Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Як окупанти обіцяють "краще життя" в тимчасово окупованій частині Запорізької області

Життя у так званих “нових регіонах РФ”, тобто на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України, нібито скоро покращиться. Саме такі обіцянки постійно чують мешканці тимчасово окупованої частини Запорізької області. Однак окупанти часто обіцяють, але не виконують свої обіцянки. «Запорізький центр розслідувань» (ЗЦР) зібрав неправдиві обіцянки окупантів, які за останні місяці так і не були виконані. Його фахівці наголошують, що перевірка реальної ситуації на ТОТ ускладнюється відсутністю вільного доступу до офіційних даних Росії та можливими фальсифікаціями. Тому вони орієнтуються на повідомлення та коментарі місцевих мешканців. Зокрема фахівці попереджають, що ці коментарі можуть бути упередженими, однак попри це вони відображають фактичний стан речей.

  • "Нові ліфти" для бердянців

У лютому 2024 року окупаційна влада оголосила, що окуповані території отримають 300 нових ліфтів, з яких 22 - у Бердянську. У березні навіть відзвітували про запуск трьох і монтаж ще п’яти. Пропагандисти заявили, що ці ліфти мають більшу вантажопідйомність і швидкість, працюють тихіше та є більш надійними і безпечними. Однак ці ліфти швидко перестали працювати. Місцевим мешканцям пояснили, що для їх роботи потрібні документи з Москви, яких немає. Мовляв тому поки документи не оформлять, ліфти не працюватимуть. Жителі ТОТ знову змушені ходити пішки, а окупаційна влада задовольнилася зняттям сюжету та фотозвітом.

  • Маркетплейси на тимчасово окупованих територіях

Окупаційна влада обіцяла, що на території так званої “Новоросії” почнуть працювати великі російські маркетплейси - Ozon та Wildberries. Проте самі маркетплейси спростували цю інформацію, заявивши, що на ТОТ немає необхідної інфраструктури для відкриття їхніх відділень. Найближче місце з працюючими онлайн-магазинами - тимчасово окупований Крим. Мешканці ТОТ замовляють товари з Ozon та Wildberries і отримують їх через приватних перевізників, оскільки деякі товари, як наприклад ліки, на ТОТ купити неможливо.

  • Запас ліків на ТОТ

Місяць тому окупаційна влада заявила, що в тимчасово окупованій частині Запорізької області нібито створено необхідний запас ліків і тепер жителям не потрібно чекати на поставки або замовляти важкодоступні ліки. За їхніми даними, за останні два роки на ТОТ відкрито 146 аптек та аптечних пунктів. Проте, жителі ТОТ продовжують шукати ліки, особливо дефіцитні. Замовлення через маркетплейси залишається більш надійним способом, ніж їх купівля в аптеці. Ще один спосіб - отримання ліків через “передачки” з України та Європи. Таким чином, обіцянка про запас ліків також не виконана. Окупанти маніпулюють статистикою, заявляючи про відкриття нових аптек, хоча ймовірно, що вони просто перереєстровані за правилами окупаційної влади. Наприклад, до окупації лише в Бердянську працювало більше 50 аптек, і "покращення" мережі не було потрібне.

Обіцянки покращити життя на ТОТ є частиною пропаганди, яка створює враження стабільної ситуації на ТОТ, заохочує тих, хто виїхав, повернутися, а для росіян малює картину благополуччя. За словами ЗЦР, обіцянки роздаються щодня, і мешканці ТОТ ставляться до них скептично.

Меседж В Україні нібито немає війни, бо вона далі веде торгівлю та бере участь у "Євробаченні"

Польськомовні користувачі фейсбуку опублікували картинку про Україну. У ній зазначено: «Як країна, охоплена "війною", може: експортувати товари, брати участь у "Євробаченні", брати участь у спортивних змаганнях, торгувати з усім світом, розважатися в Києві та інших місцях, де ховаються боягузи? Щось тут не сходиться, і при цьому вимагати допомоги від усього світу. Брехня, погоджуєтеся?». На цей кейс звернули увагу польські фактчекери з проєкту Demagog.

У відповідь на питання «Як країна, охоплена "війною", може: експортувати товари, [...] торгувати з усім світом?» вони посилаються на дослідження докторки Марії Грінберг з MIT. Вона стверджує, що зв'язок між торгівлею та збройним конфліктом є складним і неоднозначним. Війна руйнує торговельні зв'язки між країнами, але не ліквідує їх повністю. Україна експортує метали, машини, хімікати, але головним чином – сільськогосподарську продукцію. Війна призвела до зниження експорту цих товарів і підвищення їх цін. За даними Світового банку, експорт товарів і послуг в Україні значно знизився у 2022 році. Однак у 2023 році Україна досягла певної стабілізації, хоча експорт зменшився приблизно на 20% через нижчі ціни на світових ринках, а не через зменшення обсягу продажів.

Щодо участі у спортивних і музичних змаганнях, є багато прикладів країн, які відправляли свої команди на різні турніри під час збройних конфліктів. Наприклад, на Олімпіаді 2012 року в Лондоні брала участь команда Сирії, де тривала громадянська війна. У 2016 році на Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро змагалися команди Іраку та Лівії. У 2020 році (яка фактично відбулася в 2021 році через пандемію COVID-19) на Олімпіаді в Токіо брали участь команди М'янми та Сомалі.

Україна також не перша країна, яка брала участь у "Євробаченні" під час війни. Наприклад, Хорватія та Боснія і Герцеговина — в першій половині 90-х років під час воєн у Югославії. У 2022 році переможцем конкурсу став український гурт Kalush Orchestra, але через війну він 2023 року був проведений у Ліверпулі (Великобританія).

Фотографії українців, які прогулюються вулицями Києва, не є доказом відсутності війни. Наприклад, під час Другої світової війни люди також продовжували займатися своїми справами, як свідчать архівні фотографії.

Війна в Україні залишається реальною загрозою для багатьох людей. За даними Місії ООН з моніторингу прав людини в Україні, впродовж двох років війни було підтверджено понад 10 тисяч смертей серед цивільного населення внаслідок російських атак. Найважчі бої йдуть на сході країни, але атаки відбуваються і в інших регіонах.

Пропагандисти використовують цей меседж, щоб викликати серед поляків скепсис щодо допомоги та підтримки Україні та її громадянам. 

Фейк В Україні нібито збираються брати в заручники родичів і друзів членів Олімпійської збірної

Російські медіа поширюють інформацію про те, що в Україні нібито планують «брати в заручники» родичів і друзів спортсменів, які є членами Олімпійської збірної. Зокрема, вони цитують виконувача обов'язків міністра спорту України Матвія Бідного, який нібито запропонував, щоб спортсмени, які виїжджають на Олімпіаду, залишали довірену особу призовного віку, і якщо спортсмен не повернеться, ця особа негайно мобілізується і відправляється на фронт.

Однак Міністерство молоді та спорту України не робило таких заяв. На це звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони також з'ясували, що жодне українське медіа, офіційні канали комунікації відомства чи урядові сайти не повідомляли про таку пропозицію від Матвія Бідного. Знайти цю інформацію можна лише на пропагандистських медіа.

Більше того, така пропозиція на думку StopFake є абсурдною, оскільки в Україні через воєнний стан діє загальна мобілізація всіх військовозобов'язаних громадян, що не виключає категорію «родичі або друзі спортсмена». Під час воєнного стану в Україні мобілізації підлягають усі чоловіки віком 18-60 років. Деякі працівники критично важливих компаній, органів державної влади та спортсмени можуть бути заброньовані від мобілізації. Спортсменам, які беруть участь у міжнародних змаганнях, також може бути дозволено виїзд за кордон. Проте бронювання отримують не всі, а багато атлетів добровільно пішли захищати країну з перших днів повномасштабної війни.

Матвій Бідний, якому пропагандисти приписали цю «пропозицію», висловився про мобілізацію спортсменів у такий спосіб: "...Важливо розуміти, що чоловіки повинні захищати Україну, щоб ми мали майбутнє, зокрема спортивне. Це стосується не лише чоловіків, адже на фронті також воюють жінки. У спортивному середовищі ми не бачимо, щоб хтось ховався від мобілізації. Прийде повістка — кожен виконає свій обов'язок..."

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб зірвати процес мобілізації в Україні та посилити свій меседж про "політизацію спорту". "Детектор медіа" спростовував й інші фейки на тему мобілізації.

Маніпуляція Шольц нібито заявив, що Україна може не вступити до НАТО впродовж найближчих 30 років

Російські пропагандисти стверджують, що канцлер Німеччини Олаф Шольц нібито заявив, що Україна може не стати членом НАТО впродовж найближчих 30 років. "Ви знаєте рішення, найближчим часом цього не станеться. Можливо, навіть у найближчі 30 років", — нібито сказав Шольц під час зустрічі з жителями Берліна. Втім це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що насправді Шольц під час цієї зустрічі у Берліні зазначив, що перед початком повномасштабного вторгнення, обговорюючи вступ України до НАТО, він запевняв Путіна: "Це не розглядається найближчі 30 років". Також Шольц звинуватив Путіна у нападі на Україну з «абсолютно абсурдних» причин, оскільки "НАТО ніколи не становило загрози для Росії".

Після того, як стара цитата була знову підхоплена російською пропагандою, уряд Німеччини прокоментував поширювану інформацію. Згідно зі словами представника уряду Штеффена Гебештрайта, ситуація "повністю змінилася, і тому, ні, 30 років більше не актуальні".

Впродовж десятиліття війни в Україні російська пропаганда регулярно поширювала маніпуляції та фейки про те, що Україну не приймуть до НАТО чи ЄС. У такий спосіб вони хочуть викликати серед українців скепсис та паніку щодо дій західних партнерів.

Фейк Сирський нібито заявив, що ЗСУ не відступають, а наступають у тил ворога, бо "Земля - кругла"

Пропагандисти поширюють у соцмережах цитату, яку нібито сказав головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, коментуючи ситуацію на фронті: «ЗСУ не відступають. Земля кругла, ми таким чином наступаємо у тил ворога», — нібито заявив Сирський. Насправді це чергова вигадка російської пропаганди.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що Головнокомандувач Сирський таких заяв не робив. Натомість 23 травня він заявляв щодо ситуації на Харківщині, що після перших незначних успіхів у ході наступальних боїв у регіоні противник "повністю погруз у вуличних боях за Вовчанськ і зазнав дуже великих втрат у особовому складі штурмових підрозділів". Крім того, за його словами зараз ворог з різних напрямків перекидає резерви, намагаючись "підтримати активні штурмові дії, але безуспішно". Наступальні дії ведуться й на інших ділянках фронту, але ніде у своїх заявах Сирський не говорив того, що поширює пропаганда.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати українську армію та її керівництво, а також викривити реальну ситуацію на фронті.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.