«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

01 Лютого станом на 342 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

1139
Фейк
385
Маніпуляція
398
Меседж
235
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 7 грудня

В окупованому Скадовську з'явилися фейкові листівки, які покликані посіяти страх переслідувань у місцевих російськомовних мешканців і налаштувати проти України. У випуску розбираємо їх зміст, а також фейки про те, як Офіс президента «перебільшує» ефективність ППО та «вигадує» ракетні атаки і як «більшість країн підтримують Путіна» у війні проти України.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Маніпуляція У Німеччині 40% громадян переконані, що НАТО спровокувало Росію на війну з Україною

У соціальних мережах поширюють результати нібито соціологічного опитування серед німців щодо війни в Україні. Буцімто, на думку 40% опитаних, НАТО спровокувало Росію розпочати повномасштабне вторгнення в Україну. У дописах також розповідають, що нібито у квітні так вважали лише 15%. Мовляв, є ознаки того, що німці втомилися від війни в Україні. Це — маніпуляція.

Як пише видання «15min», насправді лише 19% опитаних підтримують таке твердження. Ще 21% частково погоджуються з ним, тож сумувати ці показники некоректно. Така маніпуляція суттєво спотворює результати опитування.

Російська пропаганда систематично маніпулює результатами опитувань або ж використовує анонімні коментарі окремих користувачів соцмереж для представлення «громадської думки». Зокрема, пропагандисти розповідали, що понад 70% німців проти збільшення військової допомоги Україні, загалом вони підтримують Росію.

Меседж Українська ППО працює максимально ефективно, тож Заходу більше не потрібно постачати Україні зброю

Проросійські телеграм-канали маніпулюють інформацією про кількість російських ракет, які знищила українська система ППО під час масових ракетних ударів. Мовляв, якщо ППО має високу ефективність, а російські ракети «закінчуються», то нова зброя Україні не потрібна. 

Попри те, що за офіційними даними українська система ППО збиває більшість ворожих ракет, залишаються ті, які влучають у ціль і спричиняють жертви серед цивільного населення чи пошкодження критичної інфраструктури. Найуразливішою залишається система енергопостачання. Під час ракетних атак 23 листопада та 5 грудня через влучання частково без електроенергії залишилась не лише Україна, а й інші держави. Як вітчизняні, так і закордонні експерти дають лише орієнтовну оцінку запасів російського озброєння. Тобто, точно спрогнозувати кількість та інтенсивність майбутніх атак неможливо. Саме тому, українська влада просить західних партнерів про допомогу в захисті повітряного простору України.

Натомість пропагандисти такими маніпуляціями намагаються дезорієнтувати українців та знецінити партнерську допомогу іноземних держав.

Меседж ЄС «жертвує» своєю і без того «зіпсованою» репутацією, називаючи Росію державою-спонсором тероризму

Російська пропаганда на іноземну авдиторію поширює меседж, мовляв, ЄС прагне надати нового характеру своєму протистоянню з Кремлем. Для цього запроваджують опосередковано пов’язані між собою норми — визнання Росії державою-спонсором тероризму та конфіскацію заморожених російських активів і майна. Перше нібито має забезпечити «ідеологічне прикриття» для остаточної дискредитації Росії, а інша – узаконити експропріацію її активів. На поширення меседжу звернули увагу фактчекери EU vs Disinfo.

У резолюції Європарламенту йдеться про те, що Росія становить загрозу безпеці всього Європейського континенту. Саме тому євродепутати визнали Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка «використовує тероризм».

У такий спосіб російська пропаганда намагається знецінити протидію агресії на світовому рівні. Схожу тактику використовували для знецінення європейських санкцій, мовляв, вони не працюють та лиш зміцнюють Росію. Раніше пропагандисти стверджували, що міжнародний трибунал щодо російських воєнних злочинів в Україні буде нелегітимний.

Викриття У мережі створили фейковий чат-бот очільника Полтавської ОВА

Про це повідомив Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки з посиланням на голову Полтавської ОВА Дмитра Луніна. 

Офіційний чат-бот у Telegram @lunin_in_bot має назву «Написати Дмитру Луніну». Лунін звертає увагу, що офіційний чат-бот не запитує даних акаунтів користувачів та не надсилає повідомлень на особисті номери телефонів.

Зараз почастішали випадки створення фейкових сайтів, акаунтів та чат-ботів, що мімікрують під офіційні джерела інформації. Раніше повідомляли про фейковий чат-бот компанії «ДТЕК» та фейковий сайт фонду «Повернись живим».

Фейк Більше тисячі польських найманців загинули в Україні

Про це йдеться у повідомленнях російських медіа та проросійських телеграм-каналів. Нібито за десять місяців війни в Україні загинуло близько 1200 поляків, які воювали на боці української армії як найманці. Нібито ще кілька тисяч найманців поранені чи травмовані. У деяких повідомленнях пишуть, що нібито Варшава чекає на «оплату» за свою дружбу проти Росії. Це — неправда.

Як пишуть фактчекери StopFake, першоджерелом цих новин є видання Niezależny Dziennik Polityczny, яке неодноразово поширювало російську дезінформацію. Автором статті зазначено вигаданого Якуба Можняка. Так само не існують й інші «члени редколегії» цього видання.

За даними з відкритих джерел, в Україні загинуло п’ятеро польських добровольців, жоден з яких не є солдатом польської армії.

Фейк У Скадовську закликають «здати» українським військовим всіх російськомовних містян для покарання

У Скадовську розвісили україномовні листівки, які повідомляють, що «ВСУ» вже близько. Автори листівок просять місцевих після звільнення міста повідомити про всіх російськомовних містян. Мовляв, на них чекає суд і «найвища міра покарання».  А україномовні мешканці міста буцімто можуть «приватизувати» майно російськомовних. «Патріотичність» листівок намагалися проілюструвати за допомогою тризуба та гасла «Слава Україні».

Очевидно, що такі листівки — фейк. У тексті купа граматичних помилок. Мета листівок — налаштувати мешканців Скадовська проти українських військових, а також спроба пересварити містян через мову спілкування.

Раніше таку ж тактику використовували у Херсоні: поширювали листівки нібито від української армії, які майже аналогічні тим, що розкидали фашисти під час Другої світової війни.

Маніпуляція Більшість країн підтримують Путіна у війні проти України

Про таке пишуть російські та проросійські інформаційні ресурси з посиланням на матеріали американського видання Newsweek. Мовляв, чимало країн засудили дії Заходу та підтримали позицію російського президента щодо «ситуації» в Україні. Це — маніпуляція. 

У статті Newsweek немає жодної згадки про те, що більшість країн зайняли бік Росії у війні проти України. Автор матеріалу пише про те, що різні країни світу виходять зі свого порядку денного та власних інтересів у контексті реагування на війну Тому вони не завжди повністю розділяють підхід США та ЄС. Багато країн, наприклад, виступають за «дипломатичне врегулювання» конфлікту, проте не обов'язково стають на бік Росії у цій війні.

Як пише StopFake, стаття Деніела ДеПетріса опублікована у розділі «Думки», отже думку автора також необов'язково поділяє видання Newsweek. Автор наголошує, що попри те, що події в Україні є жорстокими, кожна країна переслідує передусім свої геополітичні інтереси та не завжди повністю поділяє «підхід Заходу». У статті не йдеться, що «більшість країн почали підтримувати Путіна». Пропагандисти спотворили думку, що окремі країни не хочуть цілком втрачати зв’язки з Росією й представили її як підтримку Путіна.

Російська пропаганда систематично маніпулює спотвореними цитатами медіа чи політиків. У такий спосіб вони видають бажане за дійсне. Раніше пропагандисти писали, що Зеленського підтримують ті ж країни, що підтримували Гітлера.

Над хронікою працюють Ірина Рябоштан, Гала Скляревська, Орест Сливенко, Ольга Жук, Вікторія Наместнік та Олександр Крумін. Координаторка — Ольга Білоусенко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.