Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Квітня станом на 791 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2102
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 30 листопада

У випуску розбираємо такі прояви дезінформації: шахраї пропонують п’ять тисяч гривень допомоги від «Укрпошти» та «Нової пошти», Росія «використала потужну вакуумну авіабомбу» для удару по ЗСУ, фейковий лист про підготовку до «референдуму про приєднання» західних областей України до Польщі.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Українська влада бреше українцям, що в ЗСУ немає втрат

Такі меседжі поширюють проросійські телеграм-канали. Мовляв, не лише українська влада, а й західні політики знають правду про «шокові» втрати української армії. Однак, від українців цю правду приховують. Мовляв, Урсула фон дер Ляєн промовилася про втрати, але відео виступу одразу ж скоректували.

У такий спосіб російська пропаганда використовує тактику віддзеркалення. Насправді вираз «потерь в вооруженных силах России нет» від початку великої війни став мемом. Саме Росія довгий час не визнавала своїх втрат, а згодом значно їх применшувала. Натомість українська влада ніколи не заперечувала втрат, ба більше — наголошує на тій ціні, яку щодня платить Україна, хоча й не озвучує чітко кількість загиблих.

Російські пропагандисти не вперше намагаються деморалізувати українців, говорячи про кількість загиблих українських військовослужбовців. У такий спосіб вони намагаються також емоційно тиснути на родини українських воїнів.

Фейк Українські військовослужбовці знімають «постановки» з пораненими

У соціальних мережах та в проросійських телеграм-каналах поширюють колаж з фото, на яких одна жінка наносить грим, схожий на поранення, на обличчя іншої. На останньому фото видно, як троє людей нібито надають медичну допомогу людині, що постраждала. У підписах до фото зазначають, нібито так українські військові готують «фейки» з постраждалими. Мовляв, ці фото отримали з телефона «співробітниці українського ЦИПсО».  Це — фейк.

Насправді на фото — тренінги з надання медичної допомоги від військових медиків у 2016 році. Фактчекери VoxCheck за допомогою сервісу PimEyes, що здійснює пошук людей у мережі, та зворотного пошуку у Google Images знайшли оригінальні фото та імена людей на них. Це представниці TacCat — української організації, яка проводить курси першої медичної допомоги, що вчиняють зокрема за допомогою фарби та манекенів. 

Меседж Відмовляючись від всього російського українська нація деградує

Про таке пишуть проросійські телеграм-канали в контексті прийнятого рішення щодо знесення пам’ятника Катерині Другій в Одесі. Мовляв, зараз в Україні відбувається «зачистка» залишків російської культури. Далі нібито відбуватиметься «зміна реальності»: перейменування міст, заміна пам’ятників та імен героїв, російську мову заборонять «всюди», ба більше — штрафуватимуть за її використання. 

Насправді Росія (СРСР) протягом багатьох років переписувала історію та чинила зросійщення українців. Зараз Україна відновлює історичну правду та українську культуру. Через російську агресію українці за власним бажанням відмовляються послуговуватися російською мовою, асоціюючи її з мовою окупанта. Натомість російська пропаганда маніпулює мовним питанням та використовує насаджені радянським періодом «комплекси меншовартості» української культури та українців.

Меседж Переважна більшість тих, хто мав змогу порівняти українську та російську владу, не хоче їхати на територію України

Про таке пишуть проросійські телеграм-канали. Мовляв, із Куп’янська подали заявки на евакуацію лише 28 осіб, попри проблеми з опаленням та електроенергією. Буцімто така ж ситуація була й в Ізюмі. Мовляв, там захотіли евакуюватися також лише «кілька десятків» мешканців. Пропагандисти роблять висновок про те, що люди нібито не хочуть «переїжджати на територію України», бо мали змогу порівняти українську та російську владу. 

Це — відверта маніпуляція, адже як вже звільнені, так і тимчасово окуповані території залишаються українськими. Мешканці деокупованої Харківщини розповідали про звірства та катівні, які влаштували російські окупанти. Тож, малоймовірно, що після пережитого вдома їх тримає саме «прихильність» до росіян. Агітпроп не цікавлять справжні причини того, чому люди відмовляються від евакуації в безпечніші райони. Пропагандисти використовують ситуацію, щоб видати бажане за дійсне. 

Раніше пропагандисти писали, що на звільнених територіях каратимуть смертю усіх, хто не підтримує український націоналізм.

Викриття Шахраї пропонують п’ять тисяч гривень допомоги від «Укрпошти» та «Нової пошти»

У соціальних мережах поширюють повідомлення про можливість отримати п’ять тисяч гривень допомоги від «Укрпошти» або від Фонду державної допомоги «Нової пошти». Для цього нібито потрібно заповнити анкету та пройти невелике опитування. Це — шахрайство. Таких програм допомоги не існує.

Фактчекери проєкту VoxCheck перевірили повідомлення та з’ясували, що на офіційних сторінках Укрпошти» та «Нової Пошти» немає повідомлень про фінансову допомогу за опитування. Сайти, на які посилаються у дописах, фейкові. Справжні сайти «Укрпошти» (ukrposhta.ua) та «Нової Пошти» (novaposhta.ua) не містять зайвих літер у назві. Відрізняється й вигляд оригінальних сайтів від фейкових. 

На сайтах шахраїв не працюють будь-які кнопки крім тих, що потрібні для участі в розіграші. Для цього потрібно пройти опитування з чотирьох простих запитань, однакових для обох сайтів. Змінено лише назву компаній та колір. Після відповіді на всі запитання, зʼявляється можливість виграти подарунки з трьох спроб. Щоб отримати подарунок, потрібно поділитися інформацією у 5 групах або з 20 друзями та завершити реєстрацію. На обох сайтах є відгуки тих, хто нібито вже отримав виграш. Однак, ці користувачі фейкові, здебільшого мають нетипові для українців імена та прізвища.

Ймовірно, у такий спосіб збирають персональні дані користувачів та штучно збільшують перегляди відео, посилання на які з’являються далі. Раніше шахраї поширювали фейки про те, що нібито українці можуть отримати сім тисяч гривень компенсації за програмою «єДопомога». Також використовували назви трьох українських банків, які нібито мали виплатити українцям по дві тисячі гривень.

Фейк Росія використала потужну вакуумну авіабомбу для удару по ЗСУ

У соціальних мережах та через проросійські телеграм-канали поширюють відео з потужним вибухом. У коментарях зазначають, що це кадри нібито детонації об'ємно-детонувальної (вакуумної) авіабомби ОДАБ-500П, яку російський бомбардувальник Су-34 скинув на позиції ЗСУ. Це — неправда.

Відео не має жодного стосунку до України. Як пише StopFake, воно, ймовірно, було знято в Сирії. У мережі це відео поширюють принаймні з грудня 2019 року, тобто до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Ба більше, саме російські медіа у 2019 році публікували ці кадри й за допомогою військових експертів з’ясовували чи справді на відео зафіксовано вибух вакуумної авіабомби, чи, можливо, це використання іншої зброї.

У такий спосіб агітпроп намагається деморалізувати українців своїми «перевагами» в озброєнні та «перемогами» на фронті. Раніше російська пропаганда видавала кадри з відеогри за «знищення» української танкової дивізії.

Фейк Charlie Hebdo присвятив обкладинку українцям, які домальовують нацистське привітання футбольному талісману в Катарі

У мережі поширюють нібито нову обкладинку французького сатиричного журналу Charlie Hebdo. На карикатурі зображені чоловіки у синьо-жовтому одязі, які пишуть на стіні нацистське привітання. А чоловіки у хіджабах шукають значення цього привітання у словнику та кажуть: «Це щось українською». Користувачі, які поширили «обкладинку», зазначають, мовляв, спеціальний випуск присвячений тому, що українці домалювали вуса Гітлера футбольному талісману в Катарі. Це — неправда.

Повідомлення про те, що нібито українських футбольних фанів затримали через нацистські графіті в Катарі — неправда. Цей фейк уже спростували. Обкладинка Charlie Hebdo також фейкова. Нібито це спеціальний випуск, датований 24 листопада. Утім, на сайті французького журналу останній випуск був опублікований 23 листопада.

На сайті також представлене паперове видання, створене впродовж жовтня-листопада, присвячене Чемпіонату світу з футболу в Катарі, проте ілюстрація до цього випуску також відрізняється від зображення, яке поширюють у мережі.

Раніше фейкові обкладинки Charlie Hebdo та інших сатиричних журналів використовували для висміювання Володимира Зеленського. Пізніше поширили неправдиві обкладинки щодо киян без світла та українській ракеті в Польщі. Детальніше.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.