Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Вересня станом на 932 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2384
Фейк
730
Маніпуляція
709
Меседж
503
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Російські війська збили український вертоліт Мі-8

На пропагандистських ресурсах почали публікувати дописи про «збиття» гелікоптера повітряних сил України в районі тимчасово окупованого Лимана без жодних доказів. Мовляв, зʼявилися «перші кадри» успішного відпрацювання російських військових по вертольоту Мі-8 ЗСУ. Проте це — фейк. 

Спростували цей кейс дослідники проєкту StopFake завдяки інструменту зворотного пошуку зображень від Google. Як виявилося, зазначена інформація не відповідає дійсності. На цих «перших кадрах» видно тільки вертоліт, який горить у небі. Вони не мають жодного стосунку до нібито збитого українського вертольота. Ідентична фотографія використовується різними ЗМІ не перший рік. Найдавніші публікації, знайдені пошуковиком, датуються 2020 роком. 

Також вдалося знайти відео, з якого агітпроп і взяв свій «доказ» буцімто знищення української техніки. Британський телеканал SkyNews ще в лютому 2020 року опублікував відео з такими ж кадрами, але із зовсім іншим підписом. За словами їх журналістів, на ньому зображено збитий повстанцями сирійський військовий вертоліт. Зрозуміти, що це саме той вертоліт, можна з однакового загоряння фюзеляжу (місця, де можуть розміщуватися паливо, шасі, двигуни) літального апарату та кольору неба.  

Раніше ми також задокументували схожий фейк про росіян, які «масово знищують» танки M1 «Abrams», хоча вони на той час ще навіть не були поставлені в Україну. Ми спростовували й інформацію про те, що росіяни знищили перший танк «Leopard» на полі бою. Це також виявилося неправдою.

Меседж Зеленський — таємний агент Британії, який виконує тільки її доручення

Таку тезу поширили в прокремлівських медіа. У повідомленнях дописували, буцімто з’ясувалося, що Володимир Зеленський є ставлеником Британії, а саме — членом  таємної розвідувальної організації MI6. Також у публікаціях просували думку, що всі рішення українського президента начебто ухвалюються в Лондоні. Тобто стверджували, що Україна перебуває під «зовнішнім впливом».

Аналітики EU vs Disinfo взялися розбирати цей кейс і визначили, що така теза є конспірологічною, адже жодних доказів належності Зеленського до МІ6 пропагандисти так і не надали. Використовуючи риторику про «зовнішній вплив», пропагандисти показують, що всі політичні рішення України нібито ухвалюють західні посадовці, тоді як українські політики підпорядковуються цим рішенням без права оскаржити їх. Будь-які події, що відбуваються в Україні та не на користь Росії, начебто спричинені управлінням «ззовні». Так автори прагнуть сформувати образ країни-маріонетки, яка самостійно не може існувати, повсякчас потребує «захисту». 

Але такі меседжі загалом вигідні російській пропаганді, аби заперечити існування державності в Україні. Мовляв, там не керують українські посадовці, а всі повноваження передають третім особам, надто політикам Заходу. У таких «діях» Росія вбачає потенційну загрозу своєму існуванню й подає як один із приводів для повномасштабного вторгнення — боротьби з «колективним Заходом».

Тактики Як російська пропаганда використовує тему паломництва хасидів, щоб досягнути власних цілей

Щороку тисячі єврейських паломників-хасидів приїжджають до міста Умань на Черкащині, аби зустріти єврейський новий рік Рош га-Шана біля могили рабі Нахмана — засновника брацлавського хасидизму, що помер у 1810 році. Цього року Україна очікувала 50 тисяч ізраїльських вірян, попри те, що прем’єр-міністр Ізраїлю закликав їх відкласти цю поїздку. Причиною застереження стало повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Російські пропагандисти використовують тему паломництва хасидів, аби показати українців антисемітами, залякати паломників та погіршити відносини України й Ізраїлю.

Торік агітпроп заявляв, що не може гарантувати безпечне перебування єврейських паломників-хасидів в Умані. Цього ж року російські пропагандисти вигадали новий меседж: Україна зумисне атакуватиме прочан в Умані, щоб добитися військової допомоги від Ізраїлю, зокрема систем ППО. 28 квітня 2023 року Росія обстріляла ракетами 9-поверховий будинок у місті Умань, внаслідок чого загинуло 23 людини. У такий спосіб російські пропагандисти намагаються зробити з України цапа-відбувайла, знімаючи відповідальність за злочини з росіян. Україна не вдається до терористичних методів, аби отримати зброю від західних партнерів, а діє виключно дипломатичним шляхом.

Міноборони Росії поширювало інформацію, що Україна нібито використовує синагоги для військових потреб. Це — неправда. Цю заяву прокоментували керівник Міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана Натан Бен Нун і голова єврейської рятувальної організації «Хацала Україна» рабин Гілель Коен, які зазначили, що «всі святині та релігійні об’єкти хасидської громади використовуються винятково за їхнім прямим призначенням, а саме — для проведення релігійних обрядів і допомоги людям». Так російській агітпроп намагається дискредитувати Сили оборони, поширивши інформацію, що в релігійних спорудах базуються українські військові, та легітимізувати удари по цивільній інфраструктурі, житлових будинках, пам’ятках культури.  

У молдовських анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, з’явилося повідомлення про те, що нібито для для хасидів створюють усі зручності, а іншим громадянам не дозволяють відвідувати аеропорт. «Попахує дискримінацією, чи не так?» — писали в одному з телеграм-каналів. Насправді ж задля того, аби виключити всі ризики, у цей час доступ до аеропорту дозволено лише співробітникам летовища й пасажирам, які мають квитки на авіарейси.

У такий спосіб російська пропаганда намагається викликати негативне ставлення до вірян та розворушити антисемітські настрої, а в хасидів відбити бажання ще хоча б колись приїжджати в Україну.

Фейк У Німеччині затримують українців призовного віку, а згодом їх відправляють на фронт

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях розповідають про «масові затримання» в Німеччині українців призовного віку, яких згодом нібито відправляють на передову. До повідомлень додають відеодоказ — свідчення одного з чоловіків, який бачив на власні очі таку ситуацію. Це — неправда. 

Фахівці проєкту VoxCheck дослідили цей кейс і встановили, що 5 вересня представник президента у парламенті Федір Веніславський заявив, що масової екстрадиції чоловіків-ухилянтів до України з-за кордону не буде. Насправді ж «депортація військовозобов’язаних чоловіків» загалом неможлива, оскільки для неї немає жодного правового підґрунтя. Українські дипломатичні установи не можуть депортувати українців для мобілізації, як і владні структури ЄС не уповноважені формувати будь-які підрозділи з українців на своїх територіях. Тобто ні правового механізму, ні прецеденту для мобілізації українців членами ЄС не існує. 

Водночас українські правоохоронці можуть розслідувати та доводити в суді факти незаконного перетину кордону в умовах воєнного стану. А для екстрадиції з-за кордону треба буде довести вину кожного військовозобов’язаного за законами країни його перебування в місцевому суді. 

Тобто, якщо до українських військовозобов’язаних за кордоном використають процес екстрадиції, то його застосують лише до ухилянтів, які незаконно перетнули кордон. 

Маніпуляція Одесити вийшли на мітинг проти Зеленського

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Одесі влаштували мітинг проти Володимира Зеленського. Мовляв, його ненавидять, і містяни вирішили це продемонструвати, вийшовши на акцію. Це — маніпуляція.

Фактчекери проєкту VoxCheck дослідили цей кейс і визначили, що мітинг справді відбувався, але не проти українського президента нібито з метою висловити невдоволення ним. Мирна акція відбувалася в межах вимоги скасувати тендери на реконструкцію будівель Київського районного суду і Театру юного глядача. Люди вийшли з плакатами «Спочатку ЗСУ, потім усе інше», «Депутати, мої податки для ЗСУ». Тобто одесити провели мирну акцію, закликаючи, аби кошти (з тендерів) спрямували на Сили оборони України. Водночас пропагандисти використали контекст самого мітингу й спотворили його: пояснили, що люди начебто виступають проти Володимира Зеленського. 

Так агітпроп прагне створити враження, що українським президентом незадоволені в країні й населення прагне його якнайскорішої відставки. Адже, мовляв, його повсюдно ненавидять. 

До речі, читайте останні фейки на цю тематику, де Росія замилює очі несправжніми витворами масового мистецтва й попкультури: як нібито в Гаазі, столиці європейського правосуддя, створили графіті із зображенням Зеленського, що висить на шибениці; або ж про фейкову обкладинку буцімто британської газети The New European, де український президент сидить на колінах у Далай-лами. А про несправжню обкладинку з Володимиром Зеленським, що заціпенів від постаті диктатора Путіна та Ісуса Христа, читайте ось тут

Фейк Суспільне скомпілювало відео виступу Зеленського в Генасамблеї ООН

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях розповідають, що 20 вересня Володимир Зеленський виступив на спеціальному засіданні Ради безпеки ООН, присвяченому війні Росії проти України. Водночас у пропагандистських телеграм-каналах просували меседжі, буцімто українського президента не підтримують і не слухають під час промови; що західні посадовці «втікали» із зали засідань Радбезу на знак протесту проти Зеленського. На підтвердження такої тези автори додавали відеодоказ — нібито уривок із прямої трансляції марафону «Єдині новини», де українські медійники, мовляв, вдалися до монтажу. Так на одному з моментів, у якому Зеленський виголошує промову, вставили начебто кадр із зали, як президент уже сидить і когось слухає. Тобто натякали, що в такий спосіб українців обманули, аби лише створити враження, що зала під час його промови повна. А телеграм-аноніми підсумовували: «такий продукт лише і згодиться українському глядачеві». Проте це — брехня.

Насправді у прямому етері марафону трансляція виступу Зеленського йшла із зовсім іншим перекладом. Це можна перевірити, порівнявши два уривки відео — фейкове та зі справжньої трансляції.  Однак нам вдалося знайти відео саме з тим перекладом, що і в пропагандистському уривку. Його опублікували на офіційному ютуб-каналі ТСН. Проте  фейковий доробок і тут відрізняється від трансляції: у ній не зафіксовано моменту, коли під час виголошення промови накладається синхрон із Зеленським, що сидить у залі. Це легко визначити, відштовхнувшись від несправжнього відео та знайшовши той самий момент вже у трансляції ТСН. Найімовірніше, відео таки змонтували саме автори фейкових публікацій. Інформацію про «монтаж» прямого етеру розтиражували згодом кремлівські медіа. 

У такий спосіб пропагандисти намагаються виставити Зеленського неуспішним політиком, до думки якого не дослухаються чи якого ігнорують на міжнародних заходах, «втікаючи» із зали засідань. Серед іншого фейкороби також нативно намагаються переконати, що Президент України узурпував та володіє всім українським медіапростором: відомо, що суспільний мовник фінансується з державної казни та не повинен зазнавати впливу політичних сил. А якщо ж журналісти нібито потурали Володимиру Зеленському та скомпілювали момент на трансляції, — то українська влада буцімто ладна керувати порядком денним, здавалося б, у недосяжних державі місцях та перешкоджати свободі слова. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.