Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2648
Фейк
800
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: «Рух суверенних громадян»

Пропагандисти використовують різні конспірологічні рухи для виправдання агресії Росії проти України. Одним із них «Рух суверенних громадян» у Сполучених Штатах, який поширений і в інших країнах. Його учасників об’єднує антиурядова діяльність. Ця група включає активістів, учасників судових процесів, протестувальників проти податків, фінансових шахраїв та конспірологів. Вони дотримуються власної псевдоправової ідеології, яка ґрунтується на спотворених інтерпретаціях загального права. Мовляв, вони не обмежені законами уряду, якщо не погоджуються з ними.

За даними ФБР, суверенні громадяни є «антиурядовими екстремістами», які вважають себе відокремленими від Сполучених Штатів, попри проживання в їх межах. Вони відкидають владу судів та законів уряду, вважаючи, що можуть уникнути правових зобов'язань за допомогою різних тактик. Це включає відмову від сплати податків, ігнорування законів та відкидання офіційних документів, таких як номери соціального забезпечення та посвідчення водія. Хоч аргументи суверенних громадян не мають правової обґрунтованості та ніколи не були визнані судом.

Рух часто приваблює осіб, які стикаються з фінансовими або юридичними проблемами, і тих, хто вважає дії уряду дискримінацією. В результаті він наростає під час економічних або соціальних криз. Хоча спочатку цей рух асоціювався з расистськими та праворадикальними групами, він тепер об’єднує людей різних етнічних груп, зокрема й значну кількість афроамериканців. Більшість суверенних громадян не підтримує насилля, але їхні методи часто включають нелегальні дії. Деякі з них були засуджені за податкові та фінансові махінації, а також порушення правил дорожнього руху. Федеральне бюро розслідувань Сполучених Штатів класифікує «Рух суверенних громадян» як внутрішніх терористів.

Правові теорії суверенних громадян переосмислюють Конституцію Сполучених Штатів через вибіркове читання правових словників, рішень судів штатів або конкретних правил, а також інші джерела, включно з Біблією. Вони зазвичай ігнорують другий пункт статті VI Конституції, який встановлює її як основний закон країни та Верховний Суд як остаточний орган для тлумачення. Крім того, багато представників Руху вважають шерифа округи найважливішим правоохоронцем у країні, з повноваженнями, що перевищують ті, які мають федеральні агенти, обрані посадовці чи місцеві правоохоронні органи. Цей аргумент зараз стає більш використовуваним у контексті подій, що відбуваються навколо міграційної політики США та останніх рішень губернатора Техасу щодо оборони кордону штату.

На пострадянському просторі Рух представляє Союз слов'янських сил Росії (СРСР), також відомий як «громадяни СРСР» та «некрокомуністи». Він є неформальним суспільним рухом, прихильники якого вважають, що СРСР (і/або Російська імперія) як суверенна держава та суб'єкт міжнародних відносин існує й досі. Вони вважають себе громадянами цієї держави і не визнають Російську Федерацію, не дотримуються її законів та не підкоряються її урядові. Ідеологічно рух вірить у конспірологічні теорії та антисемітизм. Пандемія COVID-19 спонукала рух прийняти переконання QAnon

Ідеологія «Руху суверенних громадян» використовується для виправдання російської агресії в бік України та припинення надання їй допомоги. Ідея про «СРСР, який досі існує» лягла в основу державної ідеології Росії та є мотивом для дезінформаційної кампанії, яку в глобальному масштабі веде Кремль.

Фейк Кулеба нібито запропонував перейменувати Авдіївку на Прагу, щоб активувати статтю 5 Статуту НАТО

Російські новинні ресурси та користувачі соціальних мереж, що транслюють проросійську риторику, поширюють нібито цитату міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби. Мовляв, в Україні розглядали ідею перейменувати місто Авдіївка на Прагу для активації статті 5 Статуту НАТО і цим спровокувати війну з Росією з боку держав-членів Альянсу. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба ніколи не висловлював таких абсурдних пропозицій, і такої цитати немає на його офіційних сторінках у соцмережах або інших каналах комунікації МЗС України. Цю вигадану цитату поширювали лише в російських телеграм-каналах та в постах користувачів у соцмережах.

Щодо вступу України до НАТО та активації пункту 5 Статуту, міністр у своїй статті для Foreign Affairs писав, чому Україна повинна вступити до НАТО, зазначаючи, що це забезпечить її захист згідно з цим пунктом.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дезінформувати та дискредитувати Україну перед світом. Мовляв, українські дипломати доходять до відчайдушних та абсурдних спроб вступу України до НАТО.

Фейк Жінок нібито кинули воювати під Авдіївку

У мережі поширюється відеоролик, де кілька жінок у військовій формі стверджують, що їх відправили воювати під Авдіївку через рішення «режиму Зеленського». Мовляв, причиною цього є бажання Зеленського створити «картинку» для Мюнхенського форуму з безпеки. Проте відео, швидше за все, є інсценізацією.

На це звернули увагу фахівці проєкту StopFake. По-перше, жінки у відео навряд чи є військовослужбовицями — макіяж, довге розпущене волосся та манікюр зазвичай заважають виконанню бойових завдань. Також на них немає екіпірування, необхідного під час бою. Крім того, на їхній формі немає ідентифікаційних знаків.

По-друге, у відео помітно «ламану» українську мову жінки, яка намагається говорити нею. Це може вказувати на те, що вона не є її носієм.

По-третє, відео з'явилося вперше в тікток-профілі, який, імовірно, створено спеціально для поширення цього ролика. Наразі це єдиний допис на цій сторінці, що свідчить про його неорганічну появу. Відео поширюється виключно через проросійські анонімні телеграм-канали та проросійські групи на фейсбуці, але навіть користувачі цих каналів висловлюють сумніви щодо його достовірності.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати український уряд та особисто Зеленського, особливо на тлі активного суспільного обговорення можливих змін до процесу мобілізації. «Детектор медіа» вже писав про інші російські вигадки стосовно мобілізації в Україні.

Меседж Херсон нібито чекає на Росію

Пропагандисти не припиняють спроб виправдати російську агресію проти України, мотиви якої приховуються під наративом про «необхідність звільнення росіян в Україні». Для просування цього меседжу російські медіа знову стверджують, що мешканці міста Херсон нібито чекають на «російських визволителів» і «підтримують» вторгнення Росії в Україну. На це звернули увагу фахівці проєкту StopFake.

Російські медіа використали висловлювання намісника окупаційних влад, колаборанта Володимира Сальдо, якого не можна вважати достовірним джерелом інформації. Хоча Кремль і називає його «губернатором Херсонської області Росії», ця позиція є фіктивною. В Україні Сальдо перебуває в розшуку за державну зраду і порушення територіальної цілісності країни. Крім того, Володимир Сальдо перебуває під численними санкціями України, ЄС, Великої Британії, США, Швейцарії, Японії, Нової Зеландії, Канади та Австралії.

Після масованих обстрілів мирних міст, знищення цивільної інфраструктури та масового вбивства мирного населення рівень самоідентифікації українців досяг максимуму за всі роки незалежності країни. Згідно зі всеукраїнським соціологічним опитуванням групи «Рейтинг», опублікованим 29 січня 2024 року, в Херсонській області зареєстровані дуже високі показники відчуття української ідентичності — більшість опитаних назвали себе переконаними українцями з європейської нації. При цьому найчастіше опитані зазначали про українську ідентичність як про свідомий вибір, загострений війною.

Росія регулярно обстрілює кожний район міста, вбиваючи мирне населення Херсона та завдаючи колосальної шкоди критичній інфраструктурі. Саме дії російських військ призвели до значних матеріальних та людських втрат у Херсоні, що викликає негативні емоції в абсолютної більшості місцевих мешканців. Згідно з опитуванням Фонду громади Херсона «Захист» (2023 рік), лише 8% херсонців зазначили, що не постраждали внаслідок ворожих обстрілів. Кожна третя херсонська сім'я втратила майно через російську агресію. У третини (35%) херсонців пошкоджено квартиру або приватний будинок, 27% опитаних зазначили, що пошкоджений їхній багатоквартирний будинок, ще у 23% було пошкоджено майно. Значна шкода також завдана здоров'ю херсонців: 35% свідчать, що у їхніх сім'ях є люди, які почали страждати на психічні розлади, у 3% у сім'ї поранені. Проте найстрашніше, що через обстріли міста гинуть люди. Під час опитування 2% херсонців сказали, що в їхніх сім'ях є загиблі.

Більшість опитаних вважають, що відновлення Херсона повинно відбуватися передусім за рахунок держави-агресора (79%), яка має бути покарана за свої злочинні дії.

Російський міф про «ісконно російський південний схід» України, який, на думку окупантів, повинен включати і Херсонщину, ніколи не підтверджувався фактами. Варто нагадати, що після розпаду Радянського Союзу під час всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року за незалежність України проголосували 93,13% жителів Херсонщини. Таким чином, вони підтвердили своє бажання жити в незалежній і суверенній державі — Україні. А під час всеукраїнського перепису населення 2001 року переважна більшість херсонців (82%) вважали себе українцями.

«Детектор медіа» писав, що російська пропаганда намагається створити враження, начебто на тимчасово окупованих територіях процвітає і відновлюється життя, а на підконтрольних Україні — панує безлад.

Маніпуляція Зеленський нібито припинить вважати США стратегічним партнером, якщо Вашингтон не дасть грошей

Пропагандисти, що транслюють проросійську риторику в анонімних телеграм-каналах, поширюють інформацію, нібито Президент України Володимир Зеленський заявив, що в разі відмови в наданні допомоги він припинить вважати США стратегічним партнером. Утім це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що насправді Зеленський не казав такого. Уривок з його виступу було спотворено.

Під час Мюнхенської конференції з безпеки Володимир Зеленський разом з віцепрезиденткою США Камалою Гарріс провели спільний брифінг. На запитання про «план Б» у випадку, якщо Конгрес США не підтримає законопроєкт про додаткове фінансування для України, Президент України зазначив, що альтернатив не розглядається.

Він висловив надію на позитивне рішення Конгресу, вказавши, що Україна розглядає США як стратегічного партнера, а отже, сподівається на його подальшу підтримку. Зеленський наголосив, що альтернативна позиція означала б нестабільність у відносинах. Ці слова були перекручені та використані для створення маніпулятивної «цитати», яка поширюється в мережі без відповідного контексту.

Камала Гарріс також підтримала Зеленського, висловивши переконаність, що законопроєкт буде прийнятий, та закликала до концентрації на «плані А» — забезпеченні України необхідними ресурсами. Вона підкреслила важливість уникання політизації цього питання та необхідність непохитності в підтримці союзників. Президент України також висловив свою віру в позитивне рішення Конгресу та сказав, що не вважає хід прийняття законопроєкту «зрадницькою позицією», адже, на його думку, стратегічний партнер не залишить Україну без підтримки.

Пропагандисти поширюють подібні маніпуляції, щоб підірвати двосторонні відносини між США та Україною і зупинити підтримку Штатів. Мовляв, Зеленський провокує Америку, а отже грошей нам не бачити. «Детектор медіа» спростовував й інші маніпуляції щодо відносин України зі США.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.