Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Грудня станом на 1035 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Мурахи винесли ікону Ісуса Христа зі зруйнованого будинку в Макіївці

У російському сегменті тіктоку поширюють відео, де нібито мурахи несуть ікону Спасителя «із розбитого снарядом будинку в Макіївці, де загинули всі мешканці». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. На відео, яке вдалося знайти, видно, що зображення Ісуса Христа додали у фоторедакторі. Насправді мурахи несли печиво. Також раніше фактчекери з Reuters спростовували це відео. Згідно з їхнім дослідженням, воно з’явилося ще у 2019 році, тобто до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Раніше ми розповідали про маніпуляцію, що нібито через богохульство Києва над містом кружляють зграї темних птахів.

Фейк Міністр оборони Умєров розкрив дані про втрати України під час контрнаступу

Російські пропагандистські ресурси почали розганяти фейк про те, що нібито новий міністр оборони України Рустем Умєров випадково розкрив дані про українські втрати під час контрнаступу. Низка анонімних телеграм-каналів, що поширюють проросійську риторику, просували меседж, нібито міністр Рустем Умєров у першій своїй публічній промові назвав суму, якої не вистачає для здійснення виплат родичам загиблих військовослужбовців, — 250 млрд грн. Далі пропагандисти вдаються до такої арифметики: сума виплачується не відразу, перший платіж становить 3 млн грн. Отже, за твердженням агітпропу, Міністерство оборони має заплатити родинам понад 83 тисяч загиблих. Мовляв, це і є кількість українських втрат за останні місяці, і вона вказує на провал контрнаступу. Це — неправда.

Рустем Умєров справді говорив про 250 млрд, виступаючи як кандидат у міністри перед голосуванням у Верховній Раді. Цитата: «Лише до кінця цього року нам потрібно буде додатково 250 мільярдів гривень на грошове забезпечення, і ці витрати зростають щодня». Отже, він говорив не про виплати родинам загиблих, а про грошове забезпечення, іншими словами — зарплати військовослужбовцям. Бачимо, що російські пропагандисти взяли реальну цифру, яку озвучив Умєров, але грубо зманіпулювали її значенням.

Нагадаємо, що 6 вересня 2023 року Верховна Рада України призначила нового міністра оборони. Кандидатуру Рустема Умєрова підтримали 338 народних депутатів. У 2019-му його було обрано народним депутатом України від партії «Голос», у 2022-2023 роках він очолював Фонд державного майна України, а після затвердження на посаду очільника Міноборони став першим в історії незалежної України киримли на міністерській посаді. 

Пропагандисти висміюють нового міністра, який «вміє добре рахувати гроші», але нібито мимохідь розкриває державну таємницю про кількість загиблих. Також агітпроп намагається посіяти паніку серед українців на фоні контрнаступу, мовляв, в українській армії багато втрат. Раніше ми спростовували фейк про те, що в Тернополі погрожують відключити газ та гарячу воду призовникам, які не прийдуть у ТЦК.

Фейк Кирило Буданов отримав паспорт Великої Британії

Анонімні телеграм-канали, російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, та пропагандисти поширюють інформацію про те, що очільник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов нібито отримав паспорт Великої Британії разом з дружиною та двома близькими родичами. Буцімто ці паспорти привіз особисто експрем’єр Борис Джонсон під час останнього візиту до України 8 вересня. Про це начебто повідомили українські джерела. «Іноземний паспорт забезпечує українську владу гарантіями та захистом країн НАТО», — пояснювали пропагандисти. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Насправді Борис Джонсон з неоголошеним візитом 8 вересня прибув до Києва для участі у форумі Ялтинської європейської стратегії (YES) та 9 вересня поїхав до Львова. Пропагандисти не наводять жодних доказів того, що експрем’єр привіз паспорти Буданову. А оскільки агітпроп посилається на «українські джерела», таку інформацію неможливо перевірити.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати представників органів державної влади, викликати зневагу та недовіру до них. Раніше ми спростовували фейк про те, що перша леді Олена Зеленська отримала паспорт Ізраїлю, а Кирило Буданов буцімто лежить у комі.

Фейк З 1 жовтня в Україні запровадять графіки відключення електроенергії

В українських медіа поширюється інформація про те, що нібито з 1 жовтня 2023 року в Україні почнуть діяти графіки аварійних відключень електроенергії. Буцімто представники влади та енергетичні компанії вже їх підготували. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. На офіційному сайті Міністерства енергетики України повідомили, що наразі «енергосистема повною мірою буде готова до проходження опалювального сезону без відключень електроенергії та відповідно обмежень споживачів» і «застосування відключень з 1 жовтня у будь-якому з регіонів країни не планується».

Оскільки минулого року через ракетні обстріли росіянами української інфраструктури були відключення світла, то в міністерстві зазначають, що цього року вони «можуть бути застосовані виключно у разі обстрілів та пошкодження енергетичного обладнання».

Фейк Міністр оборони Румунії закликав українців вести бойові дії подалі від спільного кордону

Російські пропагандистські медіа опублікували інформацію про те, що міністр оборони Румунії Ангел Тілвер нібито зробив заяву, у якій закликав уряд України перенести бойові дії, казарми та підприємства подалі від спільного кордону, аби не постраждала територія Румунії. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту Myth Detector. Румунська організація з перевірки фактів Factual повідомила фактчекерам, що такої заяви міністр оборони Румунії не робив. Також Міністерство оборони Румунії офіційно спростувало цю цитату та опублікувало заяву на платформі медіамоніторингу Inforadar.

У Міноборони Румунії підозрюють, що цей фейк з’явився як відлуння російських атак по території України, внаслідок яких сталося падіння дронів на територію Румунії. Фрагменти безпілотників упали 4 та 9 вересня.

У такий спосіб агітпроп намагається посварити Україну з її союзниками та перекладає відповідальність на нашу державу за падіння російських безпілотників на території Румунії. Мовляв, якби поблизу не було українських казарм, то й ударів не було би. Проте саме Росія розпочала війну в Україні та знищує інфраструктуру та цивільні об’єкти. Раніше ми спростовували фейк про те, буцімто Україна підтвердила, що Росія завдає високоточних ударів виключно по військових об’єктах.

Фейк Борис Джонсон «зіганув» у Львові під час вручення вченого ступеня

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють фотографію, де колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон нібито «зіганув» під час візиту до України. Сталося це буцімто у Львівському університеті ім. Івана Франка, де йому присвоїли вчений ступінь. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Вони встановили, що фото було відредаговано у фоторедакторі. На оригінальному фото у Бориса Джонсона опущені руки, а інші учасники церемонії тримають одну руку біля серця.

Ба більше,  Кримінальним кодексом України (стаття 436) заборонене нацистське вітання чи «зігування» як публічне використання символіки тоталітарного нацистського режиму.

У такий спосіб російський агітпроп продовжує просувати наратив про те, що в Україні — нацизм, з яким нібито борються росіяни. Раніше ми спростовували фейк, що в дитячому таборі «Азовець» діти читають «Mein Kampf» Адольфа Гітлера.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.