Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Україна нібито стала на 100% поліцейською державою

Російські пропагандисти стверджують, що в Україні з початку повномасштабного вторгнення кількість поліціянтів на 10 тисяч населення зросла з 20 до 100. Агітпроп посилається на міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка, який буцімто зробив відповідну заяву. Як наслідок, Україна нібито «стала на 100% поліцейською державою».

Насправді інформацією зманіпулювали. В інтерв’ю для каналу «Ми – Україна» міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко говорив про збільшення кількості поліціянтів у пʼять разів саме на деокупованих територіях, а не загалом на всій території України. 

«В середньому на 10 тисяч населення України до широкомасштабної війни було 23-26 працівників поліції. На сьогодні на деокупованих територіях — більш як 100. Тому що режим набагато жорсткіший, тому що завдань набагато більше. Можу сказати, що поліція з початку широкомасштабної війни на 80% збільшила свій функціонал. Але ми не збільшуємо кількість поліцейських», — заявив міністр. 

Для порівняння, за даними Євростату в середньому в країнах ЄС на 100 тисяч населення у 2019-2021 роках було 335 поліціянтів. Тобто, в середньому 33-34 поліціянти на 10 тисяч населення. У 2021 році в Україні цей показник становив 287 поліціянтів, а в Росії — 510, що було одним із найбільших показників у світі. 

У 2014 році в Росії на 100 тисяч населення було 564 працівники поліції, і того року її визнали найбільш поліцейською державою. Показово, що впродовж останніх 10 років кількість поліціянтів у Росії залишається на одному з найвищих рівнів у світі, у той час, як в Україні ця цифра не перевищує середньоєвропейські показники.

Маніпулюючи інформацією, у цьому випадку пропагандисти прагнуть створити картинку авторитарної України на чолі з Володимиром Зеленським. Мовляв, тепер зрозуміло, чому народ не виступає проти «Київського режиму». Проте Україна є вільною та демократичною державою, а закиди росіян про авторитаризм у країні-сусідці не мають під собою підґрунтя. 

• Читайте також: Поліціянтам нібито дозволили використовувати травматичну зброю, гумові палиці та сльозогінний газ для розгону мітингів

Меседж 85% населення тимчасово окупованих територій України нібито підтримує Путіна

Напередодні президентських виборів у Росії окупаційні «адміністрації» та пропагандисти просувають меседж, що начебто «85% населення на ТОТ України підтримують Путіна». Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

Росіяни також відправили на окуповані території України спеціальні загони, щоб створити видимість підтримки Путіна. Їхнє завдання полягає в тому, щоб курувати фальсифікації бюлетенів і стежити за роботою так званих «виборчих комісій».

Взяти участь у незаконних «виборах» на поневолених територіях можна як з російським, так і з українським паспортом, ID-карткою чи іншим документом, який посвідчує особу. А це свідчить про провал примусової паспортизації на окупованих територіях України. Про це повідомляють у Головному управлінні розвідки Міноборони України. Водночас це черговий інструмент російських спецслужб для виявлення «неблагонадійних» українців.

Викриття The Washington Post отримало розвіддані про російські ІПСО проти України

Редакція The Washington Post отримала доступ до російських документів, що доводять організацію агітпропом масштабної дезінформаційної кампанії в Україні, Європі та по всьому світу.

У рамках цієї кампанії вже вийшли десятки тисяч маніпулятивних публікацій у медіа, фейкових новин та дописів у соцмережах від свого роду армії російських «тролів». Метою цих публікацій є дискредитувати керівництво України, розколоти еліту, деморалізувати ЗСУ та дезорієнтувати українців. Варто зауважити, що тези з фейкових постів росіян перегукуються з тезами окремих політичних гравців і блогерів в Україні. 

Один з основних напрямків кампанії – атака на Президента України Володимира Зеленського. Росіяни намагаються переконати українців і світ, що Зеленський боїться втратити владу, тож нібито замінює демократію в Україні на авторитаризм. Також росіяни просувають меседж, що країни Заходу скоро замінять Зеленського, бо той стає їм невигідним. У Центрі протидії дезінформації при РНБО закликають не вестися на подібну інформацію, а також довіряти лише верифікованим джерелам. 

• Читайте також: Як Росія тестує настрої українського суспільства через псевдоукраїнські фейсбук-сторінки

Фейк На маріупольцях нібито тестували ліки в інтересах західних компаній

У російських ЗМІ пишуть, що на пацієнтах лікарні №7 у Маріуполі випробовували ревматологічні лікарські засоби для великих західних фармакологічних компаній. Все буцімто відбувалося в період із 2008 по 2016 рік. Стверджуючи це, пропагандисти посилаються на «документи, які знайшли на місці відбудови лікарні».

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізували цю інформацію. Як виявилося, російська пропаганда не надала жодного реального доказу на підтвердження цієї «новини». Посилання на міфічних «робітників, які знайшли документи з тестами», не може бути офіційним джерелом. Самі документи не були оприлюднені, тому можна зробити висновок, що їх просто не існує.

Крім того, пошук інформації про «дослідження препаратів на пацієнтах маріупольських лікарень» у відкритих джерелах також не дав результату. Варто зауважити, що в Україні ніхто не проводив і не проводить експерименти над людьми. Зокрема, такі випадки не фіксувалися ні на Луганщині, ні на Донеччині.

Цей фейк агітпропу перегукується з іншими йому подібними про «функціонування в Україні американських біолабораторій», «чорну трансплантологію», «бойових комарів» тощо. Мета таких інформаційних вкидів — демонізувати Захід та Україну. З іншого боку, пропагандисти намагаються вкотре запевнити всіх навколо, що «Україна — маріонеткова держава», тож західні країни буцімто дозволяють собі робити на її території, що їм заманеться.

Фейк Залужний нібито після своєї відставки подав «таємничий знак»

Прокремлівські ресурси поширюють інформацію, що за кілька днів після оприлюднення указу Президента України Володимира Зеленського про відставку Валерія Залужного колишній Головнокомандувач ЗСУ буцімто подав зашифрований сигнал «до дій». На фотографії, яку поширюють у мережі, Залужний нібито зобразив вказівними та середніми пальцями обох рук літеру «Z», яка є символом військового вторгнення Росії в Україну. 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Для створення цього фейку російські пропагандисти провели певні маніпуляції над оригінальною фотографією. У соцмережах Президента України за 8 лютого 2024 року, день відставки Залужного, була опублікована світлина рукостискання Зеленського й уже колишнього Головнокомандувача ЗСУ. Це фото й було тим, яке росіяни взяли за основу для створення фейкового. 

Поширивши відредаговану фотографію, росіяни спробували ввести українців в оману. Мовляв, генерал Залужний чи то зневірився в перемозі України, чи то «образився» на Зеленського за те, що був звільнений, тож вирішив відкрито підтримати російську агресію. Проте «таємничий знак» Залужного — це ніщо більше, як вигадка російського агітпропу. Раніше ми повідомляли, що невідомі створили сайти з назвою ​​«Залужний 2024​​​​», проте ці ресурси насправді не пов'язані з генералом Залужним, а про їхнє існування вже поінформовані правоохоронні органи України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.