«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Вересня станом на 213 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

844
Фейк
275
Маніпуляція
204
Меседж
167
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 15 вересня

У випуску спростовуємо пропагандистські меседжі про те, що Молдова опинилася під «зовнішнім управлінням» Києва та що колишній генсек НАТО Кларк визнав російську армію «компетентною та сильною». Також розбираємо свіжі фейки про охочих до соціалки українських біженців у Німеччині та шахрайську схему з отриманням «7000 грн від конфіскованих активів РФ».

Потребуємо вашої допомоги! Наш подкаст номіновано на премію «Слушно» від MEGOGO Audio. Вирішальними є голоси аудиторії. Допоможіть нам перемогти, щоб якомога більше людей дізналися про проект та навчилися критично споживати інформацію. Отже, потрібно перейти за лінком і проголосувати за подкаст «Русскій фейк, іди на...» у категорії «журналістські розслідування». Логінитися на сайті можна кнопками Facebook/Google. Кожен голос — додає сил нищити російську дезу!

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Росіяни видали опору старого мосту за знищену «баржу з українським десантом»

Міністерство оборони Росії повідомило про так званий великий успіх російської армії на території України. Мовляв, російські військові знищили баржу з десантом СЗГ ГУР України, який намагався захопити Запорізьку АЕС. У телеграм-каналі міністерства оприлюднили відео, на якому видно як з гелікоптерів розстрілюють об'єкт, який називають баржею. Однак все це — неправда.

Як пише The Insider, розстріляний об'єкт справді здалеку нагадує баржу, але без палубних надбудов, тобто несамохідну. Пересуватися така баржа може лише за допомогою буксира чи штовхача, але його у кадрі немає. «Який сенс у десанті на некерованому плавзасобі, незрозуміло. У Telegram-каналі Grey Zone змогли впізнати "баржу". Нею виявилася опора мосту через Дніпро поблизу Енергодара. Міст збудували у 1943 році німецькі окупанти й через пів року його підірвали німецькі сапери при відступі. У такому вигляді залишок мосту і простояв 78 років до переможного удару російських гелікоптерів», — пише The Insider. 

Вигадуючи історії про успіхи російської армії на території України, пропаганда прагне хоч якось приховати власні невдачі. Зокрема, відступ через тиск Збройних Сил України на Харківщині. 

Меседж Україна відрядить на звільнені території на Харківщині карателів, які знущатимуться з мирних людей

Такий меседж поширюють російські пропагандисти на тлі звільнення Збройними Силами України від російських загарбників територій на Харківщині. У повідомленнях йдеться, що для людей, які живуть на звільнених територіях на Харківщині, великою проблемою стане те, що одразу за солдатами ЗСУ, а може, і спільно з ними, прийдуть справжні карателі. Мовляв, вони чудово показали себе в боротьбі з мирними людьми ще до війни: безстрашно вбивали полонених, боролися з потоками гуманітарки тощо. Автори таких повідомлень додають, що людям на звільнених територіях треба бути обачними.

Крім цього, за даними Центру протидії дезінформації при РНБО, агітпроп звинувачує українську владу в планах переслідування зрадників і колаборантів серед жителів деокупованих від російських окупантів територій України. Й Росія закликає міжнародні організації «примусити Київ відмовитися від каральних заходів щодо мирних громадян»; звертається до всіх держав ООН «вплинути на Київ з метою недопущення важких гуманітарних наслідків для цивільних осіб»; звинувачує ЗСУ в «мародерстві, тортурах, побиттях, для того, щоб згодом перекласти відповідальність за свої злочини на Росію».

Насправді Збройні Сили України не переслідують цивільних на звільнених українських територіях. З моменту звільнення міст та сіл від російських загарбників у мережі з'явилися десятки відео, на яких видно, як мирні мешканці зустрічають обіймами українських військових та дякують їм за боротьбу. Однак Росія укотре прагне створити образ лихих українців-карателів, які знущаються зі своїх громадян; катують їх тощо.

У такий спосіб пропаганда хоче виправдати війну, яку Росія розпочала в Україні. Мовляв, російська армія прийшла саме визволяти українців із полону страшних нацистів-карателів. Крім цього, Кремль прагне створити собі алібі щодо можливого виявлення військових злочинів російської армії на звільнених територіях, щоб уникнути негативних репутаційних наслідків за аналогією з трагедією в Бучі.

Фейк Колишній керівник київської поліції — неонацист та має татуювання у вигляді свастики

У соціальних мережах поширюють фото чоловіка з купою нацистських татуювань. Зокрема, зі свастикою. У тексті, який ширять спільно з фотографією, йдеться, що на світлині — українець Вадим Троян, колишній керівник київської поліції. Проте це — неправда.

Як з'ясували аналітики Correctiv, лисий чоловік зі світлини — це не Вадим Троян, а росіянин, неонацист із Санкт-Петербургу Олексій Максимов. Натомість українець Вадим Троян згадувався у ЗМІ, коли його призначали начальником поліції Києва у 2014 році.

Його неодноразово називали правим екстремістом, але на фото, яке ширять у мережі, його немає. За даними аналітиків, фейкове фото поширюють у мережі з моменту призначення Трояна начальником відомства у 2014 році.

Такі фото агітпропу вигідно поширювати, як підтвердження того, що українці — нацисти. Раніше у соцмережах поширювали світлини двох чоловіків з нацистськими татуюваннями, які нібито зображали українських біженців у Рієці (Хорватія). У деяких дописах фото слугувало виправданням російського вторгнення в Україну.

Детальніше

Фейк Українці — шахраї: їдуть до Німеччини, оформлюють соцвиплату та одразу повертаються додому

Таку інформацію днями масово поширювали у соціальних мережах. Зокрема, у Whatsapp. У голосовому повідомленні, яке циркулювало у месенджері йшлося про те, що українці — соціальні шахраї, адже приїжджають до Німеччини на Flixbus, отримують виплату Hartz IV – іноді не маючи зареєстрованої адреси – і негайно повертаються до України. У повідомленні також додавали, що влада країни терпить всі фальсифікації, які здійснюють українці, бо має таку вказівку.

Однак як пишуть аналітики проєкту Corrective, немає жодного підтвердження, що такі випадки шахрайства справді фіксувалися. Аналітики запитали компанію Flixbus, Міністерство праці та соціальних питань (BMAS) і Агентство з працевлаштування, чи знають вони про нібито масові випадки так званого соціального шахрайства українців. Проте жоден з опитаних органів не зміг підтвердити історію або не мав жодних доказів таких інцидентів.

Насправді щоб отримати соціальну виплату Hartz IV, потрібно мати юридичну адресу в Німеччині. Це саме та виплата, яку в Німеччині отримують безробітні;люди, які не мають доходу; ті, що не можуть прожити на свій дохід. У Міністерстві праці та соціальних питань кажуть, що отримати Hartz IV можуть лише ті особи, які постійно перебувають в Німеччині.

Поширюючи інформацію про те, що біженці з України — шахраї, пропагандисти прагнуть дискредитувати українців в очах мешканців інших країн. У цій ситуації — мешканців Німеччини. Мовляв, всі в Україні — шахраї, які лише прагнуть нажитися коштом європейців. Проте українці насамперед їдуть до країн ЄС не заради зиску, а задля того, щоб врятуватися від російської агресії.

Меседж Київ тисне на керівництво Молдови

Таку тезу поширюють російські пропагандисти. Мовляв, дії Молдови не є незалежними, адже їх повністю контролюють так звані зовнішні сили. Зокрема, Україна та країни Заходу. Наприклад, пропагандисти стверджують, що Київ заохочує владу Молдови до активних дій з дестабілізації ситуації у Придністров’ї. 

Проте жодних доказів тому, що дії Молдови контролюються Києвом, пропагандисти не надають. Навіть у разі, коли стверджують, що Молдова скасувала всі рейси до Москви через тиск української влади. Як пишуть аналітики проєкту EU vs Disinfo, Молдова  зупинила всі рейси до Росії у лютому 2022 року, після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Однак 9 вересня 2022 року приватна компанія AIR Moldova оголосила, що відновить польоти до Москви 1 жовтня 2022 року. Через кілька днів Національне управління цивільної авіації оголосило про заборону будь-яких польотів до Росії, посилаючись на «аеронавігаційну безпеку».

«З метою забезпечення авіаційної безпеки та безпеки, а також з урахуванням SSC/AIR-01/05-2022/RUS (значне занепокоєння щодо безпеки), виданого Міжнародною організацією цивільної авіації, а також рішення Європейської авіаційної безпеки Управління цивільної авіації повідомляє, що 10 вересня 2022 року воно прийняло Оперативну директиву №. 06 – 09.10.2022, яка забороняє польоти у повітряному просторі Російської Федерації національними авіаоператорами», — йдеться в пресрелізі Управління цивільної авіації Республіки Молдова.

Поширюючи тези про те, що Київ тисне на Молдову, агітпроп прагне спотворити дійсність і показати, що ця країна втрачає власну суб'єктність, адже її керівництво діє виключно за вказівками когось з боку. Нагадаємо, схожі тези пропагандисти роками поширювали й щодо України, створюючи видимість так званого західного управління.

Меседж Колишній генеральний секретар НАТО Веслі Кларк визнав, що російська армія — дуже компетентна та сильна

Таку тезу поширює російська пропаганда. За даними Центру протидії дезінформації при РНБО, пропагандисти подають як доконаний факт власну дезінформаційну інтерпретацію слів Кларка. Зокрема, стверджують, що він начебто «остудив запал українців» на тлі успішної деокупації території на Харківщині. Мовляв, колишній генсек НАТО визнає високу компетентність російської армії, чим применшує радість українців.

Однак Кларк не применшував досягнень України та не стверджував, що російська армія сильніша. Як пише Центр, насправді риторика Веслі Кларка залишається незмінною з 24 лютого 2022 року. За його словами, єдиний варіант завершити війну в Україні — перемогти Росію. Кларк просто переконаний, що «не треба недооцінювати ворога», оскільки Україна продовжує воювати.

Однак російська пропаганда використовує інформаційні маніпуляції для формування нових меседжів про непереможність російської армії на тлі відступу військ Росії під тиском збройних сил України. Пропагандисти прагнуть применшити успіхи українських Збройних Сил, демонструючи, що попри деокупацію, західні експерти, зокрема, й військові НАТО, вважають російську армію потужнішою. 

Викриття Шахраї пропонують українцям отримати сім тисяч гривень користуючись з конфіскованих активів РФ

Допис з інформацією про те, що всі українці можуть отримати від семи тисяч компенсації коштом конфіскованих активів РФ, поширюється у фейсбуку зі сторінки із назвою «Info Plus». У дописі йдеться, що нещодавно в Україні «підписали закон», тож можна стати одним з перших, хто отримає кошти. Однак все це — вигадки шахраїв, які у своїх дописах використовують фото з усім відомих українських банків, аби їхні повідомлення мали правдивий вигляд в очах українців, а насправді — вимагають конфіденційні дані карток користувачів, за допомогою яких зможуть викрасти з них кошти.

Насправді ж в Україні немає жодного закону, який дає змогу українцям отримати компенсацію із конфіскованих активів РФ. Також немає жодних нормативних актів, які б давали змогу отримати такі виплати. Як пишуть фактчекери проєкту Брехунець, якщо перейти на сайт, зазначений у дописі й натиснути на кнопку «отримати виплату», пройти всі процедури на сайті, відкриється вкладка із написом: «аби отримати багатотисячну виплату потрібно сплатити кілька разів комісію».

Так звану комісію шахраї обіцяють повернути протягом доби, а після відкривається сторінка, де потрібно зазначити номер банківської картки спільно з  конфіденційними даними. Завдяки цим даним шахраї можуть отримати доступ до грошей на ваших картках і скористатися ними. 

Маніпуляція Київ більше не довіряє своїм західним партнерам

Таке твердження поширює російський агітпроп посилаючись нібито на слова міністра оборони України Олексія Резнікова. Йдеться про виступ Резнікова під час Ялтинської європейської стратегії. Під час виступу зокрема йшлося, що Україна ніколи не поступиться, а наша мета — деокупація до кордонів 1991 року. Однак, як стверджує російська пропаганда, Резніков також заявив про те, що Україна більше не довіряє своїм партнерам. Це — неправда.

Як пише StopFake, насправді у заяві міністра йшлося про те, що Україна більше не довіряє формальним протоколам про мир. Таким як Мінські угоди та Будапештський меморандум. Тому за словами Резнікова, майбутній акт капітуляції Росії має бути оформлений у вигляді багатосторонньої угоди з гарантіями безпеки з боку партнерів, яким Україна довіряє і довірятиме.

Резніков, зокрема, згадував і про партнерів, які намагалися «допомогти здобути мир в Україні». Але він не говорив про недовіру до партнерів, а говорив про те, що «ті інструменти чи ті домовленості, які були до того, не працюють».

Поширюючи тези про те, що Україна більше не довіряє партнерам, російський агітпроп прагне створити видимість того, що Україна залишається сама в цій війні, — без підтримки та допомоги. Мовляв, якщо Україна не довіряє західним партнерам, вона також не отримуватиме підтримки від них.  

Над хронікою працюють Ірина Рябоштан, Гала Скляревська, Орест Сливенко, Ольга Жук, Вікторія Наместнік та Олександр Крумін. Координаторка — Ольга Білоусенко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.