Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Квітня станом на 793 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 1 вересня

У випуску розбираємося, як Росія використовує початок навчального року як поштовх до дій з ліквідації української ідентичності, а також спорстовуємо фейки про те, як зі зняттям зернової блокади "значно зростуть" ціни на борошно в Україні, а також що росіяни і далі можуть "вільно в'їжджати" до ЄС після запровадження нових візових правил.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Шахраї пропонують виплатити українцям компенсацію за ПДВ

Дописи з такою пропозицією активно ширять у фейсбуку. Зокрема, зі сторінок Inform UA та UA Media. У повідомленнях йдеться, що згідно з новим підписаним указом, кожен українець може отримати виплату від восьми й до дев'яноста тисяч гривень. Йдеться нібито про так звану соціальну виплату або ж про компенсацію за ПДВ. Однак про який указ ідеться і хто саме його підписав, у дописах не уточнюють.

Перейшовши за посиланням, зазначеним у дописі, відкривається сторінка, на якій розміщене фото президента Зеленського, й користувачам пропонують взяти учать в отриманні компенсації. Далі користувача ведуть на сторінку, яка замаскована під сайти офіційних українських структур: сторінка оформлена в кольорах сайтів держструктур, має схожий дизайн та верстку. На цій сторінці користувач має ввести свою електронну пошту та 6 останніх цифр банківської картки, щоб перевірити, чи може він отримати компенсацію. Тобто про жодну компенсацію не йдеться: навпаки, ввівши свої дані на невідомий сайт, користувач ризикує залишитися без грошей на своїй картці.

До слова, фейсбук заблокувала в Україні сторінки, із яких поширюється інформація шахраїв, проте ці дописи доступні для користувачів інших країн. Зокрема, Німеччини та Франції, де зараз також перебуває чимало українців, на яких, ймовірно, і розрахована шахрайська схема. Це вже не перша спроба шахраїв виманити у такий спосіб гроші українців. Схожі схеми були поширені ще й до війни, а зараз набули ще більшої популярності. Зокрема, інколи шахраї намагалися просувати свої схеми використовуючи обличчя публічних осіб, звісно, без їхнього відома. Йдеться, наприклад, про Аллу Мазур та Лесю Нікітюк.

Нещодавно урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України CERT-UA виявила зростання кількості шахрайських сторінок у фейсбуку й оприлюднила їх список. У відомстві закликають користувачів не вестися на подібні схеми й бути обачними.

«Ніколи не вводьте реквізити платіжних карток на незнайомих та підозрілих вебсайтах, а також налаштуйте контроль руху коштів (увімкніть SMS-інформування, встановіть ліміти на операції)», — закликають у відомстві.  

Маніпуляція Росія не постраждає від імовірного вибуху на ЗАЕС

Такі меседжі поширюють проросійські пропагандисти, зокрема й Анатолій Шарій. У його дописах йдеться, що буцімто вся радіаційна хмара піде на Захід: Польщі дістанеться, та й узагалі постраждає Західна Європа, аж ніяк не Москва. Проте це лише приховування справжніх фактів.

За даними Енергоатому, станом на 29 липня 2022, радіаційна хмара в разі важкої аварії на Запорізькій АЕС накриє частину півдня України та південно-західні регіони Росії відповідно до рози вітрів. Усе залежатиме від напрямку вітру, втім Росія розташована близько від ЗАЕС, а отже малоймовірно, що вона зовсім не постраждає. Тож така можливість існує.

Пропагандисти поширюють цю новину, аби просувати меседж про те, що війна в Україні ніяк не вплине на Росію. Нібито лише постраждає сама Україна та її партнери.

Власне ж Шарій прикріпив до свого допису справді змодельований напрямок поширення. Однак не весь відеофрагмент. Наприкінці змодельованого періоду основним напрямком поширення радіаційної хвилі є східний. Це означає, що суттєві концентрації радіації можуть фіксуватися над окупованими частинами Донецької та Луганської областей і далі над Росією.

Викриття Росія використовує початок навчального року як поштовх до дій з ліквідації української ідентичності

На тимчасово окупованих Росією територіях України російська влада поширює російські навчальні матеріали в школах. Зокрема за даними Інституту вивчення війни, до Старобільська Луганської області прибула проросійська влада з Севастополя, щоб передати місцевим школам наплічники та офіційну державну символіку Російської Федерації.

Призначений Росією глава Криму Сергій Аксьонов так само закликав освітян у Криму посилити патріотичну програму в кримських школах, зокрема, повідомляти дітям про рішення президента Росії Володимира Путіна щодо проведення «спеціальної військової операції» в Україні. Крім цього, перший урок, який проводитиметься в школах окупованих Донецької та Луганської областей, орієнтований на конспект уроку, який взято зі статті Путіна «Історична єдність росіян і українців», його виступів про визнання незалежності так званих Донецької та Луганської народних республік, а також початок «спеціальної військової операції».

Як зазначають аналітики Інституту, у цих промовах Путін відкидав легітимність української ідентичності, заявляючи, що вона «повністю є продуктом радянської епохи, ... сформованою на землі історичної Русі». Експерти Інституту називають такі дії російської влади спробою стерти українську ідентичність на територіях, окупованих Росією.

Нагадаємо, у тимчасово окупованому Мелітополі окупаційна влада намагається відновити роботу шкіл і за інформацією міського голови Мелітополя Івана Федорова, вони хочуть відкрити 4 школи, для яких завезуть вчителів з дальніх регіонів Росії. Щодо учнів, то через шалений «дефіцит» школярів окупанти лякають батьків, що позбавлять їх батьківських прав. 

Меседж Контрнаступ української армії на півдні України можна вважати проваленим

Таку тезу активно ширять кремлівські пропагандистські медіа. Мовляв, спроба контрнаступу, яку розпочали Збройні Сили України, миттєво провалилася, а українська армія — ні на що не здатна. 

Україну в таких повідомленнях називають безпорадною маріонеткою Заходу, який нібито й спонукав розпочати контрнаступ саме зараз. Як повідомляють аналітики Інституту вивчення війни, міністерство оборони Росії розпочало інформаційну операцію з представлення контрнаступу України як рішуче проваленого практично відразу після оголошення про це — 29 серпня. За даними Інституту, кілька відомих військових блогерів — навіть тих, які критикували Кремль — просувають це повідомлення.

В Інституті також повідомляють, що є й ті, які поширюють меседж про те, що західні куратори України підштовхнули Україну до початку контрнаступу передчасно та/або занадто пізно з «політичних» причин.

Насправді говорити про результати контрнаступу — успішні чи ні, зарано. Військові дії масштабу цього контрнаступу не вдаються і не провалюються за день чи тиждень. Як додають в Інституті, українські офіційні особи давно визнали, що вони не мають достатньої маси механізованих сил, які були б необхідні для проведення бліцкригового удару з метою знищення російської оборони в Херсонській області чи де завгодно. Натомість вони місяцями встановлювали умови, атакуючи та руйнуючи російські наземні лінії зв’язку (GLOCs), російське командування та контроль, а також російські системи матеріально-технічного забезпечення на всій південно-західній частині окупованої України.

Натомість Росії вигідно говорити про те, що наступ України провалюється задля створення видимості своєї міці й нездоланності, показавши українську армію слабкою й такою, що не здатна прорвати оборону російської.

Меседж Зі зняттям зернової блокади значно збільшаться ціни на борошно в Україні

Такий меседж просувають проросійські телеграм-канали, зокрема «Сплетница» та «MediaKiller». У дописах ідеться, що нібито українцям варто приготуватися до дефіциту борошна через його продаж на Захід. Автори чинять спроби залякати та водночас приховують основні факти.

Насправді ж, як повідомляє очільниця Українського клубу аграрного бізнесу, Україна виробляє борошна в 3-4 рази більше, ніж споживає. Тож із тиском надмірної пропозиції на внутрішній ринок, звісно, ціни обвалилися. Наприклад, за даними Мінфіну, цьогоріч улітку  вартість борошна становила на 1,69 грн\кг менше, аніж зазвичай. 

Саме тому з відкриттям портів ціни стрімко не піднімуться, а стабілізуються. До того ж як стверджує експертка, ціна зростатиме повільно та її рівень поки що залишатиметься низьким. У піднятті цін зацікавлені всі, адже аграрії потребують фінансової спроможності продовжити своє виробництво.

Поширюючи такі повідомлення, пропагандисти намагаються залякати читачів та перебільшують чинник збільшення цін. Мовляв, держава не піклується про простий народ, продає товар за кордон, а українці будуть вимушені купувати його за завищеною ціною. Однак усе це лише порожні погрози та маніпуляції не підтверджені жодними фактами.

Маніпуляція Росіяни вільно можуть в'їжджати до ЄС, їм не заборонили в’їзд

Така новина шириться проросійськими телеграм-каналами, зокрема її поширив канал «Политика страны». У повідомленнях йдеться, що жодних рестрикцій не введено. Мовляв, попри вимоги України щодо обмежень для росіян, ЄС не поступився і нічого не ввів. Насправді автори підміняють факти та приховують найголовніше: значні обмеження таки є.

Як повідомляє Reuters, міністри закордонних справ країн-членок ЄС ухвалили рішення ускладнити отримання віз громадянами Росії. Угода про спрощений візовий режим уже зупинена. Це істотно зменшить кількість віз, виданих Європейським Союзом.

Процедура буде прискіпливішою та довшою. Проте наразі й справді не йдеться про загальну заборону на туристичні поїздки росіян. Серед країн, які виступили проти візових обмежень для росіян, є Німеччина та Франція. Водночас країни Східної та Північної Європи рішуче підтримують заборону. Прокремлівські канали намагаються не згадувати цей факт й усіляко його заперечують. Однак жодних доказів вони не публікували.

Такі маніпуляції є частиною меседжу про те, що Росія та росіяни насправді не страждають від будь-яких обмежень, які запроваджує щодо них ЄС.    

Меседж Україна провокує ядерну катастрофу у світі

Таку тезу вже не вперше поширюють російські пропагандисти, намагаючись звинуватити Україну в дестабілізації ситуації на Запорізькій АЕС. Зокрема, пропагандисти заявляють, що українські військові самі обстрілюють АЕС; стверджують, що Росії не вигідно обстрілювати станцію, яку вона сама й контролює; переконують, що не шкодять об'єкту, а навпаки — рятують його від занедбаного стану, до якого станцію нібито довела Україна.

Водночас обстріли, що тривають на АЕС, і справді несуть ядерну загрозу. Про це неодноразово згадували експерти з МАГАТЕ. Проте не Україна, а саме Росія відповідальна за регулярні обстріли ЗАЕС й усі загрози, які виникають внаслідок них. Саме Росія розпочала війну в Україні та незаконно захопила стратегічний об'єкт. Цього всього можна було б уникнути, якби Росія не розпочала повномасштабне вторгнення 24 лютого.

Як пишуть фактчекери VoxCheck, територію ЗАЕС обстрілювали 5 і 6 серпня, й в решту днів, і в усіх обстрілах винна саме Росія. За інформацією «Енергоатому», 5 серпня росіяни двічі обстріляли територію ЗАЕС за допомогою РСЗВ. Унаслідок атак на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист, тому один із трьох активних енергоблоків був відімкнений. Також окупанти пошкодили азотно-кисневу станцію та об'єднаний допоміжний корпус. 6 серпня російські війська влучили ракетою по майданчику ЗАЕС безпосередньо поруч зі станційним сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива. Через обстріли було пошкоджено три датчики радіаційного моніторингу навколо цього майданчика. Поранень зазнав один працівник станції. 11 серпня в Енергоатомі оприлюднили аналіз відео з пропагандистських телеграм-каналів, який доводить, що 6 серпня обстріл ЗАЕС вели саме російські війська орієнтовно з промислової зони, розташованої між атомною станцією та Енергодаром.

Стверджуючи, що в усьому винна Україна, російська пропаганда прагне виправдати незаконні дії своїх військових, які насправді можуть спричинити катастрофу. У такий спосіб, звинувачуючи в усьому українську армію, Росія вже не вперше намагається відбілити власну репутацію, переконуючи світ в тому, що насправді агресором є не вона; а воєнні дії, які російська армія проводить на території України є виправданими й несуть порятунок.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.