Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

02 Травня станом на 798 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2115
Фейк
690
Маніпуляція
645
Меседж
432
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Внаслідок роботи українських сил ППО у Запоріжжі пошкоджено житловий будинок

Прокремлівські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що в ніч на 18 жовтня в Запоріжжі було пошкоджено будинок нібито внаслідок роботи українських сил ППО. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. За даними секретаря Запорізької міської ради Анатолія Куртєва, вночі росіяни вдарили 6 ракетами по Запоріжжю, «частково зруйновано квартири у 2-х під’їздах будинку». Станом на 16:47 відомо про 4 загиблих, пошуково-рятувальні роботи тривали.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються перекласти відповідальність за злочини росіян на Україну та викликати паніку серед українців, мовляв, сили ППО не захищають, а руйнують цивільні об’єкти та вбивають людей. Раніше ми писали про маніпуляцію, нібито у Повітряних силах ЗСУ визнали, що «українські ракети ППО прилітають» у житлові будинки.

Меседж Україна не отримає репарації, бо не оголошувала війну Росії

В українському сегменті фейсбуку поширюють меседж про те, що Україна нібито не отримає репарації від Росії, бо Володимир Зеленський буцімто «не ввів стан війни», а неповнолітні громадяни України не матимуть статусу «дітей війни». Це — неправда.

Меседж дослідили фактчекери проєкту StopFake. Вони звернулися по коментар до колишнього заступника міністра юстиції України у 2015–2019 роках, викладача Національного університету «Києво-Могилянська академія» Сергія Пєтухова. Він повідомив: «Щодо репарацій Росії — це питання міжнародного права. Репарації — це одна з форм компенсації шкоди, заподіяної однією державою іншій. У даному випадку міжнародне співтовариство не має сумнівів, що між Україною та Росією є війна, або в термінології міжнародного права — міжнародний збройний конфлікт. Формальне оголошення війни вже давно не потрібне у міжнародному праві і не є критерієм для оцінки шкоди чи боргу виплати репарацій».

Також Пєтухов пояснив, що статус «діти війни» може ухвалити Верховна Рада України незалежно від оголошення стану війни. Це внутрішньодержавне рішення і «ніхто всередині країни не ставить під сумнів наявність війни».

Отже, меседж про те, що Україна не отримає репарації, бо не оголошувала війну Росії, має на меті викликати недовіру до української влади. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що Україна не оголошувала війну Росії.

Викриття Росіяни поширюють фейкову інформацію, що в Україні створили петицію із закликом визнати злочини Ізраїлю проти Палестини

Прокремлівські телеграм-канали поширюють скриншот нібито петиції з сайту офіційного інтернет-представництва Президента України із закликом «визнати військові злочини Ізраїлю щодо народу Палестини». Буцімто автором петиції є Ахмед Тамім — голова Духовного управління мусульман України, верховний муфтій України. Це — неправда.

Як зазначають фактчекери Центру протидії дезінформації, насправді такої петиції немає ні на сайті Президента України, ні на офіційних сторінках Духовного управління мусульман України.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати Україну, створити релігійний конфлікт на території нашої держави та погіршити відносини з Ізраїлем. Раніше ми спростовували фейк про те, що в Києві відкрили бар «Храм» для сатаністів.

Фейк У Нью-Йорку з’явилась вулична реклама, яка закликає підтримувати Україну, а не Ізраїль

Прокремлівські телеграм-канали поширюють відео, згідно з яким нібито в Нью-Йорку з’явилась вулична реклама, яка буцімто закликає підтримувати Україну, а не Ізраїль. Відео підписали так: «У Нью-Йорку від незадоволених українців з’явилася реклама: “Допомога євреям = спалювання грошей”». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Насправді таку рекламу не розміщували у Нью-Йорку. А відео, яке використав агітпроп, з’явилося місяць тому на ютуб-каналі The NYC Walking Show, де автор проводив віртуальну екскурсію вулицями Нью-Йорка.

Російські пропагандисти прагнуть дискредитувати Україну та погіршити її відносини з Ізраїлем і західними партнерами. «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що турецький журнал Le Man опублікував обкладинку з «розлюченим на весь світ» Зеленським.

Фейк Турецький журнал Le Man опублікував обкладинку з «розлюченим на весь світ» Зеленським

Російські телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють нібито обкладинку турецького журналу Le Man із зображенням «розлюченого на весь світ» Володимира Зеленського. Президент України роздратований нібито через те, що увага світових медіа прикута до конфлікту Палестини та Ізраїлю, тим часом як в Україні теж іде війна. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій та проєкту «БезБрехні». Вони встановили, що ні в соцмережах, ні на офіційному сайті видання такої обкладинки немає. Ба більше, останній випуск журналу вийшов 11 жовтня (№1646), а на фейковій обкладинці вказана дата 16 жовтня (№1647).

У такий спосіб російський агітпроп прагне дискредитувати Володимира Зеленського та створити ілюзію, що весь світ втомився від війни в Україні, тому перемкнувся на конфлікт Палестини та Ізраїлю. Раніше ми спростовували фейк про те, що французький журнал Charlie Hebdo присвятив обкладинку руху ХАМАС.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.