Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 14 жовтня

Державна російська агенція новин «РИА Новости» оприлюднила колонку пропагандиста Петра Акопова, яка має назву «Почалася нова стадія демонтажу України». Її автор,  штатний пропагандист декількох російських ЗМІ, закликає російську владу не зупинятися на вже завданих руйнуваннях – і влаштовувати ракетні удари до повного знищення цивільної інфраструктури України «при всьому розумінні того, яку шкоду це завдасть цивільному населенню». Окрім цього, говоримо у випуску про такі фейки: Зеленського підтримують «ті самі країни, що підтримували Гітлера» та про те, що на ніч начебто потрібно вимкнути всі електроприлади — «стрибатиме» напруга.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Українців уникатимуть як «чуми» через політику Офісу Президента та «ура-патріотів», що ніби увесь світ їм винен

Таку тезу поширюють анонімні телеграм-канали, які контролює ФСБ. Як приклад, пропагандисти наводять відмову мільярдера Ілона Маска оплачувати послуги Starlink в Україні нібито через образу на слова посла Андрія Мельника, який порадив йому «йти до біса».

«Детектор медіа» з’ясував, чи правда, що Маск відмовився сплачувати за обслуговування Starlink в Україні через образу на українців.

За даними CNN, листа до Пентагону з повідомленням про відмову в фінансуванні Starlink надіслали ще у вересні. Тобто задовго до появи пропозицій Маска щодо «мирного плану» російсько-української війни, які він опублікував у Twitter 3 жовтня і, відповідно, жорстку реакцію українців щодо його порад.

У такий спосіб пропагандисти намагаються показати, що українці невдячні й тому їм не варто допомагати.

Фейк Німецький телеканал ZDF показав карту України без анексованих Росією територій

Російські медіа та деякі користувачі в інтернеті поширюють повідомлення про те, що німецький державний телеканал ZDF у випуску новин використав нову карту України — без анексованих Росією територій. Сюжет нібито був присвячений відімкненню води та світла, а позаду ведучої був екран із новою картою — без Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей і Криму. Про це пише Stop Fake.

Однак поширюване зображення було відредаговане – на тло навмисно додано карту України без анексованих і тимчасово окупованих Росією територій України. Про це на своїй сторінці в Twitter повідомив сам телеканал ZDF. У повідомленні йдеться, що поширена в мережі фотографія – це відредагований кадр із новинної програми Heute Journal від 10 жовтня, а сюжет стосувався розслідування диверсій на газогонах. У ZDF також запевнили: вони ніколи не використовували таку «карту» України.

Російські пропагандисти створили цей фейк, щоб підтвердити нібито «визнання» німецьким державним телеканалом входження загарбаних територій до складу Росії. Так вони хочуть показати, що міжнародна спільнота приймає «нову реальність» та поступово погоджується з загарбанням Росією частин України. Це не перший випадок редагування скриншотів з телеекрана. У такий спосіб пропагандисти викривляють реальність, вигадуючи факти, яких не було, на підтримку своїх меседжів.

Фейк У Києві пенсіонери б’ються за дефіцитний цукор

Відео штовханини у супермаркеті за участі десятків осіб похилого віку розганяють у проросійських телеграм-каналах. Нібито його зняли нещодавно в Києві.

Як з’ясували фактчекери Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, російські пропагандисти видали за киян жителів російського Омська. Цьому відео вже п’ять років, у травні 2017 року супермаркет в Омську встановив акційну знижку на цукор (мінус три рублі за кілограм), і це викликало неабиякий ажіотаж серед покупців. Відео, зроблене в магазині, набрало сотні тисяч переглядів, а місцеві телеканали навіть робили про нього сюжети.

У березні в багатьох російських містах ситуація повторилася. Щоправда, спровокували її не знижки, а повномасштабне вторгнення в Україну та поширення чуток про майбутній дефіцит.

Російські пропагандисти регулярно звертаються до теми продовольчої кризи в Україні, щоб залякати та посіяти паніку серед українців, а також показати, як в Україні все погано. 10 жовтня, коли росіяни обстріляли ракетами центр Києва, вони поширювали, начебто в магазинах в Києві закінчуються продукти.

Викриття Шахраї розсилають у месенджерах повідомлення з пропозиціями роботи в Amazon та AliExpress

Шахраї представляються менеджерами з найму в одній із компаній – Amazon чи AliExpress – і нібито шукають нових онлайн-працівників. Пропонують роботу з дому, прості завдання, які можна виконувати в будь-який час і будь-де, а також високу заробітну плату, яку начебто виплачують того ж дня. У разі Amazon обіцяють від 5 до 30 тисяч гривень за день.  «Заробітна плата» в AliExpress трохи менша – від однієї до восьми тисяч гривень за день. Далі зазначено контакти для зв'язку через месенджер. За посиланням відкривається чат нібито з менеджером. Для розсилання використовують як українські, так і закордонні номери, зокрема Анголи та США. 

Нагадуємо, що великі міжнародні компанії не розсилають пропозиції про роботу в особистих повідомленнях масово та не пропонують зв’язатися з рекрутером через стороннє посилання. 

Раніше шахраї використовували як прикриття державну програму «єДопомога»та пропонували українцям отримати сім тисяч гривень з конфіскованих активів Росії, також обіцяли виплати у розмірі 3500 гривень через російську агресію.

Меседж Постачання Україні систем ППО продовжить війну

Про таке пишуть російські медіа з посиланням на прессекретаря президента Росії Дмитра Пєскова. Мовляв, допомога не змінить цілей так званої «спецоперації» та її кінцевого результату, а лише затягне «конфлікт» та зробить його болючішим для українців.

Цей меседж пропагандисти періодично поширюють від початку великої війни після повідомлень про нові постачання зброї Україні. Цього разу у такий спосіб намагаються дискредитувати постачання систем ППО для захисту цивільного населення України, про які повідомили західні партнери після масованих ракетних обстрілів 10-11 жовтня. Як пише Центр протидії дезінформації, постачання систем ППО зведуть нанівець один з найбільших козирів Росії — ракетні обстріли.

Меседж Українська влада провокує Росію на війну

Про таке пишуть проросійські телеграм-канали. Мовляв, Зеленський підписав заявку на прискорений вступ до НАТО, «закликає» до ядерного удару по Росії й тим самим «дає привід» Росії для агресії. Натомість нібито НАТО вкотре «дає зрозуміти» українцям, що Україна не є членом НАТО, а тому  за Україну вони не «вписуватимуться». Мовляв, українська влада розуміє, що «бавиться з вогнем», але нібито їм «байдуже» до результатів таких «ігор».

Насправді цей меседж знову почали просувати проросійські пропагандисти після того, як Парламентська асамблея ради Європи ухвалила резолюцію, в якій Росія названа терористичним режимом. До резолюції також було долучено поправку з закликом надати Україні системи ППО. 

Після російських масованих ракетних обстрілів України 10-11 жовтня генсек НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що посилення протиповітряної оборони України буде топпріоритетом НАТО, інші західні партнери також повідомили про нові постачання зброї до України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.