Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

06 Листопада станом на 986 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2503
Фейк
747
Маніпуляція
732
Меседж
534
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Мережа супермаркетів Novus продає енергетики, що призначалися для військових

В українському сегменті фейсбуку поширюють відео, де нібито мережа супермаркетів Novus продає партію енергетиків «Ukie», яка буцімто призначалася для військових. Це — маніпуляція.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. На відео не видно весь напис, розміщений на банці з енергетиком. Насправді там написано: «Щомісяця безплатна партія енергетичного напою “Ukie” передається для військових». Отже, виробник енергетика кожного місяця передає партію безплатно, проте ніде не вказано, що саме ця партія в мережі супермаркетів Novus призначалася для військових. Виробники енергетика «Перша приватна броварня» також розповідали про акцію у своїх соцмережах. Тож автор відео зманіпулював, показавши тільки частину напису.

У такий спосіб між українцями намагаються посіяти розбрат, мовляв, деякі люди наживаються під час війни. Раніше ми спростовували фейк про те, що українську військову техніку продають на авторинку в Польщі.

Фейк У Харкові проведуть авіашоу до Дня авіації

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що 25-26 серпня 2023 року до Дня авіації у Харкові проведуть авіашоу, де покажуть новітні розробки дронів. Також нібито можуть бути провокації з боку українських військових. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Організатори авіашоу публічно заявили, що подію перенесено на невизначений термін. Тобто 25 та 26 серпня цього року авіашоу не буде.

У такий спосіб агітпроп намагається залякати українців та перекласти відповідальність за майбутні злочини росіян на жертву. Раніше «Детектор медіа» аналізував, що писали пропагандисти про удар Росії по Чернігову.

Автор: Олександра Котенко,

Фейк Путіна вбили в Кремлі

В американському сегменті фейсбуку поширили допис, у якому зазначено: «Офіційна заява — у Кремлі вбито Путіна! Президента Росії госпіталізовано!». Також у дописі міститься відео з критикою Путіна і Росії, яка розпочала війну в Україні. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Politfact. Публікацію було позначено як частину зусиль Meta щодо боротьби з неправдивими новинами та дезінформацією. А самого підтвердження смерті російського диктатора чи достовірних офіційних звітів немає. Також останнім часом не надходило повідомлень про госпіталізацію Путіна.

Раніше ми розповідали про те, що на зустрічі з лідерами африканських країн Путін представив фейковий «договір про нейтралітет України».

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: теорія «культурного марксизму»

Пропагандисти постійно намагаються виправдати дії Росії в різні способи, використовуючи та підживлюючи для цього теорії та концепції, створені праворадикальними рухами.

Ми вже писали про теорію «світової єврейської змови» та іншу конспірологію антисемітського характеру. Теорія «культурного марксизму» не є винятком, оскільки змальовує марксизм та його «творців» як головну загрозу для світу. Зокрема, її прихильники вважають, що у ХХ столітті низка євреїв-інтелектуалів нібито змовилася для того, щоб знищити «західну культуру та традиції». Мовляв, ЛГБТКІ+, фемінізм, мультикультуралізм та інші прогресивні явища насправді пропагуються як частина процесу «знищення» та штучно насаджуються у всьому світі. 

Ця теорія є прикладом того, як конспірологія може шкодити суспільству і ставати причиною трагедій. Вона інспірувала теракти в Осло 2011 року — тоді Андерс Брейвік підклав вибухівку в урядовому кварталі столиці та розстріляв молодь, що брала участь у молодіжному таборі на острові Утойя. Для пояснення власних намірів перед скоєнням терактів Брейвік оприлюднив свій маніфест «звільнення Європи», зокрема від «культурного марксизму», де цитував книги 1990-х років, які поширювали теорію. Теракти Брейвіка намагались повторити в низці країн світу, зокрема у Польщі та Чехії, а терорист, що влаштував стрілянину в мечетях новозеландського Крайстчерча, називав себе послідовником ідей Брейвіка. Тепер же «навалу культурного марксизму» постійно використовують у своїх публічних виступах праворадикальні діячі у США та Європі. 

Згадки теорії можна знайти й у російських анонімних телеграм-каналах, особливо серед «воєнкорів». Агресію Росії проти України вони виправдовують боротьбою із західними цінностями, узагальнюючи їх терміном «культурного марксизму». Мовляв, в Україні навмисно насаджують політику мультикультуралізму й толерантності, а це суперечить «традиційним цінностям». Російський агітпроп не соромиться використовувати висловлювання праворадикальних діячів на цю тему, підживлюючи антиукраїнську риторику. Попри те, що вона позиціонує себе як правонаступницю СРСР та оголошує курс на «денацифікацію», у такий спосіб Росія водночас бореться з лівою ідеологією та «проявами марксизму». Вдаючись до поширення ідей цієї теорії, Росія вкотре підтверджує свої імперські амбіції та зневагу до українського народу. 

Фейк Українська військова адміністрація втекла з Куп’янська

У прокремлівських медіа та в російському сегменті фейсбуку поширюють інформацію про те, що з міста Куп’янськ Харківської області нібито втекла українська військова адміністрація. Новина з’явилася на тлі фейків про те, що росіяни буцімто «взяли» Синьківку. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. На офіційних сторінках Куп’янської міської військової адміністрації та Харківської обласної військової адміністрації немає інформації щодо того, що адміністрація виїхала з міста. Голова міської адміністрації Куп’янська Андрій Беседін повідомив фактчекерам: «Усі на робочих місцях. Працюємо в штатному режимі». А спікерка Харківської ОВА Олена Шаповал в ефірі «Радіо Свобода» повідомила, що всі перебувають на місцях.

Також після публікації інформації про втечу адміністрації Андрій Беседін опублікував пост про робочу нараду з фотографіями зі свого кабінету. Також 21 серпня він виклав відео з центру міста біля пам'ятного знака бабаку-захисникові — символу Куп'янська.

У такий спосіб агітпроп намагається поширити паніку серед українців та викликати недовіру до влади, мовляв, їх покинула українська військова адміністрація і вони непотрібні Україні. Раніше ми спростовували маніпуляцію, що Україна збирається атакувати по хасидах в Умані, аби отримати ізраїльську систему ППО.

Автор: Олександра Котенко,

Фейк Боєць ПВК «Вагнер» виклав фото, яке доводить, що він на польському кордоні

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширили фотографію бійця ПВК «Вагнер», який нібито стоїть на польському кордоні. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Вони встановили, що фото було відредаговано за допомогою фоторедактора — додано вагнерівський шеврон та російський прапор. Насправді ж на оригінальному фото зображено польського військового. Це фактчекери визначили завдяки зворотному пошуку Google. Також уповноважений уряду Польщі з безпеки інформаційного простору Станіслав Жарин заявив, що фото є несправжнім та може бути використане для розповсюдження паніки.

Використовуючи передислокацію ПВК «Вагнер» та ватажка Пригожина до Білорусі після невдалого заколоту в Росії, агітпроп намагається посіяти паніку та створити приводи для нападу на Польщу. Раніше ми спростовували фейк про те, що Польща просить відкрити кордон із Росією для торгівлі.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.