та Кандагаром. Підтвердив інформацію щодо відео також і Державний секретар Канцелярії Прем'єр-міністра та Урядовий уповноважений представник з безпеки інформаційного простору Республіки Польща Станіслав Жарін.

Маніпуляція Молдова готується до війни

Про таке пишуть проросійські ресурси. Мовляв, керівництво Молдови втягне Молдову у війну Росії з Україною, відкривши «другий фронт» у Придністров’ї за наказом «зовнішніх кураторів». Для цього нібито збільшили оборонний бюджет країни на 50%. Кошти спрямують на закупівлю озброєння та техніки, підвищення зарплат військовим. Це — маніпуляція.

Оборонний бюджет Молдови справді збільшили на 50%. Ним справді передбачено як закупівлю військової техніки, так і підвищення зарплат військовим. Однак, це не є ознакою підготовки до воєнних дій. Як зазначають фактчекери EU vs Disinfo, згідно з Конституцією, Республіка Молдова є нейтральною державою. Цей статус можна змінити лише шляхом референдуму. Однак такий референдум не планують, ба більше — навіть не обговорюють. 

Президентка Молдови Майя Санду влітку 2022 року наголошувала, що Молдова залишається нейтральною країною, але зміцнить свою обороноздатність. Зараз система оборони має досить поганий стан, тож російська агресія проти України акцентувала потребу в переоснащенні армії.

Фейк У Запоріжжі відкривають новий морг через великі втрати на фронті

Про таке пишуть анонімні телеграм-канали. Мовляв, морги Запоріжжя переповнені тілами загиблих українських військових, тож міська рада ухвалила рішення щодо створення ще одного моргу. Це — неправда.

Першоджерелом фейку став телеграм-канал запорізького колаборанта Володимира Рогова. Як пишуть фактчекери Запорізького центру розслідувань, насправді міськрада ухвалила рішення щодо створення комунального підприємства «Патологоанатомічне бюро». Потребу у такому бюро обґрунтовують тим, що Запоріжжя має у своєму підпорядкуванні комунальні лікарні, у яких відсутні патологоанатомічні відділення. Патологоанатомічне бюро не має стосунку до зберігання тіл померлих у Запоріжжі – ні цивільних, ні військовослужбовців.

Також фактчекери встановили, що знімок, опублікований Роговим, насправді був зроблений у морзі російського міста Новокузнецьк у 2020 році під час пандемії COVID-19.

Російська пропаганда навмисно поширює дезінформацію про втрати в українській армії, щоб емоційно тиснути на українців та відвертати увагу від втрат у власній армії. Раніше вони розповідали, що українська влада бреше українцям, що в ЗСУ немає втрат, натомість втрати під Бахмутом колосальні.

Меседж Європейський парламент – це екстремісти без реальної влади

Такий меседж російська пропаганда поширює на зарубіжну авдиторію. Мовляв, Європейський парламент завжди був зібранням екстремістів. Нібито застосування законодавства, яке ухвалювали протягом багатьох років, є загрозою для світу. Буцімто, на щастя, реальну політику визначає Єврокомісія, а Європарламент є «лише віртуальною грою в межах створеної утопії». Мовляв, під впливом американської пропаганди й відсутності реальних загроз європейці вигадали собі ворога в обличчі Росії.

На поширення меседжу звернули увагу фактчекери EU vs Disinfo. Європейський парламент є одним із двох законотворчих органів ЄС та ухвалює закони ЄС спільно з Радою ЄС на основі пропозицій Європейської комісії. Європарламент має ряд інших важливих повноважень, зокрема бюджетні, контрольні, правозахисні тощо. Зокрема, Європарламент підтримав резолюцію про визнання Росії державою-спонсором тероризму 23 листопада 2022 року.

Поширюючи такі меседжі, російська пропаганда намагається знецінити роль Європейських інституцій та їх рішень. Раніше пропагандисти розповідали, що визнання в Європарламенті Росії спонсором тероризму «не має жодних наслідків», а ЄС «жертвує» своєю і без того «зіпсованою» репутацією через ухвалення такого рішення.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.