Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

16 Квітня станом на 782 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2082
Фейк
687
Маніпуляція
639
Меседж
424
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 11 травня

Розбираємо фейки про «повернення» погодинних графіків відключення світла влітку, а також про чергові «перемоги» Росії на фронті.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк В Україні продають свічку «Будинок профспілок» з ароматом «маршмелоу на багатті»

Анонімні телеграм-канали, що поширюють проросійську риторику, виклали фотографію свічки з назвою «Будинок профспілок» з ароматом «маршмелоу на багатті», яку нібито продають в українських інтернет-магазинах. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. Вони за допомогою пошукової системи зображень в інтернеті TinEye вирішили знайти фото свічки з назвою «Будинок профспілок». Схоже зображення знайшли на фотостоці «Rawpixel». І на поширеному, і на оригінальному фото є написи «Soy wax candle» та «8.7 FL./OZ», однакові відблиски, форма і колір банки та кришки. Проте фахівці зазначають, що фото, поширене пропагандистами, було відредаговане.

Також спеціалісти не знайшли жодної згадки в гуглі про продаж чи виготовлення свічок «Будинок профспілок». Натомість у продажу є інші свічки з фото, яке поширили пропагандисти, з написами «Світ без русні», «Мені нравиця як воно горить» та «Бандера-смузі».

Створюючи такі фейки, пропагандисти намагаються дегуманізувати українців, мовляв, вони справжні вбивці та злочинці. А також виправдати злочини Росії, перекладаючи відповідальність з агресора на жертву агресії. Раніше «Детектор медіа» пояснював російський меседж про те, що нацисти спалили людей живцем в Одесі у 2014 році, та спростовував фейк, що в Україні нібито продають воскову крейду від бренду «Правдивий олівець» з написами на кшталт «Кров, у якій ми втопимо Крим», «Вогонь, коли ми спалимо Москву».

Фейк Українська влада розкрадає гроші, які західні партнери надають Україні

В українському сегменті фейсбуку поширюється рекламний допис зі звинуваченнями української влади в розкраданні грошової допомоги, яку надають західні партнери. Вони нібито забезпечують «мільярдну допомогу» для боротьби з Росією, а бійцям «досі не вистачає ресурсів». Це — неправда.

Як зазначають фахівці Центру протидії дезінформації, рекламу зі сторінки, яка маскується під «Новини та ЗМІ», створили 6 травня, а рекламу з дискредитацією української влади запустили 7 травня. За даними ЦПД, сам акаунт порожній. Партнери та міжнародні організації не фіксували факти розкрадання допомоги.

Агітпроп систематично намагається дискредитувати українську владу, мовляв, українці воюють, а вони заробляють на війні. Також пропагандисти хочуть ослабити підтримку міжнародних партнерів. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що Володимир Зеленський нібито володіє віллою у Флориді та має 11 мільйонів доларів прибутку щомісяця.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «зачистка»

Російські пропагандисти вживають різні визначення, щоб помʼякшити або взагалі уникнути згадки злочинів російської армії в медіа, де поширюють проросійську риторику. Одним із таких термінів є «зачистка». 

Слово утворене від дієслова «зачищати» і в оригінальному трактуванні означає блокаду житлових районів, перевірку документів у всіх їхніх жителів, виявлення та ліквідацію «небажаних елементів». 

Російські збройні сили почали використовувати цей термін ще у воєнній кампанії радянської армії в Афганістані у ХХ столітті. Найбільшого поширення до моменту повномасштабного вторгнення в Україну він набув під час Чеченських воєн. Прикладом «зачистки» у війні проти України є дії терористичної організації «ПВК “Вагнер”», де командир наказував «зачистити», тобто ліквідувати всіх (навіть цивільних), кого побачать солдати на певній території, включно з жінками й дітьми. 

Використовуючи таке формулювання, пропагандисти хочуть виправдати злочини російської армії та надати їм правильного значення. Мовляв, російські солдати вбивають не всіх підряд, а лише «небезпечні елементи». Однак саме цивільні найбільше страждають від їхніх дій. 

Меседж Зеленський продав Україну західному фонду

Анонімні телеграм-канали, що поширюють проросійську риторику, повідомляють, що Володимир Зеленський продав Україну, уклавши угоду з американською компанією BlackRock. У повідомленнях ідеться, що відтепер ця компанія нібито володіє «найбільшими підприємствами України, які було “націоналізовано” в українських олігархів». 

На кейс звернули увагу фахівці Центру стратегічних комунікацій. Меседж виник на тлі новин, що український уряд почав співпрацювати з найбільшою у світі інвестиційною компанією BlackRock. Однак насправді йдеться не про продаж України західному фонду, а про цінну співпрацю, завдяки якій в майбутньому наша країна зможе залучати іноземні інвестиції для відновлення своєї економіки після перемоги. Але основні фінансові витрати візьме на себе Україна. Залучені кошти спрямують на розвиток сільського господарства, енергетики, інфраструктури, виробництва, інформаційних технологій.

Поширюючи цей меседж, пропагандисти намагаються дискредитувати українську владу в очах українців та ще раз наголосити, що Україна залежить від Заходу. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що Україна — інструмент Заходу для підриву російської державності.

Меседж Життя в повоєнній Україні буде нестерпним, тож людям краще емігрувати вже зараз

В анонімних телеграм-каналах, що поширюють проросійську риторику, просувають тезу, що людям краще емігрувати з України, адже життя тут ставатиме тільки гіршим, особливо після війни. Як приклад вони додають скриншот допису української письменниці Лариси Ніцой, де вона «засудила пораненого бійця ЗСУ за те, що він російською сказав “дякую”». А також відео, де перехожі роблять зауваження за прослуховування російської музики. Мовляв, після війни всі «неадекватні українці» так поводитимуться і знущатимуться з «адекватних». 

У телеграм-каналах також пишуть, що «якщо ви не збираєтеся носити в ресторані вишиванку або не говорите державною, то у вас інколи будуть виникати такі незручні ситуації».

Проте зауваження через використання російської мови в побуті — це не причина виїжджати за кордон. В Україні не існує кримінального покарання за спілкування російською мовою, а тим паче у приватному спілкуванні. Також Верховна Рада підтримала законопроєкт про часткову заборону російської музики у громадському транспорті та публічних місцях, проте вона не стосується співаків, що входять до Переліку музичних виконавців, які засуджують війну проти України.

Поширюючи такі меседжі, пропагандисти вкотре намагаються розпалити ворожнечу через «мовне питання», дискримінацію російськомовних українців та розколоти українське суспільство. Також такі меседжі допомагають агітпропу створювати для українців образ нестерпних радикалів, які готові знущатися з усіх, хто не погоджується з їхньою думкою. Цей радикальний образ став одним із елементів виправдальної риторики Росії. Мовляв, росіяни напали, щоб врятувати російськомовних тощо. До слова, раніше пропагандисти поширювали меседж, що в Україні почалася війна через заборону російської мови.

Маніпуляція Росія покращує медичну систему на окупованих територіях

Таку інформацію поширили кремлівські пропагандистські медіа та анонімні телеграм-канали. Міністр охорони здоров’я Росії Михайло Мурашко заявив, що на окупованих територіях відновили 80 медзакладів, надали 50 карет швидкої допомоги та надіслали лікарські засоби на суму 7 млрд руб. Це — неправда.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. За даними Світового банку, російські військові пошкодили або знищили щонайменше 978 медзакладів, 650 «швидких» та близько 596 аптек. Вони зазначили, що для повного відновлення медичної системи Україні потрібно $16,4 млрд протягом наступних 10 років. Також організації eyeWitness to Atrocities, Insecurity Insight, Physicians for Human Rights (PHR), Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) та Український центр охорони здоров’я (UHC) створили інтерактивну мапу, де вказано, що станом на березень 2023 року Росія здійснила 822 атаки на лікарні та іншу інфраструктуру охорони здоров’я.

Поширюючи таку маніпуляцію, російські пропагандисти намагаються переконати жителів окупованих територій, що вони дбають про них та відновлюють медицину. Також у такий спосіб прагнуть приховати реальний стан справ. Раніше «Детектор медіа» писав про маніпуляцію, що на Херсонщині нібито відтепер буде безоплатна медицина.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Павло Рудь, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.