Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Квітня станом на 793 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк В українських військових, що перебувають на лікуванні у Франції, нібито було виявлено туберкульоз

Прокремлівські ЗМІ поширюють інформацію, що Франції нібито загрожує епідемія туберкульозу, адже його «було виявлено в українських військових, відправлених на лікування до Франції». Згідно зі словами пропагандистів, інфекцію знайшли у 85% військовослужбовців і щонайменше у 35 медиків, які з ними контактували. Стверджуючи це, російська пропаганда посилається на французьку радіостанцію RFI.

Насправді ця «новина» є фейковою, пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Сама радіостанція Radio France Internationale вже спростувала інформацію про «туберкульоз в українських військових». Там наголосили, що їхню редакцію було піддано скоординованій інформаційній атаці. 

Цим фейком агітпроп прагне дискредитувати українських військових і налаштувати французів вороже до них, до українських біженців і до України загалом. До речі, пропагандисти системно поширюють дезінформацію про українських біженців у країнах їхнього перебування. Так, ми, наприклад, уже спростовували інформацію про «українських біженцок у Німеччині, які почали народжувати дітей від турків, аби отримати громадянство». Ще один випадок ― спростування «новини», мовляв, «український біженець у Німеччині на житлових будинках малював нацистську символіку — 14/88».

Фейк Київ нібито перетворюється на «фекальну Венецію»

Таку інформацію поширюють пропагандистські телеграм-канали. Мовляв, спочатку в столиці повністю затоплювало метро, потім місто заливало нечистотами «на день народження Зеленського», а цього разу відходи виплеснулися на бульварі Верховної Ради. 

Утім ця інформація не відповідає дійсності, пишуть у Центрі стратегічних комунікацій при РНБО. Насправді вночі 26 березня на столичному бульварі Верховної Ради сталося пошкодження водопровідної магістралі діаметром 600 мм, про що повідомили в КМДА. Вода витекла на проїжджу частину бульвару. Тоді відразу ж на місце події приїхали фахівці «Київводоканалу». Станом на обід 28 березня у КМДА повідомили, що на бульварі Верховної Ради завершено ремонт трубопроводу, тож повноцінне постачання води відновлене в усіх житлових будинках лівого берега.

Мета поширення дезінформації про нібито тотальний комунальний колапс в Україні та столиці зокрема ― просунути наратив про «неспроможну державу». Мовляв, «ось Росія прийде ― порядок наведе». Раніше ми спростовували інформацію, що в Києві нібито можуть знищити понад 70 храмів канонічної УПЦ.

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк На Харківщині нібито нагородили жінок, які «здали» своїх чоловіків працівникам ТЦК

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що в Лозовій Харківської області нібито нагородили жінок, які «здали» своїх чоловіків працівникам ТЦК. Як доказ пропагандисти публікують фото з офіційної сторінки Лозівської міської територіальної громади у фейсбуку.

Утім ця інформація не відповідає дійсності, пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Насправді в Лозівській громаді відзначали причетних до заходів із вшанування пам’яті полеглих захисників. Про це й повідомила громада на своїй фейсбук-сторінці. 

Пропагандисти спекулюють на мобілізації ― чутливій темі для багатьох українців ― і вдаються до ось таких вигадок, що мають на меті деморалізувати українське суспільство, підірвати довіру всередині нього. Раніше ми спростовували інформацію, що в Харкові чоловік нібито вбив співробітника ТЦК.

Фейк 88% українців нібито не підтримують «рішення Зеленського скасувати президентські вибори»

Таку інформацію поширюють пропагандистські телеграм-канали з посиланням на опитування буцімто британської компанії GLPOR. Крім цього, у проросійських ресурсах пишуть, що в травні 2024 року в Україні розпочнеться «кампанія громадянської непокори режиму Зеленського». 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. У Центрі протидії дезінформації при РНБО проаналізували сайт компанії GLPOR і зʼясували, що він фейковий. За результатами пошуку в Google не вдалося знайти будь-яку інформацію про компанію з абревіатурою GLPOR, окрім як публікацій на російських пропагандистських ресурсах. Також більшість посилань на сайті неактивні. А домен сайту було зареєстровано не так давно ― лише у вересні 2023 року. 

Агітпроп використовує створення фейкових сайтів повідних світових видань або соціологічних компаній як один зі способів поширення дезінформації. Такі «опитування», як у цьому випадку, мають на меті розколоти українське суспільство, підірвати довіру українців одне до одного. Раніше ми спростовували інформацію, що згідно з результатами нібито «соціологічного опитування» компаній Global Service та Euporean Migration Support Bureau третина української молоді мігрувала до Росії. Насправді таке опитування ніколи не проводилося.

Викриття Нова шахрайська схема у вотсапі

У месенджері «Вотсап» поширюється нова шахрайська схема. Користувачі отримують повідомлення про нібито нестачу лише кількох підписів для присвоєння звання Героя України неназваному родичу відправника. У кінці додається посилання на фейкову сторінку «Електронних петицій» з проханням підписати відповідну петицію.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО пишуть, що насправді ж посилання з петицією потребує додаткового входу у вотсап. Якщо людина наново входить, то шахраї отримують доступ до її особистого вотсап-профілю. 

Мета цієї схеми ― отримати доступ до профілів користувачів, щоби потім використати їх у своїх інтересах. Тож у разі отримання такого повідомлення Центр закликає блокувати номер, з якого воно було надіслане, та в жодному разі не переходити за невідомими посиланнями. Якщо ж ви стали жертвою шахраїв, зверніться до кіберполіції або інших компетентних органів.

• Читайте також: Невідомі надсилають на електронні пошти українців небезпечні спам-листи

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.