Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Словаччині бульдозером знищили цвинтар російських солдатів царської армії

Про це з посиланням на заяву російського консула у Словацькій Республіці Ігоря Братчикова написали словацькі сайти, які регулярно поширюють російську пропаганду.

Нібито у словацькому селі Ладомиров два місяці тому за вказівкою старости села «за допомогою бульдозера було зрівняно з землею» поховання солдат царської армії.

Поліція Словацької Республіки назвала це відвертою брехнею. Голова села Ладомирова Владислав Цупер також категорично заперечив факт знищення цвинтаря.

За його словами, військове кладовище загиблих воїнів російської царської армії часів Першої світової війни було облаштовано муніципалітетом у 2014 році. На кладовищі зведено капличку, встановлено дерев'яні хрести. Навколо хрестів зацементували в землю бетонні бордюри.

«Нещодавно ми вибрали лише ці бордюри — для кращого догляду за територією», – каже голова села про ситуацію на військовому цвинтарі. Бордюри заважали прибирати та косити траву. Жодної могили пошкоджено не було – це можна побачити на фотографіях.

Але російським пропагандистам потрібно постійно вигадувати фейки, тож вони не гребують нічим у своїй справі, пише Mukachevo.net.

Поліція Словаччини у соціальних мережах повідомила, що «тепер можна буквально у прямому ефірі спостерігати за інформаційною операцією російської федерації, спрямованою проти громадян Словацької Республіки».  

Меседж Україна влаштувала геноцид в Ізюмі, а тепер розкопує могили і звинувачує росіян, щоб отримати допомогу Заходу

Після звільнення Харківщини від російських загарбників, російські пропагандисти все частіше проводять паралелі між трагедією в Бучі і масовими похованнями в Ізюмі.

У телеграм-каналах вони поширюють тези про те, що все не так однозначно і не треба вірити українській владі, яка піариться на розритих могилах, адже росіяни не мають жодного стосунку до вбивств в Ізюмі.

Пояснюємо меседжі про поховання в Ізюмі, які вигадали пропагандисти:

1. Керівництво ЗСУ відмовлялося забирати тіла загиблих українських військових з моргу з Ізюма. Росіяни з місцевими поховали їх на місцевому кладовищі. 

Якщо керівництво ЗСУ і відтерміновувало операцію з передавання тіл загиблих військових з окупованого Ізюма, то на це могла бути лише одна причина – постійний обстріл міста з боку росіян.

На одному з хрестів у лісі написано: «ЗСУ, 17 осіб, м. Ізюм, з моргу». При цьому частина могил без хрестів.

Окрім того, поруч виявили поховання близько 20 українських військовослужбовців зі зв’язаними руками. Це може свідчити, що вони були полонені, повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у своєму Telegram.

2. Мирні жителі Ізюма гинули від українських снарядів, що прилітали у приватний сектор. Росіяни вели бої лише на околицях міста.

З початку березня в Ізюмі чи не щодня гинули люди внаслідок авіаударів російських літаків і бомбардувань. Уже 6 березня російські військові перебували у селах під Ізюмом і намагалися захопити місто, а коли їм не вдалося, обстріляли житлові квартали. І так тривало до 1 квітня, доки росіяни не захопили Ізюм.

3. Українська влада розриває могили на цвинтарі, щоб показати якомога більше жертв.

У лісі поруч із цвинтарем виявили масове поховання близько 500 загиблих під час окупації. Багато хрестів збиті з дощок. На деяких є написи – прізвище і дата смерті, та переважно на хрестах зазначено порядковий номер. Судячи з дат смерті, щонайменше частина мирних жителів загинула під час обстрілів Ізюма російською армією. Наразі пошукові групи проводять ексгумацію безіменних і братських могил.

4. На цвинтар покликали журналістів, щоб створити величезний інформаційний привід.

Під час ексгумації справді присутні українські та іноземні журналісти, але не для того, щоб викликати емоції, а щоб показати світу російські злочини у містах, куди заходять окупанти.

5. Зеленський використовуватиме ізюмський кейс, щоб Захід посилив санкції, а Україна отримала більше фінансової та військової допомоги.

Це російські військові напали на Ізюм та окупували місто, вбиваючи і катуючи місцевих жителів. Світ має знати, які військові злочини та геноцид в Україні скоїла Росія.

6. Українська влада використає масові поховання в Ізюмі як пояснення, чому Зеленський не йде на переговори з Путіним. Мовляв, Путін готовий до переговорів, і завершення військової операції може позитивно вплинути на життя простих європейців.

Володимир Зеленський заявив, що переговори з Росією можливі лише в тому разі, якщо російські війська залишать незаконно окуповану територію України. Масові поховання в Ізюмі не впливають на його рішення.

7. Єрмак опублікував фото могил з Ізюма, де дата смерті – 9 березня. Тобто цих людей катували й стратили самі українці.

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак оприлюднив фото могил цілої родини, яка загинула 9 березня у будинку внаслідок удару російської авіабомби. Під завалами будинку загинуло щонайменше 44 особи.

Радниця Офісу президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук повідомила, що росіяни вбили шістьох членів однієї родини трьох поколінь — Олену та Дмитра Столпакових, маленьких Сашу та Лесю, а також батьків Олени Тетяну та Олександра. «Леся Столпакова, п’ять рочків. Її росіяни убили 9 березня разом з мамою, татом та восьмирічною сестричкою Сашою. Батьки Лесі загинули зовсім молоді. Мамі Олені Столпаковій 1 лютого виповнилось лише 31, татові Дмитру — 33. Приватні підприємці, продавали дитячий одяг та були власниками інтернет-магазину подарунків. Виховували двох донечок. Сім’я жила щасливим спокійним життям, поки російські війська не прийшли убивати мирних українців», — додала Дар’я Герасимчук.

8. Картинку кісток з жовто-блакитними стрічками намалювали ще до «розкопок», так збіглося і художник «вгадав».

У братській могилі виявили тіло з жовто-блакитним браслетом на руці.

Фото зробив і оприлюднив журналіст Юрій Ларін. Браслет на руці вбитої росіянами людини в Ізюмі шокував суспільство і став символом звірств загарбників. У соціальних мережах шириться флешмоб під хештегом #IzyumMassacre (Ізюмська різанина),  де користувачі публікують фото руки з синьо-жовтим браслетом і пишуть: «Це міг бути кожен із нас. Просто тому, що ми українці». Українці поширюють світлини своїх браслетів, додають моторошне фото з Ізюма і пишуть: "Це міг бути кожен із нас. Просто тому, що ми українці". 16 вересня художник Олександр Грехов у фейсбуку опублікував малюнок кісток з жовто-блакитними стрічками й підписав: «#russiaterroriststate».

Викриття Росіяни вкрали відео Антона Геращенка з церкви в Ізюмі і приписали «свинарник» Збройним силам України

Відео зі звільненого після російської окупації Свято-Троїцького храму Української православної церкви Московського патріархату в селі Мала Комишуваха недалеко від Ізюма поширили у телеграмі російські пропагандисти, зокрема Володимир Соловйов та канал «Мудрые мысли | Православный журнал».

Мовляв, Збройні сили України влаштували у православному храмі брудну казарму, «святий вівтар зганьблений». Їх не зупинило те, що відео підписане @Pravda_Gerashchenko, тобто з телеграм-каналу радника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка.

14 вересня Антон Геращенко був в Ізюмі з групою іноземних журналістів під час підняття прапора за участі Володимира Зеленського.

15 вересня на своєму каналі у телеграмі він опублікував відео з храму під Ізюмом. «Рашисти перетворили храм в Ізюмі на свинарник. Деталі: судячи з обстави, поранених прямо тут і відспівували їхні командири. Як заведено в орків – церква перетворилася на хлів. Українці за таких умов навіть тварин не тримають. Ніхто вже й не сумнівається, що «друга армія світу» прийшла до нас воювати з цивільним населенням, школами, лікарнями та церквами», – написав Геращенко.

6 вересня у ранковому зверненні Генерального штабу повідомили, що Свято-Троїцький храм в селі Мала Комишуваха росіяни використовують як польовий шпиталь. 10 вересня українські військові звільнили Ізюм.

Пізніше під час огляду храму бійців ЗСУ шокував «військовий шпиталь» російських окупантів на Харківщині: «Трупний сморід та повна антисанітарія». Це не вперше російські пропагандисти приписують українським воїнам безлад, який насправді вчинила їхня армія. Та раніше хоча б не крали відео, зняте під час огляду українськими військовими звільненої від росіян території. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.