Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Травня станом на 815 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2151
Фейк
693
Маніпуляція
649
Меседж
441
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 16 грудня

У випуску розповідаємо про викриття The New York Times: як державні російські ЗМІ поширювали контент, наданий ФСБ. А також розбираємо фейк про німецькі мітинги "проти санкцій та підтримки України" і черговий сюжет з історії про "захоплення" Польщею західних областей України.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк США провокують Сербію розгорнути війну

Такі повідомлення ширяться соціальними мережами й ворожими телеграм-каналами. У них ідеться, що американські високопосадовці підбурюють Сербію до військових дій, покликані захистити сербів на території частково визнаної держави — Косово. Проте це — неправда. 

Як повідомляють фактчекери EU vs Disinfo, немає жодних доказів того, що Сербія готується до війни під протекторатом США. 

Нещодавня напруга, яка виникла між Косово та Сербією, полягала в тому, що уряд Косова хотів, щоб ті, хто мешкає в сербських районах, змінили свої номерні знаки, видані Сербією, на номерні знаки, видані Косово. Близько 50 000 осіб відмовилися змінити номерні знаки своїх автомобілів, і це посилило напругу між сербським і косовським урядами. За сприяння ЄС Сербія та Косово погодили заходи, щоб уникнути подальшої ескалації.

Сполучені Штати схвалили домовленості, досягнуті між Косово та Сербією щодо уникнення подальшої ескалації. Саме тому США не підбурюють Сербію до ескалації. 

Пропагандисти поширюють цей фейк, щоб підживлювати наратив, що США — тотально ворожа країна та може лише нести війну та розруху. 

Фейк На Рівненщині ушпиталили монахинь із російськими паспортами

Така інформація з’явилася у соціальних мережах, зокрема в українському сегменті. У повідомленнях ідеться, що після того як у листопаді Служба безпеки України завітала до місцевого монастиря з обшуком, на Рівненщині почали ширитися чутки, що в місцеву лікарню ушпиталили трьох монахинь з російськими паспортами. Мовляв, серед послушниць монастиря — росіянки. Проте це — неправда.

Як повідомляють фактчекери проєкту «Брехунець», представниця монастиря монахиня Саватія запевнила, що серед їхніх насельниць немає росіянок, послушниці — українки. В Управлінні Служби безпеки у Рівненській області також не підтверджують інформацію, що серед черниць у Корецькому Свято-Троїцькому жіночому монастирі були виявлені особи з російськими паспортами.

Окрім цього, головний лікар міста також заперечує факт ушпиталення монахинь. 

Фейк Турецький журнал LeMan присвятив свою обкладинку Зеленському, який бідкається, що завчасно не залишив президентський пост

У мережі поширюють нібито нову обкладинку турецького гумористичного журналу LeMan. На карикатурі зображений скелет, який символізує президента та напис: «важливо вчасно накивати п’ятами». Проте це — неправда. 

За словами фахівців VoxCheck, журнал не публікував випуск із такою обкладинкою. Фактчекери зіставили номер журналу та дату публікації й виявили, що справжня обкладинка має інакший вигляд. 

Фейкова обкладинка
Справжня обкладинка

Фейк Британська морська піхота таємно бере участь у війні в Україні

Цю новину поширюють пропагандистські та ворожі телеграм-канали. У повідомленнях ідеться, що від початку повномасштабного вторгнення морська піхота Великої Британії бере участь у війні. Як доказ пропагандисти посилаються на статтю видання The Times, у якій нібито про це згадується. Однак це — неправда. 

Як повідомляють фахівці VoxCheck, пропагандисти спотворили слова про роботу британської морської піхоти в Україні. Насправді британські військові займалися в Україні захистом та евакуацією посольства Великої Британії, але не брали участі у війні з Росією.

13 грудня видання опублікувало статтю про таємні операції британських сил в Україні. The Times з посиланням на слова британського генерал-лейтенанта  пише про використання морпіхів для евакуації британського посольства у січні 2022 року та для захисту співробітників посольства у квітні 2022 року.

У статті не йдеться про те, що Королівська морська піхота проводила операції проти Росії. Немає жодних доказів участі британських військових у російсько-українській війні.

Пропагандисти поширюють цей фейк, аби переконати суспільство у тому, що Росія воює не лише проти України, а й проти інших країн та багатьох організацій. Наприклад, «Детектор медіа» уже згадував про схожий фейк, у якому йшлося, що ОБСЄ безпосередньо бере участь у війні. 

Фейк Солдат ЗСУ вбив свою дружину та дітей через іграшку в кольорах російського прапора

Цю новину поширили пропагандисти у своїх телеграм-каналах. У повідомленнях ідеться, що в Тернополі солдат ЗСУ вбив свою дружину та двох дітей після того, як побачив вдома дитячий батут, розфарбований у кольори російського прапора. Як доказ пропагандисти додають скриншот ймовірного матеріалу «ТСН» від 7 грудня 2022 року. Проте це — неправда. 

Як стверджують фахівці VoxCheck, це вигадана новина, а сам скриншот відредагували у графічному редакторі. 

На скриншоті новини також можна помітити час публікації (10:14) та авторку. На сайті немає новини з таким змістом. Утім, нам вдалося знайти матеріал «Окупанти вдарили по Запорізькій області: багато руйнувань, серед поранених — дитина (фото)» з таким самим часом публікації та за авторством журналістки. Крім того, збігаються теги до публікації (зазначені перед заголовком): «озброєння та армія», «актуальні запити». Імовірно, скриншот справжньої публікації відредагували, щоб створити фейкову новину. 

Пропагандисти неодноразово створювали фейки, посилаючись на українські ЗМІ, чим чинили спроби дискредитувати українців та владу. Наприклад, «Детектор медіа» уже згадував про схожий фейк, у якому пропагандисти переконували, що троє харків’ян загинули у Пункті незламності.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.