Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — Пропаганда і рік великої війни

У випуску говоримо про рік великої війни на інформаційному фронті.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Мешканці американської Одеси в Техасі просять свого губернатора перейменувати місто

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що мешканці американської Одеси в Техасі просять губернатора перейменувати їхнє місто. Мовляв, через війну в Україні жителі Одеси в Техасі не хочуть, аби їхнє місто мало нібито «російську» назву. Автори повідомлень додають, що, мовляв, «це передбачення», тобто американцям варто якнайшвидше змінити назву, щоб потім справді «російську Одесу» не сплутали з американською. У такий спосіб натякають, що нібито Росія скоро захопить Одесу. Як доказ до публікації додають імовірний сюжет від американського телеканалу ABS News. Це — неправда.

Аналітики проєкту VoxCheck взялися за цей кейс і дослідили, що мешканці міста не просили губернатора змінити назву, а сам репортаж змонтований із декількох різних фрагментів. Утім, у США є справді місто Одеса (Odessa). Проте на офіційному сайті та на сторінці міста у фейсбуку немає жодної інформації, що місцеві жителі хочуть його перейменувати. 

За допомогою зворотного пошуку у Google Images, аналітики дізналися, що перші кадри підробленого репортажу опублікували ще у 2018 році. Наступні кадри — також були раніше опубліковані. Аналітики кажуть, що вони не знайшли жодного схожого сюжету ні на офіційному сайті ABC News, ні на сторінках телеканалу у соціальних мережах. 

Фейк У техаському зоопарку мавпеня назвали на честь Зеленського

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито в одному з техаських приватних зоопарків можна сфотографуватися з мавпенятком на прізвисько Зеленський за 5 доларів. Користувачі публікують фото мавпи та таблиці з інформацією про неї. Автори повідомлення додають, що мавпа одягнута в «характерну для Зеленського одежу» — зелений светр із «вишитим» гербом України, проводячи в такий спосіб паралель із військовою формою ЗСУ. Це — брехня.

Аналітики проєкту VoxCheck дослідили цей кейс та встановили, що фото з табличкою про дані мавпеняти відредагували за допомогою графічного редактора. Аналітики спробували знайти фото через зворотний пошук у Google Images. Серед результатів пошуку — лише публікації в російських медіа та дописи у російських соцмережах, які заблоковані в Україні. Натомість в українському сегменті чи закордонному схожої фотографії не публікували.

Фактчекери знайшли й оригінальне фото та переконалися: світлину відзеркалили у фоторедакторі, змінили колір верхнього одягу мавпи та додали Державний герб України. 

Поширюючи такий фейк, пропагандисти хочуть дискредитувати Зеленського, якого буцімто зневажають на Заході. Раніше пропагандисти поширювали повідомлення про фейкові графіті з Зеленським у публічних місцях, фейкові обкладинки журналів тощо.

Меседж Українським військовим Захід не дозволяє користуватися своєю технікою, адже цим займаються «іноземні найманці»

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях йдеться, що всі оператори закордонної зброї, наприклад, танків «Challenger 2» чи артилерійської установки «AS90» є «іноземними найманцями». Мовляв, країни Заходу не довіряють українцям і доручають свою техніку на полі бою лише іноземцям. Автори повідомлень наголошують, що українська армія займається лише «охороною техніки» та в деяких випадках, за їхніми словами, «іноземці дозволяють порулювати українцям».

Така теза безпідставна, адже українські військові використовують закордонну зброю й самотужки. Наприклад, нещодавно група українських військових прибула до Великої Британії на вишкіл самохідної артилерійської установки «AS90». Раніше британський уряд заявив, що  надасть Україні в користування танки «Challenger 2». Це свідчить про те, що українській армії й українцям, зокрема, доручають використання зброї. Це не єдиний випадок, коли українську армію відряджають на вишкіл і навчають користуватися зброєю іноземного зразка. 

Щодо так званих  «закордонних найманців», то російська пропаганда підмінює поняття й називає іноземний легіон найманцями. Іноземний легіон юридично є частиною ЗСУ, точна цифра його учасників не повідомляється, як і всіх решти бійців. В теорії, як і українські військові, так і члени закордонного легіону, можуть користуватися зброєю. Заборона не поширюється ні на українців, ні на іноземців, оскільки всі є частиною Збройних сил України. Відповідно закордонні країни, надсилаючи свою зброю в користування Україні, надає право ЗСУ її експлуатувати.

Російська пропаганда неодноразово ширила маніпуляції про так званих іноземних найманців в Україні. Пропагандисти стверджували, що військові з країн Євросоюзу воювали на території України ще до повномасштабного вторгнення або ж що кількість іноземців в українській армії невдовзі перевищить 50%. У такий спосіб агітпропаганда хоче створити видимість, що насправді воює не з Україною, а з так званим колективним Заходом.

Фейк Джо Байден під час візиту до Варшави впав зі сходів літака

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях йдеться, що після прибуття Джо Байдена до Варшави, під час виходу із літака, він зачепився за східці й покотився униз. Автори повідомлень додають, що «ось така зовнішня політика президента». До публікації додають відео, де видно як буцімто Джо Байден скочується вниз сходами. Це — неправда. 

Аналітики проєкту MythDetector дослідили цей кейс і встановили, що на поширеному кадрі Джо Байден не зображений. На відео, яке транслював польський телеканал TVN24, можна побачити, що насправді це був один із членів делегації США, який впав, коли намагався спуститися вниз. Як пояснюють аналітики, цей кадр був вирізаний зі спеціального етеру TVN24, однак повна версія є у вільному доступі. Тож її можна переглянути та пересвідчитися в тому, що член делегації впав, коли виходив із задньої частини літака, а Джо Байден виходив із передньої без жодних пригод. 

Пропагандисти систематично поширюють фейки про українських партнерів із метою їхньої дискредитації. У такий спосіб агітпроп використовує тактику висміювання й намагається створити ілюзію, що українських партнерів зневажають. Проводячи паралелі з так званим падінням і результатами «зовнішньої політики», автори повідомлень хочуть наголосити, що рішення Заходу щодо Росії «безглузді й не варті уваги».

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику апелювання до авторитету

Апелювання до авторитету — тактика пропаганди, в межах якої пропагандисти для просування меседжів вдаються до цитування відомих людей чи експертів у певній сфері. Мовляв, якщо аргумент співзвучний з твердженням авторитетної людини, то він правдивий.

Російська пропаганда систематично цитує західних проросійських політиків чи публічних осіб для просування дезінформаційних наративів. Агітпроп видає проросійську позицію окремої особи за узагальнену громадську думку в тій чи іншій країні.

До прикладу, щоб створити ілюзію, що навіть у США все більше й більше «підтримують Росію» чи «розуміють Путіна», чи «вірять в переможну силу російської армії», використовують американських колишніх військових. Один з таких експертів — ексрадник глави Пентагону полковник Дуглас Макгрегор. У 2014 році Макгрегор підтримав анексію Криму і виступив в ефірі RT, де стверджував, що жителі Криму — росіяни, а не українці. З першого дня повномасштабного вторгнення Макгрегор пророкував Україні швидку поразку. Наприкінці грудня 2022 року російські медіа цитували слова Макгрегора, що «від України майже нічого не залишиться» найближчим часом. 

Ще один експерт — Дуг Бендоу, американський науковець, колумніст видання The American Conservative. Його цитати використовували для просування меседжів про цензуру та брехню в українському інфопросторі. В авторській колонці Бендоу стверджував, що Центр протидії дезінформації при РНБО України сформував список «незгодних американців, які відмовляються танцювати під дудку Зеленського та українського уряду» (тобто список проросійських експертів). Тож для боротьби з українським Центром, на думку Бендоу, США також варто створити центр протидії дезінформації. Власне, видання The American Conservative також неодноразово публікувало матеріали, співзвучні з наративами російської пропаганди.

Меседж Захід хоче втягнути Білорусь у війну з Україною

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику. У повідомленнях ідеться, що Захід провокує Білорусь на війну. Мовляв, у керівників країн Заходу є чіткий секретний план, який розкрила нещодавно російська розвідка. Водночас автори повідомлень додають, що Росія ніколи не залучала Білорусь до війни, адже вони країни-побратими. 

Аналітики проєкту EU vs Disinfo звернули увагу на кейс та визначили, що жодних «секретних» планів у країн Заходу немає, оскільки керівники країн абсолютно не зацікавлені в ескалації війни. Аналітики впевнені, що це вкид та чергова конспірологічна теорія від російської пропаганди. В умовах російської агресивної війни проти України європейські країни змушені зміцнювати свої кордони, нарощувати обороноздатність армій, щоб протистояти будь-якій зовнішній агресії. Відтак, безпека України — означає безпека країн Європи. 

Водночас Росія намагається переконати, що Білорусь не є співучасником війни, хоча це не так. Білорусь слугує плацдармом для російських військ, ракет і авіації як до, так і після того, як Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну. У американському інституті вивчення війни кажуть, що це Росія намагається «тиснути на Білорусь, аби вона офіційно підтримала Росію у війні». Тобто агресором виступає Росія, проте аж ніяк не країни Заходу. Щобільше, самопроголошений президент Білорусі Лукашенко визнав участь Білорусі у війні Росії проти України.

Пропагандисти систематично дискредитують Захід та інших міжнародних партнерів України й звинувачують їх у розв’язанні й затягуванні війни. Мовляв, ескалації війни хоче Захід, а Росія захищається. У такий спосіб пропагандисти використовують тактику віддзеркалення, приписуючи свої дії опонентам.

Викриття Як українські телеграм-канали спекулюють на темі повітряної тривоги

Інформацію про можливість відслідкувати напрямок ворожої ракети за допомогою спеціального застосунку поширюють в соціальних мережах українського сегменту, зокрема й у фейсбуку. У повідомленнях йдеться, що в Україні запровадили «радар ракет», який відслідковує траєкторію польоту ворожої ракети й повідомляє це українцям. Аби підключити такий застосунок на свій смартфон, автори повідомлень пропонують підписатися на їхній телеграм-канал. 

Аналітики проєкту НотаЄнота дослідили телеграм-канали українського сегменту й визначили, що адміністратори спільнот спекулюють темою повітряних тривог, зокрема, для нарощування аудиторії.

Насправді, такого застосунку не існує. В Україні ще не можливо точно відслідкувати траєкторію польоту ракети за допомогою «радару». Проте в Україні скоро тестуватимуть ізраїльську систему оповіщення про повітряну тривогу, яка полягає у посиленні потужності радарів. Українська система оповіщення діє так: коли російські літаки злітають, наприклад, у Білорусі, то тривога шириться відразу в усіх північних областях України. Натомість ізраїльська система вираховує, куди саме летить ракета, і сирена вмикається секторально у конкретному місці. Також сирена дає спеціальний сигнал, який вказує, скільки хвилин є у людей, щоби заховатися в укритті.

Однак під «ізраїльською системою оповіщення» мається на увазі модернізація вже існуючого обладнання, жодних застосунків для цього не потрібно завантажувати. Адміністраторам телеграм-каналів вигідно паразитувати на суспільно важливих й емоційно складних темах, як-от повітряні тривоги чи «повторний наступ» російської армії для досягнення своїх цілей та залякування українців. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.