Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Січня станом на 1068 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2655
Фейк
803
Маніпуляція
758
Меседж
546
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 5 травня

3 травня в Росії заявили, нібито вночі українські безпілотники «намагалися завдати удару» по резиденції президента Росії Володимира Путіна у Кремлі. У пресслужбі Кремля кажуть, начебто російські системи радіолокаційної боротьби «вивели дрони з ладу». Президент Зеленський у цей же день на прес-конференції, сказав що такими методами Путіна карати Україна не збирається, краще залишити це трибуналу. Водночас учені, дослідники вважають, що у пропагандистів можуть бути інші цілі. Росія, ймовірно, інсценувала атаку на Кремль, щоби донести інформацію про війну до російської внутрішньої аудиторії та створити умови для ширшої мобілізації суспільства. Так вважають аналітики Інституту вивчення війни, йдеться у звіті ISW.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Командир «Азову» заявив, що ЗСУ готуються захоплювати невеликі російські міста

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що ЗСУ готуються захоплювати невеликі російські міста. Про це нібито повідомив Богдан Кротевич, виконувач обов’язків командира бригади «Азов». Автори посилаються на його інтерв’ю виданню Washington Post. Це — маніпуляція. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які визначили, що Богдан Кротевич припустив, що Україна могла б захопити російські міста, але не заявляв про готовність українського командування піти на такі кроки. У самому інтерв’ю Кротевич говорив про Першу російсько-чеченську війну і  стратегію захоплення чеченцями маленьких російських міст, щоб використовувати їх як важіль, аби Росія повернула захоплені території. Він виклав свої думки і припустив, що Україна може зробити так само. Проте не констатував це як доконаний факт. 

Ні журналісти Washington Post, ні Богдан Кротевич не стверджували, що це позиція військового чи політичного керівництва України. Плани контрнаступу відомі обмеженому колу осіб.

Тактики Як російська пропаганда стигматизує тему ментального здоров’я

Стигматизація — негативне виділення людини або ж групи людей в суспільстві за якоюсь ознакою. Найчастіше більшість стигматизує людину чи групу за ознакою, яка відрізняє їх від загалу. Наприклад, це працює з людьми з ЛГБТКІА-спільноти чи з людьми з інвалідністю тощо. На стигматизацію впливають забобони, ідеологеми, які історично встановилися в конкретному суспільстві і стали частиною світогляду його членів. При цьому певні характеристики конкретної людини не беруться до уваги. Стигма — властивість, на підставі якої формується негативний стереотип. Тому практично всі стигми є за своєю суттю стереотипами. Наприклад, «усі геї вдягаються, як жінки» тощо. Тобто йдеться про стереотипи, які формуються на узагальненнях і переважно не мають підтвердження в реальному житті. 

Стигматизувати можна різні групи людей, і російська пропаганда також використовує стигматизацію як інструмент. Наприклад, говорячи й пишучи про ментальне здоров’я. «Досить скиглити, слабак!» — саме в такий спосіб можна коротко описати, як ментальне здоровʼя представлене в російській пропаганді. До прикладу, агітпроп поширює фейки, що українські військові нібито скуповують антидепресанти, називаючи їх слабкими й нездатними воювати. Мовляв, українські військові не витримують ситуації на фронті, а після повернення додому не можуть пристосуватися до нормального життя і становлять небезпеку для цивільних. Зокрема, для підтримки цих меседжів у мережі поширювали фейк щодо дефіциту антидепресантів в Україні. Буцімто він виник через те, що їх скупили українські військові. 

«Слабкодухим» українським військовим агітпроп протиставляє російських — витривалих морально. Проте замовчування проблеми не означає її відсутність, і Росія, на відміну від України, продовжує її поглиблювати ігноруванням. Ще задовго до повномасштабної війни в російській армії були поширеними самогубства, спричинені дідівщиною. Сама ж дідівщина має у своїй основі приниження осіб за віком або субʼєктивними критеріями, які для себе визначають особи-агресори. Однак офіційна статистика, навпаки, ігнорує проблему та применшує її значення. Імовірно, активні бойові дії, які веде російська армія, лише погіршили ситуацію. 

Маніпуляція Усе більше «простих» американців тікають зі США до Росії

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що число охочих обрати постійним місцем проживання Росію зростає. Більшість із них — віряни, котрим близькі за духом моральні цінності, які Росія оберігає, але які давно знищені в Америці. Автори посилаються на інтерв’ю секретаря Ради безпеки Росії Миколи Патрушева. Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту The Insider, які встановили, що така теза — маніпулятивна й не відповідає дійсності. Наприклад, згідно зі статистикою МЗС Росії, у 2021 році 322 громадянини США отримали громадянство Росії. У 2022 — 262 людей. Тобто число людей не збільшується, а навпаки — зменшується. Водночас варто розуміти, що дані від офіційних російських установ можуть бути спотворені і навмисне збільшені. 

Поширюючи цю маніпуляцію, пропагандисти намагаються переконати, що Росія — шматочок раю на землі чи «тиха гавань», у яку всі-всі охочі можуть потрапити. Говорячи, що Росія хоче захистити всіх людей світу, вона вчиняла і вчиняє воєнні злочини. Зокрема й на території України з початку війни у 2014 році Росія несе розруху: знищує українські міста й села, вбиває тисячі українців, серед них і дітей. Також пропагандисти вибудовують уявну завісу між усім світом та Росією, говорячи, що по інший бік — вороги. Отже, виховують у росіян ненависть майже до всіх народів.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк У Києві вбили Володимира Олійника, командувача підрозділів територіальної оборони

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, начебто в Києві вбили генерал-майора Володимира Олійника, командувача підрозділів територіальної оборони. Мовляв, українська ТрО така недолуга, що росіянам швидко вдалося нейтралізувати ворога. Це — неправда. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які визначили, що новина вигадана й командувача тероборони ЗСУ з таким іменем не існує. У відкритих джерелах фактчекерам не вдалося знайти інформацію про українського генерал-майора з таким іменем та прізвищем. Ба більше, на сайті Міноборони України є актуальні дані про військове командування: наразі командувачем Сил територіальної оборони ЗСУ є генерал-майор Ігор Танцюра.

Поширюючи такий фейк, пропагандисти прагнуть підірвати моральний стан українців. Мовляв, росіяни знищують військових і ніхто їм не стане на заваді, а Україна скоро залишиться без гідних захисників. Утім, пропагандисти брешуть і намагаються подати бажане за дійсне.

Викриття Верифіковані акаунти у твіттері ширять дезінформацію про неминучий ядерний удар по Києву

Про це розповіли журналісти видання Vice. Вони пояснили, що після вибуху над Кремлем так звані «офіційні» акаунти у твіттері почали ширити дезінформацію про ядерний удар по Києву. 

Наприклад, псевдоверифікований акаунт під назвою DEFCONWarningSystem опублікував пост із роз’ясненням, що «наразі ми оцінюємо чутки про ядерні переміщення в Росії». Хоча цей акаунт немає жодного стосунку до справжнього офіційного агентства.

Після цього твіттер не прибрав верифікаційну галочку в акаунті. Якщо натиснути на галочку, то вискочить такий напис: «Обліковий запис не пов’язаний з жодною державною установою та не представляє статус тривоги будь-якого військового підрозділу. Користувачі повинні робити власні висновки, а не покладатися на інформацію акаунту». Водночас цей акаунт також ширить апокаліптичну інформацію про християнські рухи. Тобто займається конспірологічними теоріями. Такий акаунт верифікував твіттер. 

Ще один акаунт, який твіттер «верифікував», заявив, що автори чули про переміщення ядерних бомбардувальників, і запевнив, що ці повідомлення були «вкрай непідтвердженими».

Хоча ці акаунти — неофіційні, і від їхнього імені міг написати будь-хто. Ніякої підтвердженої інформації про так званий ядерний удар по Києву не було. Автори ж каналів почали говорити про так звані «чутки», яких також не було.

Фейк В Україні збирають зразки ДНК бійців ЗСУ для створення біологічної зброї

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, нібито в Україні збирають зразки ДНК бійців ЗСУ для створення біологічної зброї в американських лабораторіях. Автори повідомлень додають, що в такий спосіб США намагаються знищити всіх слов’ян. На підтвердження цієї інформації вони посилаються на заяву «капітана Військово-повітряних сил (ВПС) США у відставці» Станіслава Крапивника. Це — неправда. 

На цей кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які визначили, що немає жодного офіційного підтвердження, як Україна збирається виробляти або вже виробляла біологічну зброю. Ще на початку широкомасштабного вторгнення заяви росіян про біологічну зброю спростовували у США, а пізніше й в ООН. 

У 2005 році Міністерство охорони здоров’я України підписало угоду про співпрацю зі США за Програмою зі зменшення біологічної загрози. Тому в українських лабораторіях працюють над виявленням та зменшенням загрози від небезпечних патогенів.

Крім того, фактчекери з'ясували, що сам Станіслав Крапивник народився в Луганську та нині живе в Росії. Жодної інформації про нього не знайшли в іноземному сегменті соцмереж. Інформацію про його офіцерську службу в армії США можна знайти лише в російському сегменті соцмереж.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.