Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Квітня станом на 785 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2090
Фейк
687
Маніпуляція
642
Меседж
427
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 15 травня

У випуску розповідаємо про такі фейки: на Хмельниччині відбувся «витік хімічних речовин» унаслідок російських обстрілів, а на Тернопільщині «вибухнули боєприпаси з ураном». Крім того, українців «змушують служити в естонській армії» під загрозою депортації.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк На Хмельниччині відбувся витік хімічних речовин унаслідок російських обстрілів

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що 13 травня росіяни атакували Хмельниччину дронами, унаслідок чого стався витік шкідливих хімічних речовин у місті. Це — неправда. 

У пресслужбі міської ради Хмельницького спростували цю інформацію. Вони пояснили, що жодного витоку хімічних речовин не відбулося. Росіяни атакували Хмельницький 13 травня й пошкодили об’єкти критичної інфраструктури. Загалом пошкоджень зазнали навчальні та медичні заклади, адміністративні будівлі, промислові об’єкти, багатоповерхові та приватні житлові будинки тощо. 

У міськраді Хмельницького переконані, що такі фейки покликані дестабілізувати настрої українців та залякати їх. Водночас аналітикині та аналітики «Детектора медіа» раніше аналізували кейси, які стосуються нібито забруднених міст України. Наприклад, ми спростували фейк про «заражену херсонську воду».

Тактики Як російська пропаганда застосовує тактику «відривання від контексту»

Відривання від контексту — це свідома чи несвідома помилка, за якої з тексту вилучається певний уривок, що набуває часто зовсім іншого значення у відриві від цілісного контексту. У пропаганді цей прийом застосовується для маніпуляцій словами відомих людей, зокрема політиків чи військових. 

Російський агітпроп постійно використовує вирвані з контексту слова та фрази для дискредитації України різними способами. Так, у червні 2022 року дезінформатори розганяли меседж, нібито тодішній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що «світ втомився від України». Насправді, керівник британського уряду застеріг від можливої ​​«невеликої втоми від України», яка почала з’являтися у світі. Джонсон також наголосив, що це стало б «катастрофою», якби президент Росії Володимир Путін досяг успіху в Україні.

Нещодавно пропагандисти поширили спотворений виступ головного генерала США у Європі Крістофера Каволі, де він нібито сказав, що «російські військові буцімто "не постраждали" у війні, а західні медіа начебто спотворюють інформацію про "деградацію" російських військ». Насправді, генерал заявив лише про російські патрулі в Атлантичному океані, що саме на цю частину їхніх військ не вплинула війна.

Російські дезінформатори поширили маніпулятивний меседж, нібито президент України Володимир Зеленський носить із собою пістолет, щоб застрелитися в разі небезпеки. Насправді ж, Зеленський має пістолет винятково для самооборони

Фантазія російського агітпропу іноді призводить і до курйозних випадків. Так, у червні 2022 року пропагандисти вирвали з контексту слова дружини президента України Олени Зеленської і перекрутили так, що нібито їхній 9-річний син Кирило є військовим радником президента. Насправді Олена Зеленська розповіла британській газеті Daily Mail, як вона спілкується зі своїми дітьми на тему війни і як відрізняється реакція старшої доньки Олександри та молодшого сина Кирила. Це було зроблено для того, щоб висміяти Володимира Зеленського, показати його нібито некомпетентність та знизити авторитет президента на міжнародній арені.

Фейк На Тернопільщині вибухнули боєприпаси з ураном

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що під час повітряної тривоги 13 травня приблизно о 22:35 у Тернополі пролунали вибухи на складі. Автори повідомлень додають, що росіяни влучили у склад, де розміщені боєприпаси з ураном. Тобто пожежа, за їхніми словами, була небезпечною, оскільки уран може виділяти радіацію. Це — неправда. 

Журналісти видання «Еспресо» поспілкувалися з очільником Тернопільської ОВА Володимиром Трушем, який заявив, що жодних боєприпасів під час ракетного обстрілу не підривали. Крім того, ні збагаченого, ні збідненого урану в місті немає. Володимир Труш підтвердив також, що в Тернополі спостерігається стабільна екологічна ситуація. Він пояснив, що в умовах війни у місті двічі на день вимірюють рівень радіації. Її показники не змінилися й не перевищують норми. Тобто місто чисте й жодної небезпеки нема. 

Поширюючи цей фейк, автори прагнуть дестабілізувати настрої українців та вкотре їх залякати «ядерним бомбардуванням» з боку Росії. Нагадаємо, що раніше аналітикині та аналітики «Детектора медіа» також досліджували кейс, пов’язаний із «ядерною зброєю» в Україні. Ми проаналізували меседж, у якому пропагандисти стверджували, що українські військові використовують заборонену зброю з великим вмістом урану.

Маніпуляція Кирило Буданов закликав «убивати росіян, як Гітлер свого часу»

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов закликав «убивати росіян», як і Гітлер свого часу. Мовляв, українські високопосадовці лобіюють ідею вбивства росіян за національною ознакою. Автори повідомлень посилаються на заяву першого заступника голови міжнародного комітету ради федерацій Росії Володимира Джабарова. Це — маніпуляція. 

За кейс узялися фахівці проєкту StopFake, які визначили, що такого Кирило Буданов не говорив, а його слова вирвали з контексту. Підґрунтям до створення цієї маніпуляції стало інтерв’ю для Yahoo News, де очільник ГУР розповідав про російську армію та її воєнні злочини. Він пояснив, що покарання таким людям не уникнути. Також сказав, що українська армія знищує росіян і знищуватиме їх до повної перемоги України. Тобто Кирило Буданов не закликав убивати всіх «росіян» за національною ознакою. Він згадав лише про тих росіян, які брали або беруть участь у війні проти України та скоюють воєнні злочини, вбиваючи мирних українців.

Поширюючи таку маніпуляцію, пропагандисти прагнуть вкотре підживити наратив про існування українців-нацистів. Через це росіяни вибілюють себе та виправдовують широкомасштабну війну й щоденні воєнні злочини, скоєні ними. Мовляв, мета України — знищити росіян, от вони і захищаються. 

Маніпуляція Греція виступила проти постачання зброї українській армії

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що 7 травня в Афінах пройшли офіційні протести проти війни в України, зокрема, й проти постачання зброї українській армії. Автори повідомлень додають, що цей мітинг на підтримку Росії ініціювала сама НАТО. Це — маніпуляція. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які встановили, що в Афінах справді відбулися антивоєнні мітинги, які складалися з кількох десятків людей та під час якого учасники скандували прокремлівські гасла. Утім, цей мітинг не провели за участі чинної влади Греції і відповідно він не відображає офіційну позицію Греції щодо російсько-української війни. Як пояснили фактчекери, то ініціатором мітингу стали російські сили, грецькі комуністи та ліві партії, які не мають політичної ваги у власній країні. Водночас офіційна влада Греції підтримує Україну в протистоянні з російською агресією, навіть міністр оборони країни зазначив, що Греція «надаватиме Україні військову допомогу стільки, скільки потрібно». 

Поширюючи таку маніпуляцію, пропагандисти прагнуть переконати всіх, що Україні нібито не варто постачати зброю, адже насамперед проти цього європейці. У такий спосіб агітпроп намагається зменшити військову допомогу Україні.

Фейк Українських біженців в Естонії змушують іти в місцеву армію

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що влада Естонії змушує українських біженців іти в місцеву армію, погрожуючи депортацією. Мовляв, якщо вони не стануть на захист держави, котра їх приймає, то їх повернуть назад в Україну. Автори посилаються нібито на заяву Посольства України в Естонії. Це — неправда. 

На кейс звернули увагу фахівці проєкту StopFake, які з'ясували, що українських біженців в Естонії не мобілізують і не відряджають на фронт. Пропагандисти просто вигадали таку інформацію. Фактчекери звернулися по коментар до Посольства України в Естонії, де їм також сказали, що інформація про мобілізацію українських біженців в естонську армію не відповідає дійсності. Крім того, аналітики перевірили спеціальний сайт в Естонії, який створений для українських біженців. Серед опублікованої інформації вони не знайшли жодних доказів мобілізації в естонську армію. 

Поширюючи такий фейк, пропагандисти хочуть підірвати авторитет країн-побратимів України. Нібито вони насправді користаються українцями, наприклад, мобілізуючи у власну армію. У такий спосіб агітпроп демонізує українських партнерів та прагне викликати недовіру до них. 

Нагадаємо, раніше ми спростували фейк, який мав на меті також спаплюжити бачення українських партнерів та приписував їм нехороші наміри. Ідеться про кейс, буцімто влада Польщі буде використовувати українців як дешеву робочу силу, щоб згодом забезпечити хороше життя полякам. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.