Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

05 Травня станом на 801 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2122
Фейк
691
Маніпуляція
645
Меседж
433
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 9 листопада

У випуску спростовуємо фейки про мову, висловлювання Путіна про те, що Маріуполь є "давнім російським містом", а також розбираємо дезінформаційну кампанію про донорську кров.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк В Україні запровадили новий податок на ввезення генераторів

Про таке пишуть російські медіа. Мовляв, в Україні на тлі енергетичної кризи, спричиненої російськими ракетними ударами по енергетичній інфраструктурі країни, запровадили новий 30% податок на ввезення генераторів з-за кордону. Користувачі мереж коментують, що для «щирих патріотів» при владі не гріх заробити на біді людей. Це не так.

Як пише StopFake, Уряд України не запроваджував нового податку – норма з оподаткування ввезених в Україну товарів дорожчих за 500 євро існує принаймні з 2012 року. Ба більше, у зв'язку з енергетичною кризою, спричиненою російськими ракетними ударами по інфраструктурі України, 8 листопада Прем'єр-міністр Денис Шмигаль оголосив, що уряд вирішив скасувати податки на ввезення генераторів, трансформаторів, акумуляторів тощо.

У такий спосіб російська пропаганда намагається просувати наративи про те, що українська влада не піклується про громадян, ба більше — заробляє на біді українців.

Фейк Велика Британія планує скоротити допомогу Україні та українським біженцям

Таку новину поширюють у соціальних мережах та пропагандистських ЗМІ. У повідомленнях йдеться, що прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак нібито планує скоротити допомогу Україні та її біженцям. Пропагандисти посилаються на британське видання Daily Mail, яке нібито написало, що саме через дефіцит бюджету в країні високопосадовець планує скоротити допомогу. Проте це неправда.

Як повідомляють фахівці Центру протидії дезінформації, допомога Україні з боку Великої Британії все ще триває. Зокрема, наразі функціонує спонсорська схема «Дім для українців». Якщо кількість біженців збільшиться, то в країні можуть внести зміни до програми, проте припиняти її не збираються.

Прем’єр-міністр є надійним партнером України у боротьбі з Росією, підтримка Великої Британії постійна та безсумнівна.

Викриття Російські хакери розсилають листи зі шкідливими посиланнями від імені Держспецзв’язку

Українцям почали надходити електронні листи від російських хакерів, які представляються фахівцями Держспецзв‘язку. У такому повідомленні прикріплене посилання на завантаження архівного файлу (RAR) та ярлик із назвою «Засоби ТЗІ, які мають експертний висновок про відповідність до вимог технічного захисту інформації.lnk».

Фахівці Держспецзв‘язку та команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України наголошують, що відкриття цього файлу призведе до завантаження шкідливих програм — серед них є й такі, що можуть викрасти ваші особисті дані. 

Листи розсилають через сервіс @mail.gov.ua Так зловмисники намагаються замаскуватися під представників державних органів.

У Держспецзв’язку радять не нехтувати головними правилами кібербезпеки та не відкривати стороні файли або ті, що викликають у вас підозри, інакше особисті дані можуть бути викрадені.

Меседж Українська мова — штучно створена

Мовне питання є одним із ключових приводів для маніпуляцій російської пропаганди. Найчастіше меседжі щодо української мови просувають з негативним емоційним забарвленням. Мовляв, українська мова «смішна», «сільська», «штучно створена» тощо. 

Центр протидії дезінформації опублікував низку найпоширеніших фейків щодо української мови. Зокрема російська пропаганда часто пише про те, що мова нібито не має значення, що російська та українська є найспорідненішими мовами. Нібито мова не впливає на національну та культурну ідентичність.

Насправді мовні утиски століттями були одним із головних інструментів боротьби Росії проти України. Українська мова самобутня, природна слов'янська мова. Вона ніколи не була штучною, ба більше — при формуванні літературної української мови намагалися всіляко уникати штучних конструкцій. Діалекти української мови ніколи не були діалектами російської. 

За результатами опитування у лютому 2022 року 56% українців назвали українською мову повсякденного спілкування, рідною назвали українську майже 68%. Російська агресія проти України сприяла тому, що все більше російськомовних громадян України відмовляються від російської й переходять на спілкування українською.

Українцям російська пропаганда давно намагається начепити українцям ярлик меншовартісності, а Україну зображає як недолугу державу.

Меседж Зеленський використає «брудну бомбу», якщо про це попросять США

Такий меседж російська пропаганда поширює на іноземну авдиторію. Мовляв, Зеленський піде на цей крок навіть якщо це знищить його країну. Нібито Зеленський — маріонетка США, яка виконує те, що від нього вимагає Вашингтон, йому «байдуже до всього», він «справді підлий персонаж».

На поширення меседжу звернули увагу фактчекери EU vs Disinfo. Цей меседж поширюють, щоб очорнити президента України Володимира Зеленського, виставляючи його маріонеткою США. Цей меседж є частиною наративу про відсутність суверенітету України. Водночас він спрямований на популяризацію необґрунтованих звинувачень щодо планів України застосувати «брудну бомбу». Повторення попередніх необґрунтованих звинувачень як встановлених фактів із внесенням незначних змін є частою прокремлівською технікою дезінформації. Раніше російська пропаганда публікувала «докази» підготовки Україною «брудної бомби»; писала що в Україні створили макет іскандера, який використовуватимуть як брудну ядерну бомбу. А також звинувачували Велику Британію в тому, що вона підтримує Україну щодо застосування «брудної бомби».

Меседж Експорт українського зерна не впливає на світові ціни

Мовляв, значення українського зерна для світу перебільшено. Частка експорту зерна України у світовому споживанні незначна, і це не може серйозно вплинути на ціни. Такі меседжі поширює російська пропаганда.

Зупинення постачання зерна внаслідок блокади Росією українських портів спричинило стрімке зростання цін на нього. До середини травня експортні ціни на пшеницю та кукурудзу сягнули безпрецедентних висот. Ціни зменшились після підписання зернової угоди між Туреччиною, Україною, Росією та ООН та розблокування Чорного моря для українського експорту зерна.

Російська пропаганда намагається використовувати питання постачання українського зерна на світовий ринок для тиску на світову спільноту. Раніше пропагандисти звинуватили Україну у використанні зернового коридору для атаки дронами на російський флот у Севастополі, внаслідок чого нібито зірвано роботу «зернового коридору». Також нібито Росія «повернулася» до зернової угоди, аби переграти Захід і перетягти на свій бік «країни глобального Півдня».

Фейк Підприємства Запоріжжя потрапили під санкції ЄС

Про таке пишуть російські медіа з посиланням на слова колаборанта Рогова. Мовляв, унаслідок нових санкцій Євросоюзу підприємства, які розташовані на підконтрольній Україні частині Запорізької області, також «потерпають від санкцій». Нібито після введення 8-го пакета санкцій ЄС європейські банки відмовляються переказувати гроші компаніям і підприємцям із Запоріжжя, пояснюючи це тим, що Запорізька область внесена до санкційного списку. Рогов каже, що нібито чиновники ЄС щось знають про майбутнє міста Запоріжжя і вже змирилися з тим, що це Росія. Це не так.

У новому пакеті санкцій, ухваленому Євросоюзом проти Росії за її вторгнення в Україну, йдеться про заборону на імпорт товарів з не підконтрольних уряду частин областей. Зокрема було запроваджено заборону й на імпорт із тимчасово окупованих районів Запорізької області. Європейський Союз продовжує незмінно підтримувати незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України у її міжнародно визнаних кордонах.

Як пише StopFake, ЄС схвалив поширення заборони на імпорт товарів з непідконтрольних уряду України районів Донецької та Луганської областей також на не підконтрольні райони Запорізької та Херсонської областей. Про окремі підприємства Запоріжжя, як і про підприємства, розташовані на підконтрольних районах цих областей, взагалі не йдеться. У санкціях сказано лише про заборону імпорту товарів із тимчасово окупованих територій України.

Російська пропаганда намагається у такий спосіб просувати меседжі про те, що нібито весь світ змирився, що українські території тепер «належать» Росії. Раніше вони писали, що понад 3 мільярди людей утрималися від голосування ООН щодо окупації Росією українських територій

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.