Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 4 жовтня

У випуску розбираємо фейки про те, як Україну "підозрюють" у диверсії на газопроводі "Північний потік"; Україна вважає "зрадниками" всіх, хто залишився на тимчасово окупованих територіях; Росія "має право" на українські території, оскільки на Заході визнали незалежність Косово.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Щоб «зберегти» життя мирних мешканців та російських військових потрібно знищити енергетичну інфраструктуру України

Меседж поширюють російські медіа з посиланням на депутата російської Думи Сергія Миронова. Російський чиновник закликав «громити» всю інфраструктуру України: тягові підстанції, електростанції, всі мости та дороги. Мовляв, це потрібно щоб «звільнити» території та вберегти життя мирних мешканців. В український інфопростір меседж потрапив через проросійські медіа.

Як пише Центр протидії дезінформації, подібні заяви пов'язані з поразками на лінії фронту. Росіяни, прикриваючись порятунком мирних осіб, відкрито закликають нищити цивільні об'єкти. У такий спосіб російська пропаганда чинить емоційний тиск на українців — намагається залякати, змусити здатись, посіяти недовіру до дій влади. Залишити людей без світла, тепла, засобів існування — це не «піклування» про життя мирних мешканців, а геноцид, яким Росія намагається шантажувати на тлі українського контрнаступу.

Російський агітпроп поширює такі меседжі не вперше. Схожі заклики лунали під час звільнення Харківщини. Ба більше — 11 вересня росіяни завдали удару по Харківській ТЕЦ та залишили без світла низку областей: Харківську, Сумську, Полтавську, Дніпропетровську та частково Донецьку. Тоді пропагандисти стверджували, що українська енергосистема зазнає «самообстрілів».

Маніпуляція Росія «радитиметься з населенням» тимчасово окупованої Запорізької області щодо визначення «кордонів»

Про таке пишуть російські медіа та проросійські телеграм-канали з посиланням на прессекретаря президента Росії Дмитра Пєскова. Мовляв, остаточного рішення щодо того, в яких межах «приєднуватимуть» область до Росії поки нема, тож питатимуть думку тамтешніх мешканців. Це — маніпуляція.

До проведення незаконних псевдореферендумів колаборант Рогов розповідав, що Запорізька область «увійде» до складу Росії в нинішніх адміністративних кордонах. Ба більше, російські медіа умисне придумали термін «окуповані Києвом території», що є технологією підміни понять. Проведення так званого «волевиявлення» з порушенням правових норм та «під дулами автоматів» свідчить про те, що Росії насправді не цікаво чого хочуть мешканці тимчасово окупованих територій. Ситуація на фронті щоденно змінюється, тож пропагандисти маніпулюють та залишають собі простір для інформаційного відступу. 

Насправді про «приєднання» тимчасово окупованих територій до складу Росії не може йтися. Відповідно до Конституції України рішення про територіальну цілісність приймається виключно громадянами України на всеукраїнському референдумі. 

Російська пропаганда намагається в будь-який спосіб виправдати окупацію українських територій. Для цього вони створюють ілюзію підтримки своїх дій населенням тимчасово окупованих територій. Раніше вони писали, що явка на псевдореферендум у тимчасово окупованій частині Запорізької області «перевищила 50%». Також нібито закордонні «спостерігачі» підтвердили «прозорість» російських псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України.

Меседж В Україні визнають «зрадниками» всіх, хто залишився на тимчасово окупованих територіях

Росіяни поширюють такі чутки та залякують людей, які з різних причин залишилися на тимчасово окупованих територіях. Мовляв, усі вони зрештою будуть покарані за колабораціонізм.

Зараз в Україні немає закону про колабораціонізм. З 15 березня набули чинності окремі норми щодо відповідальності за співпрацю з окупантами, єдиного покарання через це також поки не передбачено. В залежності від обставин воно може бути різним: від заборони обіймати певні посади до довічного позбавлення волі. Але йдеться саме про співпрацю, а не про перебування на тимчасово окупованих територіях з різних причин.

На цей меседж також відповів президент України Володимир Зеленський у щоденному зверненні. «Якщо людина не служила окупантам і не зрадила України, то немає підстав вважати таку людину колаборантом», — сказав президент.

Окупанти умисне поширюють такі чутки, щоб залякати мешканців тимчасово окупованих територій та схилити до співпраці. Раніше вони стверджували, що  українців каратимуть за отримання російської гуманітарки на тимчасово окупованих територіях.

Маніпуляція Україну підозрюють у диверсії на газопроводі «Північний потік»

Про таке пишуть російські медіа. У повідомленнях посилаються на матеріали німецького видання Der Tagesspiegel, яке опублікувало статтю за інформацією з власних джерел. Це — маніпуляція.

Фактчекери StopFake знайшли статтю, на яку посилаються російські медіа. Вона опублікована 27 вересня на сайті Der Tagesspiegel Background у розділі «Енергія і клімат». Це — авторська колонка журналіста Якоба Шландта, прихована від вільного перегляду через персональну реєстрацію.

Насправді автор розглядає імовірність причетності до пошкодження газопроводу як Росії, так і України. Проте звинувачення на адресу України автор матеріалу називає «спекуляціями, які ніяк не можуть бути обґрунтованими». Росія, на його думку, має більше причин для здійснення такої атаки, оскільки шантаж навколо енергоносіїв триває з боку Росії вже кілька місяців. Також автор зазначає, що рівень газу в сховищах Німеччини продовжує неухильно зростати, попри те, що газопровід не працював протягом чотирьох тижнів. За даними Федерального агентства з мережевих технологій, нині рівень заповненості німецьких газових сховищ становить близько 91%.

За повідомленням CNN, 26 і 27 вересня співробітники європейських служб безпеки спостерігали кораблі підтримки ВМФ Росії та російські підводні човни неподалік місць витоків у трубопроводі «Північний потік». Про це виданню заявили два співробітники західної розвідки та ще одне джерело, знайоме з цим питанням. Наразі причетність кораблів до вибухів на газопроводі не встановлена, докази вивчають слідчі. 

Російські медіа маніпулюють заявами в матеріалі Der Tagesspiegel Background, навмисне замовчують інформацію про ймовірну диверсію з боку Росії й акцентують лише на Україні. Раніше російські пропагандисти говорили, що США начебто «стоять за вибухами» на газопроводах «Північний потік» та «Північний потік 2».

Меседж Росія «має право» на українські території, оскільки на Заході визнали незалежність Косово

Про таке пишуть російські медіа з посиланням на слова постійного представника Росії в ООН Василя Небензі. Мовляв, відмовляючи мешканцям тимчасово окупованих територій України у праві на самовизначення, західні делегації демонструють подвійні стандарти. Нібито ця ситуація нічим не відрізняється від виходу Косова зі складу Сербії. Небезнзя посилається на рішення Міжнародного суду ООН у 2008 році. Також він говорить, що приєднання українських територій до Росії більш законне, адже там були проведені «референдуми».

Референдум у Косові проводили з 26 по 30 вересня 1991 року. Його бойкотувала сербська меншість, яка проживала в регіоні. Явка ж албанців становила 87%, 99% з них проголосували «за» незалежність. Косівським албанцям на той момент нічого не загрожувало. Югославія вже не існувала, а в Сербії розташовувався закордонний миротворчий контингент. Натомість в Україні так звані референдуми Росія проводила з порушенням міжнародного права та під тиском озброєних солдатів. Тобто про легітимність та добровільність волевиявлення не йдеться. Демократичні країни одноголосно заявили про невизнання результатів незаконних «референдумів», проведених Росією на тимчасово окупованих територіях, ще напередодні їх проведення.

З 2020 року незалежність Косова визнали 97 держав зі 193 (50 %), країн-членів ООН; 22 з 27 (81 %) країн-членів Європейського Союзу; 26 з 30 (87 %) країн-членів НАТО. Серед тих, хто не визнав незалежність Косова Кіпр, Греція, Румунія, Словаччина, Іспанія та Україна.  

Міжнародний суд ООН так і не визнав незалежності Косова. Суд ухвалив, що декларація незалежності, ухвалена Асамблеєю Косова, не порушила міжнародного право. Водночас правомірність одностороннього відділення, як і питання незалежності Косова, суд не розглядав.

Фейк У 2019 році Зеленський «зірвав» вступ України до НАТО

В українському сегменті соцмереж поширюють повідомлення, що нібито три роки тому звільнили начальника Генштабу ЗСУ Віктора Муженка, щоб «перешкодити йому подати заявку на вступ України до НАТО». Дописувачі стверджують, що нібито Зеленський навмисно зробив це «доки Муженко був в дорозі до саміту», «щоб він не мав повноважень». Повідомлення стало вірусним у контексті публічного підписання президентом заявки України на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку. Це повідомлення — неправдиве.

Саміт лідерів країн-членів Альянсу справді відбувся у грудні 2019 року. Однак, Віктор Муженко не міг бути його учасником, адже його звільнили з посади начальника Генерального штабу указом Президента України №301/2019 від 21 травня 2019 року. Тому він не міг ані представляти країну на саміті, ані подавати від її імені якісь документи. 

Віктор Муженко підтвердив в коментарі StopFake, що у травні 2019 року він перебував у Брюселі. У цей час проводилось засідання Військового комітету НАТО, зокрема і в форматі Україна-НАТО  (21 травня). На цьому засіданні Муженко мав представляти Україну (ЗСУ), але напередодні засідання був підписаний Указ Президента України щодо його звільнення. Рішенням Військового комітету Муженку дозволили виступити з доповіддю як представнику України. Про заявку на вступ до НАТО не йшлося. 

У січні 2019 році була ще одна нарада військових керівників країн-членів Альянсу, в якій брав участь Муженко, — Засідання Військового комітету НАТО в Брюсселі. У той час президентом України ще був Петро Порошенко. Проте, про подання заявки на вступ до НАТО на цій нараді також не йшлося.

Російська пропаганда намагається знецінити, висміяти та дискредитувати прагнення України стати членом Північноатлантичного Союзу. Російські медіа та анонімні телеграм-канали активно зреагували на заяву президента України Володимира Зеленського про подання заявки на пришвидшений вступ до НАТО численними фейками та маніпуляціями.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.