Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Грудня станом на 1034 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 2 вересня

У випуску розбираємо пропагандистські меседжі про те, що НАТО може використати ймовірну аварію на ЗАЕС для того, щоби "вступити у війну з Росією", а також що громадяни Німеччини "дедалі менше підтримують" антиросійські санкції.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Україна — недолуга держава

З таким прихованим сенсом відбулися першовересневі уроки «Розмови про важливе» Володимира Путіна та «Історична пам’ять — дорога в майбутнє» Олександра Лукашенка. Нібито ці заходи мали стосуватися Росії й Білорусі відповідно, але говорили там і про Україну. 

Володимир Путін розповідав, що нібито школярі на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей вважають Кримський міст вигадкою. Також нібито діти не знають про те, що «Україна й Росія колись були однією країною — Радянським Союзом». Мовляв, їх цьому в школі не вчили. У такий спосіб Путін вкотре продемонтсрував російський шовінзм, що базується на маніпуляціях та спотворенні дійсності. 

Насправді автомобільну частину мосту через Керченську протоку відкрили 15 травня 2018 року, залізничну — 25 грудня 2019 року для пасажирського транспорту і 30 червня 2020 року для вантажного. Росія окупувала Крим та частину територій Донецької та Луганської у 2014 році. Тому питання щодо «якості» освіти на окупованих територіях варто поставити саме окупаційній «владі», а не українській.

Також Путін вкотре розповідав про сучасну місію Росії — «припинити цю війну», «захистити й людей, і саму Росію», адже на території сьогоднішньої України «почали створювати антиросійський анклав». Насправді Путін цілком може припинити війну, яку сам і розпочав. Для цього потрібно віддати наказ і вивести війська з території України. Натомість він перекладає відповідальність за початок війни та скоєні злочини на Україну й Захід.

Олександр Лукашенко розповідав білоруським школярам про те, що нібито події в Бучі — це штучно створена картинка. Мовляв, у Білорусі «вичислили» номери машин і встановили особи тих, хто привозив «трупи в поліетиленових пакетах», для «провокацій». Також Лукашенко згадав давній фейк про те, що нібито зараз з України вивозять «зерно і чорнозем» до «багатої Європи». Як пишуть фактчекери The Insider, востаннє цей фейк в інформаційному просторі виникав у квітні, на сайті пародійних новин.

Російська пропаганда формує «правильний» світогляд у громадян з раннього віку. Приклади, які використовували обидва президенти для розповідей про події в Україні, покликані створити зневажливе ставлення до України й українців та переконати в меншовартісності українців як окремої нації. Агітпроп використовує початок навчального року як поштовх для ліквідації української ідентичності та створив методички для проведення першого уроку на окупованих територіях.

Меседж Громадяни Німеччини дедалі менше підтримують антиросійські санкції

Буцімто до цього спричинили високі тарифи на енергоносії та прогнозовано складний зимовий період. Такі висновки російська пропаганда робить нібито на основі окремих матеріалів німецьких медіа (Die Welt, Tagesschau та ін.).

Насправді за останніми опитуваннями видання Tagesschau понад 53% німців підтримують санкції проти Росії, попри складнощі в економіці. Як пише Центр протидії дезінформації, Росія повторює для Європи вже відпрацьований в Україні сценарій з залякування суспільства енергетичною кризою. Агітпроп поширював аналогічні дезінформаційні прогнози  про замерзлих українців та неминучу кризу управління  в українському інфопросторі з 2018 року. Зараз Кремль залякує німців холодною зимою та потенційною відставкою уряду через неспроможність пройти опалювальний сезон.

Росія застосовує енергетичний шантаж Європи напередодні початку опалювального сезону та посилює інформаційний тиск, намагаючись зменшити світову підтримку України. Також пропагандисти систематично використовують вирвані з контексту цитати західних медіа для видавання бажаного за дійсне. Раніше пропагандисти поширювали фейки, що нібито у Києві «скасували» опалювальний сезон через санкції проти Росії.

Меседж Захід мріє про смерть України

Таку тезу поширюють прокремлівські пропагандисти. Мовляв, саме лідери Заходу розпалюють ворожнечу й загалом Захід нібито підтримуватиме Україну в боротьбі з Росією «до останнього українця». У такий спосіб пропаганда намагається створити видимість того, що Захід мріє знищити Україну та українців.

України проти російської агресії та взяли участь у Кримській платформі, яка ініційована Україною. Саме після цього заходу російські пропагандисти й почали активно просувати тезу щодо того, що Захід воліє смерті України. Платформа спрямована на підвищення ефективності міжнародної реакції на довготривалу окупацію Криму, посилення міжнародного тиску на Кремль, запобігання подальшим порушенням прав людини та захист жертв окупаційного режиму, а також досягнення головної мети — деокупація Криму та його мирне повернення до складу України.

Крім цього, Україна залишається союзницею Заходу, й нас активно підтримують міжнародні партнери: постачанням зброї, дипломатичним партнерством чи, наприклад, наданням статусу кандидата в ЄС. Водночас Росія намагається дискредитувати зусилля країн, показуючи, які вони погані партнери, адже нібито їхня основна мета — смерть держави та нації.

Також пропагандисти намагаються у такий спосіб підірвати авторитет України, створити негативний образ країни-невдахи, яка лише є маріонеткою Заходу.  

Меседж Контрнаступ української армії — фабрикація наркоманів та злочинців

Така теза шириться пропагандистами, які заперечують контрнаступ українських Збройних сил на Херсонщині. У цих повідомленнях ідеться, що нібито вся інформація про контрнаступ — брехня, оскільки військовослужбовці ні на що не здатні — вони наркомани. 

Як розповідають аналітики EU vs Disinfo, українські сили прорвали першу лінію оборони в невизначених районах Херсонської області та намагаються скористатися розривом ліній  російського наступу, спричиненим українськими ударами HIMARS протягом багатьох тижнів.

Водночас Україна ще не підтверджувала звільнення жодного населеного пункту. Як ми і говорили раніше, загадувати результати контрнаступу — успішні чи ні, зарано. Військові дії масштабу цього контрнаступу не вдаються і не провалюються за день чи тиждень. 

Раніше пропагандисти стверджували, що контрнаступ української армії провалився одразу після його початку. 

Звинувачення українських високопосадовців, бійців у наркозалежності є повторюваними з боку прокремлівських ЗМІ; одним із багатьох, які виправдовують повномасштабне вторгнення в Україну, яке почалося 24 лютого 2022 року. Поширюючи інформацію про те, що українська влада й армія наркомани, пропагандисти хочуть створити видимість некомпетентного керівництва держави — такого, яке приречене на поразку.

Маніпуляція НАТО може використати ймовірну аварію на ЗАЕС для того, щоби вступити у війну

Таку заяву поширюють прокремлівські канали на тлі подій, що відбуваються на території захопленої російськими військовими Запорізької атомної електростанції. Пропагандисти стверджують, що НАТО збирається використати напружену ситуацію на АЕС для того, щоби повноцінно вступити у війну з Росією. Таких висновків вони доходять на основі заяви члена парламенту Великої Британії Тобіаса Еллвуда. Проте це — маніпуляція.

За даними аналітиків EU vs Disinfo, у серпні Тобіас Еллвуд, член парламенту Великої Британії, справді висловився щодо ситуації на Запорізькій АЕС. Він заявив, що через витік радіації є реальна загроза життю, тож 5 стаття Атлантичного договору, яка передбачає спільну оборону в разі воєнної загрози, автоматично набуде чинності. Російська пропаганда використовує саме це попередження як підтвердження війни з НАТО.

Однак у контексті заяви політика зрозуміло, що будь-які умисні дії Росії, які спричинять поширення радіації в країнах НАТО, слід вважати нападом на них і спонукати до спільної оборони, як і власне це передбачено статтею 5 Атлантичного договору. Саме тому НАТО не збирається вступати у війну, а лише оборонятиметься в разі можливої загрози. Тобто слова британського високопосадовця стосувалися оборони країн-членкинь НАТО.

Пропагандисти намагаються просувати меседж про те, що НАТО планує вступити у війну, аби виправдати себе і довготривалу війну, яку розв’язала саме Росія.

Меседж Україна несе біологічну загрозу

Це одна із найпоширеніших заяв російської пропаганди. Нібито Україна несе світу біологічну загрозу, адже створює біолабораторії, штучно поширює різноманітні хвороби, зокрема холеру чи чуму. Після початку російсько-української війни дезінформація про «небезпечні» дослідження та програми біологічної зброї за участі США набула особливого розмаху.

Росія активно поширювала інформацію про спалахи холери в різних містах. Зокрема, Одесі, Києві, Білій Церкві та інших. Насправді все це — відверті фейки з метою залякати й поширити паніку серед людей. Як стверджують аналітики проєкту Myth Detector, у будь-якому природному середовищі є збудники багатьох хвороб, зокрема і холери. Наприклад, в Україні, як і будь-де, є природні збудники холери. Звісно, за певних кліматичних умов імовірність зараження збільшується. Однак пропагандисти значно перебільшують факт можливого зараження.

Вони апелюють до справжніх спалахів хвороби, які відбувалися раніше. Проте ці спалахи закономірні та як правило, не пов’язані зі штучним поширенням інфекції. Зараження відбувається переважно від води, рідше від заражених харчових продуктів. Загалом поширенню хвороби сприяють погані санітарні умови.

До того ж під час глобального спалаху Еболи (збудника хвороб) в Україні не було жодного підтвердженого випадку зараження. Отже, усі випадки мають лише природний характер. Саме тому Україна ніяк не може нести біологічної загрози.

Однак через звірства Росії все можливе. До прикладу, у Маріуполі припускали можливість спалаху чуми, адже невідповідні санітарні умови, що виникли внаслідок війни, яку розв’язала Росія, могли це спричинити. Проте якщо це й станеться, винною у цьому буде саме Росія. Поширюючи такі меседжі, Росія намагається виправдати себе, тож перекидає вину на Україну. Про те, які розробки Росія приписувала так званим біолабораторіям в Україні читайте в матеріалі Гали Скляревської

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.