Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2647
Фейк
799
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 10 листопада

У випуску спростовуємо фейки про те, як в Україні "запровадили новий податок" на ввезення генераторів з-за кордону, НАТО "не хоче" припиняти вогонь в Україні, а Німеччина готується "захопити" Росію.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Росія маніпулює темою тимчасових вимкнень електроенергії в Україні, стверджуючи, що вони — непотрібні

У соціальних мережах поширюють маніпуляції про те, що вимкнення електроенергії в Україні, які довелося запровадити внаслідок російських ракетних обстрілів по енергетичних об'єктах, є необґрунтованими. Нібито приватні підприємці отримують «надприбутки» від цього й тому — вимикають людям електроенергію навмисно. На випадки маніпуляцій в мережі звернули увагу фактчекери проєкту НотаЄнота. 

Згідно з даними від ДТЕК, які вдалося отримати фактчекерам, втрати відбуваються не у виробництві електроенергетики, а в її розподілі.

«Були незначні пошкодження на деяких ТЕС, які швидко виправили. Тобто йдеться про те, що виробляється стільки ж електрики, як і до масових обстрілів інфраструктури, та передати її для споживання проблемно. Оскільки терористичними діями Росії пошкодилися критично важливі об’єкти, які передають електроенергію від виробничих станцій до місця її споживання», — йдеться у повідомленні.

Крім цього, видача електроенергії, виробленої атомними, тепловими чи гідроелектростанціями, здійснюється в мережі НЕК "Укренерго" (підприємство, що керується державою) через розподільчі пристрої високого класу напруги від 110 кВ і вище (150 кВ, 220 кВ, 330Кв, 750 кВ). Приватні регіональні розподільчі компанії розпоряджаються мережами та підстанціями з класом напруги до 110 кВ. Їхні мережі призначені для отримання електроенергії з магістральних мереж з великою напругою, перетворення цієї напруги до рівня, який можуть прийняти споживачі (0,4 кВ або 220 В) та безпосередньо передачі її споживачам. Тобто пошкоджені державні об’єкти.

«НЕК "Укренерго" також виконує функції головного диспетчерського центру. Виконання будь-яких команд диспетчера для всіх решти учасників ринку електроенергії є обов'язковим. В нинішніх умовах всі вимкнення  відбуваються або внаслідок аварій, або по команді диспетчера (віялові вимкнення). Це може бути складений на якийсь період часу доведений графік (в залежності від кількості використання потужностей та їх забезпечення). В нинішніх умовах - це в основному дається команда, яка формується залежно від ситуації. Справді, вночі використовується менше електроенергії ніж вдень, але все одно цього забагато для тих ліній, які залишилися неушкодженими», — пояснюють фактчекери.

Вони додають, що доставка та використання електроенергії повинна виходити в нуль: тобто скільки виготовлено стільки й використано. Якщо вироблено умовно 10 ГВт така ж кількість має бути спожита. Сьогодні є можливість доставити лише певну кількість електроенергії (її замало і для найменш пікових годин). Відповідно, протягом усього дня відбуваються вимкнення для балансування.

Що відбувається під час планових відключень світла і як визначають, які саме об'єкти чи території вимикати — про це в ефірі Українського радіо розповів виконавчий директор компанії "ДТЕК" Дмитро Сахарук: "Якщо у конкретному вузлі споживання 100 мегаватів, а у ньому можна виробити чи передати туди фізично 80 мегаватів, то необхідно вимкнути споживачів, які споживають зайві 20. Для цього розробляється графік, який свідчить, що 20 мегаватів — це 2, 3, 4 чи 5 кварталів у місті. Ці квартали вишиковуються в чергу, і кожні 20 мегаватів вимикаються. Якщо цього не робити, то все місто буде вимкнене. Тому що спрацює автоматика. Якщо буде великий дисбаланс між попитом і споживанням, впаде частота, спрацює автоматика і вимкнеться все місто. Для того, щоб його потім включити, буде потрібно вже не 15 чи 20 хвилин. І навіть не година. Потрібні будуть години або навіть дні відключень, аби включити знову все місто".

Проте Росії вигідно поширювати маніпуляції про те, що Україна вимикає електроенергію споживачам задля того, щоб приватні компанії могли нажитися, а не через злочинні дії Росії. У такий спосіб Росія прагне виставити себе не винуватою, а керівництво України прагне дискредитувати. Мовляв, їм байдуже щодо того, в яких умовах проживають українці.   

Меседж Українці — неосвічені вандали, які руйнують цінні пам'ятники через примхи влади

Таку тезу поширюють російські пропаганди, як у кремлівських ЗМІ, так і у соцмережах. Зокрема, таке повідомлення час від часу зринає у прокремлівських анонімних телеграм-каналах.

Автори таких повідомлень стверджують, що українці — неосвічені вандали, які забувають свою історію, й готові руйнувати всі пам'ятники та меморіали, пов'язані із Радянським Союзом чи Росією виключно за вказівкою влади. Цього разу меседж з'явився в інфопросторі на тлі новин щодо демонтажу пам'ятника Катерині Другій в Одесі. До того такі повідомлення поширювали, наприклад, коли в українських містах по черзі демонтовували пам'ятники російському поету Олександру Пушкіну.

Аргумент у пропагандистів один: в українців погано з освітою, вони затьмарені ідеями "нацизму" й готові руйнувати все, що суперечить їхній ідеології, зокрема, й дуже цінні пам'ятки, як от статуя Катерини Другої. Росіяни дуже переймаються руйнуванням "цінностей" в Україні, тому навіть слідчий комітет Росії висловив готовність «розслідувати» випадки руйнування.

Проте росіяни, стверджуючи про цінність багаторічного пам'ятника Катерині замовчують, що це насправді монумент — лише репліка, відновлена 2007 року, а не сторічна бронзова скульптура. За даними "По той бік новин", пам’ятник 1900-го року, встановлений на честь нібито сторіччя міста, демонтували у 1920 році: чотири скульптури сподвижників імператриці зберігались у краєзнавчому музеї, а від статуї російської цариці залишилася лише голова. Монумент відтворили під назвою «Пам'ятник засновникам міста» у 2007 році.

Та й після демонтажу пам'ятника його не планують руйнувати. За словами речника Одеської обласної військової адміністрації Сергія Братчука, чотири фігури так званої композиції "Засновникам Одеси" повернуться до музею.

Однак саме росіяни на тимчасово окупованій території займаються вандалізмом й зокрема з ідеологічних міркувань. Наприклад, як пише "По той бік новин", у Маріуполі демонтували пам'ятник Жертвам Голодомору 1932–1933 років та політичних репресій, знищили Художній музей імені Архипа Куїнджі та навіть мурал, присвячений дівчинці Мілані, яка вижила після російських обстрілів у 2015 році. Крім цього, росіяни не приховують, що вивезли усе цінне з Херсонського художнього музею, а в Мелітополі окупанти спочатку пограбували краєзнавчий музей, а потім наново відкрили його, при цьому невідомо, що сталося з найціннішим експонатами – скіфським золотом. 

Меседж Німеччина планує захопити Росію

Таку тезу поширюють російські пропагандистські медіа. Також її тиражують у соцмережах, зокрема, в проросійських телеграм-каналах.

У повідомленнях йдеться про те, що Берлін готується "заробити" на газопроводах російської транснаціональної компанії "Газпром" для доставлення палива з її СПГ-терміналів. Мовляв, за прогнозами, німецька влада, швидше за все, готується до захоплення Росії в такий спосіб. Пропагандисти переконують, що німці намагаються захопити "Русь" із сивої доісторичної доби.

Насправді це нічим необґрунтована заява прокремлівських ЗМІ, на яку звернули увагу аналітики проєкту EU vs Disinfo. За їхніми даними, така теза виникла на тлі новин про вибухи газопроводів Nord Stream 1 і Nord Stream 2. Проте жодних фактів чи доказів на підтримку твердження про те, що Німеччина хоче захопити Росію, немає.

Вибухи на обох газопроводах справді сталися, однак немає жодних доказів того, що в них винна Німеччина й тим паче того, що це могло б бути кроком до захоплення Росії. Як заявив Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель: «Будь-який навмисний підрив європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним і буде зустрінутий жорсткою та спільною відповіддю».

У НАТО назвали ці інциденти «навмисними, безрозсудними та безвідповідальними актами саботажу». Однак Європейський Союз не назвав жодної сторони, яку б вважав відповідальною за інцидент.

Росія не вперше заявляє, що бачить загрозу від якихось країн, не називаючи вагомих причин. Зокрема, й напад на Україну Росія обгрунтовує так званою загрозою з боку України. Мовляв, якби вони не розпочали війну, Україна б напала першою тощо.

Фейк Генеральний секретар НАТО не хоче припиняти вогонь в Україні

Таку інформацію поширюють російські пропагандистські ЗМІ. У своїх повідомленнях, посилаючись нібито на слова генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, пропагандисти стверджують, що НАТО планує продовжувати вести вогонь в Україні, й не припинятиме його. Проте це — неправда. Насправді ж НАТО не може припинити вогонь, адже війська Альянсу не воюють в Україні. Насправді генеральний секретар НАТО регулярно заявляв і констатував, що Альянс не є стороною конфлікту в російсько-українській війні, тому і не може припиняти вогонь в Україні.

Як пишуть фактчекери StopFake, для створення фейку пропагандисти використали фрагменти з виступу генсека НАТО на конференції ООН зі зміни клімату (СОР27). Однак Столтенберг під час конференції заявив, що потрібно покласти край війні й назвав найліпший та найпростіший спосіб зробити це для Путіна — «поважати суверенітет сусіда — України».

Проте такі фейки потрібні Росії для того, щоб вкотре підживити наратив про те, що насправді Росія воює не з Україною, а з країнами Заходу, НАТО тощо. Цей фейк також підживлює й наратив про так зване західне управління Україною. У такий спосіб Росія вкотре хоче застовпити думку про те, що Україна та чинна тутешня влада не є суб'єктними, і всі рішення, зокрема, й дуже важливі — щодо припинення вогню, приймаються за вказівкою західних кураторів.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.