Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

06 Листопада станом на 986 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2504
Фейк
747
Маніпуляція
732
Меседж
534
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Примусова мобілізація в Україні є спецоперацією Кремля

У російському сегменті фейсбуку поширюють скриншот нібито новини з сайту Deutsche Welle із заголовком «Примусова мобілізація у підконтрольних Києву областях України може бути спецоперацією Кремля». Також пишуть, що подібні публікації — це приклад роботи «західної пропаганди», яка намагається вибілити Україну та перекинути відповідальність на Росію. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. Зображення було спеціально відредаговане, аби поширити дезінформацію. Насправді такої публікації ні на російськомовній версії сайту Deutsche Welle, ні іншими мовами не існує. Видання публікувало лише статті про примусову мобілізацію на окупованих Росією територіях. Також авторкою новини вказана Олеся Галкіна, проте ім’я цієї людини неможливо знайти у відкритих джерелах.

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати Захід та західні медіа, які нібито вибілюють Україну. Мовляв, вони також поширюють фейки, аби створити Росії імідж суцільного зла. Раніше ми розповідали про маніпуляцію, що в Україні для вагітних жінок буцімто створили військову форму, аби відправляти їх на фронт.

Фейк Американське видання Chronicles опублікувало обкладинку про перевагу Росії над Україною в авіації

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють нібито обкладинку американського журналу Chronicles про перевагу Росії над Україною в авіації. На малюнку зображено російський винищувач, «мисливець на привидів», що полює на українського «привида Києва». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Номера американського журналу Chronicles із такою обкладинкою не існує. На зображенні вказано, що це видання за серпень, проте на сайті Chronicles, де є обкладинки всіх номерів журналу, такої немає. А серпневий номер був присвячений виборам у США.

Російський агітпроп систематично публікує фейкові обкладинки світових видань. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику також повторюють на Заході, весь світ глузує з України, а Росія перемагає у війні. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що німецький журнал Handelsblatt зобразив на обкладинці знищений танк Leopard.

Маніпуляція Україна збирається атакувати по хасидах в Умані, аби отримати ізраїльську систему ППО

Російські ЗМІ, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що Україна готується «здійснити збройні провокації проти паломників-хасидів». Українські військові нібито завдадуть ракетного удару по Умані під час святкування Рош га-Шана, аби шантажувати Ізраїль та отримати їхню систему ППО. Вони посилаються на слова посла України в Ізраїлі Євгена Корнійчука. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. У своєму інтерв’ю виданню Liga.net Євген Корнійчук повідомив, що Росія може вдатися до провокацій проти паломників-хасидів, які приїжджають на святкування до України. Саме тому Україна пропонувала Ізраїлю надати системи ППО для захисту громадян. Російські медіа спотворили сказане послом і заявили, що Київ готує провокацію проти хасидів.

Російський агітпроп застосовує тактику віддзеркалення, аби перекласти відповідальність за злочини Росії на Україну — звинуватити її в обстрілах українських територій. Проте саме Росія обстрілює українські міста. Також пропагандисти намагаються посварити Україну із західними партнерами. Раніше ми розповідали про меседж, що російські військові «знищили» склад боєприпасів в Умані.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «маріонеткова держава»

Російські пропагандисти стверджують, що Україна — держава, яка фактично керується кимось «ззовні», хоча формально є суверенною та незалежною. Мовляв, усі політичні рішення щодо внутрішнього порядку денного України ухвалюють інші країни, які мають «власні інтереси» щодо розвитку східноєвропейського регіону. 

Кремль намагається показати, що управління Україною, звісно ж, зосереджене в руках «колективного Заходу» — який нібито постійно загрожує суверенітетам країн. Саме тому дописувачі пропагандистських телеграм-каналів вдаються до риторики, що у європейських, американських посадовців «амбітні інтереси» перетворити Україну на свою колонію. Та й не соромляться йменувати Захід «імперським». 

«Доля держав-маріонеток Вашингтона очевидна: їх знищуватиме Росія. І вона ж покладе край засиллю Заходу на Євразійському континенті», — підсумовували дописувачі російського сегменту соціальних мереж. Так вони коментували пропагандистський допис, що Володимир Зеленський «повторює долю» колишнього президента Грузії Саакашвілі. Адже, за словами автора публікації, 8 серпня 2008 року Росія «захистила» Південну Осетію від впливу буцімто на той час маріонеткової Грузії. Нібито західні лідери через власні амбіції змушували тодішнє керівництво обстрілювати частину своєї ж країни. Хоча, як відомо, Росія неспровоковано напала на Грузію й створила квазідержаву, як і зараз в Україні. 

Москва вкотре вдається до тактики «порятунку» від ефемерних загроз, як-от згубного впливу Заходу на інші країни. Водночас пропагандисти протиставляють Захід і Росію й зображають першого як загарбника та колонізатора, а себе  — як визволителів. Відповідно проросійський курс Кремль трактує як незагрозливий. 

Тобто автори натякають, що саме Захід позбавляє суб'єктності країни і встановлює там свій «режим» задля здійснення власних цілей. У такий спосіб пропагандисти демонізують ЄС та США, вселяють недовіру в споживачів пропаганди до цих країн та їхніх рішень;  вони вбачають надуманого ворога. 

Але ж Росія — це країна-агресор, яка діє у власних імперських інтересах. Зокрема, й створює маріонеткові та фіктивні держави на раніше захоплених територіях України, Грузії, Молдови. Навіть в умовах повномасштабного вторгнення на випадок захоплення Києва окупанти готували маріонеткові уряди задля встановлення власного порядку. 

Фейк Командир 123 бригади ТрО намагається отримати згоду у військовослужбовців на кремацію

У російських медіа, що транслюють прокремлівську риторику, та в українському сегменті фейсбуку поширюють документ, у якому військовослужбовців 123 бригади ТрО змушують погодитися на кремацію у разі гибелі. У фальшивому наказі йдеться, що така необхідність виникла внаслідок «високої кількості втрат особового складу бригади» та «обмеженої логістики до тилових районів». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Вони перевірили «документ» за допомогою інструменту аналізу фото InVID та встановили, що зображення печатки відрізняється від іншого тексту за ступенем стиснення, тож її, імовірно, додали в графічному редакторі. Також вказано неправильний номер ЄДРПОУ військової частини, а ще підпис її командира, полковника Романа Токаренка, виглядає інакше.

На своїй фейсбук-сторінці 123 бригада тероборони ЗСУ також повідомила, що документ є фальшивим. Також фактчекери StopFake взяли коментар у бригади, її представники повідомили: «Цей наказ — ІПСО держави-окупанта, спрямоване на деморалізацію особового складу бригади та українського суспільства. Жодних подібних наказів командування військової частини А7052 ніколи не віддавало».

У такий спосіб російський агітпроп намагається посіяти паніку серед цивільних та військовослужбовців, мовляв, в України багато втрат на фронті. Раніше ми спростовували фейк про те, що в Тернополі погрожують відключити газ та гарячу воду призовникам, які не прийдуть у ТЦК.

Фейк Польща просить відкрити кордон із Росією для торгівлі

Російські пропагандистські медіа поширюють інформацію про те, що Польща нібито просить відкрити кордон для торгівлі з Росією. Після припинення торгівлі країну буцімто охопило безробіття. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Насправді рівень безробіття у Польщі зменшився, він становить 5,3% — найнижчий показник за останні 33 роки. У Польщі закрили кордони для російських фур, проте це не вплинуло на економіку країни, адже вона орієнтована на торгівлю з Європою. Також влада Польщі не заявляла про відновлення пропуску вантажівок із Росії.

У такий спосіб пропагандисти намагаються послабити санкції проти Росії та посварити західних партнерів і Україну. Раніше ми розповідали про меседж, що економіка Заходу «руйнується» внаслідок антиросійських санкцій.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.