Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

04 Листопада станом на 984 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2496
Фейк
747
Маніпуляція
732
Меседж
534
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк CNBC нібито написав про «глобальну військову операцію» США «Шторм»

Пропагандисти поширюють в англомовному сегменті соціальних мереж інформацію, нібито американська медіакомпанія CNBC опублікувала новину про «глобальну» військову операцію США під назвою «Шторм», яка мала відбутися 2024 року. Один із користувачів опублікував ці скриншоти на платформі X (колишній твітер), описавши їх як «шокуючі з багатьох поглядів» і наголосивши, що Дональд Трамп згадується в них як «чинний Президент» США. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фактчекери видання Reuters. Вони з'ясували, що вираз «Шторм» часто використовується прихильниками конспірологічної теорії QAnon. За допомогою нього вони описують моменти, коли очікуються затримання впливових особистостей. Також автори цього фейку хибно стверджують, що Дональд Трамп керував Військовими силами США з 2020 року.

Матеріал було опубліковано на вже неактивному вебсайті cnbcusa.com, що не має стосунку до офіційного вебсайту CNBC. Представник CNBC підтвердив у коментарі Reuters, що ця стаття не була опублікована ними, і наголосив, що cnbcusa.com ніколи не мав стосунку до CNBC. Reuters також не знайшов жодних пов'язаних статей про Трампа як «чинного військового президента» у 2024 році або про «глобальну» військову операцію США під назвою «Шторм» на офіційному вебсайті CNBC. Отже, ця інформація є неправдивою.

Пропагандисти поширюють або підтримують подібні матеріали в англомовному просторі, щоб поглибити розкол в американському суспільстві та викликати недовіру до демократичних інституцій. «Детектор медіа» вже писав про те, які методи для цього використовує Росія в контексті майбутніх президентських виборів у США.

Фейк Euronews нібито показав сюжет про те, що заява Посольства України у Франції розлютила французьких фермерів

Пропагандисти в російськомовних телеграм-каналах опублікували відео, в якому стверджується, що заява Посольства України у Франції обурила французьких фермерів. У відео з логотипом медіакомпанії Euronews демонструється «документ», який, за словами авторів таких дописів, свідчить про те, що Посольство України закликало фермерів завершити свій протест і об'єднатися, як українці, на користь своєї Батьківщини. Згідно з відео, лідер профспілки фермерів відреагував на це, заявивши, що Україна не має права нічого вимагати від Франції і має залишити свою думку при собі. Мовляв, через цю заяву фермери закидали Посольство гноєм. Утім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту MythDetector. Вони з'ясували, що хоч у відео і використовується логотип Euronews, це медіа ніколи не публікувало подібного контенту. Також не підтвердилась інформація про те, що фермери закидали посольство гноєм. Про це не писали такі місцеві медіа як France 24 та Le Monde. Початкові кадри відео демонструють протест фермерів, але вони були зняті не перед Посольством України, а перед будівлею регіональної ради в місті Діжон. Автори відео стверджують, що заява Посольства України датована 7 лютого, і тому фермери повинні були б протестувати в наступні дні, проте відео, яке використовується, поширюється в соціальних мережах з грудня 2023 року. Крім того, заяви, про яку говорять пропагандисти, немає на офіційних ресурсах Посольства.

Фактчекери організації Open також перевірили це відео з логотипом Euronews. Вони порівняли підпис на вигаданому документі, приписаному українському послу Вадиму Омельченку, з його справжнім підписом. Виявилося, що, серед інших неточностей, підпис, показаний у відео, не відповідає справжньому підпису посла. Також відео фальсифікувало коментар Арно Руссо, лідера найбільшої фермерської профспілки Франції. Знімки, на яких показано фальшивий текст заяви Руссо на екрані, були вирізані з інтерв'ю, опублікованого 2 лютого.

З початку російської агресії проти України з'являлися сфальшовані відео з логотипами різних іноземних медіа. Вони здебільшого стосувалися подій в Україні та на Заході й мали на меті дискредитувати Україну і країни ЄС. Це особливо актуально в контексті протестів фермерів по всій Європі, які намагається підживлювати Росія. «Детектор медіа» нещодавно опублікував дослідження щодо того, як саме це робить російська пропаганда та яку роль у цьому відіграють праворадикальні рухи.

Фейк Офіс Президента нібито впроваджує «податок на дармоїдство»

Пропагандисти у проросійських телеграм-каналах поширюють інформацію про те, що Офіс Президента України планує впровадити «податок на дармоїдство». Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту «По той бік новин». Вони з'ясували, що фейк створено на основі матеріалу «Української правди», в якому зазначено, що зі 11,1 млн чоловіків у віці від 25 до 60 років, які підлягають мобілізації, 950 тисяч не працюють, не платять податки і не служать в армії. Проте проросійські ресурси поширюють інформацію про те, що Ростислав Шурма, заступник голови Офісу Президента, виступив з ініціативою запровадити «податок на дармоїдство» з метою стимулювання праці та сплати податків.

Фейкороби вигадали, що розмір податку може сягати 1500 гривень на місяць, а в разі його несплати громадяни не матимуть доступу до державних послуг, не зможуть керувати автомобілем або виїжджати за межі України, і їхнє майно буде арештовано й реалізовано. Також наголосили, що сплата такого податку не звільнятиме від мобілізації, і цю норму нібито планують включити до законопроєкту з економічної мобілізації.

Проте жодних офіційних заяв про ці плани не було. Навіть на рівні чуток в українському інформаційному просторі про це не говорять. Покарання за дармоїдство існувало в колишньому СРСР та в Білорусі, але пізніше було скасовано. Розмови про запровадження «податку на дармоїдство» також точилися в Росії, але тоді цю ініціативу відхилили.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб залякати суспільство. Мовляв, українська влада знущається зі своїх же громадян. Крім того, це підживлює вже доволі активну дискусію щодо нових ідей для мобілізації. «Детектор медіа» вже спростовував інші вигадки росіян щодо мобілізації в Україні.

Фейк Pfizer нібито випробовує вакцини на українських дітях, через що вже померло 40 дітей

Пропагандисти поширюють у соцмережах інформацію, нібито компанія Pfizer разом з урядом України проводить дослідження на українських дітях. Мовляв, про це повідомила працівниця київського офісу Pfizer у своєму тіктоку. За її словами, в Німеччині розроблено вакцину, яка тестується на українцях як щеплення від грипу, і від неї вже загинуло понад 40 дітей. Такі випробування проводяться з порушенням етичних та медичних норм. Проте це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що відео з такою інформацією розміщене на приватному каналі в тіктоку, тому його неможливо переглянути. Однак запис розповіді Анни Сахно можна знайти на ютубі. Його виклав анонімний користувач, зареєстрований у мережі на початку лютого 2024 року. Це його перше та єдине відео. Анонімність та відсутність іншого контенту можуть свідчити про те, що акаунт є фейковим і спеціально створений для поширення неправдивої інформації.

Звернення нібито «української працівниці Pfizer» поширюють і в англомовному сегменті. Там джерелом виступає, зокрема, стаття видання Chicago Chronicle. Проте цей ресурс також є фейковим, про що свідчить низка ознак. The Chicago Chronicle — відома місцева газета в Чикаго, але вона виходила впродовж 1895–1907 років. Сайт, як він заявляє, існує з 2021 року, проте перші новини з'явилися на ньому лише два тижні тому. Також на сайті можна побачити категорії новин, але публікації є лише в трьох із них: «Бізнес», «Політика» та «Здоров'я», інші категорії порожні.

Є й інші ознаки фейковості сайту. Наприклад, розділ «Про нас» написаний латинкою, а переклад опису показує, що це набір окремих речень. Усі посилання внизу сторінки неактивні. Крім того, в дослідженні використано застарілий логотип Pfizer. Якби це була актуальна публікація, то там використовувався б новий логотип організації, запроваджений у 2021 році.

Наразі жодних клінічних досліджень на базі київського представництва Pfizer не проводиться. Згідно з даними Державного експертного центру Міністерства охорони здоров'я України, жодна компанія в Україні не випробовує вакцини для профілактики грипу.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб залякати суспільство та викликати паніку. Крім того, в такий спосіб вони виправдовують агресію Росії проти України.

Фейк У київському метро понад вісім станцій нібито затоплені та непридатні до використання

Російські пропагандисти поширюють інформацію, нібито в Києві затоплено більш ніж вісім станцій метро. Ба більше, вони водночас висловлюють своє обурення щодо того, що українська влада вирішила перейменувати станцію метро «Площа Льва Толстого». Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони наголошують, що насправді жодна зі станцій київського метро не затоплена. Є лише обмеження руху поїздів на синій гілці після того, як у грудні 2023 року сталося підтоплення тунелю між станціями «Либідська» та «Деміївська». Фейкову інформацію про затоплення станцій поширюють після виявлення проблем з дренажними та гідроізоляційними системами метрополітену. Рух поїздів на цій ділянці зупинили, і відновлювальні роботи можуть тривати до осені 2024 року. Тим часом поїзди курсують від станції «Героїв Дніпра» до «Либідської», а між станціями «Деміївська» і «Теремки» діє «човниковий» рух поїздів.

Напередодні 8 січня з'явилися фото, де видно протікання стелі у вестибюлі станції «Академмістечко». Проте керівництво метрополітену запевнило, що фахівці контролюють ситуацію і немає загрози для пасажирів.

Щодо перейменування станцій, то станом на зараз перейменували три станції метро. Зокрема, станцію «Площа Льва Толстого» перейменували на «Площу Українських Героїв». 8 лютого 2024 року вже відбулося зняття літер колишньої назви. Це рішення підтримали самі кияни в опитуванні в застосунку «Київ Цифровий».

Пропагандисти поширюють подібні фейки з метою вказати, що місто нібито знищують для того, щоб до нього прийшли росіяни та відновлювали його. Мовляв, українська влада некомпетентна, а росіяни знаються на інфраструктурі краще. Втім, саме в низці російських міст спостерігаються значні проблеми з інфраструктурою.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.