Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 16 вересня

У випуску спростовуємо фейки про участь Пентагону в розробленні плану контрнаступу, про те як Олена Зеленська "назвала британців виродками" під час інтерв’ю з журналісткою BBC, розбираємо російські меседжі щодо резолюції МАГАТЕ та розповідаємо про шахрайський Фонд Зеленського, створений спецслужбами РФ у Європі.

Потребуємо вашої допомоги! Наш подкаст номіновано на премію «Слушно» від MEGOGO Audio. Вирішальними є голоси аудиторії. Допоможіть нам перемогти, щоб якомога більше людей дізналися про проект та навчилися критично споживати інформацію. Отже, потрібно перейти за лінком і проголосувати за подкаст «Русскій фейк, іди на...» у категорії «журналістські розслідування». Логінитися на сайті можна кнопками Facebook/Google. Кожен голос — додає сил нищити російську дезу!

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Шахраї видурюють гроші у підприємців від імені ЗСУ

Центр стратегічних комунікацій повідомляє, що шахраї масово розсилають брехливі листи про збір коштів для ЗСУ. Українські підприємці почали отримувати листи нібито від очільника Дніпропетровської ОВА з проханням підтримати воїнів 93-ої механізованої бригади. 

У таких повідомленнях закликають долучитися до сфабрикованої програми гуманітарної допомоги ЗСУ. Мовляв, воїни потребують спеціальне обладнання. Однак це — фейк. Насправді за даними Центру страткому, жодних подібних листів керівник Дніпропетровської ОВА не створював та не поширював.

Центр стратегічних комунікацій закликає підприємців бути обережнішими та не вестися на провокації шахраїв. 

Меседж МАГАТЕ — антиросійська організація

Ця теза шириться пропагандистськими медіа, зокрема її озвучили в Постійному представництві Росії при міжнародних організаціях у Відні. У повідомленні йдеться, що МАГАТЕ — антиросійська організація, яка потурає Україні та у резолюції проявила свою проукраїнськість. Проте це — неправда. 

Як повідомляє Reuters,  у тексті резолюції йдеться про те, що правління МАГАТЕ закликає Росію «негайно припинити всі дії проти та щодо Запорізької АЕС і будь-яких інших ядерних об'єктів в Україні». За затвердження резолюції проголосували 26 країн, проти — дві (Росія і Китай). Резолюція набрала чинності 15 вересня 2022 року.

Поширюючи цю тезу, пропагандисти намагаються приховати факт того, що дії Росії, яка розв’язала війну в Україні, є небезпечними для всього світу. Мовляв, МАГАТЕ підтримує НАТО і США, а сама місія МАГАТЕ складалася з нібито громадян Польщі та країн Балтії — потенційних ворогів. Саме тому вимога виходу російських військ із Запорізької АЕС, на думку пропагандистів, не вимушений крок, а змова проти Росії. Насправді Росія неодноразово обстрілювала ЗАЕС, про що неодноразово згадували міжнародні організації.

Меседж Успішний контрнаступ ЗСУ — заслуга безпосередньої участі Пентагону в розробленні плану

Ця теза шириться проросійськими ЗМІ, зокрема її згадував посол Росії у США Анатолій Антонов. Він стверджує, що значних успіхів на українських фронтах було досягнуто завдяки участі Пентагону в розробленні плану для контрнаступу ЗСУ. У результаті, мовляв, США є ще однією стороною у цій війні. 

Як повідомляє видання The New York Times, Українська сторона справді розробляла план контрнаступу і з Вашингтоном, і з Лондоном. Проте ЗСУ тримає в таємниці свою воєнну стратегію і дані про стан армії, тож усі сторони лише радилися. 

Також, за словами видання, Розвідка США не має тієї інформації про українські операції, яку б вона справді хотіла. Вашингтон навіть має ліпше уявлення про армію Росії, її заплановані операції, успіхи й провали.

Цей меседж пропагандисти ширять задля виправдання поразки російської армії під час українського контрнаступу. Пропагандисти стверджують, що вони воюють не лише проти України, а й проти США. Саме тому російським військам, які розв’язали війну в Україні, слід було відступити. Цей меседж є частиною наративу про те, що Росія воює з кількома країнами одразу на українській території та що Україна не досягла б таких успіхів без допомоги Пентагону або НАТО.

Фейк Олена Зеленська назвала британців виродками під час інтерв’ю з журналісткою BBC

Такі повідомлення ширяться соціальними мережами, зокрема, в російському сегменті фейсбуку. У них ідеться, що перша леді України зробила гучну заяву, нібито назвавши британців виродками, які переживають за кожну пенні, у той час, коли вона сама рятувала дітей з-під завалів бомбардувань. Автор допису написав, що ця образа спричинила нищівний шквал критики щодо Олени Зеленської. Проте такої цитати взагалі не було в інтерв’ю.

Насправді як повідомляють фактчекери Myth Detector, використана цитата є вигаданою. Власне, перша леді України жодного разу навіть не вжила словосполучення «британські виродки», а також не сказала, що діставала постраждалих дітей з-під завалів. В інтерв’ю BBC Зеленська, відповідаючи на запитання журналістки, сказала, що економічна криза торкається й України, водночас зі зростанням цін українці рахують загиблих.

У дописі також йшлося, що Олена Зеленська добре проводила час у Лондоні під час бомбардувань Києва і повернулася в Україну лише після того, як ситуація заспокоїлася. Наступного дня після початку війни Росії проти України президент заявив, що сам він залишається в Києві, а його родина — в Україні, та вони не збираються залишати країну. Доказів того, що Олена Зеленська залишила країну, немає.

Пропагандисти поширюють ці повідомлення, аби дискредитувати керівництво України, мовляв, українці зневажають людей, як це зробила перша леді. 

Маніпуляція Мета США — використати війну в Україні, щоб послабити Євросоюз та Росію й зберегти світове лідерство

Мета США — використати війну в Україні, щоб послабити Євросоюз та Росію й зберегти світове лідерство. 

Такі меседжі поширюють пропагандистські телеграм-канали, зокрема “MediaKiller”. У таких повідомленнях ідеться, що нібито США не надасть Росії статусу держави-спонсора тероризму, оскільки через це Вашингтон позбудеться низки привілеїв. Зокрема, це буцімто призведе до розриву дипломатичних відносин з Росією та зменшить вплив США на міжнародній арені. Однак це — маніпуляція. Насправді як повідомляє Reuters, нещодавно Сенат США вже представив закон, згідно з яким Росію можуть визнати державою-спонсором тероризму. «Потреба в цьому заході є гострішою, ніж будь-коли раніше», — заявив на один з авторів законопроєкту, сенатор-демократ Річард Блюменталь. Тож Вашингтон не боїться вдаватися до таких рішучих дій, а тим паче активно підтримує Україну у війні, розв’язаній Росією. 

Раніше справді йшлося про те, що Росії не варто надавати такий статус. Адміністрація Байдена детальніше не коментувала це рішення. 

У такий спосіб Росія хоче показати свою міць та світову підтримку, ніби США не визнає її державою-терористом, адже від цього їй стане лише гірше. Мовляв, нікому не вигідно сваритися з Росією.

Фейк Учнів українських шкіл закликають доносити вчителям на своїх батьків

Цей фейк ширять російські ЗМІ, зокрема у своїх телеграм-каналах. У повідомленнях йдеться, що нібито в українських школах змушують учнів скаржитися на батьків, якщо раптом вони у побуті розмовляють російською або ж їхні родичі живуть у Росії. Мовляв, учителі розвішують такі оголошення у своїх класах. Проте це — відверта брехня.

На пропагандистові й шапка горить: через неякісний переклад замість фрази “Розповіси вчительці” росіяни помилилися й написали “Роспові вчительке”, тож цілком зрозуміло, що це черговий російський фейк.

Розкажи вчительці:

— Якщо ти маєш родичів у Росії;

— Якщо твої батьки вдома говорять російською;

— Якщо твої батьки дивляться телевізор російською;

— Якщо твої батьки погано говорять про Володимира Зеленського.

До того ж в Україні немає жодних норм, які регламентують мову спілкування у побуті. Згідно з законом “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, його дія не поширюється на сферу приватного спілкування. Навіть у багатьох містах, у школах чи садках діти поки спілкуються російською.

Подібні фейки пропагандисти ширять для того, щоби дискредитувати українців та виправдати Росію у війні, яку ж вона і розв’язала. Буцімто, в Україні змушують не любити все російське, починаючи зі школи. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.