Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

30 Листопада станом на 644 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

1780
Фейк
626
Маніпуляція
591
Меседж
379
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 5 жовтня

У випуску спростовуємо російські фейки про те, як Україна "безпричинно" блокує в’їзд на окуповану частину Запорізької області, які "благі наміри" вигадує Росія для нищення енергетичної інфраструктури України, як Росія робить постановочні відео про "перемоги" на Херсонщині, а також як "австрійці" вимагають припинити підтримку України.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Франція — «співучасник геноциду» на тимчасово окупованих територіях України

Такий меседж поширюють проросійські медіа. Нібито Україна обстрілює Донбас із французьких САУ «Caesar», тому Франція є співучасником «злочинів» проти цивільного населення.

На меседж звернули увагу фактчекери проєкту EUvsDisinfo.  Російська пропаганда поширювала наратив про те, що «Україна обстрілює Донбас» з 2014 року. Агітпроп безпідставно називав це геноцидом. 

Звірства російської армії в Україні справді мають ознаки етноциду. Західні країни допомагають Україні протистояти російському вторгненню та постачають необхідну для цього зброю. Зокрема, Франція надала ЗСУ 18 гаубиць «Caesar» у межах військової допомоги. Також плануються постачання ще кількох додаткових одиниць цієї зброї (від 6 до 12). Ці САУ належать до категорії точної зброї, що обмежує супутні збитки.

Викриття Шахраї поширюють від імені Хмельницької обласної ради фейкового листа щодо фінансової допомогу ЗСУ

Про це повідомила голова Хмельницької обласної ради Віолета  Лабазюк. Подібні повідомлення приходять представникам бізнесу, організаціям, підприємствам та фізичним особам. За допомогу ЗСУ шахраї обіцяють податкові пільги. Дії нібито узгоджені з президентом України та Верховною Радою.

Хмельницька обласна рада не надсилає подібних листів і не збирає кошти. Про шахрайство сповістили у правоохоронні органи. Також Лабазюк просить звертатись до правоохоронців у разі отримання листа.

Раніше аналогічні листи надсилали підприємцям Одещини та Дніпропетровщини.

Меседж Україну «готують» до ядерної аварії, яку влаштують «треті сторони», але звинуватять Росію

Про це пишуть проросійські телеграм-канали. Мовляв, важливим буде сам факт ядерного удару по Україні, а хто його завдасть не розбиратимуться. Нібито через це українська влада видала методичку про правила поведінки під час ядерної загрози. Деякі анонімні телеграм-канали поширюють чутки, що американці завдадуть удару по сховищу відпрацьованого ядерного палива у Чорнобильській зоні.

З 24 лютого Росія систематично погрожує Україні та світу використанням ядерної зброї. На початку повномасштабного вторгнення росіяни привели ядерні сили у стан особливого бойового чергування. Під час виступу 21 вересня Путін вкотре пригрозив можливістю застосувати ядерну зброю у разі «прямої загрози території Росії», заявивши, що це «не блеф». 

З огляду на серйозність небезпеки українська влада розробила відповідні рекомендації для громадян, які агітпроп одразу ж назвав «підготовкою ядерної аварії». 

Росія вдається до інформаційного тероризму, щоб схилити Україну до перемовин на умовах Кремля.

Маніпуляція Австрійці вимагають припинити підтримку України

Про таке пишуть російські медіа. Мовляв, більшість австрійців хочуть, щоб їхня країна дотримувалася нейтралітету. Нібито для цього потрібно припинити допомагати Києву та зняти санкції з Росії. Мотивації до таких висловлювань нібито додала стаття в австрійському виданні Exxpress з відкритим листом-закликом. Буцімто його підписали вже 47 тисяч австрійців. Це не так.

Як пишуть фактчекери проєкту The Insider, у листі, який опублікували в Exxpress, відстежується проросійська риторика. Крім загальної кількості підписантів немає жодної іншої інформації, за якою можна було б стверджувати, що лист підписали саме австрійці. У листі не зазначено ані імен, ані псевдо користувачів, тобто немає доказів, що це люди, а не боти. Зареєструватись та проголосувати може будь-хто з будь-якої країни, оскільки сайт не проводить перевірку хоча б за електронною адресою. Населення Австрії складає близько 9 мільйонів, тому навіть 47 тисяч підписантів — це лише 0.5%, а не більшість, як стверджує агітпроп.

Автор ініціативи «блогер та підприємець» Джеральд Маркель. Він веде блог про політику в Telegram. Під час пандемії коронавірусу поширював фейки про нібито повальну смерть від вакцинації, яку він називав фашизмом, а політику влади порівнював із 1938 роком. Також Маркель підтримує політику Володимира Путіна.

За результатами опитування «Євробарометра», опублікованого на початку вересня, 50% громадян Австрії задоволені реакцією ЄС на російську агресію, 52% задоволені реакцією австрійського уряду, 50% підтримують постачання військової техніки Україні. 64% — санкції проти Росії.

Меседж Україна безпричинно заблокувала в’їзд на тимчасово окуповану частину Запорізької області

Про таке пишуть кремлівські медіа з посиланням на колаборанта Володимира Рогова. Україна нібито заблокувала в’їзд на «звільнену» частину Запорізької області, тож тепер мешканці не можуть залишити підконтрольну Києву територію. Мовляв, людей не випускають з різних надуманих причин та погрожують. Це не так.

Насправді в’їзд блокується з обох боків. Голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух пояснив, що в’їзд на тимчасово окуповану частину області закрили після обстрілів російськими військовими гуманітарної колони у Запоріжжі. Наразі розробляється безпечніший алгоритм проїзду транспорту на окуповані території. Про закриття виїзду на тимчасово окуповані території через Запоріжжя з огляду на трагедію з гуманітарною колоною повідомив і голова Луганської ОДА Сергій Гайдай.

Інформацію про те, що окупанти не дозволяють українцям виїхати з тимчасово окупованих територій області, підтверджують і місцеві ЗМІ. Тепер для виїзду з окупації російські військові вимагають написання заяв, які мають містити всі персональні дані, копії документів, інформацію про місцеперебування під час виїзду тощо.

Тобто українська влада обмежила в’їзд для безпеки громадян, натомість окупанти блокують проїзд для отримання персональної інформації. Раніше пропагандисти поширювали фейки про те, що ЗСУ обстріляли колони біженців на Запоріжжі та Харківщині. А також маніпулювали, що Росія «радитиметься з населенням» тимчасово окупованої Запорізької області щодо визначення «кордонів». Детальніше.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Павло Рудь, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.