Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

20 Травня станом на 816 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2151
Фейк
693
Маніпуляція
649
Меседж
441
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк США розробили дрон, яким транспортуватимуть «заражених комах»

Нібито цей безпілотний літальний апарат може знищувати або виводити з ладу ворожих бійців без ризику для солдатів США.

У Міноборони Росії запевняють, що документ № 8967029, виданий американським Агентством з патентів і товарних знаків, нібито засвідчує створення такого дрона.

Буцімто Україна зробила запит на адресу турецького виробника «Байрактарів» щодо можливості оснащення безпілотників системами розпилення аерозолів місткістю понад 20 літрів.

Від початку повномасштабної війни Росії в Україні Росія дезінформує світ про те, що в Україні розробляють біологічну зброю. Раніше російська пропаганда поширювала заяву, що Україна «готує біологічну зброю» з бліх, комарів та ящірок, штучно поширює різноманітні хвороби, зокрема холеру чи чуму. На початку липня росіяни заявили, нібито американці розводили кліщів в Україні, щоб збільшити захворюваність на бореліоз у прикордонних районах Росії.

Детальніше про те, чому це фейки і навіщо вони можуть бути потрібні Кремлю, читайте у розслідуванні Гали Скляревської. 

Фейк 14 механізована бригада імені Володимира Великого втратила 50 осіб на харківському напрямку

Міністерство оборони Росії повідомило, що нібито зірвана спроба наступу ЗСУ на харківському напрямку, 14-та мехбригада противника втратила більше ніж 50 осіб.

Під час брифінгу радник керівника Офісу Президента України Сергій Лещенко завив, що інформація, озвучена російськими відомствами, неправдива.

«Нічого подібного не відбувалося. Ми зв’язалися з цією бригадою, де нам відповіли, що це повна ахінея і брехня», – повідомив радник.

Російські ЗМІ регулярно поширюють фейки про ЗСУ. Нещодавно роспропаганда вигадала, що військовослужбовці 100-ї бригади територіальної у місті Луцьк у повному складі відмовилися брати участь у бойових діях. Українські військові записали у відповідь росіянам відповідь.

Фейк У Харкові жінок «мобілізують» до лав Збройних сил

У пропагандистських каналах соцмереж поширюють інформацію, нібито «повістки» виписують жінкам, бо «чоловіків у місті не залишилося». Начальник Головного управління Національної поліції в Харківській області Володимир Тимошко в ефірі телемарафону назвав це нісенітницею.

З початку літа 2022 року російська пропаганда через соціальні мережі просуває тезу про повістки для жінок. На Миколаївщині навіть поширювали підроблені документи, щоб аргументувати неправду.

Зазначимо, що у Міністерстві оборони України розробили законопроєкт щодо скорочення переліку спеціальностей жінок, які підпадають під військовий облік з 1 жовтня. Ініціативу вже передали до Верховної Ради, зараз над ним працює профільний комітет.

У Міністерстві пояснили, що зараз немає гострої потреби у мобілізації жінок. Водночас у ЗСУ залишається потреба у фахівцях з медицини, радіотехніки, харчових технологій.

Жінки з неповнолітніми дітьми до 18 років не підлягають призову на військову службу через мобілізацію. Зазначмо, що взяття на облік — це не мобілізація.

У воєнний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві лише за контрактом і в добровільному порядку. Всі жінки, які служать, роблять це добровільно та / або за контрактом.

Подібні фейки роспропаганда створює для поширення паніки в українському суспільстві і недовіри до Міністерства оборони.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.