Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Квітня станом на 792 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2105
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 3 жовтня

У випуску розбираємо фейки про те, що російська армія не втекла з Лиману, а «відійшла на вигідніші рубежі», а також методичку, яку отримали російські ЗМІ, про те, як потрібно висвітлювати «часткову» мобілізацію.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Азовське море стало виключно внутрішнім морем Росії

Таку інформацію ширять російські ЗМІ. Нібито це сталося після «приєднання» до складу Росії Донецької, Луганської, Запорізької і Херсонської областей.

Проведені у чотирьох тимчасово окупованих регіонах України так звані «референдуми» не були визнані жодною демократичною країною світу.

Людей, які не евакуювалися, змушували брати участь у псевдореферендумах шантажем та погрозами, а іноді під дулами автоматів. Їхні «результати» не зображають волевиявлення українського народу.

Ці псевдоголосування не змінюють меж України, а статус «тимчасово окупованих» низки українських територій не позбавляє Україну права на користування внутрішніми морями.

Маніпуляція На НАТО чекає неминучий розпад у разі збереження антиросійського курсу

Про це повідомили прокремлівські медіа з посиланням на полковника у відставці та колишнього старшого радника міністра оборони США Дугласа Макгрегора.

На його думку, більшість членів альянсу воліють не вступати у відкриту збройну конфронтацію з Москвою і ніхто в НАТО, крім Польщі, не зацікавлений у війні з Росією.

Макгрегор пророкує зникнення НАТО, якщо триватиме підтримка України. Це не відповідає дійсності.

Дуглас Макгрегор майже від початку повномасштабної війни Росії в Україні розповідає про «неминучу поразку Києва» та поширює меседжі Кремля про ядерну зброю.

Російська пропаганда часто використовує думку якогось одного колишнього американського військового і подає її як офіційну позицію США. Останнім часом росіян збентежила заява України щодо вступу в НАТО і те, що у НАТО офіційно заявили про готовність допомагати Україні. Щоб знівелювати ці заяви, пропагандисти поширювали тези, що це провокація і контрмеседж Путіну.  

Викриття Росіяни закопали на Херсонщині 24 тони боєприпасів, щоб зняти відеозвіт про «перемогу»

Військовий кореспондент Андрій Цаплієнко виявив постановне відео, яке росіяни знімали як відеозвіт про вдавану «перемогу».

Він поширив кадри з розвідувального дрону, на яких у траншеї було видно дивні місткості.

Згодом з’ясувалося, що це на Херсонщині росіяни заклали в траншею контейнери, які виявилися бойовими частинами морських протидесантних якірних мін.

Після цього російський танк нібито одним пострілом знищує склад українських боєприпасів.

Російські окупанти уже не знають, як інакше підіймати бойовий дух, крім постановчих відео про свої успіхи.

Маніпуляція Розвідка НАТО попередила союзників про можливий пуск Росією ядерної суперторпеди «Посейдон»

Про це написала італійська газета «La Repubblica», посилаючись на звіт розвідки НАТО. Інформацію підхопили інші іноземні та деякі українські медіа. У Центрі протидії дезінформації заявили, що це не відповідає дійсності.

Згідно з моніторингом ЦПД:

Станом на 3 жовтня 2022 року на сайті НАТО така інформація не оприлюднена.

НАТО регулярно фіксує активність російських підводних човнів, починаючи з часів Холодної війни.

Про модернізацію навігаційних систем та озброєння підводних човнів РФ Альянс заявляв ще 2016-го року.

У Центрі наголошують, що подібні необґрунтовані заяви з боку медіа лише посилюють інформаційний тероризм Росії.

Навіть російські пропагандисти, які охоче поширюють новини про навчання стратегічних ядерних сил, цього разу з обережністю процитували газету «La Repubblica» і вважають, що ймовірність реального застосування такої зброї досить мала.

Маніпуляція Російські війська, здаючи Лиман, організовано залишили місто, оточення не було

Так у прокремлівських медіа пишуть про те, що 1 жовтня Збройні Сили України офіційно взяли під контроль місто Лиман, де російські окупанти встигли провести фейковий референдум про приєднання до Росії. Нібито журналісти CNN спростували заяву Києва про оточення українськими військовими російської армії в Лимані.

Журналісти CNN справді написали у статті, що прибули до Лимана через 30 хвилин після того, як президент України Володимир Зеленський оголосив, що Лиман повністю очищений від російських військ. «У неділю взагалі немає ознак присутності російських військ — кілька пошкоджених російських танків, або загиблі росіяни, або російські полонені. Слідів оточення було мало», – йдеться на сайті CNN.

Бої за Лиман тривали з 5 вересня. 30 вересня Сергій Черевий, речник східного угруповання ЗСУ, повідомив про завершення оточення російських військ в районі Лимана.

1 жовтня Сергій Череватий підтвердив, що ЗСУ зайшли в Лиман. Однак у місті ще тривають бої з ворогом.

Череватий зазначив, що звільнення Лимана необхідне для того, щоб:

• продовжити успішну Харківську операцію,

• захопити важливий район, який відкриває ворота для звільнення українського Донбасу, зокрема відчиняються напрямки на Сватове, Сєвєродонецьк, Кремінну тощо.

Російське міноборони також заявило про вихід військ з Лимана та пояснюють втрату Лимана нібито «відходом на вигідніші рубежі».

У неділю, 2 жовтня, місто було повністю зачищено. Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що окупанти робили спроби прорватися, та втрачали особовий склад і сотні одиниць техніки.

Водночас прокремлівські анонімні телеграм-канали засуджують російських військових, які відступили та вимагають, щоб прокуратура розбиралася з командирами через невиконання вимог Бойового Статуту Збройних Сил Росії.

Отож, можемо припустити, що російська армія, розуміючи, що буде в оточенні, не відійшла «на вигідніші рубежі», а організовано втекла з українського міста Лиман. 

Викриття Російські ЗМІ отримали методичку про те, як потрібно висвітлювати «часткову» мобілізацію

Її підготували у адміністрації російського диктатора Володимира Путіна, повідомляє видання «Медуза», яке отримало таку методичку з власних джерел.

За інформацією «Медузи», у документі йдеться, що Росія перемагала у війнах «лише всім світом» та коли росіяни вважали, що йде «війна народна». ЗМІ повинні донести головну тезу, що «народ Росії має згуртуватися перед загрозою НАТО».

У Кремлі стверджують, що альянс має намір «розчленувати і пограбувати» Росію. Мовляв, тому не можна «звалювати весь тягар відповідальності на контрактників і народні міліції Донбасу».

У методиках існує інформація, що Росія нібито воює не з Україною, а з НАТО. Тому, доносячи до звичайних росіян такі тези, планується знизити рівень невдоволення мобілізацією. Очевидно, методички не спрацювали. Як повідомляє британська розвідка, швидке визнання Путіним проблем із мобілізацією у Росії свідчить про її неефективність.

Раніше в Кремлі розробили методичку про те, як пропагандисти повинні писати про «спецоперацію» в Україні. Пропагандистам рекомендували використовувати нібито слова Олександра Невського про те, що у правді сила. Буцімто, російські солдати переконані в своїй правоті, тому що продовжують справу своїх дідів — знищують нацизм. Хоча сьогодні найближчими до нацизму є саме росіяни.  

Фейк У США масово рекрутують найманців в Україну за 1-2 тисячі доларів

Таку інформацію поширюють кремлівські ЗМІ. Нібито американські найманці мають брати участь у бойових діях. На підтвердження цього вони наводять оголошення на сайті американського рекрутингового агентства для пошуку роботи у сфері охорони та безпеки Silent Professionals, де опубліковано вакансію, яка передбачає роботу на території України.

Однак вона не пов’язана з безпосередньою участю в бойових діях. В описі вакансії під назвою «Екстракція/агенти охорони» («Extraction/Protective Agents») йдеться про те, що роботодавець шукає фахівця для операцій з евакуації окремих осіб та сімей із сільської місцевості та великих міст України.

Щобільше, заява про «масовий набір найманців» є чистою фантазією пропагандистів, оскільки в самій вакансії зазначено, що компанія шукає кількох агентів чи команду з евакуації та захисту, повідомляє Stop Fake.

Існування такого оголошення не може бути доказом того, що за Україну нібито воюють найманці. Іноземні громадяни, які беруть безпосередню участь у бойових діях на боці України, не є найманцями. Вони поступають на службу до Збройних Сил України, підпорядковуються їхньому командуванню та отримують таке ж грошове забезпечення, як і громадяни України.

Ті легіонери, які не мають бажання підписувати контракт із ЗСУ, вступають у добровольчі батальйони. Вони не мають матеріального зиску – більшість з них має особисті, ідейні причини захищати справедливість та права українців.

Російська пропаганда з початку повномасштабного вторгнення просуває у публічному просторі тезу про те, що іноземці, які воюють за Україну, нібито є найманцями й керуються прагненням отримати матеріальний зиск, тому Росія не використовуватиме норми Женевської конвенції щодо цих "злочинців". Варто зазначити, що якраз у російській армії є чимало найманців, які прийшли зі зброєю в Україну, щоб заробити грошей. 

Фейк Жоден із українських депутатів не «проміняв теплі кабінети на окопи»

Цим дорікнув проросійський блогер-пропагандист Єгор Мисливець. Мовляв, деякі російські депутати, на відміну від українських народних депутатів, вирішили піти на фронт. Нібито за пів року ніхто з чиновників не пішов захищати свою землю і не пояснює, чому цього не робить. Це – неправда.

Як повідомляють фактчекери Stop Fake, кілька чинних та колишніх народних депутатів особисто вирушили захищати країну як у складі Збройних сил України, так і у лавах територіальної оборони. Причому українські ЗМІ неодноразово писали про такі приклади.

Серед тих, хто захищає Україну від російської армії – депутати з фракції партії «Голос» Роман Костенко і Роман Лозинський, народні депутати з фракції «Європейська солідарність» Михайло Забродський, Володимир В'ятрович та Андрій Парубій. Воїнами стали колишній спікер парламенту Олександр Турчинов та генеральний прокурор та ексдепутат Верховної Ради Юрій Луценко.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.