Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Квітня станом на 791 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2100
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття У 2022 році Росія витратила 1,9 мільярда доларів на пропаганду, сума перевищила виділений бюджет на чверть

Аналітики проєкту Debunk проаналізували численні статті та документи й виявили, що попри повномасштабну війну, яку розпочала Росія на території України, у 2022 році Кремль витратив на пропаганду 1,9 мільярда доларів (приблизно 143 млрд рублів), хоча в бюджеті було закладено менше — 1,5 млрд доларів (115 млрд рублів). Через це можна зробити висновок, що зростання фінансування державних медіа відбувається паралельно зі збільшенням витрат на армію.

За даними аналітиків, у 2023 році на роботу державних медіа в Росії та за її межами вже виділили 1,6 мільярда доларів. Більше половини річного фінансування (понад 51%) отримують три агентства: ВГТРК, RT (Russia Today) та «Россия сегодня».

Як зазначають аналітики, у першому кварталі 2022 року, коли Росія почала в Україні повномасштабну війну, державні витрати на медіа збільшилися втричі порівняно з аналогічним періодом 2021 року. А вже в середині 2022-го влада не оприлюднювала бюджетні видатки та публікації про витрати. Пояснювали це санкційним тиском. Проте інформація про витрати доступна на російському сайті Економічної групи.

Міністерство фінансів Росії надає дані, згідно з якими у 2023 році фінансування російських медіа збільшилося на понад 4 млрд рублів, сягнувши 119,2 млрд рублів (1,6 млрд доларів).

Прогноз на наступні два роки такий: фінансування медіа скоротиться. У 2024-му становитиме 108,1 млрд рублів, а в 2025-му — 108,5 млрд рублів. Проте ці цифри занижені. Судячи з тенденції останніх років, аналітики Debunk вважають, що обсяги фінансування інформаційних агентств будуть набагато більшими, ніж записано в проєкті. Тим паче за останні кілька років з бюджету виділяли більше, аби поширювати кремлівські наративи та підготувати ґрунт для вторгнення.

Влада Росії виділяє мільярди доларів на просування кремлівських наративів як усередині країни, так і за кордоном. Аналітики проєкту Debunk проаналізували лише найбільші російські пропагандистські медіа. Насправді ж суми, які російська влада витрачає на пропаганду, набагато більші, якщо врахувати всі канали її поширення, як-от соціальні мережі тощо.

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 4 травня

У випуску спростовуємо маніпуляції про те, як Генеральний секретар НАТО не хоче припиняти вогонь в Україні, а секретар РНБО України начебто «стурбований тим, що все більше українців виступають за мирні переговори».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Британці передбачають, що українську армію та НАТО буде розгромлено російськими танками «Армата»

Таке повідомлення поширилося в російських пропагандистських медіа та російському сегменті фейсбуку. Агітпроп цитує коментарі під публікацією британського медіа Daily Mail та пише, що «у НАТО піде кров із носа» і що «танки Challenger, подаровані Великою Британією, не йдуть ні в яке порівняння з могутніми "Арматами"». Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. Російські пропагандистські медіа посилаються на скептичну статтю Daily Mail. У виданні іронічно зазначають, що танки «Армата» насамперед використовуються російською пропагандою, а не на полі бою. У статті пишуть, що Т-14 важчий і більший за інші танки, налічує всього кількадесят одиниць і командири навряд довіряться цій машині на полі бою. Поки танки «Армата» бачили здебільшого на військових парадах на Красній площі.

Щодо цитат коментаторів, на які посилається агітпроп, то вони не репрезентують думки всіх британців. Ба більше, велика кількість коментарів під публікацією Daily Mail є іронічною: люди пишуть про російську «диво-зброю», якої не існує. Для створення цієї маніпуляції російські медіа використали коментарі з вкладки «Коментарі з найгіршим рейтингом». На сайті можна зареєструватися під вигаданим ім’ям, а отже, встановити особу коментатора неможливо. А ще користувачі, що лишали коментарі, зареєстровані не тільки у Великій Британії, а й в інших країнах — Угорщині, США, Австралії тощо.

У такий спосіб пропагандисти намагаються переконати аудиторію в тому, що Україна втрачає підтримку Заходу і не зможе перемогти у війні з Росією та протистояти її «могутній» зброї. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що Франція нібито визнала, що становище української армії невтішне і перемогти Росію їй не вдасться.

Фейк У США заявили, що ЗСУ підірвуть Запорізьку АЕС під час контрнаступу

Кремлівські пропагандистські медіа поширюють інформацію, посилаючись на американські дані, що українська армія нібито готується підірвати Запорізьку атомну електростанцію. Американські військові передали Україні датчики, які допомагають виявляти сплеск радіації, і на думку агітпропа, це підтверджує, що «американці побоюються вибуху Запорізької АЕС під час наступу ЗСУ». Це — фейк.

Як зазначають фактчекери проєкту StopFake, агітпроп використав статтю New York Times, вирвав із контексту інформацію та побудував на ній свій фейк. У виданні NYT немає інформації про «підрив Запорізької атомної станції», проте, дійсно, США передали Україні датчики. Група підтримки ядерних аварій (NEST), що працює при Національному управлінні ядерної безпеки Міністерства енергетики США, розгорнула в Україні датчики, що мають попередити про надзвичайну ситуацію або сповістити про радіаційну катастрофу. Це пов’язано з ядерним шантажем Росії.

Ба більше, це обладнання зможе розшифрувати так званий атомний підпис, що утворюється після вибуху. Якщо Росія захоче влаштувати провокацію, прикриваючись українським прапором, США зможуть її викрити.

У такий спосіб агітпроп намагається залякати ядерною зброєю не тільки українців, але й увесь світ. А також перекласти відповідальність за злочини Росії на жертву. Раніше «Детектор медіа» розповідав, як російська пропаганда використовує тактику залякування.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Все “за планом”»

Російські війська мають низку системних проблем, які викриває агресія проти України. До списку найважливіших проблем входять прогалини в плануванні. Зокрема, дуже часто ці плани доводиться міняти через погіршення ситуації на фронті для росіян. Окрім того, під час планування російське військове командування часто не враховує важливих деталей, що можуть повністю змінити баланс сил у конкретній битві. 

Однак пропагандисти не можуть сказати про це відверто. Для них важливо втримати ілюзію, що керівництво знає, що робить. Тому навіть коли ситуація набуває хаотичних обертів, агітпроп і далі каже, що все «за планом». Явище має регулярний характер, оскільки пропагандисти вдаються до свого «плану» щоразу, коли коли українська армія йде в контрнаступ. Причому доволі часто вони не уточнюють, що це за план і хто його створив. 

Прикладом є лютневі події біля Вугледару, де російські війська зазнали ледь не найбільших втрат з початку повномасштабної війни. Під час розгрому агітпроп і далі стверджував, що росіяни перемагають і що все йде за планом. 

Використовуючи таке формулювання, пропагандисти посилюють ілюзію «стратегійності» російських дій. Буцімто росіяни знову перехитрили українців. Насправді ж російська армія боїться ганьби, яка повністю перекреслює весь її «героїзм».

Маніпуляція Британський аналітик порадив ЗСУ пропускати російські ракетні удари, щоб економити запаси ППО

Така інформація поширювалася в російських пропагандистських медіа, які посилаються на британського аналітика Майкла Кларка. В етері телеканалу Sky News він нібито порадив Збройним силам України пропускати ракетні удари Росії, щоб не витрачати дороговартісні засоби протиповітряної оборони. Агітпроп писав, що «Кларк також закликав військове керівництво України не використовувати американські зенітні комплекси проти недорогих дронів». Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake і Центр протидії дезінформації при РНБО України. Ефір Sky News називався «Ukraine war: Professor Michael Clarke explains why Ukraine may have to ‘start letting missiles through’» («Війна в Україні: експерт пояснив, чому Україна може "почати пропускати ракети"»), проте в самому виступі Майкл Кларк не робив подібних заяв щодо України. Натомість він сказав, що «українські сили протиповітряної оборони працюють досить добре». Він припустив, що Україна не використовуватиме дуже дорогі ракети Patriot проти російських дешевих безпілотників.

Також Майкла Кларк додав, що стратегія Росії полягає в тому, щоб спонукати Україну використовувати більше боєприпасів. «Вони знають, що українські боєприпаси більш обмежені, ніж російські, навіть незважаючи на дефіцит, який створили санкції», — додав Кларк.

У такий спосіб агітпроп намагається переконати в тому, що систем ППО в Україні недостатньо, щоб захистити українців, та посіяти паніку в суспільстві. Раніше «Детектор медіа» пояснював меседж, що українська ППО нібито небоєздатна.

Маніпуляція Зеленський розповів, що носить із собою пістолет, аби застрелитися

У телеграм-каналі, який поширює проросійську риторику, з’явилася інформація про те, що Зеленський нібито сказав, що носить із собою пістолет, аби застрелитися. «Навіть страшно уявити, де він його носить», — пишуть у повідомленні. Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Володимир Зеленський справді говорив у інтерв’ю Дмитру Комарову, що носить із собою пістолет і вміє стріляти, проте він йому потрібен для самооборони. У фільмі «Рік. За кадром», коли Комаров перепитує, для чого йому пістолет, український президент відповідає: «Ні, ти що, ми самі себе ні. Відстрілюватися — да».

Агітпроп систематично намагається дискредитувати Зеленського та посіяти зневіру серед українського суспільства. Мовляв, він готовий учинити самогубство в будь-який момент, а залишившись без глави держави, Україна програє у війні. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейки про те, що Зеленський нібито має російський паспорт і буцімто на боці Росії, бо носить взуття з літерою «Z».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.