Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

09 Січня станом на 1050 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2617
Фейк
782
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Франції нібито спаплюжили 20-метровий український прапор під час мітингу

У мережі поширюють фото жінок, які тримають великий синьо-жовтий прапор. У публікаціях дописують, що світлину зробили під час мітингу організації «Марсель — Одеса» на сходах вокзалу Сен-Шарль у Марселі (Франція). 

Пропагандисти наголошували, що акція буцімто обурила місцевих жителів, які почали топтати та паплюжити український прапор. «Мабуть, французам українці вже сильно набридли, якщо вони готові так робити з “державним” прапором», — коментують пропагандисти. Однак це — неправда. 

Аналітики VoxCheck зазначають, що нема жодної інформації про подібний інцидент під час акції. «Обурених» французів могли просто вигадати пропагандисти. Адже на офіційній сторінці організації «Марсель-Одеса» у фейсбуці можна знайти відповідне фото, яке використовують фейкороби у своїх публікаціях. У підписі до неї голова спілки Наталія Добрянська звітує про проведену акцію та зазначає, що одесити люблять  сходи до станції Сен-Шарль, тому що вони нагадують їм Потьомкінські сходи в Одесі. Проте ні в підписі до фотографії, ні в коментарях до допису немає жодної згадки про інцидент з паплюженням прапора. 

Причому також в українських і у французьких медіа немає ніякої інформації про такі інциденти під час акції.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «воєнкори»

«Воєнкори» (скорочено від «воєнні кореспонденти») — це пропагандисти, які вдають із себе журналістів. Хоч вони й працюють у зоні бойових дій, насправді так звані «воєнкори» є штатними співробітниками російських воєнно-інформаційних підрозділів, які обслуговують агресію.

У сучасній Росії поняття «воєнкор» стало входити в повсякденний вжиток у 2014 році, коли почалася російсько-українська війна. Тоді багато патріотично налаштованих росіян почали висвітлювати події, що відбувалися на Донбасі. З початком же повномасштабної війни у 2022 році «воєнкори» стали явищем, а сам термін закріпився в російськомовному сегменті інтернету. За перші місяці повномасштабної війни російські «воєнкори» завоювали велику популярність, оскільки російській авдиторії були потрібні альтернативні джерела інформації про перебіг війни, відмінні від офіційних. І перш за все в телеграмі як зручній платформі

Насправді «воєнкори» стали настільки значним і широким явищем, що в Держдумі Росії навіть запропонували прирівняти «воєнних кореспондентів», які висвітлюють війну, до ветеранів бойових дій. Крім того, деяких російських «воєнкорів» нагородили медалями нібито за їхню небезпечну роботу в зоні бойових дій.

Попри вдавану критичність, «воєнкори» завжди залишаються в руслі ключових кремлівських наративів. Коли треба, гасять обурення й паніку. Коли треба, навпаки — підіймають температуру до необхідного рівня, шукаючи винних серед військових комісарів, командирів або губернаторів. Головне: серед винуватців проблем, про які пишуть «воєнкори», ніколи не буває Путіна. Він — хороший, просто його всі обманюють і не кажуть усієї правди. 

Більшість «воєнкорів» після втечі російської армії з Київщини, Чернігівщини й Сумщини різко змістила фокус на події в інших регіонах, де в росіян були бодай якісь успіхи. «Київ не був і не міг бути основним напрямком», «Перегрупування — це військова необхідність, що часто суперечить політичній доцільності», «головне — це південь, де зерно та вихід до Чорного моря — Одеса, Миколаїв». Далі були сотні дописів, які переконували, що вбиті на Київщині мирні мешканці — це «постановка». Один із популярних російських «воєнкорів» Коц позиціював себе як «очевидець», який тіл убитих не бачив. 

І за схожим принципом було щоразу, коли владі була потрібна допомога «воєнкорів», щоб відвернути увагу чи знизити рівень розчарування суспільства через погані новини з поля бою. Наприклад, допоки острів Зміїний був у руках росіян, він був «стратегічним об’єктом», що давав Росії контроль над майже всім Чорним морем. Проте коли росіян звідти вибили, «воєнкори» спочатку не писали нічого, а десь за тиждень почали говорити про Зміїний як про «територію, яка має значення лише за повного контролю над Одесою і Миколаєвом». А український прапор на острові називали «піар-акцією».

Фейк Українські військові нібито побили інструктора НАТО, бо той «не захотів» розмовляти українською

У анонімних телеграм-каналах поширюють інформацію, начебто українські військові побили інструктора НАТО за відмову розмовляти українською. Інцидент буцім стався в Данії під час навчань пілотів. Це — брехня. 

Аналітики VoxCheck узялися за цей кейс і з’ясували, що це вигадана новина, яку опублікували в сатиричному каналі. 

Ні українські, ні іноземні медіа не писали про таку подію. Першоджерелом вигаданої новини є сатиричний телеграм-канал «Империя очень зла». В описі каналу вказано: «Обережно, можливий фейк і жорстка сатира. Написане є художньою вигадкою, всі збіги випадкові».

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Дмитро Кулеба нібито заявив, що міжнародна космічна станція є законною військовою ціллю для України

У соцмережах поширюють так звану заяву Дмитра Кулеби, нібито Україна вважає Міжнародну космічну станцію (МКС) законною військовою ціллю, оскільки на ній перебуває російський космонавт. Це — брехня.

Аналітики VoxCheck написали, що така новина вигадана й опублікували її в сатиричному каналі. І в українському МЗС не робили таких заяв. Також українські дипломати не давали схожі коментарі для медіа.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк У країнах ЄС показують мультфільм про «українців-поросят»

У соцмережах поширюють ролик, де українці «просять прихистку» у країнах-членах Євросоюзу і НАТО, при цьому всі троє учасників представляються у свинячій подобі. За сюжетом США виявляються м’ясником, який нажився на біді поросят. «Які круті мультики в ЄС», — коментують пропагандисти. Це — неправда. 

Аналітики VoxCheck дослідили кейс і встановили, що так званий мультфільм — відеофейк. Адже насправді це анімація казки, на яку пропагандисти наклали текстовий супровід. 

За пошуком за ключовими словами у YouTube вдалося встановити, що анімаційний ролик ще у 2020 році створив користувач із ніком Frame Order. Автор створює розважальні анімації за мотивами відомих фільмів та казок із використанням чорного гумору.

В оригінальному відео відсутні написи про Україну, НАТО, ЄС, на відміну від пропагандистського «мультфільму».  

Автор: Орест Сливенко,

Фейк В Україні нібито просять користувачів підтвердити свій вік у телеграмі

У анонімних телеграм-каналах пишуть, що «українська влада» нібито вимагає власників телеграм-каналів підтвердити вік, аби увійти в акаунт. У публікації пишуть, що без такої перевірки буцім неможливо зайти в акаунт користувача. Це — брехня. 

Аналітики VoxCheck опрацювали цей кейс і дійшли до висновку, що така інформація не відповідає дійсності — у Телеграмі не потрібно підтверджувати свій вік для входу в акаунт. Це частина «клікбейтної» реклами, де нібито під приводом зміни у користуванні Телеграму, користувачам пропонують перейти за посиланням, «аби дізнатися більше».

Наприклад, фахівці зафіксували цю рекламу у телеграм-каналі «Киевский движ» і у низці інших. І Користувач натискає кнопку і переходить за посиланням до телеграм-каналу, що замовив рекламу.

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.