Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Квітня станом на 793 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Українські військові приймають «бойову хімію», щоб ефективно виконувати завдання на фронті

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що українські військові воюють нібито під дією «бойової хімії», яку отримують у вигляді шоколадок та ін’єкцій. Російські воєнкори повідомляють, що саме психотропні препарати стоять за хоробрістю українських військових, котрі тому і не бояться смерті. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Фейк про наркозалежність українців агітпроп систематично поширює з 2014 року. Російські пропагандисти неодноразово заявляли про те, що психотропні речовини підсипали в їжу євромайданівцям та їх вживали учасники АТО. Також агітпроп звинувачував українських військових у вживанні наркотиків наприкінці березня 2022 року, коли росіяни під натиском ЗСУ покинули північ України. Після початку контрнаступу ці теми знову виринули в російському інфопросторі.

У такий спосіб російський агітпроп намагається демонізувати українських військових та посіяти страх і відразу в українців до них. Також російські пропагандисти прагнуть виправдати російську агресію — мовляв, українців треба рятувати від агресивних українських бійців — і невдачі російських військових на полі бою. Раніше ми спростовували фейк про те, що США постачають наркотики Збройним силам України.

Фейк Німецьке видання Titanic опублікувало обкладинку з Зеленським та заголовком «Цього разу цукерок для всіх не вистачить»

Російські інформаційні ресурси, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють обкладинку нібито німецького сатиричного видання Titanic, на якій зображені Президент України та люди в масках Зеленського, із заголовком «Цього разу цукерок для всіх не вистачить» як натяком на те, що увага всього світу прикута до Ізраїлю, а не до війни в Україні. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Вони встановили, що насправді випуску журналу Titanic з такою обкладинкою не існує. На сайті видання можна знайти останній випуск за жовтень під номером 10 з іншою обкладинкою. На обкладинці, яку поширює агітпроп, вказаний номер 11, сам журнал виходить раз на місяць, отож це ще одне підтвердження, що це фейк.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються просувати меседж про те, що Захід втомився від війни в Україні й зменшив підтримку, менше постачатиме зброї. Усе це, аби посіяти паніку серед українців. Раніше ми спростовували фейк про те, що французький журнал Charlie Hebdo присвятив обкладинку руху ХАМАС.

Фейк В Україні забороняють спілкуватися з українцями на тимчасово окупованих територіях

Російські ЗМІ, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що в Києві нібито забороняють спілкуватися з мешканцями тимчасово окупованої частини Запорізької області. Агітпроп у цій новині посилається на так званого «представника місцевої адміністрації» Запорізької області колаборанта Володимира Рогова. Рогов стверджує, що «режим Зеленського» нібито «вводить санкції проти людей, які спілкуються з тими, хто вже живе в Росії». Це відбувається нібито через те, що Київ «боїться того, що жителі України зрозуміють, що запоріжці в Росії живуть краще, ніж вони». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. В Україні немає санкцій на спілкування з мешканцями тимчасово окупованих територій. Інформація про заборону — вигадка колаборанта Рогова. Перешкодами у спілкуванні є поганий зв’язок на ТОТ та відсутність гарантій безпеки. Усе це — наслідок російського вторгнення.

Також Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України опублікувало правила життя в окупації, серед яких українцям рекомендують в жодному разі не втрачати зв'язку з рідними та близькими на вільних територіях.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються створити ілюзію, що на тимчасово окупованих Росією територіях життя нібито стає краще, ніж було при Україні, високі зарплати та маленькі ціни. Також вони прагнуть показати, що українці нібито не зацікавлені у звільненні окупованих територій. Раніше ми розповідали, як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «нові регіони Росії».

Викриття Російські боти поширюють паніку в мережі щодо подорожчання життя в Україні

В українському сегменті соцмереж російські боти поширюють інформацію про те, що в Україні постійно піднімають ціни та наживаються на населенні. Нібито ціни ростуть і люди скоро почнуть голодувати. Це — неправда.

Як зазначають фактчекери Центру стратегічних комунікацій, подібні коментарі про підвищення цін в Україні пишуть російські боти на замовлення групи «Цифрова армія Росії». Вони прикидаються українцями та поширюють меседжі про те, що скоро українці голодуватимуть.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дестабілізувати ситуацію в Україні, викликати паніку в українців та недовіру до влади. Насправді ціни в Україні підвищуються через війну, яку розв’язала Росія, проте українці працюють та донатять на армію. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що українці голодують і мусять вистоювати черги по безкоштовні обіди.

Фейк Імам Великої паризької мечеті подякував Україні за зброю для ХАМАСу

Прокремлівські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що імам Великої паризької мечеті нібито подякував Україні за зброю для ХАМАСу для нападу на Ізраїль. Про це буцімто з’явилася стаття у французькому виданні RFI, на яку посилається агітпроп та наводить начебто скриншоти з неї. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. На ресурсах французького видання RFI немає статті з подібним змістом. Україна не перепродає зброю від західних партнерів бойовикам ХАМАСу.

Російський агітпроп системно просуває наратив про те, що Україна перепродає зброю, яку їй надає Захід. У такий спосіб російські пропагандисти прагнуть дискредитувати Україну та зменшити підтримку західних партнерів. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що Україна продає зброю ХАМАСу.

Автор: Олександра Котенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.