Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

01 Січня станом на 1042 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2610
Фейк
777
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція «Захисти мого батька під Донецьком, як захистив мого прадіда в Галичині»: український молитовник для наймолодших

Проросійські ресурси стверджують, що в Україні зʼявився молитовник для дітей, у якому їм пропонується молитися Богу, промовляючи такі слова: «Захисти мого батька під Донецьком, як захистив мого прадіда в Галичині». Це — маніпуляція. 

Кейс дослідили фактчекери «Ґвара Медіа». Вони звернулися до одного з місць продажу цього молитовника, «Церковної крамниці Львівської Архиєпархії УГКЦ», із запитанням, чи справді є такий текст у книжці. У відповідь на запит фактчекерів працівники крамниці відповіли, що такого тексту в молитовнику немає, й додали, що він виданий ще 2011 року, тобто задовго до початку військової агресії Росії проти України. 

Пропагандисти намагаються демонізувати українців в очах звичайних громадян Росії, щоб виправдати воєнні злочини армії Росії в Україні. Нещодавно ми опублікували велику статтю про українських дітей, що страждають внаслідок російської агресії.

Фейк Українська авіація повністю розгромлена

Американський прокремлівський «експерт» Скотт Ріттер, колишній інспектор ООН з озброєнь в Іраку, в інтервʼю журналісту Гарланду Ніксону заявив, що високотехнічні засоби ППО Росії спромоглися повністю знищити авіацію України. За його словами, щоразу, як український літак, наприклад, МіГ-29, підіймається в повітря, його відразу ж збивають. Ріттер також наголосив, що знищення авіації противника дає армії Росії велику перевагу. Це один із важливих факторів, який уможливлює російський військовий наступ. 

Інформацію про «тотальну ліквідацію» української авіації взялися перевірити колеги з проєкту StopFake. При дослідженні цієї теми фактчекери посилалися на нідерландський незалежний проєкт Oryx, який щоденно оновлює зведення втрат воєнної техніки України та Росії. За його даними, станом на 27 жовтня Україна втратила 77 літаків, у той час, як Росія за час війни втратила 93 літаки. З міркувань безпеки Україна не розголошує інформацію про кількість своїх бойових літаків, проте наприкінці березня 2023 року ще один пропагандист Олександр Храмчихін писав, що на той момент в України залишалося близько 350 бойових літаків. Враховуючи це, а також те, що Храмчихін цілком імовірно міг занизити цифри, можна стверджувати, що українська авіація все ж не зазнала «нищівних втрат» на полі бою за час війни. Крім того, у 2024 році союзники України почнуть постачати винищувачі F-16 для ефективнішої боротьби з Росією. 

Хоч Скотт Ріттер обіймав високі посади ще наприкінці XX століття, вже у 2012 році його посадили в тюрму через звинувачення в педофілії. У 2014 році він вийшов на волю. З 2019 року співпрацює з російським каналом RT і з того часу робить пропагандистські заяви. Раніше ми писали про те, як Ріттер звинувачував Україну у воєнних злочинах у Бучі.

Фейк В Одесі влада знищує сліди військово-біологічних лабораторій США

Проросійські ресурси поширюють інформацію про те, що нібито могильник в Одесі використовували для утилізації небезпечних відходів, повʼязаних з діяльністю військово-біологічних лабораторій США. Мовляв, це зʼясувалося під час знешкодження 147 тонн дусту, які накопичилися у звʼязку з тим, що в 1979 році неподалік Одеси потонуло судно. Уже в наші дні місцева влада вирішила буцімто замести сліди своєї діяльності. Це — фейк.

Фактчекери проєкту VoxUkraine вирішили дослідити цей кейс. Вони зʼясували, що 20 жовтня 2023 року роботи з утилізації 147 тонн дусту поблизу Одеси справді почалися. У 1972 році в Одеській затоці затонуло судно «Моздок», яке містило 900 тонн дусту на борту. Через два роки біля села Алтестове побудували сховище, і дуст консервували у бетонних бункерах. Вже у 2012 році більшу частину хімікатів утилізували, проте через брак фінансування 147 тонн відходів продовжили зберігати у сховищі. Впродовж років місцеві мешканці відчували сморід, а хімікати проникали в ґрунт й отруювали Хаджибейський лиман. Цьогоріч із місцевого бюджету виділили кошти на ліквідацію небезпечних речовин через побоювання, що російські обстріли можуть призвести до потрапляння хімікатів у воду та ґрунт. Ліквідатори вчасно взялися до праці, позаяк деякі мішки з отрутою були вже на межі розгерметизації.

Російські пропагандисти поширюють фейки про американські біолабораторії в Україні та дискредитують Програму зі зменшення біологічної загрози, в якій з 2005 року бере участь Україна та учасницею якої до 2014 року була Росія. Ця Програма діє в рамках іншої — загальної Програми спільного зменшення загрози. Агітпроп застосовує тактику демонізації ворога, стверджуючи, що в Україні існують біолабораторії з небезпечними речовинами, мета яких — зашкодити Росії.

Меседж Україна влаштувала «єврейський погром» у Дагестані

Прокремлівські ресурси стверджують, що ввечері 29 жовтня масові заворушення в аеропорту Махачкали відбулися нібито внаслідок інформаційних «вкидів» керованих з України телеграм-каналів. У них буцімто сповіщали про прибуття в Дагестан рейсу з біженцями — громадянами Ізраїлю. Крім того, пропагандисти заявляють, що вже встановили ймовірну причетність Іллі Пономарьова, колишнього депутата Держдуми під контролем СБУ, до ситуації в аеропорту. Одним із їхніх аргументів є начебто те, що в Пономарьова раніше було навіть «інтервʼю на цю тему». 

Жодних підтверджень своїм висловам пропагандисти не надають. Вони припускають, що «провокація» була підготовленою, проте їхня влада чомусь нібито навмисне не помічала проблеми. Водночас деякі лідери думок у Росії не засуджують дії дагестанців, а радше відмежовуються від ситуації, яка є черговим репутаційним ударом для Кремля. Наприклад, російський блогер Юрій Подоляка каже, що схожим чином поводилися активісти на Майдані в Києві. Мовляв, усе відбувалося за однією й тією самою методичкою, а учасники заворушень начебто працювали на «київський режим». 

Варто зауважити, що в цьому випадку проросійські джерела застосовують одну з тактик пропаганди під назвою «цап-відбувайло» — загладжують вину дагестанців і перекладають відповідальність за події в Махачкалі на Україну. Раніше ми писали про те, як агітпроп використовує антисемітські стереотипи проти України.

Маніпуляція Компанія Sony випустила PlayStation 5 у кольорах російського прапора

Проросійські ресурси почали поширювати інформацію про те, що компанія Sony, яка спеціалізується на електроніці та іншій високотехнологічній продукції, нібито випустила ігрову приставку PlayStation 5 та аксесуари до неї в кольорах прапора Росії. Це — маніпуляція.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxUkraine. Вони зʼясували, що насправді при створенні нових дизайнів для ігрової консолі та джойстиків автори опиралися на кольори Землі, а не російського триколору. Так, один із дизайнерів пояснив, що його команда надихнулася гарними й потужними відтінками, які можна відшукати в надрах планети Земля. Використані кольори — це Sterling Silver (стерлінгове срібло), Volcanic Red (вулканічний червоний), Cobalt Blue (кобальтовий синій), а не чисто білий, синій та червоний, як у прапорі Росії. Якщо читати кольори у звичному для нас порядку, тобто зліва направо, то буде очевидно, що їх послідовність у представлених ігрових консолях та аксесуарах інша, аніж черговість смуг у російському триколорі. 

Прокремлівські пропагандисти, намагаючись простежити бодай латентні прояви солідарності цивілізованого світу з Росією, вдаються до маніпуляцій і використовують інформацію у своїх цілях. Вони застосовують одну з тактик пропаганди, коли пишуть про таку начебто «підтримку» транснаціональної компанії Sony: намагаються викликати у звичайних громадян Росії відчуття ейфорії — психологічного стану, за якого людина відчуває піднесення, щастя та радість, що невиправдані об’єктивними умовами.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.