Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

18 Травня станом на 814 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2151
Фейк
693
Маніпуляція
649
Меседж
441
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Міноборони Польщі закликало вступати до Війська Польського, щоб захистити Європу від Євгенія Пригожина

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, та користувачі російського сегменту соцмереж поширюють фотографію нібито рекламного плакату керівника ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина з написом: «Польща — це щит Європи. Захистіть Польщу від божевільного росіянина!». Після того, як угруповання «Вагнер» перебазувалося до Білорусі, Міністерство національної оборони Польщі буцімто розпочало рекламну кампанію служби за контрактом у польській армії. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Зображення було відредаговане. На запит фахівців пресслужба Міноборони Польщі повідомила, що жодне з їхніх відомств, відповідальних за набір кандидатів до Війська Польського, не є авторами цього плаката. Вони зазначили, що логотип було «незаконно використано або сфальсифіковано». Також у пресслужбі додали, що вступати до Війська Польського Міноборони заохочує тільки добровільно.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються посіяти паніку серед поляків перед «божевільним росіянином» та його бойовиками, а також дискредитувати їх. Мовляв, поляки агресивні та готові піти війною. Раніше «Детектор медіа» спростовував маніпуляцію, що Польща готується до військового перевороту в Білорусі.

Фейк 92-гу бригаду розформують, а військових переведуть в інші підрозділи

У російських медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про нібито розформування 92-ї окремої механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка. Вони посилаються на буцімто слова адвокатки Євгенії Закревської, що служить в аеророзвідці 92-ї бригади. У її дописі начебто написано: «Я трохи розумію командира роти, Бєса. Після того, як він вимушено прийняв роту – роти скоро майже не стало. Менш ніж за тиждень. Зараз 92 ОМБР фактично немає: є кілька підрозділів операторів БПЛА та сотня піхотинців, яких розкидали іншими бригадами». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фахівці Харківського антикорупційного центру. Вони знайшли допис Євгенії Закревської та встановили, що російські пропагандисти просто вигадали та дописали кілька речень, подавши їх нібито від імені адвокатки та військовослужбовиці.

Євгенія Закревська писала про те, як важко повідомляти людям про загибель близької людини, а не про розформування бригади.

Насправді в її пості написано: «Я трохи розумію командира роти, Бєса. Йому на вигляд теж не більше 25-ти. Після того, як він вимушено прийняв роту – роти скоро майже не стало. Ті, хто вцілили на Кремінній, уже майже закінчились на Бахмуті. Менш як за тиждень. Бєс хороший. Він не ховається в тилу на КСП, він кілька разів нас витягав із різних залуп. Його люблять бійці. І Паша теж. Але Бєс не повідомив дружині про смерть Кента. І тепер це має зробити Паша».

На тлі новин про контрнаступ російські пропагандисти намагаються переконати українців, що він неуспішний, а в ЗСУ багато втрат, що аж доводиться розформовувати бригади. У такий спосіб агітпроп сіє паніку та зневіру серед українців. Раніше «Детектор медіа» спростовував маніпуляцію, буцімто ексголова розвідки Естонії Райнер Сакс заявив, що український контрнаступ «провальний».

Фейк У Києві розкупили весь йодид калію після заяви Зеленського про мінування Запорізької АЕС

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, з’явилося повідомлення про те, що Зеленський нібито залякав українців мінуванням ЗАЕС, через що з київських аптек буцімто зник калій йодид. Це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. Вони зазначають, що попит на таблетки калію йодиду справді зріс, проте їх можна купити в багатьох аптеках Києва.

Калій йодид виробництва компанії «Дарниця» є в 17 аптеках, а інших виробників — у 852 аптеках Києва.

22 червня Володимир Зеленський заявив, що українська розвідка отримала інформацію про мінування ЗАЕС, а згодом керівник ГУР Кирило Буданов в інтерв’ю виданню The New Statement підтвердив мінування російськими військами ставка-охолоджувача станції.

Поширюючи інформацію про дефіцит таблеток калію йодиду в аптеках Києва, агітпроп намагається створити хаос, залякати українців та викликати в них паніку. Проте ці таблетки не всім підходять, і їх потрібно буде вживати тільки після офіційного сповіщення від представників влади або Міністерства охорони здоров’я України. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що Україна спеціально підвищує рівень води, щоб затопити Запорізьку АЕС.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «центральна влада»

Російські пропагандисти постійно намагаються показати свою державу як кращу альтернативу «колективному Заходу». Аргументом на підтримку цього твердження, зокрема, є те, що децентралізація у країнах Європи — це лише ширма, а насправді в них панує диктатура. Натомість у Росії ж нібито все відкрито — центр влади «мультикультурної» країни у Москві. 

У дійсності ж у випадку Росії це є виявом авторитаризму її режиму. Історично склалося так, що Москва контролює всі процеси, особливо на окупованих територіях України. У цьому контексті так звані «уряди» «ЛДНР» не є окремими урядами, а лише «філіями» Кремля. Проте це стосується і самої Росії — у республік у складі Російської Федерації немає власної автономії, а всіх тих, хто намагаються йти всупереч забаганкам Москви, жорстоко карають. До прикладу, розмір дотацій від Кремля для регіонів визначається не за об’єктивними критеріями чи потребами, а за рівнем прихильності або геополітичної важливості для Москви. Як наслідок, Російська Федерація — це міф та завуальовування імперських амбіцій Росії.

Посилено використовуючи такі словосполучення, пропагандисти також поглиблюють владу політичних еліт Росії та придушують голоси інакодумців. За мовчазного схвалення подібні інструменти набувають більшого поширення та значення. 

Маніпуляція В Україні значний дефіцит ППО, через що понад 60% російських ракет влучили в цілі

6 липня в анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, почали поширювати інформацію про те, що в Україні склався значний дефіцит ППО. Такі заяви з’явилися після нічної атаки російських ракет по території України та влучання в багатоповерхівку у Львові. Зазначають, що це був нібито тестовий варіант відстеження ППО. «Як виявилося, майже пусто. Більшість ракет дійшла до цілей (ракет було не більш ніж півтора десятка, дійшло до цілей понад 60%, інші було збито)», — пишуть в анонімних телеграм-каналах. Це — маніпуляція.

Як повідомляють Повітряні сили ЗС України, вночі 6 липня ворог атакував Львів «Калібрами» з акваторії Чорного моря. Було збито 7 із 10 ракет, є влучання по цивільних об’єктах у місті. Отже, було збито 70% ракет, тільки 30% досягли своїх цілей, а не 60%, про що пише агітпроп.

Також речник командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат прокоментував нічну атаку по Львову в ефірі проєкту «Радіо Свобода» «Свобода.Ранок». «Саме наявність F-16 може зробити можливим знищення усіх повітряних цілей, які атакують українську інфраструктуру», — зазначає військовий. Юрій Ігнат додає, що росіяни «пропрацювали маршрут, використовуючи і рельєф місцевості, і русла річок – в цьому випадку Дніпро, – вони летіли до Києва і різко звернули в напрямку Львова».

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються посіяти паніку серед українців та викликати недовіру до влади. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що всі системи ППО встановили у Києві, тому інші міста України — незахищені.

Маніпуляція Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Україна вступить до ЄС через 20-30 років

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн нібито заявила, що Україна вступить до Європейського Союзу через 20-30 років. Про це вона сказала буцімто під час свого інтерв’ю 22 червня у Лондоні на конференції з відновлення України. Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту Stop Fake. Агітпроп вирвав із контексту слова голови Єврокомісії. Насправді ж Урсула фон дер Ляєн сказала, що «Європейський Союз через 20-30 років є немислимим без України та блоку західнобалканських країн у ньому». А на запитання журналістів, коли саме Україна вступить до ЄС, вона відповіла, що назвати точну дату не може. Вступ до ЄС залежить від того, коли Україна виконає всі вимоги.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати Європейський Союз та переконати українців у тому, що Захід не хоче бачити Україну членом ЄС. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що українське зерно знищує Євросоюз.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.