Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Грудня станом на 1036 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Український біженець спалив лабораторію після «незадовільних» результатів ДНК-тесту

Російські пропагандисти в анонімних телеграм-каналах стверджують, що український біженець Олексій Шинкаренко нібито спалив лабораторію у США після того, як дізнався, що не є українцем на 100%. Мовляв, про це повідомила агенція Al Jazeera в окремому відео. Це — фейк.

Зокрема, на це вказує те, що новин про цю історію немає ні в американських, ні в українських джерелах. Попри візуальну естетику, схожу на Al Jazeera, на офіційних акаунтах агенції поширюваного відео та згадок про таку історію немає. Ба більше, за запитом «Олексій Шинкаренко» немає акаунтів українських біженців у США. Про цю ситуацію навіть поки що не писали великі російські медіа. Усе це вказує на те, що, найімовірніше, історія є фейком. 

За допомогою нього Росія хоче дискредитувати українських біженців та показати їх як невдячних та нецивілізованих осіб. Мовляв, вони за потрібної нагоди готові трощити та ламати Америку і не вміють себе поводити в ній, а отже, не проявляють належної поваги. «Детектор медіа» неодноразово розвінчував й інші російські фейки, що мають на меті приниження українських біженців. 

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «високоточна зброя»

Після чергового російського обстрілу українських територій Міноборони Росії опублікувало допис у своєму офіційному телеграм-каналі із зображенням пуску ракети та написом: «Точно в ціль!». Відбулося це 28 квітня 2023 року – тоді, коли одна з російських ракет влучила в багатоповерхівку в Умані й убила 23 людини, серед яких було 6 дітей. Тобто Москва показала, як насправді працює її «високоточна зброя».

Така риторика вкорінює в головах росіян ідею, що зброя їхньої армії не здатна схибити й застосовується у війні максимально точно. Коли в Міноборони Росії кажуть, що завдали удару по якомусь обʼєкту в Україні, то для возвеличення своїх здобутків вони можуть застосовувати якраз-таки словосполучення «високоточна зброя». Гігантоманія і тут дається взнаки: росіяни вважають Росію еталоном державності, а її оборонно-промисловий комплекс — одним із найпотужніших у світі, бо така зброя є обмеженим ресурсом.

Крім того, у випадку з влучанням російської ракети в багатоповерхівку в Умані й іншими схожими ситуаціями російська пропаганда застосовує тактику віддзеркалення та перекладає провину на Україну. Мовляв, трагедії стаються внаслідок невмілого відпрацювання української системи ППО. Російські ж ракети нібито не можуть влучити у цивільний будинок. Тож росіяни впевнені у правильності своїх дій – вони протистоять «укронацистам».

За версією енциклопедії Міноборони Росії, так звана «високоточна зброя» здатна забезпечити враження обʼєкта з імовірністю 50%. Відповідно, росіяни самі стверджують, що в теорії кожен другий боєприпас не досягає своєї «точної» цілі.

Для збереження довіри з боку цивільного населення Росії та виправдання кривавої агресії проти України агітпроп вдається до всіх можливих способів. Виходить, що «високоточна зброя» – це та, яка вбиває мирних українців, а не та, що летить до запланованих географічних координат. Ба більше, з високою точністю ця зброя здатна переконати пересічного росіянина, що в армії Росії все під контролем у війні проти України.

Фейк Українців в Ірландії екстрадують для служби в ЗСУ

У чатах українців в Ірландії поширювали «листи» Міністерства юстиції Ірландії, у яких стверджувалось про запити на екстрадицію українців для служби у Збройних силах. Згідно з «листом», його адресати повинні були зʼявитися до суду для «слухання щодо запиту про екстрадицію» у жовтні. У випадку невиконання «вказівки» «може бути виданий ордер на арешт». Ці листи — фейк.

Про нього повідомляли фейсбук-користувачі та видання The Irish Times. Вони наголошують, що хоч бланк і нагадує справжній за виглядом, однак адреса на зображенні «листа» є радше випадковою, оскільки за нею не проживають українці. Крім того, Міністерство юстиції Ірландії заявило, що не отримувало жодних запитів про екстрадицію та не надсилало таких листів. Також воно закликало одержувачів звернутися за спеціальним телефонним номером задля фіксування фейку. 

За допомогою нього Росія хоче викликати паніку серед українських біженців та підтримати наратив про «провал контрнаступу». Мовляв, в України все так погано, що вона змушена мобілізувати своїх біженців з-за кордону. «Детектор медіа» вже спростовував фейк про «екстрадицію» українців із Польщі.

Фейк Українець, повʼязаний з «Азовом», брав участь у штурмі Капітолію на боці трампістів

Російські медіа поширюють інформацію, нібито українець Сергій Дубінін, «повʼязаний» із батальйоном «Азов», штурмував Капітолій 6 січня 2021 року. Крім того, пропагандисти стверджують, що американські спецслужби «вже виявили й інших українців, які були того дня біля Капітолію. Тільки до відповідальності нікого з них не притягнули». Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту The Insider. Вони зʼясували, що на фото, які поширюють у мережі як доказ цій тезі, зображений оператор телеканалу «Інтер» Сергій Дубінін. Для нього він знімав репортажі в Донецькому аеропорту, інших місцях лінії зіткнення у 2014 році та навіть був оголошений у розшук так званою «ЛНР» за «здійснення терористичної діяльності». 6 січня 2021 року він готував репортаж про штурм Капітолію для програми «Подробиці». Під час зніімання він зробив фото з Джейкобом Ченслі, чоловіком із псевдонімом «Шаман Кʼю-Анону», яке й називають «доказом» його участі у штурмі. Насправді ж Дубінін не має жодного стосунку ані до трампістів, ані до «Азову». 

За допомогою цього фейку Росія хоче дискредитувати українців, виправдати свої дії проти них та вказати на «вибірковість» американського правосуддя. Мовляв, учасників штурму засудили, а українців — ні якраз через війну. 

Маніпуляція Зеленський «визнав провал» контрнаступу ЗСУ

Анонімні телеграм-канали, що поширюють проросійську риторику, та російські медіа стверджують, що Президент України Володимир Зеленський нібито визнав провал контрнаступу ЗСУ. Мовляв, таку заяву він зробив в інтервʼю для CNN. Однак це — маніпуляція. 

На неї звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Вони зʼясували, що в інтервʼю, на яке посилаються пропагандисти, однією з тем був контрнаступ. Однак у відповідь на прохання оцінити його темп Зеленський сказав, що це «не фільм із щасливим кінцем» і що в ньому «не буде щасливого кінця», оскільки країна вже «втратила багато людей». Цю цитату і вирвали з контексту творці маніпуляції. Президент жодного разу не назвав контрнаступ провалом упродовж інтервʼю.

За допомогою цієї маніпуляції Росія хоче підсилити свій наратив щодо «провалу контрнаступу» та дискредитувати Збройні Сили України. Крім того, у такий спосіб вона хоче змусити Україну та її населення до поступок. Мовляв, українські військові не справляються і пора припиняти війну на умовах Росії. «Детектор медіа» неодноразово розвінчував інші фейки, що стосуються теми контрнаступу. 

Фейк Українських біженців у Німеччині закликають вчити лексику прибиральників, щоб знайти роботу

Анонімні телеграм-канали, що поширюють проросійську риторику, опублікували фото, на якому зображена брошура із закликом до українських біженців у Німеччині. На ній можна побачити «певну лексику» для пошуку роботи перед приїздом до країни. «Лексику» становлять здебільшого слова на тему прибирання. Під публікаціями «українці» скаржаться, що німці нібито навіть не думають щодо високооплачуваної та кваліфікованої праці для біженців. Однак це — фейк. 

На нього звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Вони зʼясували, що на сайті інтернет-платформи Handbook Germany, логотип якої пропагандисти використали для створення фейку, немає таких «порад». Крім того, на її фейсбук-сторінці зазначено, що всі їхні матеріали доступні лише в цифровому форматі — на їхньому сайті або офіційних акаунтах у соцмережах. 

За допомогою цього фейку Росія хоче принизити українських біженців та завдати репутаційного удару організаціям, які їх підтримують. «Детектор медіа» вже писав про те, як російський агітпроп вепонізує біженців та їхні проблеми задля своїх цілей. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.