Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2604
Фейк
775
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 15 грудня

У випуску спростовуємо нові фейки про "продаж" електроенергії в Молдову, підготовку Молдови до війни, а також фейкові іноземні заклики до українців повертатися додому.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Викриття Державні російські ЗМІ поширювали контент, наданий ФСБ

Журналісти видання The New York Times проаналізували зламаний хакерами та викладений архів електронної пошти Всеросійської державної телевізійної і радіомовної компанії (ВДТРК), і виявили, що російські телеканали, зокрема «Росія 1» та «Росія 24» використовували матеріали, які їм надсилало ФСБ. Весь дамп має обсяг 750 гігабайтів,  більшість якого пов’язана з підготовкою до російського вторгнення в Україну та початком війни – листування тривало з січна по березень 2022 року. Дослідникам вдалося підтвердити  адреси поштових скриньок, а також особи людей, які отримували листи.

Як з’ясували журналісти, російські пропагандисти створювали контент  за тими темами, які обговорювалися в  листах від співробітників ФСБ та Міністерства оборони Росії. В листах представники ФСБ називали співробітників російських каналів «колегами». Одним з матеріалів, який надіслали співробітники ФСБ російським каналам – розповідь жінки, що стверджувала, що Маріупольській драмтеатр  начебто підірвали українські військові.

Окрім того, задля створення у глядачів враження численних «перемог» російської армії та політики загалом, вони використовували  матеріали з консервативних західних ЗМІ, зокрема Fox News, публікації китайських ЗМІ з вигідними наративами, а також маловідомі акаунти у Telegram і YouTube, які також давали змогу створити викривлену картинку  російської «величі».

Меседж Напередодні парламентських виборів активізується опозиція до чинної влади

  Телеграм-канали, які керуються російською розвідкою, останнім часом зосереджували увагу на внутрішньополітичному протиборстві в Україні. Вони просували меседж, нібито в Україні напередодні парламентських виборів активізується опозиція до чинної влади, яку становитимуть мери міст та військова еліта, а також нова проросійська сила, яку сформує Сергій Льовочкін. Про це свідчать дані моніторингу прокремлівських телеграм-каналів, зробленого Центром стратегічних комунікацій.  

Канали писали про оформлення «регіонального руху мерів і військових» довкола мера Києва Кличка та ексміністра внутрішніх справ Авакова, і формування нової політсили Льовочкіним. Також вони поширювали тезу про розкол у партії «Слуга народу» щодо позбавлення мандатів нардепів з ОПЗЖ. Мовляв, Єрмаку вигідно тримати їх у Раді для протягування потрібних рішень. Писали також, нібито Офіс Президента планує репресії СБУ проти мерів міст, які натомість формують коаліцію проти центральної влади через ухвалення закону 5655 про реформу містобудування. Ще одна поширювана теза – начебто «непостачання центральною владою обладнання та деталей» до міст, які очолюють «опозиційні до влади» мери. Серед іншого, називали мера Дніпра Філатова, під керівництвом якого місто «страждає від вимкнень світла більше, ніж Запоріжжя, Одеса й Харків».

Ці меседжі - ще одна спроба російської пропаганди вплинути на підтримку влади та її рішень, а також створити  напругу в суспільстві. Раніше  пропагандисти закликали «виходити на мітинги через несправедливі вимкнення світла» та просували меседжі про те, що «влада експортує електроенергію задля власного збагачення попри те, що українці сидять без світла».

Меседж США надає комплекси Patriot, аби затягнути війну в Україні

Мережа телеграм-каналів, яка керується російською розвідкою, поширюють  меседж такого змісту: начебто США зголосилися надати Україні ППО, зокрема комплекси Patriot, аби затягнути  війну в Україні. Мовляв, це робиться, аби США продовжили заробляти на постачанні зброї та продовжувати дію санкцій, аби ослабити європейську економіку.

Це чергова вигадка російської пропаганди. Україна неодноразово зверталася і до європейських партнерів, і до США, і до Ізраїлю, аби отримати сучасні системи ППО, насамперед після того, як Росія почала масовані ракетні обстріли енергетичної інфраструктури. Ізраїль Україні відмовив. Німеччина, після того, як на територію Польщі впали дві ракети та загинули дві людини, запропонувала власні «Патріоти» Польщі, але Польща виступила з іншою пропозицією: постачити комплекси до України. Німеччина після довгих консультацій та ухилянь в решті решт відмовила. Але тепер ці комплекси зголосилися надати Україні США. Америка робить це через наполегливі звернення України, яка хоче отримати комплекси «Патріот», аби мати змогу більше захистити і населення, і військових. Теза про «затягування» війни – це також один з поширених меседжів російської пропаганди, яка спершу погрожувала «захопити» Україну за два тижні, а потім вигадала «затягування війни з боку США», аби пояснити власні поразки на фронті.

Війна спричинила чимало наслідків, зокрема – енергетичну кризу і не вигідна ані Україні, ані США, ані ЄС, ані тій таки Росії, яка може припинити її будь-якої миті. І саме вона несе відповідальність за затягування цієї війни.

Маніпуляція У Німеччині пройшли мітинги проти України

Російське державне телебачення показало сюжет про начебто масовий мітинг у Нюрнберзі з вимогами скасувати антиросійські санкції та припинити постачання зброї в Україну. Таку ж інформацію поширили в проросійських та російських телеграм-каналах. Але, як з’ясували фактчекери Insider, цей мітинг був проведений «Нюрнберзькою групою з прав людини», яка щопонеділка багато років поспіль організовує протести. Основні  вимоги цих мітингів останні два роки – скасувати обов’язкову вакцинацію проти коронавірусу для медпрацівників, а також  загальніші – проти «цифрового  стеження з боку держави», проти «істеричних ЗМІ» та за соціальну справедливість. Єдиним умовним лозунгом, що міг би стосуватися війни – це фраза «Створимо світ без зброї! Жодного підпалювання!». Але жодним чином він не стосується ані Росії, ані України, і тим більше – антиросійських санкцій чи постачання зброї в Україну з Німеччини.

Російська пропаганда постійно намагається просунути меседж про те, що в Європі не підтримують українців та вимагають від власних урядів припинити постачання зброї в Україну. Насправді підтримка України в країнах ЄС не зменшилася: як свідчать дані опитування, проведеного в жовтні-листопаді 2022  на замовлення Європарламенту, 74%  європейців схвально ставляться до всіх видів підтримки України. В скандинавських країнах рівень схвалення найбільший – понад 90%.

Фейк Олександр Турчинов загинув у ДТП

Низка телеграм-каналів із літерою Z у назвах поширила інформацію про ДТП, в якому загинув ексспікер Верховної Ради Олександр Турчинов. Це – фейк, який спростував сам Турчинов.

«Не дочекаєтеся», - написав Турчинов на своєму фейсбуці.

Канали писали, що саме «кривавий пастор», як називають  Турчинова пропагандисти, розв’язав війну на Донбасі. Насправді її розв’язала Росія, почавши постачання зброї та відряджаючи своїх військових для захоплення влади в різних містах Донбасу.

Фейк Україна постачає в Молдову електроенергію

Росія розпочала дезінформаційну кампанію, яка ставить на меті переконати українців в тому, що Україна продовжує експортувати електроенергію до інших країн, зокрема Молдови. Цю тезу просувають і російські пропагандисти, й українські блогери-антиваксери, ворожки й навіть ютуб-канали тих, що розводять коргі. Серед тих, хто поширює фейк про продаж електроенергії до Молдови – відомий український антивакцинатор Остап Стахів. Це доводить скоординованість кампанії для роботи з різними цільовими аудиторіями, пише StopFake.

Насправді вимкнення світла в Молдові, попри заяви пропагандистів, не доводять того, що Україна постачає країні електроенергію. Україна та Молдова — в єдиному блоці регулювання. Це означає, що системи Молдови та України пов’язані між собою ушестеро міцніше, ніж, наприклад, Молдова з Румунією. Цей процес поєднання систем почався ще у 2006 році, аби системам двох країн було простіше інтегруватися в загальноєвропейську енергетичну систему. У Молдови не так багато потужностей, які виробляють електроенергію, а один із найбільших виробників — Молдовська ДРЕС —  у Придністров'ї й належить  російському «Інтер РАО». До 11 жовтня цього року Молдова купувала принаймні 30% електроенергії в України, але Україна припинила постачання, тож Молодова була вимушена терміново укласти контракт і згаданою російською ДРЕС у Придністров’ї. Також із 13 жовтня Молдова купує невелику частину  потрібної їй електроенергії у Румунії. А вимикають світло в Молдові після обстрілів саме тому, що  системи двох країн поєднані, і коли вимикається частина системи України, не живиться і Молдова.

Також пропагандисти поширюють  фейк про те, що начебто на сайтах різних  енергетичних компаній можна побачити, що Україна віддає електроенергію  ряду країн. Це також неправда: на сайтах  показані дані некомерційного постачання енергії до систем сусідніх країн. Так само і ці  країни віддають таку кількість електроенергії до системи України. Це  робиться для балансу систем. Детальніше про це можна прочитати в матеріалі «Без світла і без вас».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.