Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Зеленському заборонили вести переговори

Про це американському телеканалу NBC сказав самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. Нібито Зеленський несамостійний і міг би сісти за стіл переговорів за умови, що США та Велика Британія зрозуміють потребу в цьому.

На початку жовтня Зеленський відмовився вести переговори з Путіним, оскільки раніше президент був готовий до зустрічі, якщо на ній обговорюватиметься завершення війни та вихід окупантів із території України. Та Путін, оголосивши про анексію окупованих Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України, показав, що переговори розуміє як ультиматум.

Про завершення війни в Україні справді можна домовитися «протягом тижня», як сказав Лукашенко, але це залежить не від США та Великої Британії, а від Путіна і Росії, які розв’язали війну в Україні, щодня вбивають мирне населення та знищують українські міста і села.

Фейк Після ракетного обстрілу України люди почали масово виїжджати за кордон

Про це повідомили пропагандистські російські медіа. Нібито потік біженців в Європу зріс упродовж 10-11 жовтня. Така інформація не відповідає дійсності.

Як повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко, до 10 жовтня загальний пасажиропотік через держкордон становив 90 тисяч осіб за добу в обох напрямках. «Що ж до 10 та 11 жовтня, то пасажиропотік через держкордон знизився до 75 тисяч осіб за добу в обох напрямках, причому, переваги виїзду над в’їздом не було», – зазначив він.

Також журналісти, які у ці дні працювали на міжнародних пунктах пропуску з Молдовою і Румунією, не зафіксували «ані черг, ні ажіотажу».

Російські пропагандисти створили цей фейк, щоб показати, нібито українці відчувають панічні настрої і вірять не Збройним силам України, а в успіхи російських окупантів.

Меседж Українські військові цілеспрямовано знищують мирне населення під час звільнення населених пунктів

Відтоді, як Збройні сили України звільнили місто Лиман на Донеччині, в анонімних телеграм-каналах, які контролюються ФСБ, поширюють таку інформацію.

Нібито під час контрнаступу українські військові отримують наказ знищувати всіх людей, які жили під окупацією.

Найактивніше поширюють меседж, що начебто військові за наказом кидають гранати в підвали та укриття, де ховаються люди.

Схожу тактику пропагандисти використовували, коли російські війська відступили з Бучі на Київщині та з Ізюма на Харківщині. Після звільнення міст пошукові групи знайшли братські могили, в яких виявили сотні закатованих. У деокупованому Лимані також виявили масові поховання цивільних, серед яких є діти. Наймолодшій загиблій дитині – лише рік.

Російські пропагандисти застосовують прийом на випередження, щоб воєнні злочини, які вчинила армія окупантів, списати на українських військових, а також посіяти недовіру до ЗСУ у місцевого населення, а серед росіян викликати ненависть до полонених українських військовослужбовців.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.