Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Квітня станом на 793 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Польща депортує чоловіків призовного віку до України

Таку інформацію поширили анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях зазначають, що у Польщі вирішили «позбутися» українських біженців, тому їх нібито мобілізуватимуть. Мовляв, це стосується насамперед усіх ухилянтів. Буцімто їх будуть депортувати. Автори посилаються на матеріал польського газетного видання Rzeczpospolita. Це — маніпуляція. 

Загалом у матеріалі йдеться, що Польща примусово повернула тих громадян України, які переправляли нелегалів до Європи. Щодо самих ухилянтів, то в матеріалі зазначено, що процедура екстрадиції таких осіб може розпочатися, коли Україна видасть міжнародний ордер на арешт кожного з них. Причому ідеться про можливі сценарії від самих польських посадовців. Автори пропагандистської публікації спотворили сенс матеріалу. Ба більше, щоб людину визнали ухилянтом, їй треба видати повістку, тобто знайти її за кордоном і особисто вручити. Це складно втілити на практиці. 

Та й «депортація військовозобов’язаних чоловіків» узагалі неможлива, оскільки не існує жодного правового підґрунтя. Звісно, прикордонна служба України може розслідувати злочини незаконного перетину кордону в умовах воєнного стану і, наприклад, намагатися повернути військовозобов’язаного чоловіка до України, якщо той у незаконний спосіб перетнув кордон. 

Євросоюз консолідований у своїй позиції, що вони не депортують нікого проти його волі. Згідно із законодавством ЄС, усі українці, які прибули до регіону після початку повномасштабного вторгнення, потрапляють під захист Директиви про тимчасовий захист.

Маніпуляція Верховний комісар ООН з прав людини визнав, що Україна більше не є правовою державою

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито у звіті Верховного комісара ООН з прав людини визнали, що Україна більше не є правовою державою. Тобто це така держава, якою керує так званий «київський режим» у своїх інтересах. Проте це — маніпуляція.

Фахівці VoxCehck проаналізували цей кейс та дійшли висновку, що у звіті фахівці не вказували, що Україна є неправовою державою, натомість вказали на можливі прогалини в законодавстві, які варто виправити. У моніторингу йшлося про масові факти порушення прав людини російською стороною та окремі випадки порушення з боку України.

У звіті, наприклад, написано, що після запровадження воєнного стану в Україні органи влади отримали ширші повноваження щодо затримання осіб, які становлять загрозу нацбезпеці. За словами авторів звіту, ці зміни могли сприяти поширенню практики свавільного (незаконного) затримання. Також у пропагандистських публікаціях повністю проігнорували частину, у якій ідеться про злочини російських військових. Зокрема, у звіті задокументували 864 випадки свавільного затримання осіб з російського боку.  

Автори звіту також детально описали моменти «фільтрації» у тимчасово окупованих областях. Коли людей заарештовували в домівках, на вулицях чи блокпостах. Росіяни їх обшукували, брали відбитки пальців та переглядали вміст мобільних телефонів. До кожного наведеного факту додавали реальні історії очевидців, які це пережили.

Тобто сам звіт створили з метою висвітлити моменти, коли Росія порушувала права людини. Щодо української сторони у звіті також описали характерні моменти, однак більшість випадків зафіксовано саме з російської сторони, про що пропагандисти не згадували. 

Автор: Орест Сливенко,

Тактики Як російська пропаганда використовує протилежні версії для досягнення власних цілей

Агітпроп часто використовує тактику «протилежні версії» — подає взаємовиключні пояснення певної події чи явища. Застосування цієї тактики викликає когнітивний дисонанс — внутрішній конфлікт, який виникає внаслідок зіткнення у свідомості людини несумісних суджень, ідей, переконань, які заперечують одне одного. Агітпроп навмисне поширює взаємозаперечні версії, щоб викликати в людей відчуття розгубленості, невпевненості та нав’язати враження, що «не все так однозначно», а «всієї правди ми ніколи не дізнаємося». Людина, у свідомості якої виник когнітивний дисонанс, навряд чи намагатиметься відшукати правдиву версію реальності. На це і розраховує агітпроп.

Після того, як 6 червня 2023 року російські військові підірвали Каховську ГЕС, пропагандисти просували меседжі, що суперечили одні одним: мовляв, дамба обвалилася сама через неналежний догляд; дамба розсипалася внаслідок обстрілів з боку українських військових; тільки верхня частина Каховської ГЕС зруйнована, а дамба — не постраждала; «київський режим» скоїв «підрив споруд Каховської ГЕС».

Повідомлення із взаємовиключними версіями з’являлися і про Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. У травні та червні 2023 року агітпроп писав, що Залужний нібито «загинув»; його буцімто прибрали з публічного простору, оскільки він «не заслужив довіри в Зеленського»; у нього серйозне поранення і йому зробили операцію; він узагалі виїхав за кордон.

Подібні версії агітпроп поширював і про очільника ГУР Кирила Буданова: він нібито  «загинув» від ракетного удару; перебуває у шпиталі Берліна після того, як у сусідній з ним кабінет «влучила російська ракета»; після російської ракетної атаки він у комі, хоча це «приховують».

Агітпроп подає інформацію таким чином, щоб спантеличити людину і створити суперечність, що викликатимуть тривожність, відчуття провини, тиск, яких вона захоче позбутися. Оскільки пропагандисти поширюють безліч версій однієї події, то людині складно визначити, яка з них правдива.

Коли попередні уявлення не узгоджуються з новою інформацією, це викликає відчуття дискомфорту. Подолати неприємні відчуття і позбутися когнітивного дисонансу можна кількома способами:

  • змінити власні переконання та скорегувати поведінку;
  • виправдати власні переконання, знецінюючи явище, яке викликає когнітивний дисонанс, або уникати інформації, яка може його викликати.

Росіяни намагаються позбутися когнітивного дисонансу шляхом найменшого спротиву — не змінити свою думку, а знайти виправдання власним переконанням, щоб вони здавалися логічними. Для цього вони шукають у російських медіа, соцмережах, серед друзів з подібними поглядами інформацію, наприклад, про те, що в Україні панує нацизм. Використовуючи когнітивний дисонанс, пропагандисти намагаються викликати в людей сумніви та параною, аби згодом цей стан розгубленості використати у власних інтересах — спонукати бути бездіяльним чи, навпаки, робити конкретні дії, вигідні агітпропу, як-от мобілізуватися до російської армії та вчиняти геноцид українського народу.

Фейк Сили оборони України оголосили про збір коштів на автомобіль, а потім виставили його на продаж

Інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що бійці ЗСУ оголосили збір на автомобіль, а потім його «перепродали». Пояснюють, що один із освітян, який мобілізувався до ЗСУ, якраз і розпочинав збір. А згодом він нібито виставив фото автомобіля на сайт з продажу. До публікацій додають скриншот автівки на сайті. Це — брехня.

Кейс вдалося опрацювати фактчекерам VoxCehck, які визначили, що військовий прозвітувався про придбаний на волонтерські кошти автомобіль, і згодом його не виставляли на продаж. Ідеться про шкільного вчителя Руслана Коляка, який і оголосив збір. На своїх сторінках у соцмережах, зокрема у фейсбуці, він опублікував пост про збір. Аналітики доповнюють, що ця сторінка є справжньою та непідробною, оскільки з-поміж публікацій вони зафіксували безліч освітнього й розважального контенту. Згодом учитель прозвітувався про придбане авто в наступних публікаціях. Бійцю вдалося зібрати на автівку Mitsubishi Outlander. Фахівці перевірили, чи є у продажі саме цей автомобіль на українських сайтах. З'ясувалося, що на сайтах немає оголошень про продаж автомобіля Mitsubishi Outlander саме такого кольору, як автомобіль, куплений Русланом Коляком. Тобто автори просто вигадали ситуацію з «перепродажем» автомобіля.

Риторика про нецільове використання гуманітарної допомоги вигідна Кремлю, щоби плекати недовіру до українських військових. Мовляв, нема сенсу допомагати, якщо Сили оборони України допускають «розкрадання» ресурсів. 

До речі, прочитайте схожі кейси за тематикою: Як в Україні нібито перепродують японські тактичні аптечки з гуманітарної допомоги. Або, скажімо, що українську військову техніку буцімто продавали на польському авторинку. Насамкінець ознайомтеся з фейком, де стверджували, що на протестах у Франції використовували зброю, яку раніше передали ЗСУ.

Фейк У США дозволили торгувати дітьми

Таку інформацію поширили в соціальних мережах та пропагандистських медіа. У повідомленнях ідеться, нібито в Каліфорнії заблокували законопроєкт, який зробив би торгівлю неповнолітніми серйозним злочином. Автори дописують, що Каліфорнія лідирує за кількістю випадків торгівлі дітьми. Та підсумовують: «така ситуація — результат політики Джозефа Байдена». Це — неправда. 

Аналітики проєкту VoxCheck проаналізували цей кейс і пояснили, що торгівля дітьми карається законом у США. Власне, на момент поширення дописів у соцмережах сенатори розблокували розгляд законопроєкту щодо того, аби зробити торгівлю неповнолітніми серйозним злочином. Відповідно Джо Байден не міг скасовувати указ, спрямований на боротьбу з торгівлею дітьми. Тобто пропагандисти викривили інформацію щодо самого законопроєкту та написали, що його нібито заблокували. Хоча взагалі не йдеться про заперечення злочину торгівлі дітьми, а навпаки — про посилення відповідальності за нього та допрацювання закону. 

Згідно з чинним законодавством Каліфорнії торгівля неповнолітніми карається ув'язненням на строк до 12 років. При цьому сексуальна експлуатація неповнолітньої особи, яка супроводжується примусом, обманом, залякуванням, може призвести до ув'язнення на 15 років або до довічного терміну.

Автор: Орест Сливенко,

Меседж Українські військові масово хворіють на ВІЛ, бо їм пропонують безкоштовне тестування

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в одній із місцевих клінік Харкова проводять безкоштовне тестування на ВІЛ. Відтак пропагандисти підсумовують: раз в Україні пропонують безоплатний тест, значить «спостерігається» спалах інфекції серед військових. І до повідомлень додають «фотодоказ» — одне з оголошень про тестування на виявлення ВІЛ-інфекції. 

Фактчекери проєкту VoxCheck узялися аналізувати цей кейс і пояснили, що діагностування на ВІЛ в Україні проходять безкоштовно. Усі українці мають право скористатися такою можливістю. Власне, згідно з новою редакцією закону про протидію ВІЛ, усі, хто перебуває на території України, мають право на безплатне медичне обслуговування та забезпечення антиретровірусними препаратами для лікування. 

Натомість автори фейкового повідомлення натякають, що система охорони здоров’я України потерпає від рук «непрофесіоналів», та залякують різними болячками, спалах яких нібито відбувається в України. Однак фактчекери підкреслюють, що безоплатне тестування на ВІЛ якраз таки свідчить про відносну якість та стабільність медичної системи України. Тестування є одним з елементів регулювання захворюваності або її своєчасного виявлення. 

До речі, за перших 6 місяців 2023 року обсяги послуг з тестування на ВІЛ зросли на 52,7%, що навіть перевищило довоєнні показники. Нагадаємо, що безкоштовне тестування на ВІЛ можна пройти у свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра. 

Крім того, російських агітпроп неодноразово маніпулював питанням забезпечення кров'ю в державі. У такий спосіб Кремль намагається створити хибне враження, що в Україні недостатньо донорської крові, її замало, а отже й неможливо якісно вилікувати військо. Серед іншого споживачів дезінформації також наводили на думку, що в Україну, мовляв, постачають заражену кров. Тобто змальовували образ України як держави, у якій не зацікавлені міжнародні партнери. Ще писали, що у Верховній Раді «наказують» українцям здавати кров, чи жінки українських бійців бідкаються, що їхнім чоловікам переливають «москальську кров». Та й узагалі пояснювали, що українці буцімто забороняють іноземним громадянам ставати донорами крові. А такими меседжами автори підживлювали класичний наратив про існування «українців-нацистів».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.