Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

07 Січня станом на 1048 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2615
Фейк
780
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Білий дім нібито оголосив, що IQ Байдена дорівнює 187

Пропагандисти поширюють в соцмережах фейк, нібито прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр у ранковому брифінгу 29 січня 2024 року повідомила, що 46-й президент США Джо Байден пройшов IQ-тест та отримав 187 балів. Мовляв, це робить його "найрозумнішим президентом в історії Сполучених Штатів". Втім це - фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що пропагандисти посилаються на пресбрифінг, що відбувся 29 січня 2024 року, але на цьому брифінгу говорили про зовнішню політику Сполучених Штатів. Ніхто не обговорював тему IQ президента під час нього. Навіть на офіційному вебсайті Білого дому та в американських медіа немає жодних згадок про те, що IQ Джо Байдена становить 187.

Тема рівня IQ вже раніше використовувалася як аргумент у політичних суперечках, зокрема, Дональд Трамп безпідставно принижував гідність свого суперника Джо Байдена, виставляючи його менш розумним. "Детектор медіа" писав про соцмережу Дональда Трампа, де особистих кпинів проти Байдена та антиукраїнської риторики ще більше.

Фейк В одеському супермаркеті нібито повісили фото Зеленського на дошку ганьби

Пропагандисти розповсюджують фото, згідно з яким в одеському супермаркеті на дошці ганьби з фото злодіїв і написом "Вони у нас крадуть!" нібито з'явилася фотографія Президента України Володимира Зеленського. Проте це - фотофейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Після проведення пошуку за ключовими словами вони з'ясували, що фотографія спочатку з'явилася на російському телеграм-каналі. Водночас ніякі українські медіа та соцмережі не розповсюджували цю новину про фото Зеленського у супермаркеті.

Автори фейку не вказали назву магазину, де, як вони стверджують, знаходиться дошка ганьби, тому невідомо, чи справді існує така дошка в одному з супермаркетів Одеси. Синій колір дошки може вказувати на те, що вона може бути в мережі магазинів "АТБ". Однак, представники цієї мережі заявили, що розміщення подібного фото у їхніх магазинах є неможливим.

Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть дискредитувати Зеленського. "Детектор медіа" писав які ще фейки для цього вигадав російський агітпроп.

Фейк На Полтавщині нібито не проводять знищення кліщів через те, що більшість працівників мобілізували до ЗСУ

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито у Полтавській області не проводять знищення кліщів через те, що більшість працівників мобілізували до Збройних Сил України. Також нібито виникає проблема з наданням медичної допомоги - аналізи кліщів та лікування хвороби Лайма (бореліозу) у регіоні практично не проводяться. Втім це - фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що немає підстав стверджувати, що ріст захворюваності пов'язаний з мобілізацією працівників. Проблема з обробкою парків та скверів залежить від місцевої влади та може бути вирішена через угоди з підрядними організаціями. Навіть в умовах повномасштабної війни аналізи та лікування хвороби Лайма - одного з інфекційних захворювань, яке передають кліщі, проводяться.

У Полтавській області дійсно спостерігається зростання випадків захворювання на хворобу Лайма, але це загальноукраїнська тенденція. У 2023 році в Україні було зареєстровано майже 5 тисяч випадків хвороби Лайма - приблизно 12 випадків на 100 тисяч населення. Захворюваність у Полтавській області (36,97 на 100 тисяч населення) найвища в Україні. У 2023 році в області було зареєстровано 497 випадків хвороби Лайма, у порівнянні з 367 випадками у 2022 році. У 2022 році в країні було зафіксовано 3 875 випадків (9,3 випадки на 100 тисяч населення).

Також на Полтавщині визначили райони, де є природні осередки захворювань, які передають кліщі. Комахи, які переносять збудник хвороби Лайма, виявлені у кожному районі області. Рідше трапляється кліщовий вірусний енцефаліт. Миргородський та Полтавський райони, а також місто Полтава, є територіями ризику. Кліщі також можуть передавати інші хвороби, але не всі вони є носіями збудників.

Важливо звернутися до лікаря та пройти профілактичний курс антибіотиків, якщо у вас виникли симптоми хвороби Лайма. Вакцинація є найкращим захистом, особливо для тих, хто часто перебуває на природі.

Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть дискредитувати процес мобілізації в Україні. "Детектор медіа" писав які іще фейки для цього вигадав російський агітпроп.

Фейк У Франції вийшов журнал з обкладинкою, на якій нібито зображений Макрон як «общипаний злий півень»

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито французи «насміхаються над своїм Макроном-Наполеоном» і це буцімто підтверджується обкладинкою французького журналу L’Hémicycle, де Макрон зображений як обдертий сердитий півень. Навіть стверджують, що цю обкладинку «гаряче обговорювали» на телеканалі France 24, і наводять фрагмент із телепередачі, де нібито її показали.

Проте справжність цих тверджень є сумнівною, оскільки французький журнал L’Hémicycle ніколи не випускав обкладинки з Макроном у вигляді обдертого півня, а телеканал France 24 ніколи не демонстрував «обдертого півня з головою Макрона» у своєму ефірі. На це звернули увагу фахівці проєкту StopFake.

Вони з'ясували, що L’Hémicycle — це французький незалежний журнал, який виходить щоквартально з аналітикою, інтерв'ю, історіями та розповідями. У соцмережах показано обкладинку L’Hémicycle, де вгорі зазначено «Зима 2023» і номер випуску — 514. На офіційному сайті L’Hémicycle можна побачити останній випуск журналу, який вийшов 20 грудня 2023 року. На ньому також є напис «Зима 2023» зверху справа і номер 514 зліва. Це підтверджує, що йдеться саме про цей конкретний випуск журналу. Проте на справжній обкладинці випуску зображена голова півня як символу Французької Республіки, а не Емманюель Макрон. Та й до того журнал ніколи не виходив з поширюваною пропагандистами обкладинкою.

У програмі на France 24 дійсно показували зимовий номер видання L’Hémicycle, але справжній, з головою півня. Отже, російська пропаганда також змінила відео французького телеканалу, вмонтовуючи в нього фальшиву обкладинку з Макроном.

Пропагандисти знову створили фейк з метою дискредитувати політичних лідерів Євросоюзу — цього разу Емманюеля Макрона. «Детектор медіа» писав, як іще на нещодавні заяви президента Франції відреагував російський агітпроп.

Фейк росіян
Справжня обкладинка

Маніпуляція Канада буцімто фінансує відправку українських жінок як перших на розмінування особливо небезпечних територій

Пропагандисти поширюють у соцмережах та медіа інформацію, нібито Україна намір відправити своїх жінок на розмінування особливо небезпечних територій «як одних із перших», а Канада заплатить за це. Автори таких дописів посилаються на офіційний сайт прем'єр-міністра Канади, що, як вони стверджують, підтверджує цю інформацію. Втім це — маніпуляція.

На неї звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Вони з'ясували, що на офіційному сайті канадського прем'єр-міністра немає жодних згадок про те, що українські жінки будуть відправлені на розмінування особливо небезпечних територій. На сайті є інформація про надання додаткової військової допомоги Україні, включаючи проєкт «Гендерно-інклюзивне розмінування для стійкого майбутнього в Україні», на який Канада виділяє кошти. Зазначений у документі проєкт HALO Trust, який допомагає жінкам здобути відповідну освіту та навички, не передбачає, що українські жінки гарантовано будуть серед перших, кого відправлять на розмінування. Натомість HALO Trust справді має на меті допомогти українцям у знищенні вибухонебезпечних боєприпасів на території країни.

Пропагандисти поширюють такі маніпуляції, щоб викликати паніку в населення та демотивувати українців співпрацювати з подібними проєктами. Крім того, в такий спосіб Росія посилює меседж, що Заходу нібито байдужі українці та їхні жертви.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.