Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Квітня станом на 791 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2100
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 8 грудня

У випуску розбираємо фейки про підготовку українсько-британської «атаки під прикриттям» щоб завадити експорту російських добрив, зростання «торгівлі органами» в Україні під час війни, а також про черговий новий «наступ» з Білорусі.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк Бразильська компанія використала фото Зеленського для реклами презервативів

Таку інформацію поширюють у соціальних мережах. Зокрема, у грузинськомовному сегменті фейсбука. У дописах ідеться, що бразильська компанія Platinum Studio нібито випустила рекламу презервативів із карикатурою на українського президента Володимира Зеленського. До таких дописів додають фото буцімто тієї реклами й напис: «Деяким людям не варто було народжуватися». Проте це — фейк.

Бразильська компанія не випускала таку рекламу із зображенням Зеленського, хоча випускала карикатури із зображеннями інших політиків, замотаних у презерватив. У 2017-2019 роках компанія «Platinum Studio» створила карикатури лише на трьох осіб: Володимира Путіна, Дональда Трампа та Кім Чен Іна.

Як пишуть аналітики проєкту Myth Detector, карикатури із зображенням Зеленського немає ні на сторінках компанії, ні серед робіт авторів. Також на трьох оригінальних карикатурах як одяг героїв, так і їхні пози відрізняються. Крім того, усі три політики намагаються вилізти з презерватива та мають сердиті вирази обличчя. Натомість на нібито карикатурі з Зеленським його поза та одяг ідентичні Трамповим, змінено лише колір краватки. Російська пропаганда вже не вперше поширює фейкові карикатури на Зеленського.

У такий спосіб пропагандисти хочуть продемонструвати, що ставлення до Зеленського у світі змінюється, адже його нібито вже зображують не як героя та поважного президента, а як клоуна, зневажають його тощо.

Меседж В умовах війни в Україні Росія — жертва, а НАТО — агресор

Таке твердження поширюють російські пропагандистські медіа. У повідомленнях ідеться, що у війні в Україні винен агресор — НАТО під англо-американським керівництвом, а Росія в цих умовах нібито є лише жертвою. Проте НАТО не є агресором в Україні.

Навпаки — країни Заходу зробили все можливе, щоб запобігти війні, і лише реагували на повне вторгнення Росії. Деякі країни-члени НАТО надають Україні військову допомогу задля захисту від нападу Росії, але вони не беруть участі в прямих бойових діях.

Україна отримує зброю з єдиною метою — відновлення своєї територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів. Західні інструктори навчають українських солдатів користуванню сучасною зброєю, а офіційні особи НАТО мають часті політичні контакти з українськими колегами, але війська НАТО не воюють на фронті. На цей кейс звернули увагу аналітики EU vs Disinfo.

Росія вже не вперше звинувачує НАТО, США та інші країни у війні в Україні. Мовляв, саме вони є агресорами, і Росія була вимушена вступити у війну.

Однак насправді саме Росія розпочала війну ще у 2014 році, захопила частини двох областей й окупувала півострів Крим, а в лютому 2022 — розпочала повномасштабну війну проти України. Саме Росія — агресор, який щодня руйнує українські міста й села, вбиває тисячі українок та українців, як військових, так і цивільних.

Фейк На тлі війни в Україні розвинулася торгівля людськими органами

У грузинськомовному сегменті соцмереж поширюють інформацію, що через війну в Україні значно розвинувся незаконний бізнес — торгівля людськими органами. Спершу це повідомлення в ефірі грузинського прокремлівського «Sezoni TV» озвучив ведучий програми Ніколоз Мжаванадзе. Він заявив, що «бізнес торгівлі органами» започаткували в Україні, а органи постраждалих експортуються до різних країн світу.

Мжаванадзе також заявив, що «були серйозні звинувачення» щодо торгівлі органами проти сім'ї експрезидента Грузії Міхеіла Саакашвілі, зокрема його колишньої дружини Сандри Рулофс.

Проте це — неправда.

Як пишуть аналітики Myth Detector, звинувачення щодо торгівлі органами в умовах війни в Україні — дезінформація, яка поширюється Росією майже від початку великої війни, з весни 2022 року.

Зокрема, таку інформацію у травні поширювали кремлівські ЗМІ. Насправді ж трансплантація органів є складною та обмеженою у часі медичною процедурою, яку неможливо провести в польових умовах. Безпідставні звинувачення в тому, що після початку війни на сході України в країні активно торгують органами військових і до цього процесу причетні різні політичні лідери поширювалися в різний час з 2014 року.

Міжнародний Комітет Червоного Хреста відповів на поширене відео 31 травня, в якому йшлося про нібито нові випадки торгівлі людьми. У заяві зазначається, що відео містить неправдиві звинувачення. В організації пояснили, що в межах своєї роботи вони не збирали дані про здоров'я дітей, наголошуючи, що натяки на причетність Червоного Хреста до торгівлі органами є «однозначно неправдивими твердженнями». 

Фейк Україна готує фальшиву атаку, щоб запобігти експорту російських добрив

Такі повідомлення поширюють російські пропагандистські медіа. Також така теза шириться проросійськими користувачами й у соціальних мережах. Мовляв, Україна готує фальшиву атаку, організовану британськими спецсилами, щоб не дати Москві знову експортувати аміак трубопроводом Тольятті-Одеса. Нібито Київ хоче зірвати ініціативу ООН щодо відновлення експорту російських добрив.

Однак такі повідомлення — нічим не підтверджуються.

Насправді ж експорт російських добрив не відбувається через санкції. Як пишуть аналітики проєкту EU vs Disinfo, автори таких повідомлень не надають жодних доказів, які б засвідчили факт, що Україна готує атаку. На думку аналітиків, за допомогою таких меседжів Росія прагне зобразити Україну та Велику Британію відповідальними за перешкоджання повторному виведенню російських добрив на світові ринки.

Оскільки санкції як США, так і ЄС виключають експорт добрив і продовольства, пропагандисти вдаються до необґрунтованих звинувачень, щоб замаскувати те, що значною мірою є результатом відсутності бажання Росії йти на компроміс на переговорах з цього питання за підтримки ООН і, зрештою, наслідком вторгнення Росії в Україну.

Росія вже не вперше звинувачує Україну в провокаціях. Так вона перекладає відповідальність за свої дії на Україну. Наприклад, українську владу неодноразово звинувачували у бажанні зірвати зернову угоду тощо.

Маніпуляція Зброя, яку надають Україні країни Заходу, потрапляє до рук злочинців в Африці

Таку інформацію поширюють кремлівські пропагандистські ЗМІ та анонімні проросійські телеграм-канали. У повідомленнях стверджують, що після того, як Україні почали постачати західну зброю, в країнах Африки виникла проблема.

Мовляв, вся ця зброя все частіше потрапляє в руки бандитів. Усі прокремлівські ЗМІ цитують заяву постійного представника Росії в ООН Василя Небензю. Зокрема, він стверджує, що президент Нігерії заявив, що війна в Україні є основним джерелом зброї для терористів у районі басейну озера Чад. Проте це — маніпуляція.

Заява президента Нігерії про зброю в Африці справді була. Однак він не казав, що йдеться саме про зброю, яку Україні постачають із країн-партнерів. Як пише The Insider, виступаючи на саміті глав держав Комісії басейну озера Чад, президент Нігерії Мохаммад Бухарі говорив, що війна Росії з Україною, як і інші сучасні збройні конфлікти, є джерелом контрабанди озброєнь. «На жаль, ситуація в Сахелі та бурхлива війна в Україні є основними джерелами зброї та бойовиків, які поповнюють ряди терористів у районі озера Чад. Значна частина зброї та боєприпасів, закуплених для ведення війни у ​​Лівії, продовжує надходити в район озера Чад та інші частини Сахеля. Зброя, яка використовується для війни в Україні та Росії, однаково починає просочуватися в регіон», — сказав він. Проте пропагандистам вигідно маніпулювати заявами політиків та стверджувати, що Україна постачає зброю терористам по всьому світу.

Теза про те, що західна зброя потрапляє не туди — не нова для російської пропаганди. У такий спосіб Росія дискредитує Україну та намагається зробити винною в створенні терористичних загроз у світі. Також за допомогою таких маніпуляцій Росія прагне посварити Україну із країнами-партнерами, нібито демонструючи те, що Україна використовує їхню допомогу не за призначенням.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.