Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 10 травня

9 травня у Росії відбувся парад. Оскільки жодної нової перемоги країні-агресорці здобути не вдалося, то видовище було ніяким, як і сам Путін на ньому. Розбираємо деталі.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Росія ліквідувала українських командувачів

Кремлівські пропагандистські медіа та анонімні телеграм-канали поширюють інформацію про те, що російські військові ліквідували українських командувачів. Це — неправда.

Цю інформацію спростувала заступниця міністра оборони Ганна Маляр. У своєму телеграм-каналі вона написала, що «всі живі», й зазначила, що протягом тижня з’явилося три повідомлення про ліквідацію українських командувачів.

У такий спосіб агітпроп намагається посіяти паніку серед українців. Мовляв, вони знищують військове керівництво, отже, скоро Україну буде нікому захищати. Також пропагандисти сподіваються деморалізувати українських військових та підняти дух російських. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що в Києві начебто вбили генерал-майора Володимира Олійника, командувача підрозділів територіальної оборони.

Фейк Французька студія випустила мультсеріал про Зеленського, який намагається втекти з грошима партнерів

У мережі з’явилася третя серія мультсеріалу «Ukraine Inc.» про Володимира Зеленського, яку випустила нібито французька анімаційна студія. Автори пишуть, що мультфільм буцімто показує «суворі будні» України, а Зеленський відправляє українців у «м’ясорубку». У третій серії президент України змінює обличчя, щоби просити грошей у партнерів, а наприкінці серії намагається з цими грошима втекти. Це — фейк.

Як зазначають фахівці Центру протидії дезінформації, в інтернеті неможливо знайти згадку про «французьку студію», а новини про серіал поширюють кремлівські пропагандистські медіа. Тож із цього випливає висновок, що росіяни самі створили мультсеріал.

Агітпроп використовує тактику висміювання з метою створити ілюзію, що президента України зневажають у Європі. У такий спосіб пропагандисти намагаються маніпулювати почуттями українців. Раніше «Детектор медіа» розповідав про першу серію мультсеріалу «Ukraine Inc.», у якій ідеться про те, що Зеленський на запит Заходу запускає «воєнну м’ясорубку» — виряджає українців на смерть.

Маніпуляція Генерал США заявив, що Росія перемагає Україну у війні

Таку інформацію поширюють кремлівські пропагандистські медіа. Вони посилаються на заяву головного генерала США у Європі Крістофера Каволі, яку він нібито зробив в етері американського телеканалу TruNews. За словами пропагандистів, Каволі сказав, що російські військові буцімто «не постраждали» у війні, а західні медіа начебто спотворюють інформацію про «деградацію» російських військ. Це — маніпуляція.

Як зазначають фактчекери проєкту VoxCheck, Крістофер Каволі не казав про перевагу росіян у війні й про те, що західні медіа перекручують факти, ба більше, він наголошував, що Україна в хорошій позиції. Агітпроп вирвав із контексту цитату, де генерал говорив про активність росіян в Атлантичному океані та що саме на ту частину російських військових майже не вплинула війна. «За останні роки їхні патрулі в Атлантиці перебувають на високому рівні. У більшості випадків на вищому рівні, ніж ми бачили за останні роки», — сказав Каволі виключно про російських військових в Атлантичному океані.

Також агітпроп заявив, що генерал виступав на телеканалі TruNews, проте вирвав із контексту цитату з його виступу перед Комітетом Палати. Проєкт Media Bias/Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, пише, що TruNews — конспірологічне та псевдонаукове видання, яке поширює теорії змов і мову ненависті та є ненадійним джерелом інформації. Cпеціалісти VoxCheck помітили, що TruNews поширює прокремлівські наративи.

Агітпроп систематично перекручує інтерв’ю іноземних експертів, щоб їх дискредитувати. У такий спосіб пропагандисти намагаються переконати українців у тому, що захід не підтримує нашу країну у війні, та посіяти зневіру в суспільстві. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що американський генерал Марк Міллі нібито випадково похвалив Росію за «успіхи» на початку «спеціальної військової операції».

Маніпуляція У Східній Європі зріс рівень злочинності через Україну

Таку інформацію поширили російські пропагандистські медіа. У своїх статтях агітпроп пише, що оглядач Ксав'є Рофе у статті для видання Atlantico заявив, нібито «безконтрольна злочинність у Східній Європі неухильно зростає, і винна в цьому Україна, звідки на континент таємно привозять наркотики та зброю». Також пропагандисти зазначають, що Ксав'є Рофе нібито ще восени минулого року попереджав про зростання криміналу в Карпатському гірському ланцюгу, що простягається від Польщі до Румунії, через що в Європі зростає кількість нелегальних мігрантів. Це — маніпуляція.

Як зазначають фактчекери проєкту Stop Fake, в оригінальній публікації на сайті Atlantico мова не йде про те, що через Україну у Східній Європі зростає рівень злочинності. Ксав’є Рофе пояснює, що через війну було заблоковано одеську злочинну мережу й тому незаконний обіг перемістився в Карпати. Він пише, що в офіційних повідомленнях згадується дія «польської, чеської, румунської та словацької влади — південного боку Карпатської дуги». Також він згадує російські компанії, які можу діяти в цій зоні та бути причетними до злочинних схем.

Причиною зростання рівня злочинності, на думку кримінолога Ксав'є Рофе, є війна в Україні, яку розв’язала Росія. Цей матеріал не містить фактичних доказів, а його метою є попередження чиновників у Європі про можливу небезпеку з боку всіх країн.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати Україну в очах іноземців, представити українців злочинцями, щоб зменшити підтримку нашої країни. Раніше «Детектор медіа» розповідав про маніпуляцію, що нібито через українських біженців кількість крадіжок у польських магазинах зросла на третину.

Автор: Марина Крижня,

Фейк Грузинський легіон, що воює в Україні, зняв відео з погрозами вбивства та зґвалтування

Відео поширилося в російських пропагандистських медіа. На ньому троє людей у масках із шевронами Грузинського легіону, що воює в Україні, звертаються до «російських свиней» та обіцяють станцювати на їхніх могилах, а також погрожують жителям Абхазії та Цхінвалі, зокрема жінкам і дітям, — зґвалтуванням. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту Myth Detector. На відео у військових закриті обличчя, тож ідентифікувати їх неможливо. Також командир Грузинського легіону Мамука Мамулашвілі зробив заяву у фейсбуці, що «це чергова російська провокація, спрямована на дискредитацію Грузинського легіону, який воює в Україні. Особи, зображені на відео, не мають стосунку до Грузинського легіону».

Аналітики та аналітикині також зазначають, що людина на відео неправильно вимовляє грузинські слова та порушує морфологію: замість «русо горебо» («російські свині») чоловік у масці говорить «русі горебо», а замість «украінули шетева» («українська атака») на відео чути «украінскулі шетева». Отже, для людини в масці грузинська мова не є рідною.

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати Грузинський легіон, що воює в Україні, та поширити думку, що в інтернаціональному легіоні воюють злочинці та вбивці. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що всі іноземці, які воюють в Україні, — найманці.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.