Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

16 Травня станом на 812 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2146
Фейк
693
Маніпуляція
648
Меседж
438
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк В Україні нібито хочуть зробити військовозобов’язаними жінок віком від 18 до 60 років

Російські пропагандистські медіа дописують, що в Україні нібито збираються зробити військовозобов’язаними не лише чоловіків, а й усіх жінок віком від 18 до 60 років. За словами агітпропу, для цього вже підготовлено підґрунтя у підписаному президентом Володимиром Зеленським законі про електронний реєстр військовозобов’язаних.

«У недалекому майбутньому в Україні закриють кордони й для жінок», — пишуть кремлівські ресурси.

Дослідили кейс аналітики StopFake, які розповіли, що в законі №10062 не йдеться про встановлення військового обов’язку для жінок, як і включення їх до реєстру військовозобов’язаних. 

Сам закон має назву «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних у державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану», тобто насамперед мета закону — спростити механізм надання статусу учасника бойових дій. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк У Харкові боржників за комунальні послуги буцімто евакуйовуватимуть в останню чергу

У російських медіа поширюють інформацію, що в Харкові боржників за комунальні послуги нібито шантажують відмовою в евакуації. 

«Повідомляємо вам, що боржники будуть евакуйовані в останню чергу незалежно, багатодітна сім'я чи ні», — пишуть в оголошенні, фотографію якого нібито було зроблено в Харкові. В оголошенні також публікують список квартир-боржників станом на 8 квітня 2024 року.

Аналітики StopFake дослідили кейс і встановили, що інформація про «обмеження для боржників» не відповідає дійсності. Немає жодного доказу того, що схожі оголошення розклеюють у Харкові. 

Ба більше, у місті не оголошено евакуацію, тож «шантаж відмовою від евакуації» є черговою вигадкою російської пропаганди щодо ситуації в Харкові.

Автор: Орест Сливенко,

Маніпуляція Одесити нібито масово розпродують нерухомість через «загрозу» російського наступу

У соціальних мережах поширюють інформацію, що жителі Одеси нібито майже задарма продають квартири й масово залишають місто. 

«Жителі міста, мабуть, передчувають наближення збройних сил Росії й подальших боїв за місто, тому вирішують позбутися квартир», — коментують так звану новину в мережі.

Аналітики StopFake дослідили кейс і визначили, що інформація про продаж нерухомості «за безцінь» не відповідає дійсності. Як пояснили вони, місцеві ріелтори зазначають, що деякі одесити справді готові продати свою нерухомість дешевше, однак це явище має тимчасовий характер.

Загалом експерти з нерухомості також пояснюють, що на сьогодні ціни на нерухомість в Одесі практично вирівнялися з довоєнними показниками, а вартість вторинного житла навіть зросла на кілька відсотків.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк У Німеччині нібито викрили «банду» українських біженців, які обкрадали місцеві крамниці

Аноніми стверджують, що поліція Німеччини нібито викрила «найбільшу мережу крамничних крадіїв за останні 10 років». До складу групи шахраїв, які крали товар із магазинів у 12 містах Німеччини, нібито входили біженці з України — за 6 місяців вони начебто накрали на 2,7 мільйона євро. У повідомленнях посилаються на матеріал Daily Telegraph та нібито сюжет, який зробили медійники видання. Це — неправда. 

Фактчекери StopFake узялися за кейс і встановили, що на сайті та в соціальних мережах видання Daily Telegraph нема такого сюжету. Російський агітпроп скористався фірмовим стилем Daily Telegraph для створення сюжету, й фейкороби спродукували хибне підтвердження вигаданої новини про затримання «банди українських біженців».

Тобто як і сама новина, так і «сюжет» — вигадка.

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.