Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Січня станом на 1065 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2653
Фейк
802
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Що писали анонімні телеграм-канали про 9 травня та День Європи

8 травня Володимир Зеленський підписав указ про відзначення Дня Європи в Україні 9 травня. Натомість День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні пропонують відзначати 8 травня. На тлі цих змін у проросійських анонімних телеграм-каналах поширювали чимало дезінформаційних меседжів, за допомогою яких Росія нав’язує аудиторії власне трактування подій. Аналітикині й аналітики «Детектора медіа» виокремили найпоширеніші з них.

1. Зеленський віддав День перемоги Росії, хоча українці — народ-переможець.

Справді, українці воювали проти нацизму у складі різних армій світу, тому що були бездержавним народом. Більш ніж 7 мільйонів українців боролися з Третім Рейхом у Червоній Армії. Окрім того, вони воювали у складі армій США, Великої Британії, Чехословаччини, Польщі, Канади та інших країн. Саме тому влада й запропонувала відзначати День пам’яті та перемоги над нацизмом разом із рештою світу. Проте це не означає, що Україна відмовляється від ролі переможця взагалі, як намагаються переконати аудиторію телеграм-аноніми, підсилюючи повторюваний пропагандистський наратив, що «українці — нацисти», адже відмовляються від так званого Дня перемоги над цим явищем. Це рішення означає лише те, що відтепер Україна відзначатиме День пам’яті 8 травня, як і більшість країн світу.   

2. Святкувати День Європи немає сенсу, бо європейські країни здалися нацистам або були їхніми союзниками.

Насправді навіть в окупованих Німеччиною країнах і в державах-союзницях діяв потужний рух опору нацистам. Понад те, такі держави як Чехословаччина та Польща, хоч і перебували під окупацією, мали свої військові з’єднання у складі армій інших країн. Наприклад, вихідці із Закарпаття, які були на той час громадянами Чехословаччини, у 1943 році становили більшість у Першій окремій чехословацькій бригаді. Це з’єднання воювало проти нацистів у складі Червоної Армії та відзначилося в боях за звільнення Харкова і Київській наступальній операції. Щодо боротьби проти нацизму в європейських країнах, то варто згадати Варшавське повстання, Словацьке національне повстання, Рух опору у Франції тощо. Тобто Європа теж боролася та воювала проти нацизму. Поширюючи такі меседжі, анонімні телеграм-канали намагаються дискредитувати європейських союзників, очорнивши їхнє історичне минуле перед українською аудиторією. Тим самим просуваються пропагандистські тези, що тільки «братній російський народ», без допомоги Європи, разом з українцями переміг нацизм.

3. Україна відмовилася від 9 травня, щоб догодити західним партнерам.

Цим меседжем анонімні користувачі соцмереж просувають тези російського агітпропу, що «Україна — маріонетка Заходу», щоб позбавити Україну в очах споживачів пропаганди легітимності та суверенності ухвалення рішень.  Насправді святкування Дня Європи синхронізували з цим святом у країнах ЄС, причому відзначення Дня пам’яті та перемоги також відтепер проходитиме разом із Європою. 

4. Влада заборонить українцям приносити квіти до пам’ятників загиблим у Другій світовій війні. За це можна буде отримати тюремний вирок.

Насправді, згідно з законом про декомунізацію, вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій, покладання квітів до пам’ятників чи вихід на вулиці ветеранів із медалями (на чому теж наголошували телеграм-аноніми) не вважається злочином. Натомість карається тільки публічна демонстрація нацистських і комуністичних тоталітарних символів. При цьому ці символи не вважаються забороненими, якщо вони розміщені на державних нагородах, ювілейних медалях та інших відзнаках, якими нагороджували до 1991 року та протягом 1991-2015 років у зв’язку з річницями подій періоду Другої світової війни. Анонімні телеграм-канали поширюють такі меседжі, щоб залякати аудиторію та дискредитувати Україну, ототожнюючи її з тоталітарними державами. 

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 9 травня

У путінській Росії у Дні Перемоги все важче роздивитися людські риси, і все більше воно перетворюється на якийсь просто сатанинський культ. Достатньо глянути лише на храм збройних сил Росії, де сходи зроблені з броні танків, а на стінах висять ікони із зображенням радянських полководців. Там навіть ікони з Путіним і Сталіним планувалися, але в останній момент, все ж, побоялись Бога і людей, і не стали їх прямо в храмі вішати. Але загалом, слово «побєдобєсіє» досить влучно описує те, що відбувається. Також цікаві нові традиції: наприклад, "Бессмертный полк" – звідки він узявся і коли? Чи є бодай якесь підгрунтя під розповідями Путіна про можливість для росіян перемогти Про це ми розпитали воєнного історика Василя Павлова. А більше слухайте у подкасті "Медіуми" про історії, в які нас втягує медіаіндустрія, з Вадимом Міським та Наталкою Соколенко.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «екстремізм»

За визначенням агітпропу, все, що суперечить «політиці» Москви, розцінюється як «екстремізм». Мовляв, дії деяких радикально налаштованих росіян спрямовані на підбурення громадськості. Відповідно, усіх екстремістів потрібно карати.

У Кримінальному кодексі Росії є чотири «екстремістських» статті, одна з яких з’явилася у 2014 році після російської окупації Криму. За висновками правоохоронних органів, росіяни не можуть закликати до сепаратизму, тобто критикувати владу чи її дії. Так, російська філія «Бі-бі-сі» у своєму матеріалі наводить приклад, коли росіянин поставив уподобайку в «Одноклассниках» на публікацію з побажаннями смерті та ганьби росіянам, які їдуть воювати на «Донбас». І проти нього порушили кримінальну справу за звинуваченням у «ненависті за національною ознакою». Це не єдиний випадок боротьби з «екстремізмом». За статистикою Верховного суду Росії, торік 693 особи були засуджені за екстремізм, проте вони не пояснюють, за які саме злочини. 

Звісно ж, російська влада перебільшує свої повноваження і розцінює як «екстремізм» ледь не все, що їй просто не подобається. Навіть згідно з висновками аналітичних центрів «Сова» чи «Агора», за діями росіян у соцмережах слідкують правоохоронці. Наприклад, адміністрація соцмережі «ВКонтакте» активно співпрацює зі слідчими органами, розкриває дані користувачів, їхні адреси, телефони, час виходу в мережу тощо. Тобто це є свідоме обмеження свободи слова, і аж ніяк не захист росіян від радикально налаштованих людей. Росіяни називають «екстремізмом» будь-яку незгоду з владою, її діями та вчинками. Нібито всі дії Росії винятково правильні й не підлягають осуду.

Фейк Путін заборонив експорт нафти до США, чим обвалив американську економіку

Американські медіа, що поширюють проросійську риторику, стверджують, що президент Росії Володимир Путін нібито заборонив експорт нафти до США і це вже призвело до руйнування американської економіки. Це — фейк.

На меседж звернули увагу фактчекери видання USA TODAY. Вони зазначають, що Путіну немає чого забороняти в цій ситуації, оскільки США заборонили імпорт російської нафти, природного газу та вугілля ще в 2022 році. Крім того, немає інформації про кроки у відповідь з боку Путіна.

Фактчекери видання наголошують, що хоч США і споживають більше нафти, ніж видобувають, вони не залежать від російської нафти настільки, щоб це сильно вплинуло на американську економіку. Згідно з повідомленнями The Wall Street Journal, у 2021 році лише 3% з усієї необробленої нафти, яку було імпортовано до США, надійшло з Росії.

Використанням подібних меседжів пропагандисти хочуть створити ілюзію того, що доля Заходу в руках Росії і що без неї він розвалюється на шматки. Зокрема, в агітпропі можна часто побачити повідомлення, згідно з якими Євросоюз і НАТО вже ось-ось розпадуться. Усе це робиться для того, щоб відвернути увагу світу від проблем Росії. 

Меседж США брешуть щодо планів Кремля для країн Балтії, щоб приховати свої проблеми

Пропагандисти поширюють меседж, нібито США набрехали про зливи планів Кремля щодо країн Балтії. Вони стверджують: США це зробили, щоб відвернути увагу від зливу документів з Пентагону. Саме Штати нібито наганяють русофобську істерію у країнах Балтії.

На меседж звернули увагу аналітики проєкту EUvsDisinfo. Вони зазначають, що це реакція пропагандистів на розслідування LRT, Delfi Estonia, Expressen, Centre “Dossier”, The Kyiv Independent, NDR, Frontstory.pl, Suddeutsche Zeitung, VSquare, WDR, Yahoo News і Re:Baltica. Журналісти цих медіа зʼясували, що російські високопосадовці планують збільшити свій вплив у країнах Балтії за допомогою різних стратегій. Плани були створені ще до повномасштабного вторгнення в Україну. 

Аналітики ресурсу наголошують, що немає жодних доказів того, що США стоять за витоком інформації, яку використали у розслідуванні. Крім того, на їхню думку, у США немає логічних приводів для відвертання уваги від зливів документів з Пентагону, оскільки підозрюваного у справі вже заарештували.

У такий спосіб пропагандисти хочуть перекласти відповідальність за злочини росіян на «колективний Захід». Мовляв, йому України мало, то тепер «розкачує» і Балтію. Крім того, агітпроп змальовує країни Балтії як «маріонеток Заходу» саме з використанням цього меседжу. 

Меседж Неонацистський «київський режим» мусить бути знищений

Пропагандисти поширюють меседж, що «київський режим» нібито має на меті зібрати навколо себе нацистську еліту, а єдиним способом боротьби з ним є знищення всіх військових і техніки, яку використають у контрнаступі. Крім того, агітпроп відкрито закликає до повалення української влади зі згаданих вище причин. 

На меседж звернули увагу аналітики проєкту EUvsDisinfo. Вони помітили, що меседж насправді регулярно повторюється у російському агітпропі. Міф про «нацистську Україну» лежить в основі російської дезінформації ще з 2013-2014 років, коли в такий спосіб намагалися дискредитувати протестувальників на Євромайдані. Насправді ж праворадикальні групи не отримали великої популярності ані під час Євромайдану, ані під час парламентських виборів 2019 року. 

Крім того, у 2015 році в Україні ухвалили закон, що засуджує нацистську та комуністичну ідеології. Закон забороняє публічне використання та пропаганду нацистських та комуністичних символів. 

Поширюючи подібні меседжі, пропагандисти хочуть виправдати злочини росіян. Мовляв, Росія захищає світ від навали неонацизму. Втім, праворадикальні групи не мають значного політичного чи суспільного впливу в Україні.

Фейк Генерал США похвалив російську армію за професіоналізм

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито голова Генштабу США генерал Марк Міллі випадково похвалив Росію за «успіхи» на початку «спеціальної воєнної операції». Мовляв, він заявив, що Росія прагнула просунутись до Дніпра, і в такий спосіб випадково і похвалив російську армію за професіоналізм. Це — фейк. 

На нього звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Насправді американський генерал не казав такого про російську армію. Навпаки, в інтервʼю для Foreign Affairs він заявив, що за дуже короткі терміни Росія не домоглася своїх стратегічних цілей і не змогла досягти того, чого хотіла, у воєнний спосіб. 

Пропагандисти постійно вдаються до перекручування інтервʼю західних медійних осіб під власні меседжі. Так вони хочуть показати, що підтримка Заходу — лише вдавана і що насправді він визнає перемогу Росії. Але в дійсності темпи підтримки з боку Заходу і далі лише зростають

Викриття Російські хакери атакують онлайн-сервіс для перетину кордону «єЧерга»

Пресслужба Мінінфраструктури повідомила, що росіяни атакують онлайн-сервіс для бронювання перетину кордону для транспорту «єЧерга». До здійснення кібератаки закликають у російських пропагандистських каналах. 

У Міністерстві зазначають, що система зараз працює без збоїв, однак у разі змін обіцяють оперативно проінформувати водіїв та перевізників. У відомстві запевняють, що персональні дані водіїв та дані транспортних засобів, що зареєстровані в системі, захищені та не можуть бути доступними стороннім особам навіть у випадку кібератак.

Росіяни часто вдаються до кібератак на українські вебсторінки або сервіси, а власне атаки координують через російські пропагандистські канали в соцмережах. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.