«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Вересня станом на 213 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

844
Фейк
275
Маніпуляція
204
Меседж
167
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Клієнтами російськомовних турбюро в Німеччині за відсутності громадян Росії стали біженці з України

Таку тезу поширило проросійське інтернет-видання в Україні «Страна.ua». Воно посилається на Deutsche Welle.

«Страна.ua» пише, що українських біженців приваблюють невисокі ціни у російськомовних туристичних фірмах і що їх не бентежить російська мова персоналу та вивіски «Ми розмовляємо російською».

Однак це не відповідає дійсності. Деякі українські біженці у Німеччині справді скористалися послугами одного російськомовного туристичного бюро у Бонні, але не тому, що воно російськомовне, а тому, що працівники цього бюро подорожей змінили формат бізнесу і вирішили підтримати та допомогти українцям.

Як каже представниця того бюро, багато їхніх екскурсій фінансують благодійні організації в Кельні та в Бонні. Їй довелося багатьох українців переконувати, що немає нічого ганебного в тому, що вони замість того, щоб сидіти в гуртожитках для біженців, з'їздять на один день до Амстердама.

Окрім того, представниця турбюро розповіла, що в українців у Німеччині немає русофобії, вони чітко можуть відокремити росіян, які засуджують війну, від тих, хто підтримує путінський режим і військову агресію проти України.

«Деякі жінки розповідали Ірині про те, що вони в Німеччині стикалися і з ворожим до них ставленням з боку російськомовних жителів, це переважно ті, хто і тут дивиться російські пропагандистські телеканали та повірили в те, що Путін бореться з "нацистами та бандерівцями"», – йдеться у статті.

Тобто ця історія про те, як бюро подорожей змінило формат роботи й вирішило допомогти українським біженцям, аніж про те, що українці стали клієнтами російськомовних турбюро і їм байдуже, що там розмовляють російською.  

Фейк Різко зріс потік українців, які тікають на зайняту Росією територію

Про це вийшли сюжети на російському телебаченні, зокрема пропагандисти поїхали до села Василівка Запорізької області – єдиного офіційного контрольно-пропускного пункту на лінії фронту, де люди виїжджають з тимчасово окупованих територій Луганської, Донецької, Запорізької й Херсонської областей, а в деяких випадках і навпаки.

Пропагандисти звісно звернули увагу лише на тих людей, які їдуть на окуповану територію і запевняють, що останнім часом потік біженців з українського боку збільшився майже вдвічі. Мовляв, хтось їде відвідати родичів, чи у справах, багато хто має багаж, що означає, їде надовго. Це – неправда.

Як повідомили фактчекери з сайту The Insider, у таких «новинах» не вказують, в порівнянні з яким моментом збільшився потік охочих відвідати окуповану територію. Також зовсім незрозуміло, чому це називають потоком біженців, якщо сам автор сюжету визнає, що хтось відвідує рідню, а хтось їде у справах. Окрім того, замовчують, що напередодні російська сторона на кілька днів закрила пункт пропуску з питань безпеки.

В той самий час херсонський журналіст Костянтин Риженко їхав через Василівку з окупованої території. Свій досвід він описав на сайті «Радіо Свобода». За його словами, людей настільки багато, що доводиться стояти у живій черзі по кілька днів, тож він радить брати з собою каремат і ковдру чи спальник, а ліпше навіть намет. «У ній спати зручніше та комфортніше, ніж у машині чи автобусі», – ділиться Риженко.

Пропагандисти поширюють інформацію про нібито збільшення потоку українських біженців у бік Росії, щоб показати, що там «безпечніше та де готові допомогти». У такий спосіб вони виправдовують повномасштабне вторгнення в Україну і злочинну мету «денацифікації» України.  

Над хронікою працюють Ірина Рябоштан, Гала Скляревська, Орест Сливенко, Ольга Жук, Вікторія Наместнік та Олександр Крумін. Координаторка — Ольга Білоусенко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.