Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

29 Квітня станом на 795 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2110
Фейк
688
Маніпуляція
645
Меседж
431
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж У Чехії і Словаччині поширюєтся конспірологія про «світовий уряд, який починає війни і епідемії, щоб до нього прийши по вакцини і чипи»

У соціальних мережах поширюється нібито цитата колишнього радника кількох американських президентів Збігнєва Бжезінського. Згідно з дописом у фейсбуку, він нібито заявив, що глобальні еліти готуються спровокувати війни, голод та епідемії в усьому світі за допомогою вакцин та чипів. Фактчеркери чеського проєкту Demagog.cz встановили, що цю цитату вигадали російські користувачі соціальних мереж, а потім доповнили словацькі.

«Нашою кінцевою метою є єдиний світовий уряд. Робитимемо страшні речі: війни, голод і епідемії по всьому світу. Після першої прийде друга, третя, четверта, п’ята, поки ви самі нас не попросите про вакцини, а врешті і — про чипи. Лиш би це все нарешті закінчилось», — ідеться в цитаті, яку поширюють словацькою мовою.

Приклад "цитати", яку приписують Збігнєву Бжезінському, із фейсбука

Вигадана цитата Збігнєва Бжезінського спочатку поширювалася в інтернеті в дещо скороченому вигляді - без згадок про вакцини та чипи, лише про "єдиний світовий уряд" та "війни, голод і епідемії", повідомили у Demagog.cz. Фактчекінгова організація Myth Detector уже раніше спростовувала автентичність цих слів та виявила, що фальшива цитата почала поширюватися з російських джерел ще з 2012 року. Вперше її в серпні 2012 року опублікував у своєму конспірологічному дописі на блозі російський публіцист Микола Кофирін, а вже наступного дня її почали поширювати на російській блогерській платформі LiveJournal.

Пост із запрошенням на протестний марш, який містить цю фейкову цитату, почав поширюватися у фейсбук-групах 6 квітня 2024 року. Там використали «повну версію» цитати — з вакцинами та чипами. Така версія вперше з'явилася в соціальних мережах у жовтні 2020 року. Її  без вказівки джерела згадав в інтерв'ю для сайту Extra Plus словацький підприємець Ян Семаняк.

Семаняк, який помер у січні 2024 року в Словаччині, займався книговиданням. Його видавництво Torden випустило у світ книги радників Володимира Путіна та захисників російських імперських амбіцій. «Видавнича компанія не припинила продаж книг із прокремлівською пропагандою навіть після початку російської агресії проти України. Сам Семаняк також у житті відкрито дотримувався проросійських поглядів і полюбляв поширювати необґрунтовані конспірологічні теорії», — повідомляють у Demagog.cz.

Більше спростувань тез пропаганди і конспірологічних теорій можна знайти в рубриках «Меседжі», «Тактики», «Новомова» і «Конспірологічні теорії» «Хронік дезінформації» «Детектора медіа».

Фейк Спростування фейку про масове поширення ВІЛ та гепатитів B і C серед військових ЗСУ

Кремлівські телеграм-канали стверджують, що серед військових ЗСУ «масово» поширюються ВІЛ та гепатит B і C, а через відсутність медичної допомоги та навіть її заборону ситуація лише погіршується. Тому уряд буцімто вирішив вжити «екстраординарні заходи» - безкоштовне тестування для військових на ці інфекції.

Як пояснюють аналітикині VoXCheck, у статті "Фактів", на яку посилаються пропагандисти, не йдеться про "масове" поширення ВІЛ та гепатиту B і C серед військових. А йдеться про пілотний проєкт, створений на базі Головного військового клінічного шпиталю в Києві, де військовослужбовці можуть пройти швидке тестування на ці інфекції та отримати необхідне лікування.

За даними Центру громадського здоров'я, які наводять фактчекери, за 2023 рік серед усіх українців зафіксовано понад 11,6 тис. випадків захворювання на ВІЛ. Показник захворюваності порівняно з 2022 роком навіть знизився на 5%. Офіційні дані щодо захворювання на ВІЛ серед військових відсутні, тож твердження про "масовість" інфікування серед бійців є безпідставними.

Кількість випадків захворювання на гепатит B і C також відносно невелика - 759 та 439 випадків відповідно за 2023 рік. Дані щодо військових теж невідомі.

Пройти безплатне тестування на ВІЛ, гепатит B і C військові могли й раніше. Зокрема, ВІЛ-інфіковані можуть звернутися на "гарячу лінію" з питань ВІЛ/СНІДу.

Програма медичних гарантій, яка діє в Україні включає пакет послуг для ВІЛ-інфікованих, який передбачає безкоштовні тестування, лікування, медичний нагляд тощо. Станом на початок 2024 року, антиретровірусну терапію проходять понад 118 тис. осіб.

Таким чином, твердження про "масове" поширення ВІЛ та гепатиту B і C серед військових ЗСУ і відсутність медичної допомоги не відповідають дійсності. Це чергова дезінформація російської пропаганди. 

Наприкінці березня пропагандисти залякували тим, що в українських військових, які навчаються у Франції нібито виявили туберкульоз, а також, що на Полтавщині нема кому обробляти населені пункти від кліщів через "масову мобілізацію" відповідних спеціалістів.

Більше спростувань дезінформації про охорону здоров'я доступні у рубриці "Хронік дезінформації" "Охорона здоров'я"

Викриття Центр протидії дезінформації викрив телеграм-бот, який видають за сторінку Чернігівської обласної державної адміністрації

Під час моніторингу інформаційного простору Центр протидії дезінформації виявив фейковий телеграм-бот, який видає себе за офіційний обліковий запис Чернігівської обласної державної адміністрації. Цей бот спрямовує користувачів до анонімного Telegram-каналу, який поширює.

"Якщо ви натрапили на фейковий ресурс Чернігівської ОВА, заблокуйте його та не переходьте ні за якими посиланнями. Центр закликає адміністраторів TG-каналів не створювати фейкові сторінки офіційних державних установ, щоб не вводити в оману читачів", - закликають у Центрі протидії дезінформації.

Із публікації Центру протидії дезінформації

Фейкові телеграм-канали органів влади чи офіційних осіб можуть створюватись для поширення дезінформації. Наприклад, у середині липня 2023 зловмисники створили фейковий телеграм-канал з іменем керівника Головного управління розвідки України Кирила Буданова. На цьому каналі поширили фейк, нібито Буданов подякував українським патріотам за партизанську спецоперацію в Криму. Новину розтиражували як українські медіа, так і прокремлівські. Згодом виявилося, що Кирило Буданов таких заяв не робив. 

А у листопаді 2023 року у телеграмі з’явилася фейкова сторінка тодішнього Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного.

Фейк Російські військові нібито зайшли в село Роботине Запорізької області й закріпилися там

У мережі поширюють інформацію, що в результаті штурмових дій російські війська буцімто заволоділи селом Роботине, що в Запорізькій області, і фактично закріпилися там. Стверджуючи це, пропагандисти посилаються на заяву одного з депутатів Запорізької обласної ради.

Насправді ця «новина» не відповідає дійсності. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

У Силах оборони півдня України наголошують на тому, що інформація, яку підхопили медіа, була оприлюднена без перевірки її правдивості тими, хто не має прямого відношення до реальної бойової роботи й не володіє оперативною інформацією щодо ситуації в Роботиному.

Також у Силах оборони півдня додають, що українські підрозділи відбивають атаки росіян артилерією ще на підступах до Роботиного: військові 65-ї ОМБр і суміжних підрозділів знищують групи окупантів ударними дронами й мінометними розрахунками.

Фейк Пропагандисти залякують українців загибеллю на фронті новобранця з інвалідністю

Кремлівські ЗМІ та користувачі соцмереж почали поширювати неправдиву інформацію про те, що в Україні чоловік з інвалідністю на ім'я Євген Хаімов загинув через кілька днів після "насильницької мобілізації". Ці повідомлення включали фотографію загиблого та деталі про його смерть.

StopFake встановив, що Євген Хаімов дійсно загинув, але він приєднався до Сил оборони України ще в березні 2022 року і захищав країну смерті 26 січня 2024 року в Донецькій області. Його дружина Марина подала петицію про присвоєння йому звання "Героя України (посмертно)". Ні родичі, ні офіційні особи не повідомляли, що Хаімов мав інвалідність. 

Фейки про мобілізацію в Україні активізувались на фоні новин про підготовку до голосування законопроєктів, які стосуються зміни правил залучення військовозобов'язаних до служби у війську. Нещодавно у Хроніках дезінформації спростовували фейки, що працівники поліції затримують чоловіків і передають їх працівникам Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки,   

Таким чином, твердження про "насильницьку мобілізацію" та загибель чоловіка з інвалідністю через кілька днів після цього не відповідають дійсності. Агітпроп використав реальну смерть військового, щоб поширити дезінформацію.

Фейки про мобілізацію в Україні активізувались на фоні новин про підготовку до голосування законопроєктів, які стосуються зміни правил залучення військовозобов'язаних до служби у війську. Нещодавно у Хроніках дезінформації спростовували фейки, що працівники поліції затримують чоловіків і передають їх працівникам Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, що повістка прийшла пенсіонерці, а також що в Україні нібито закликають мобілізуватись до Збройних сил сім'ями.

Меседж Сирени повітряної тривоги нібито використовуються Зеленським для «розкручування воєнної істерії»

Повітряні тривоги в Україні є нібито марними, адже «російська бʼє виключно по військових цілях». Таку інформацію почали поширювати російські телеграм-канали. Мовляв, сирени вигідні хіба що президенту України Володимиру Зеленському, щоб сіяти паніку навколо війни серед народу України. Як доказ своїх тверджень пропагандисти поширюють фейк, що нібито невідомі в Одеській області заклеїли монтажною піною сирену, яка сповіщає цивільне населення про ракетну небезпеку. Однак цю інформацію вже спростували в Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

Твердження ж російської пропаганди про «недоцільність» повітряних тривог суперечать реальності, адже Росія​​ щодня хаотично обстрілює територію України ракетами, бомбами, дронами-камікадзе та артилерією. 

Зокрема, поширюючи фейк про «заклеювання монтажною піною сирени», пропагандисти намагаються виправдати російський ракетний терор та обстріли цивільних українців. Раніше ми спростовували інформацію, що повітряну тривогу в Україні вмикатимуть, щоб нібито було простіше роздавати повістки чоловікам в укриттях.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «український слід»

Російська пропаганда традиційно вдається до риторики про «український слід» для пояснення причин внутрішніх негараздів чи трагедій на території Росії. Мовляв, усі небезпеки для Росії неодмінно якимось чином пов’язані з Україною. Так, офіційна Москва шукала й нібито навіть знайшла «український слід» в єврейських погромах на Кавказі, теракті в «Крокус Сіті Холі» в Підмосков'ї тощо.

Зокрема, під час телефонної розмови міністра оборони Росії Сєргєя Шойгу та новопризначеного міністра оборони Франції Себастьяна Лекорню 3 квітня 2024 року перший говорив про наявні відомості в Росії щодо «українського сліду» в теракті в «Крокусі». Однак у відповідь Лекорню заявив, що Франція не володіє жодною інформацією, яка дозволяла б встановити зв'язок між цим терактом та Україною. Також він закликав Росію припинити будь-яку інструменталізацію цієї події. Про непричетність України до теракту заявляли й у США, а ще в самому оточенні Путіна не вважають, що Україна причетна до теракту в Підмосков’ї. Також відомо, що ісламістська терористична держава ІДІЛ взяла на себе відповідальність за стрілянину в «Крокусі», проте в цій ситуації російська пропаганда наполягає на різного роду версіях саме із «українським слідом», що місцями суперечать одна одній. 

Крім того, Кремль може говорити про «український слід» й у випадку кризових подій за межами Росії, які часто безпосередньо стосуються її. Наполягаючи, нібито «у всіх бідах світу» винна Україна. Так було, наприклад, у випадку з підривом «Північних потоків», появою зброї в терористичного угруповання ХАМАС з російсько-української війни (нібито Україна «продала» західну зброю терористам) та багатьох інших.

Про можливу причетність України до диверсії на «Північних потоках» говорив, наприклад, прессекретар президента РФ Пєсков: «Українські сліди цієї диверсії, терористичного акту дедалі більше з'являються в різних доповідях, розслідуваннях, повідомленнях ЗМІ. Це справді так». Насправді жодних реальних доказів на підтвердження цьому, окрім якихось додаткових «подробиць», немає. До того ж на Заході ставлять запитання, мовляв, «навіщо Україні було підривати газопроводи, які й без того перебували під санкціями та не працювали?».

Отже, риторика Росії про «український слід» в тих чи інших бідах Росії або світу має на меті перш за все закріпити у свідомості якомога більшої кількості людей асоціативного ряду: «Україна = тероризм». І це в той час, як триває російський терор проти українського населення. Також у такий спосіб Кремль прагне посилити антиукраїнські настрої серед власного населення, зокрема. А ще таким чином російська пропаганда дискредитує Україну на міжнародному рівні, вкидає в інфопростір ще один «аргумент» для виправдання агресії, який звучить як «захист від тероризму з боку України».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.